up
Search      menu
تغذیه و خوراکیها :: مقاله عسل طبيعي PDF
QR code - عسل طبيعي

عسل طبيعي

دانستنيهايي در مورد توليدات زنبور عسل

ژل رويال(شاه انگبين) چيست؟
ژله رويال يا ژله شاهانه يا ژله سلطنتي ماده اي است که به وسيله يک جفت غده مغزي زنبوران کارگر ترشح مي شود و در ترکيبات اين ماده فوق العاده مغذي،12٪ پروتئين ،5٪ چربي و سرشار از ويتامين هاي گروه B و مواد معدني مانند سديم،پتاسيم،فسفر، منيزيم ، کلسيم ، منگنز ، آهن و روي و درصدي هم مواد ناشناخته وجود دارد.دليل جمع آوري و مصرف اين ماده مغذي در اين است که دانشمندان ملاحظه کردند ملکه ها که در تمام مدت رشدشان با ژله رويال تغذيه ميکنند قادرند 5 تا 6 سال زندگي کنند و توانايي توليد مثل را هم دارا باشند ، حال آنکه ساير زنبورها (کارگرها) که فقط 3 روز اول زندگي ژله مصرف ميکنند تنها 5 تا 6 هفته زنده ميمانند و توانايي جفت گيري و توليد مثل را ندارند.بنابراين خواصي در ژله مي باشد که ملکه ها 50 برابر بيشتر عمر کرده و توانايي توليد مثل را دارند.
خواص ژل رويال:
• سبب افزايش طول عمر شده و از پير شدن بافتها جلوگيري ميکند.
• داراي خاصيت ضد ميکروبي و ضد قارچي است و پيشگيري کننده از تمام بيماريهاي عفوني مي باشد.
• تقويت کننده و نيروزا ست و براي درمان ضعف و لاغري و کم اشتهايي و در موارد خستگي هاي شديد به کار ميرود.
• در موارد فشارهاي عصبي و کار فکري بيش از حد، سودمند بوده و کاهش دهنده استرس است.
• به بيماري هاي بد خيم و صعب العلاج کمک ميکند.
• محرک عمومي و تنظيم کننده متابوليسم بدن است.
• ضد کم خوني و تنظيم کننده نيروي جنسي است.
• مصرف آن در دوران يائسگي توصيه شده است
ارزش غذايي گرده:
بي شک گرده بعلت داشتن پروتئين بالا و مقاديري از مواد معدني، ويتامين ها و چربي ها، يک ماده مغذي است و همانطور که به همراه شهد، تنها غذاهاي زنبوران عسل را تشکيل مي دهند، قطعاً مي تواند به عنوان يک ماده مغذي در تغذيه انسان و حيوانات نيز مطرح باشد. مواد خاصي در گرده وجود دارد که مي تواند سبب اثرات شگفت انگيزي چون دادن نيروي جواني، افزايش قدرت جنسي در مردها و ... شود. از قديم مصرف گرده در تغذيه انسانها مطرح بوده است. . ورزشکاران حرفه اي از گرده نيز همچون خاويار و برخي مواد ديگر به عنوان غذاي خاص نيروزا استفاده مي کنند. به هر حال بر اساس نظريات علمي، گرده از لحاظ تمامي اسيدهاي آمينه ضروري، ويتامينها، مواد معدني و ... يک منبع غذايي غني، مغذي و مقوي به حساب مي آيد و در تغذيه زنبور عسل نقش بسيار مهمي دارد.
در تغذيه انساني مصرف گرده فقط به مقدار يک قاشق چاي خوري به همراه عسل در چهار نوبت از شبانه روز توصيه شده است.
خواص دارويي گرده:
دانه گرده در پزشکي اهميت خاصي دارد. در درمان بيماري‌هاي پروستات و آلرژي و در حال بي‌اشتهايي از داروهايي که از دانه گرده ساخته مي‌شوند، استفاده مي‌کنند. دانه گرده به عنوان مکمل غذايي بکار مي‌رود و از آن در رفع چين و چروک و لکه‌هاي صورت استفاده مي‌گردد. از داروهاي مشهور مي‌توان به Prostaflor , Ofilorex اشاره کرد.
گرده داراي تمامي مواد و عناصر غذايي پر مصرف و کم مصرف در بدن انسان است
موادي چون اسيدهاي آمينه ضروري مواد معدني پرمصرف يا کم مصرف در بدن، ويتامين ها و اسيدهاي چرب ضروري، همه به مقادير زياد يا متوسط در گرده يافت مي شود. همچنين مصرف گرده به عنوان مکمل غذايي مي تواند کمبودهايي که در مواد غذايي وجود دارد بخصوص ويتامين ها از جمله ويتامين Eرا برطرف کند و باعث بالا بردن بازده متابوليسم مواد غذايي در بدن شود .
به همين جهت ملاحظه مي شود که با مصرف گرده همچون خاويار حاوي ويتامينهاي A و E فراوان است،
