up
Search      menu
جانور شناسی :: مقاله طوطي خاکستري آفريقايي PDF
QR code - طوطي خاکستري آفريقايي

طوطي خاکستري آفريقايي

اطلاعات کلي در مورد طوطي خاکستري آفريقايي (کاسکو)

● پراکندگي جغرافيايي
کاسکو بيشتر قسمتهاي افريقاي مرکزي در کمربندي وسيع از جزاير گينه تا شمال غربي تانزانيا و کنيا يافت ميشود
● معرفي و شناخت بهترين پرنده سخنگو
نگهداري پرندگان زينتي يک سرگرمي ديرينه است که هزاران سال قدمت دارد و روز به روز رو به گسترش است. طوطي ها بسيار گران قيمت هستند و اين تصادفي نيست علت هاي زيادي دارد يکي اينکه نگهداري اين پرنده ها نسبت به سگ و گربه ... که ممکن است مشکلاتي را در پيش داشته باشند ندارد و نگهداري از پرنده کمي اسان تر است و اين پرندگان مي توانند به صورت مونس و همدمي واقعي براي انسان درايند.طبيعت سازگار و مطيعي دارند و مي توانند با شباهت فوق العاده زياد و حيرت اوري صداي انسان و يا ساير صداها مثل زنگ تلفن. ايفن . دزدگير ماشين صداي پرنده هاي ديگر وبسياري از صداهاي اطراف خود را تقليد مي کنند!. طبق تحقيقات محققان که در کشورهاي مختلف به انجام رسيده نگهداري پرندگان زينتي اثرات مفيدي بر روي جسم و روان صاحبان خود در هر گروه سني مي گذارد.
نگهداري اين پرنده ها در اين دنياي پر استرس براي صاحبان خويش ارامش چه از لحاظ جسماني و چه رواني به ارمغان مي اورد.
طوطيها بخاطر استعداد تقليد و ياد گيري خارق العاده خود نسبت به ساير جانوران وضعيتي استثنايي دارند. علاوه بر ان زيبايي و رفتار برخي از انواع انها بي شک بسياري از افراد را که رابطه چنداني با جانوران ندارند را هم تحت تاقير قرار مي دهد.برخي از انواع طوطي ها خصوصا خاستري(کاسکو)کاکادو. امازون.ارا . ماکائو و... به مرور به عنوان عضوي از خانواده در امده و وابستگي زيادي نسبت به انسان پيدا ميکنند . انان قادرند مشکلترين جملات و حرکات را اموخته و در جاي خود از ان استفاده کنند.بعضي حتي نقش نگهبان منزل را در غياب صاحب خود به عهده ميگيرند.
● طول عمر
يک طوطي به طور معمول چندين دهه عمر مي کند که بعضي ها معتقدند طوطي ها تا ۱۰۰سال و حتي خيلي بيشتر از اينها هم عمر ميکنند. و جا داره اشاره اي هم به عمر کلاغ داشته باشيم که اين پرنده دوست داشتني و باهوش هم طول عمر بسيار زيادي دارد. اگر از کاسکو در شرايطي مناسب و خوب نگهداري کنيد تا اخر عمر باشما خواهد بود.
نگهداري از پرنده هايي نظير کاسکو مرغ مينا ، کاکادو ، آرا و... چندان اسان نيست و اين جانب که نويسنده اين سايت هستم تجربه در نگهداري انها را دارم . اگر وقت و حصله کمي داريد نگهداري از انها پيشنهاد نمي شود. اما مي توانيد پرنده هاي کوچکتري مانند عروس هلندي و مرغ عشق و فنج و... را انتخاب کنيد (به صورت جفت)
اگر به دنبال همدمي واقعي هستيد که تمام عمر وفادار باشه پيشنهاد ميکنم کاسکو را انتخاب کنيد چون هم در دسترس است هم از هوش بالايي برخورداره.
کاسکوي جوان گران قيمت تر است اما پيشنهاد ميشود اگر قصد خريد داريد پرنده جوان را انتخاب کنيد.
کاسکوي جوان قدرت يادگيري بيشتري دارد و دردسر کمتر.
● اسباب بازي هاي مفيد و ضروري
يکي از اسباب بازي هايي که خطري ندارد و براي کاسکو مفيد هم هست ميوه درخت کاج است ، زيرا جويدن ميوه درخت کاج از رشد بيش از حد منقار جلو گيري مي کند و سرگرمي خوبي هم مي باشد براي کاسکو.
هيچ وسيله جديدي را به يکباره به کاسکو نزديک نکنيد ممکن است باعث ترس در او بشود.
ميبايست براي کاسکو هر چند روز يکبار شاخه اي از درختان ميوه يا چنار و بلوط و... فراهم سازيد تا خود را با ان مشغول بازي کند و با کندن پوست شاخه مواد مورد نياز مهم بدن را هم به دست بياورد فقط دقت داشته باشيد شاخه درخت مورد نظر سمي نباشد.
