up
Search      menu
تاریخ و فرهنگ :: مقاله عبدالعزيز فرمانفرماييان PDF
QR code - عبدالعزيز فرمانفرماييان

عبدالعزيز فرمانفرماييان

از بنيانگذاران نظام مهندسي جديد و سهم بسيار مهم و بزرگي در معماري معاصر ايران دارد.
عبدالعزيز فرمان فرماييان در سال ۱۲۹۹ در خانواده اي صاحب نام در سايت و فرهنگ معاصر به دنيا آمد وي تحصيلات خود را در دانشکده بوزار پاريس گذراند و در آوريل دهه ۳۰ فارغ التحصيل شد و به ايران بازگشت. در ابتدا در گاراژ خانه پدرش شروع به طراحي براي خانه هاي اقوام و دوستان کرد و سپس به استخدام دفتر دانشگاه تهران درآمد. وي پس از چندي با مهندس آفتن دليان، سيهون و قياهي در يکي از آتليه هاي دانشکده هنرهاي زيباي دانشگاه تهران تحت رياست مهندس فروغي به کار تدريس پرداخت.
From flow the function روش کار و طراحي اين معمار بزرگ بود.
▪ از جمله آثار وي: استاديوم ورزشي، ساختمان شرکت نفت، مسجد دانشگاه تهران، ساختمان وزارت کشاورزي، برجهاي سامان، برجهاي ونک پارک، ساختمان بورس، دانشکده دامپزشکي، کاخ مادر سعدآباد، کاخ نياوران، ساختمان اداري صدا و سيما.
▪ کانپست طراحي ورزشگاه آزادي: يک تپه آتشفشاني که اطراف آن شيب دار مي باشد و بالاي آن يک حفره آتشفشان وجود دارد که شبيه يکي از ورزشگاههاي مکزيک مي باشد. پس اين طرح را در جايي اجرا کردن که اطراف آن تپه هاي کن وجود داشت.
دفتر فرمان فرماييان علاوه بر طراحي معماري در طراحي شهري و شهرسازي نيز وارد فعاليت شد از جمله در سالهاي ۱۳۴۶ تا سال ۱۳۵۴ کليه کارهاي غيرصنعتي کنسرسيوم نفت شامل شهرسازي، مدرسه سازي و خانه سازي و ساخت دفاتر اداري در مناطق نفت خيز را به عهده داشت و شهرسازي و خانه سازي مجموعه شرکت مس سرچشمه کرمان، شرکت خانه در کرج، شرکت خانه در اصفهان و شرکت خانه در شرق تهران را انجام داد. اما شناخته شده ترين فعاليت شهرسازي او تهيه نقشه جامعه شهر تهران با همکاري ويکتر گروئن مي باشد.
● استاديوم ورزشي آزادي Azadi Stadium
▪ معرفي
مجموعه ورزشي آزادي در کيلومتر ۱۴ اتوبان تهران کرج در زميني به مساحت چهار ميليون مترمربع در دو مرحله بنا شده است. مرحله اول، شامل ساخت استاديوم يک صد هزار نفري، درياچه و پارکينگ است که به جاده هاي شرقي و غربي مرتبط مي شود. اين مرحله توسط شرکت آرمه و توسط عبدالعزيز فرمانفرماييان و همکاران اجرا شده است. مرحله دوم، مابقي مجموعه شامل سالن ورزشها، استخر، پيست دوچرخه سواري، ساختمان اداري، مرکز مطبوعات، سالن تيراندازي و زمينهاي تمرين ورزشهاي مختلف مي باشد که احتمالاً توسط حجت ا. بيوسيانس و ف. شاهمرادي طراحي شده است.
▪ محوطه
قسمت اعظم مجموعه به پارک، فضاهاي سبز و فضاهاي ارتباطي اختصاص داده شده است. دو مسير پياده کمربندي، يکي هم سطح درياچه و ديگري بالاتر از آن و هم سطح مسير سواره، به همراه سه رستوران و يک بوفه اين مجموعه را تکميل مي کند.
