up
Search      menu
پزشکی و دامپزشکی :: مقاله عرق کردن PDF
QR code - عرق کردن

عرق کردن

چرا بعضي ها بيشتر عرق مي کنند؟

از جمله شکايت هاي شايع کودکان و بزرگسالان در اين آب و هواي گرم، عرق کردن، بدبويي تن و عرق سوزشدن است...
براي آنکه با روند و علت هاي عرق کردن و راه هاي مواجهه با بوي بد آن و التهاب هاي ناشي از عرق سوزشدن بيشتر آشنا شويم، پاي صحبت هاي دکتر غلامحسين غفارپور، مدير گروه پوست دانشگاه علوم پزشکي ايران نشسته ايم.
▪ چرا برخي افراد بيشتر از سايرين عرق مي کنند؟
بعضي تعريق ها دلايل طبيعي دارد، مثل عرق کردن به دليل بالا رفتن دماي بدن، ورزش کردن يا خوردن غذاهاي پرانرژي اما برخي پرعرقي ها جنبه ژنتيکي دارد که شامل پرعرقي زيربغل، کف دست ها و پاها مي شوند که در اثر هيجان يا رانندگي به وجود مي آيد. اين نوع تعريق ها هيجاني بوده و گرما در بروز آن نقشي ندارد.
▪ عوارض پرعرقي چيست؟
تعريق زياد در کف دست و پا در اثر هيجان مي تواند براي فرد مزاحمت ايجاد کند. در ضمن عرق زياد سبب مي شود لايه شاخي پوست رطوبت را در خود نگه دارد و در نتيجه لايه شاخي ضخيم تر شود و يک سري ميکروب ها سريعا رشد کرده و سبب تجزيه لايه شاخي پوست شوند که يک ماده پروتئيني است و در نتيجه باعث بروز بوي بد مي شوند. از سوي ديگر عرق زياد سبب مي شود رشد انواع ميکروب ها و قارچ ها بين انگشتان و کف پا شدت يافته و همين امر بر بوي بد پا مي افزايد.
▪ و چه بايد کرد؟
به اين افراد توصيه مي شود به صورت مرتب پاها را با صابون بشويند و از سنگ پا استفاده کنند تا لايه ضخيم شاخي را کم کند. در ضمن استفاده از جوراب هاي مناسب که تعريق را در خود نگه نمي دارد و کفش هايي که گرما را درون خود حفظ نمي کند، بسيار مهم است.
▪ اصلا اين غدد عرقي در کدام نواحي بدن ما بيشترند و در چه زمان هايي فعال مي شوند؟
غدد عرق در بدن به ۳ دسته تقسيم مي شوند. دسته اول غدد عرقي هستند که به طور طبيعي در اثر حضور در محيط گرم يا ورزش کردن يا خوردن غذاهايي مثل ادويه جات، کاکائو و فلفل فعال شده و سبب عرق کردن ما مي شوند. در اين حالت عرق کردن و تبخير آن سبب خنک شدن بدن مي شود. اين دسته از غدد عرق به طور متوسط حدود يک ميليون و ۶۰۰ هزار تا ۴ميليون بوده و در سرتا سر بدن پراکنده اند. البته برخي از سطوح پوست مثل لب ها يا گوش خارجي فاقد غدد مترشحه عرقي است. اما بوي زير بغل، ناف و سينه ناشي از برخي غدد عرق ديگري است که محل شان در زيربغل، کشاله ران، ناف و اطراف سينه است. ترشحات اين غدد حاوي کلسترول، تري گليسيريد، اسيدهاي چرب، برخي هورمون هاي مردانه، مواد قندي، آمونياک و آهن است. چربي اي که اين غدد روي پوست ايجاد مي کند، سبب پخش شدن عرق بر سطح پوست و کم شدن ناگهاني دماي بدن مي شود. بيشترين تراکم غدد عرق در کف دست ها و پاها و پس از آن در صورت در ناحيه پيشاني است. غدد مترشحه عرق توسط غدد تنظيم کننده دماي بدن که در کاسه سر و در هيپوتالاموس قرار دارد کنترل مي شوند.
▪ غدد عرق از کي کار خودشان را آغاز مي کنند؟
غدد مولد عرق در ۵ ماهگي زندگي درون رحمي در سر تا سر بدن يک جنين تشکيل و تکميل مي شود اما بدون فعاليت است. وقتي نوزاد متولد مي شود، بلافاصله فعاليت اين غدد آغاز مي شود و وقتي نوزاد در محل گرمي قرار مي گيرد، عمل تعريق اتفاق مي افتد.
▪ مواد متشکله عرق چيست؟
عرق يک مايع استريل است که محتوي مقداري نمک طعام، جوش شيرين، پتاسيم، کلسيم، آمونياک، موادقندي و برخي آنزيم هاي هضم کننده مواد پروتئيني است. برخي پروتئين هاي ضدميکروبي، اوره و فلزات سنگين هستند و وقتي فرد آنها را مصرف يا استشمام کرده است، از طريق غدد عرق دفع مي شود.
عرق کردن چه فايده اي دارد؟
عمل تعريق، سبب تنظيم ميزان آب و املاح بدن و تنظيم دماي بدن مي شود. از سوي ديگر عرق وقتي روي سطح پوست قرار مي گيرد سبب مي شود لايه شاخي که خارجي ترين لايه پوست است، مرطوب شده و باعث لطافت و شادابي سطح پوست مي شود. غدد مترشحه عرق وظايف سنگيني دارد. در گرما يا وقتي دماي حرارت بدن فرد بالا مي رود و تب مي کند، حالت ناخوشايندي به او دست مي دهد، عمل تعريق با قرار دادن عرق بر سطح پوست و بخار شدن آن دماي بدن فرد را پايين آورده و سبب خشک شدن او مي شود. از سوي ديگر براي درمان بيماري هاي قارچي سطحي پوست، وقتي دارو براي بيمار تجويز مي شود تا به طور خوراکي مصرف شود، دارو در بدن به برخي ترکيبات ضدقارچي فعال تبديل مي شود و از طريق غدد مترشحه عرق خارج شده و در سطح پوست قرار مي گيرد و در مواجهه با قارچ ها آنها را از بين مي برد.
▪ آيا بدبو بودن عرق، طبيعي است؟
اين ترشحات به خودي خود بدبو نيستند اما وقتي در زير بغل با ميکروب ها تجزيه مي شوند، تبديل به يک سري مواد بدبو مي شوند. براي درمان بوي بد زيربغل، کشاله ران و ناف توصيه مي شود به صورت مرتب از ليف استفاده کنند، حمام بروند، لباس هاي زير را عوض کنند و از شامپوهايي مثل زينک پلوسيون و... استفاده کنند که در نتيجه مراعات اين نکات تعداد ميکروب ها و باکتري ها کم مي شود و در نهايت مي توانند از دئودرانت ها براي کاهش بو استفاده کنند.
▪ استفاده از اين دئودرانت ها بي ضرر است؟
البته دئودرانت حاوي مقاديري مواد محرکه خوشبوکننده و کلرول آلومينيوم است که ميزان ترشح عرق را کاهش مي دهند. استفاده از اين نوع مواد مي تواند تحريکات پوستي مانند خارش و سوزش را به دنبال داشته باشد. اگر اين طور باشد، فرد لازم است دئودرانت خود را عوض کند.
▪ دليل عرق سوز شدن چيست؟
گاهي ماندن عرق روي پوست به دليل املاحي که دارد ايجاد سوزش مي کند. بهترين کار شستن عرق با آب و استفاده از يک کرم بعد از آن است. عرق سوز شدن يکي از بيماري هاي شايع فصل تابستان است که در اثر مسدود شدن کانال غدد ترشحي عرق اتفاق مي افتد. پوشيدن لباس هايي که بافت فشرده دارند و مانع از خروج گرما مي شوند از جمله دلايل اصلي عرق سوزشدن هاست. عرق سوزشدن به شکل شايع در شيرخواران خصوصا در نوزادان ديده مي شود زيرا نوزاد پس از به دنيا آمدن در محيط گرم نگه داشته مي شود و چون قدرت ترشح عرق تکامل نيافته، ممکن است طي عرق مجاري بسته شده و دچار عرق سوز شود. عرق سوز قرمز بيشتر در کودکاني که ورزش مي کنند، افراد بالغي که در محيط گرم کار مي کنند يا لباس هاي زياد مي پوشند، ديده مي شود. در اين افراد عرق زياد سبب متورم شدن سوراخ عرق و بسته شدن مجاري مي شود. در اين افراد عرق سوز به شکل دانه هاي قرمز در گردن و تنه ايجاد مي شود و به همراه خود سوزش و خارش دارد.
▪ و توصيه شما براي پيشگيري يا درمان عرق سوز؟
براي درمان عرق سوز بايد فرد به يک محيط خنک منتقل شود تا کم کم مجاري بسته شده باز شود. استفاده از کرم اوسرين يا لالونين يا پمادهاي کورتيکواستروييدي مثل هيدروکورتيزون يا پمادهاي ضدميکروبي مي تواند موثر باشد. بهترين توصيه براي پيشگيري از عرق سوز شدن پوشيدن لباس هايي با بافت فاصله دار براي عبور دادن گرما و هوا است.