شخص احساس افزايش قدرت بدني و قدرت جنسي مي کند. اين توجيه از نظر يک متخصص تغذيه کاملا قابل قبول است. به هر حال، بدليل حساس بودن برخي اشخاص نسبت به مصرف گرده، مصرف آن بايد با مقدار اندک؛ مثل، يک گرم در روز شروع شود و چنانچه حساسيتي به بار نيامد، مي توان مصرف آن را تا حداکثر 12 گرم در روز (4 بار در روز – هر بار سه گرم) افزايش داد
. خواص سلامتي بخش گرده
گرده تنظيم کننده ي کار روده و درمان کننده ي يبوست است.
سبب رفع کم خوني و کم کردن فشار خون مي شود.
اشتهاآور است و سبب تحريک متابوليسم و سم زدايي ازبدن مي شود.
براي درمان و پيش گيري از ورم پرستات به کار مي رود.
تقويت کننده است و در موارد خستگي شديد و ضعف عمومي به کار مي رود و تاخير در رشد را جبران مي کند.
آرام بخش اعصاب است و براي درمان فشارها ي عصبي، بي خوابي،ضعف حافظه و افسردگي سودمند است.
براي زنان باردار و شيرده مفيد است.
در معالجه ريزش مو و ناراحتي هاي پوستي مفيد است و براي درمان لک و چروک پوست در فرمولاسيون کرم ها و ماسک ها استفاده مي شود.
سبب افزايش طول عمر و درمان نا تواني هاي پيري ميشود و عوارض پيري را کاهش مي دهد.
همين امروز اگر زنبور عسل از بين برود هزاران نوع از گياهان از بين خواهد رفت و از کجا معلوم که تمدن ما از بين نرود- موريس مترلينگ
چگونه مردم عادي ميتوانند عسل طبيعي رس شده(شکرک زده) را، از عسل تقلبي (شکرک زده)تشخيص دهند؟
همانطور که قبلا گفته شد: عسل و شکر(قند نيشکرو چغندر) داراي فرمول شيميايي مشترکي هستند،لذا وقتي که آنها شکرک مي زنند، رنگشان سفيد ميشود و از لحاظ شکل ظاهري خيلي به هم شبيه ميگردند و تشخيص آنها از يکديگر براي مردم عادي ممکن است کمي مشکل باشد و همين مسئله است که آنها را به اشتباه مياندازد، ولي با توضيحاتي که انشاء ا... در اين قسمت داده ميشود ميتوانند تا حدود زيادي عسل طبيعي رس شده را، از عسل تقلبي شکرک زده،تشخيص بدهند.فقط عسل طبيعي مي تواند کم کم و به مرور زمان کدر شده و ته نشين گرديده و رس بشود و شکرک آن مانند شکرک طبيعي شيره خرما نرم مي باشد و موقع خوردن ممکن است که زبري مختصري داشته باشد،ولي هيچگونه صداي زير دندان احساس نمي شود و چون دماي داخل دهان ما 37 درجه بوده و گرم ميباشد،لذا خيلي سريع با بزاق دهان مخلوط گشته و حل ميشود ولي شکرک عسل تقلبي (شکر آب شده و غيره ...) مثل نبات سفت ميباشد و به سختي با قاشق جدا شده و موقع خوردن مانند دانه هاي شکر و مرباي شکرک زده در زير دندان صدا ميدهد و مثل شکلات به دندانها مي چسبد و مدت زماني طول ميکشد که با بزاق دهان مخلوط شود و از همه مهمتر اينکه بدون کدر شدن و ته نشين شدن خيلي سريع و در زماني کوتاه شکرک مي زند.
روشهاي ذوب کردن عسل شکرک زده :
براي مايع نمودن عسلي که مفدار کمي شکرک زده است مي توان از آب داغ استفاده کرد. براي اين کار ظرف عسل را در آبي که حرارت آن 65 الي 70 درجه سانتي گراد است قرار مي دهند تا عسل شکرک زده به تدريج ذوب شود و پس از اينکه قسمت اعظم حجم عسل ذوب شد بايد آن را از داخل ظرف آب خارج کرده بقيه عسل با حرارت باقي مانده خواهد شد.
علت شکرک نزدن عسل هاي موجود در بازار چيست ؟