محوطه اين مجموعه نه فقط براي بازي، بلکه براي تجمع عمومي در مواقع ديگر طراحي شده است. يک درياچه مصنوعي با مساحت حدود ۲۲۰ هزار متر مربع و حدود ۶۰۰ هزار مترمکعب گنجايش در شمال استاديوم يکصد هزار نفري قرار گرفته و به عنوان مرکز تفريح گاه محسوب مي شود. دو پياده رو در سطح پايين و يک مسير در سطح بالا، دور تا دور درياچه حرکت مي کند که اطراف اين مسير، چمن کاري و درخت کاري شده است. سطح چمن کاري به بيش از ۲۵۰ هزار متر مربع مي رسد. سه رستوران در شمال، شرق و غرب درياچه وجود دارد. خاک ريزيهاي استاديوم يک صد هزار نفري از خاک اين محل تأمين شده است. در قسمت غرب درياچه، زمينهاي تمرين واليبال، بسکتبال، تنيس و فوتبال قرار دارد. در جنوب محوطه دو زمين مخصوص براي تمرين پرتابها در نظر گرفته شده است.
▪ پارکينگ
با توجه به اين که ورود تدريجياست اما خروج تماشاچيان هم زمان و همراه با ازدحام است و با توجه به اين که در هنگام خروج احتمال تجمع وجود دارد، موقعيت استقرار پارکينگها به گونه اي است که تماشاچيان در فواصل زماني کافي، به پارکينگها برسند.
پارکينگها در دو قسمت شرق و غرب مجموعه قرار دارد. در مرحله اول براي ۱۰ هزار سواري و ۲۰۰ اتوبوس پارکينگ در نظر گرفته شده بود که اين تعداد در مرحله دوم به ۱۳ هزار ماشين و۶۵۶۰ اتوبوس رسيد.
▪ ارتباطات
در داخل مجموعه يک خط کمربندي تماشاچيان را به درون مجموعه منتقل مي کند. از ورودي اصلي تا استاديوم يکصد هزار نفري، يک جاده عريض تشريفاتي قرار دارد که در دو طرف آن، مسير حرکت پياده با فضاهاي باز بين ساختمانهاي مختلف در نظر گرفته شده است. جاده اصلي و مسير پياده به عنوان ستون فقرات مجموعه است و بقيه مسيرهاي پياده به صورت يک حلقه به دور آن مي چرخند.
▪ ورود تماشاچيان به استاديوم
يک حلقه عريض ارتباطي، استاديوم را از خارج احاطه کرده است. از اين حلقه، چهار سطح شيبدار عريض در شمال و جنوب، در حدود ۵۵ هزار تماشاچي را به دو سطح افقي که تقريباً ۱۱ متر بالاتر از سطح حلقه هاي رفت و آمد خارجي واقع است، مي رساند. در اين دو سطح بليتها کنترل مي شود. از هر يک از اين دو سطح، دو رامپ ديگر به بالاترين نقطه استاديوم واقع در شرق و غرب منتهي مي گردد و در نهايت تماشاچيان از وروديهاي مستقل که در طول رامپها پيش بيني شده اند به ۳۶ جايگاه مختلف وارد مي گردند.
هفت تونل ورودي و يک ورودي تشريفاتي در فواصل معين، حدود ۴۵ هزار تماشاچي را به يک حلقه رفت و آمد داخلي هدايت مي کند که از زمين ۱۰ مت و ۶۰ سانتي متر ارتفاع دارد. اين همان حلقه اي است که به ۳۶ جايگاه منتهي مي شود. اين تونلها با توجه به عرض ۵ ۹ متري شان قادرند که در هر دقيقه ۷۵۰۰ نفر تماشاچي را به بيرون هدايت کنند.
در حدود ۸ هزار صندلي فايبرگلاس در شرق و غرب استاديوم براي تماشاچيان گذاشته شده است و بقيه صندليها، بتوني پيش ساخته مي باشند (البته اين پيش از تغييراتي است که اخيراً اعمال شده است). در قسمت شمال استاديوم و در انتهاي رامپها، تابلوي اعلام نتايج قرار دارد که اين سيستم اعلام نتايجبا توجه به زمان ساخت آن از مدرنترين نوع در دنياست. اين تابلو قادر است که به دو زبان فارسي و انگليسي انيميشن و تصوير را پخش کند.