● گلاب (طبيعت معتدل): ▪ مقوي اعصاب و قلب، معده، معطر، نيکوي رخسار، رفع خلط خوني و سخت کننده لثه، با خوردن يک استکان گلاب نيم گرم با مقداري نبات دل درد ...

۱) عرق اسطوخودوس ▪ خواص دارويي: معطرکننده ضدعفوني کننده مقوي رفع آسم بند آورنده خون ▪ نوع گياه مورد استفاده جهت تقطير: گياه استوخودوس Lavandula Stoech ...

بخش زيادي از آيات قرآني به مباحث علوم پايه چون فيزيک و شيمي اختصاص يافته است؛ زيرا نگرش قرآن، به همه چيز هستي بر محور توحيد است. از اينرو به هريک از م ...

مقدار حرارت لازم براي گرم کردن گلخانه معدل گرماي اتلاف شده است. گرما به سه طريق اتلاف مي شود: هدايت يا رسانايي، نفوذ تدريجي و تابش يا تشعشع. بخش بيشتر ...

در ستون حل مساله باليني، اطلاعات مربوط به يک بيمار واقعي به صورت مرحله به مرحله براي يک پزشک متخصص در حيطه مورد نظر ارايه مي شود (قلم ضخيم) و او قدم ب ...

هزينه کراتينه کردن موي شما در آرايشگاه به طور متوسط ۷۰۰هزار تومان مي شود؛ يعني بايد اين مبلغ را بپردازيد تا موهاي تان از حالت فر و وز درآيد و صاف شود. ...

به طور معمول کودک تا هنگامي که راه نمي رود نيازي به پوشيدن کفش ندارد. اين مسئله خصوصا در مواقعي که در منزل است، اهميت بيشتري پيدا مي کند زيرا هنگام بي ...

مام ها از محصول هايي هستند که فروش آنها در تابستان بيشتر مي شود. دکتر محمدجواد ناظمي، متخصص پوست و عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران درباره اين م ...

دانلود نسخه PDF - عرق کردن