براي جلوگيري از تبلور عسل معمولا کارخانه هاي بسته کننده عملياتي روي آن انجام مي دهند که عبارتند از : حرارت دادن ، افزودن کمي جوهر ليمو در هر تن و ... در همه اين موارد به خاطر وارد شدن ناخالصي در مجموعه قندهاي موجود ، پديده کريستاليزاسيون ( شکرک زدن ) عقب مي افتد . در مورد کارگاههاي نا شناخته که در آن حرارت دادن عسل يا به صورت مستقيم يا بدون کنترل صورت مي گيرد نه تنها مواد موجود در عسل دچار صدمه مي شوند بلکه بعد از دماي مشخصي ماده اي به نام هيدروکسي متيل فورفورال ( HMF ) پديد مي آيد که اگر نسبت آن در عسل زياد شود مصرف آن خطرناک است . ميزان هيدروکسي متيل فورفورال HMF که در اثر حرارت دادن در عسل توليد مي شود براحتي قابل اندازه گيري است . با اندازه گيري HMF مي توان عسل مصنوعي را نيز از عسل طبيعي تشخيص داد . در اين نوع عسل ساکارز را بوسيله اسيد تبديل به گلوکز و فروکتوز مي کنند و در هنگام اين واکنش مقدار نسبتا زيادي HMF توليد مي شود در کشورهاي مختلف جهان براي اينکه عسل داراي شرايط استاندارد باشد هيدروکسي متيل فورفورال آن نبايد از مقدار معيني تجاوز کند .
عقايد و باورهاي نادرست در مورد طبيعي يا مصنوعي بودن عسل
در مورد طبيعي يا مصنوعي بودن عسل و طرز تشخيص آنها از يکديگر عده اي عقيده دارند عسل وقتي که متبلور ، کدر و ته نشين گردد تقلبي است و عسل سالم و طبيعي هميشه صاف و شفاف باقي مي ماند و وقتي که عسل خريداري شده پس از مدتي کدر و ته نشين شد( شکرک زدن )، ناراحت شده و به فروشنده اعتراض مي کنند . اين هم از نظريه ها و عقايد غلطي است که در کشور ما رايج است .
مصرف کننده ايراني به ويژه تهراني ها عسل خوب ، خالص و طبيعي را عسلي مي دانند که رنگش کهربايي تيره يا همانند عقيق باشد ، سفت بوده و اصطلاحا کش بيايد ، اگر 24 ساعت در يخچال گذاشته شود شکرک نزند ، اگر قاشقي از آن برداشته شود قطراتي که سرازير مي شود به صورت باريکه اي ممتد باشد و قطع نشود . عده اي هم تکنيک هاي خاصي را براي شناسايي توصيه مي کنند که پايه و اساس آن معلوم نيست مانند کبريت گرفتن کنار عسل ، ريختن چند قطره روي روزنامه و ... هيچ کدام از اين عقايد ، نظريات و تصورات ارتباطي با عسل از نظر طبيعي يا مصنوعي بودن و همچنين شکرک زدن آن نداشته و ندارد و از نظر عسل شناسان و علم تغذيه بطور کلي مردود است . لازم به ذکر است که تشخيص عسل طبيعي و مصنوعي به کمک انگشت ، قاشق و يا مزه و غيرو غير ممکن بوده و فقط به عهده آزمايشگاه و دستگاهي به نام رفراکتومترمي باشد .
ملاک انتخاب عسل خوب
استاد آقاي دکتر اسفنديار رشيد زاده عسل شناس و زنبوردار نمونه کشورمان در اين باره مي نويسد :
براي مصرف کننده يک راه بيشتر براي تشخيص عسل وجود ندارد : آن هم استفاده از ابزارهايي است که بدن در اختيارش گذاشته است با چشمانش شکل ظاهري عسل را ارزيابي مي کند ، با بيني اش آن را بو مي کند ، با زبانش آن را مزه مزه مي نمايد اگر مجموعه باب طبعش بود ، اگر عسل بخصوص عطر و طعم گلها را داشت اين عسل ، عسل واقعي (طبيعي) است و ارزش آن را دارد که بهاي آن را در حد معقول بپردازد .
شکرک زدن ( رس شدن ، کريستاليزه شدن عسل ، Granulated Honey):
آنچه که در اصطلاح « شکرک زدن » مي گويند و به خاطر وجود کلمه شکر در ذهن تقلبي بودن عسل را تداعي مي کند، چيزي جز پديده « بلور شدن » يا « کريستاليزاسيون » نيست.
عسل به علت درصد بالاي مواد قندي که دارد در واقع يک ماده جامد است که تحت شرايط بسيار شکننده اي بصورت مايع قرار دارد. اين ماده اشباع شده قندي ( گلوکز، فروکتوز و مالتوز) بايد در واقع جامد باشد، ولي به طور اتفاقي مايع است. به همين دليل به محض اينکه شرايط مطلوب شود اين تغيير فيزيکي يعني شکرک زدن، پديدار مي گردد.
متاسفانه اين موضوع به حدي تاثير سوء در ذهن مصرف کنندگان ايجاد کرده است که از يک طرف مشکل بزرگي را براي توليد کننده در جريان عرضه به بازار و از طرف ديگر براي مصرف کنندگان از نظر طبيعي بودن عسل مايع به وجود آورده است. بايد توجه داشت که شکرک زدن و خاصيت تبلور عسل، دليل عدم مرغوبيت آن نيست و بعضي افراد به غلط عسل بلوري شده را مصنوعي يا تقلبي مي دانند.