▪ طراحي استاديوم
استاديوم يکصد هزار نفري همان طور که گفته شد توسط عبدالعزيز فرمانفرماييان و همکاران و به مدد شرکت آرمه اجرا گرديده است. اين استاديوم در منطقه خرگوش دره واقع است، محور بزرگ استاديوم در راستاي شمال جنوب با انحراف معادل ۱۵۰ درجه به سمت غرب جهت گرفته است.
طراحي استاديوم به گونه اي است که تماشاچيان ديد کافي نسبت به زمين داشته باشند. بدين منظور حداکثر فاصله تماشاچي از مرکز زمين به سمت شمال و جنوب ۱۳۶ متر و به سمت شرق و غرب ۱۲۶ متر است. زمين بازي در اولين مرحله ساخت توسط چمن طبيعي و مطابق آخرين استانداردهاي بين المللي فرش شده است. در اطراف چمن يک پيست دو ميداني در ۸ رديف و جنس تارتان احداث شده است. تارتان آخرين فرآورده صنعت پتروشيمي براي زمينهاي دو ميداني و پرش است که حالت ارتجاعي آن در سرعت و پرش بازيکن، تأثير مطلوبي بر جا مي گذارد. در سمت غرب در بالاترين سطح استاديوم، جايگاه مخصوص خبرنگاران و دستگاههاي کنترل مربوط به صفحه اعلام نتايج قرار گرفته است. در بالاترين نقطه شرق، جايگاه مشعل بازيهاست و يک پله مستقيم ولي موقتي در مواقع لازم، زمين بازي را به محل مشعل مرتبط مي کند. ورودي تشريفاتي در قسمت غرب استاديوم در سطح حلقه رفت و آمد خارجي قرار دارد که داراي يک ايوان بزرگ تشريفاتي است و بر محور کوچک استاديوم منطبق مي باشد.
▪ نور
در بالاي رامپها در چهار جهت شمال غربي، شمال شرقي، جنوب غري و جنوب شرقي چهار برج بزرگ قرار گرفته اند و روشنايي استاديوم را تأمين مي کنند. ميزان روشنايي بر مبناي فيلم برداري و جهت دوربينهاي تلويزيوني طراحي شده است. چراغهايي که به اين منظور به کار برده شده اند، مخلوطي از چراغهاي گازي مرکوري و تنگستن هالوژني است. سطح نور در زمين بازي در حدود ۱۶۵۰ لوکس است و ضريب اختلاف شدت نور در نقاط مختلف ۵ ۱۰۱ مي باشد.
يادداشت ها:
اگر چه در اين گزارش طراح مجموعه ورزشي آزادي مهندسين مشاور فرمانفرمايان معرفي شده است اما بنا به برخي گفته ها اين مجموعه کار مشترک فرمانفرمايان و som بوده است. اسکيسهاي که در اين مقاله آمده مي تواند شاهدي بر اين مدعا باشد. اسکيسها از راجروان بوير Rager - Owen - Bover از شرکت som (اسکيدمور).
Skidmore Owings&#۰۳۹; Merrill برگرفته از کتاب:
Kemper: Alfred - M: John - Wiley&#۰۳۹;sons: usa. Drawings by Amrican Architeecturs: ۱۹۷۳
البته مهندس حيدر غيايي در مرداد ماه امسال در معرفي کارهاي خودشان مجموعه آزادي را نيز نام برده اند (در مراسم معرفي کارهايشان در انجمن مفاخر ايران) فصلنامه معماري و فرهنگ.

بُخارا، با جمعيتي بالغ بر ۲۳۷٫۹۰۰ نفر (برآورد تخميني سال ۱۹۹۹)، پنجمين شهر بزرگ ازبکستان، و مرکز استان بخارا است. شهر بخارا در جلگهٔ واقع‌ در مسير سفل ...

دانلود نسخه PDF - عبدالعزيز فرمانفرماييان