عسل يک محصول غذايي مفيد و يک اکسير پر ارزش است که از قرنها پيش به عنوان عاليترين و مقوي ترين غذاها شناخته شده و همچنين به واسطه ويژگي هاي شفابخش خود ب ...

عسل يک محصول غذايي مفيد و يک اکسير پر ارزش است که از قرنها پيش به عنوان عاليترين و مقوي ترين غذاها شناخته شده و همچنين به واسطه ويژگي هاي شفابخش خود ب ...

بسم الله الرحمن الرحيم و اوحي ربک الي النحل ان اتخذي من الجبال بيوتا و من الشجر و مما يعرشون.ثم کلي من کل الثمرات فاسلکي سبل ربک ذللا يخرج من بطونها ش ...

مقدار توليد گاز در کشورهاي جهان، کشورهاي قهوه‌اي‌رنگ و قرمزرنگ بالاترين توليد را دارند. گاز طبيعي که معمولاً گاز گفته مي‌شود نوعي سوخت فسيلي گازي شکل ...

عسل بيشتر در شمار فرآورده هاي کشاورزي مانند ذرت ، سيب زميني و غير و شناخته شده است و بيشتر اوقات بهره برداري از زنبور عسل براي توليد عسل همزمان با گرد ...

● مقدمه : عسل تركيبي طبيعي مملو از قندها است . تمامي اين قندها ساده اند و در عسل فيبري وجود ندارد. دوتركيب مهم و فراوان عسل فروكتوز و گلوكز اند و آب س ...

● روغن ماهي و بيماري افسردگي حاد افسردگي حاد يک بيماري شناخته شده و وخيم روحي است که مربوط به تکرار دفعات بروز افسردگي، جنون( تغييرات سريع رفتاري، تحر ...

کربوهيدراتها ، منبع مهم غذايي اند. کربوهيدراتها همچنين به عنوان واحدهاي سازنده چربيها و نوکلئيک اسيدها عمل مي کنند. سلولز ، نشاسته و قند معمولي ، کربو ...

دانلود نسخه PDF - عسل طبيعي