طوطيها بيشتر به بالا و پايين رفتن از شاخه ها علاقه دارند يعني خزيدن .طوطييان در خزيدن و عمليات اکروباتيک تبحر خاص دارند طوطي هايي که مانند کاسکو دم کوتاهي دارند استقامت چنداني در پرواز ندارند در عوض بهتر شاخه ها و...را بالا پايين ميکنند.
اين جانور با شعور را نبايد هميشه در قفس نگاه ومحبوس ساخت و بلکه بايستي وسايل اشتغا ل طوطي و مرغ مينا را در خارج از قفس فراهم ساخته و در جهت امورشش کوشيد.
● خطرات
گفتني است که کاسکو و ديگر طوطيهاي بزرگ منقاري قدرتند دارند که به وسيله ان مي توانند اسيب هاي جدي به اسباب منزل برسانند و حتي براي خودخطر ساز شوند مثلا سيم برغ را بجوند!!!
مراقب طوطي خود باشيد هر شيئي را نبايد در اختيار طوطي قرار دهيد مثلا خودکار ! چون با منقار قدرتمند خود مغز جوهر خودکار که ماده اي سمي است را بيرون مياورد . کاسکوي اينجانب تا به حال چند بار تمام کليد هاي صفحه کليد کامپيوترم را بيرون کشيده ! بايد بدانيد که کاسکو تمام عمر مانند يک بچه لجباز است! خشونت هيچ فايده اي ندارد فقط کار و رابطه را بدتر خواهد کرد و جالب بدونيد که کاسکو يک رفتار بد را حتي با گذشت مدتها در ذهن نگه ميدارد.
● همه چيز در معاشرت با پرنده خلاصه مي شود
به هيچ وجه از خشونت و فشار استفاده نکنيد رمز موفقيت در همين نکته خلاصه شده است. اجازه دهيد پرنده تان هر انچه را که توام با خرابکاري نيست انجام دهد مسلما اگر مايل باشيد مي توانيد پرنده را در دست بگيريد اما صبر نماييد تا بدلخواه خود نزد شما بيايد مطابق تجربيا اينجانب طوطي تربيت شده خود اغلب مبادرت به اين کار مي ورزد.
طوطي انفرادي انسان را به عنوان جايگزين جفت خود تلقي مي نمايد. لذا معاشرت انسان برايش ضروريست . اگر در اطاق ديگري هستيد پرنده تان احتمالا علاقه به همراه بودن شما دارد.اين پرنده هاي باهوش در طبيعت نيز هر کاري را مشترکا انجام ميدهند.
بسياري از طوطيان کوچک و يا مرغ مينا که پرواز کننده خوبي هستند صاحبان خود را با پرواز همراهي ميکنند. اما انواعي که تحرک کمتري دارند مانند کاسکو وطوطي هاي بزرگ ديگر روي شانه نگهدارنده خود جاي ميگيرند.
● مقايسه دو تا از بهترين پرنده هاي سخنگو ( کاسکو & مرغ مينا )
مرغ مينا با انکه به خوبي کاسکو حرف زدن ياد ميگيرد اما پرنده باوفايي نيست ! کاسکو و بسياري از طوطي هاي ديگر کاملا وابسته به صاحب خود مي شوند و صاحب خود را جفتي جدايي ناپذير مي دانند.
در ضمن مرغ مينا با انکه جسه ي کوچکتري نسبت به کاسکو دارد اما بيشتر ادرار مي کند که بد بو هم هست اما کاسکو اينچنين نيست.
● جيره غذايي کاسکو
مغز دانه ها . ميوه و سبزيجات . اينجانب بيشتر به کاسکوي خود تخمه افتابگردان (بو نداده بدون نمک) بلال تازه . يا ذرت خيس کرده در اب .گردو. سيب. گيلاس و انواع دانه ها را در اختيارش ميگذارم. طوطي ها و مرغ مينا از خوردن غذاهاي خوش مزه مورد نظرشان لذت ميبرند و اين راه بسيار خوبي براي تشويق پرنده براي حرف زدن و... است.
● تعيين سن کاسکو
کاسکو ها تا سن ۶ماهگي داراي چشماني کاملا سياه هستند بعد از ۶ماهگي روبه دودي رنگ ميرود سپس کمرنگتر شده و سفيدي دور مردمک چشم پديد مي ايد. با گذشت زمان رنگ سفيد چشم هم رو به زرد و پرتقالي ميرود پرنده مسن جسه بزرگتري دارد و کمي عصبي است.
ضمنا کاسکوي چشم سياه به خاطر سن کمش احتمال داره هنوز با اب و هواي منطقه اي که شما هستيد عادت نکرده باشد و به همين خاطر احتمال مرگ يک جوجه کاسکوي چشم سياه در اين حالت مي رود.

● مقدمه بنفشه آفريقايي يكي اززيباترين گياهان گلداراست كه نه تنها داراي گلهايي زيبا بلكه شاخ و برگ آن نيز ازجذابيت خاصي برخورداراست . پرورش بنفشه آفريق ...

● مقدمه بنفشه آفريقايي يكي اززيباترين گياهان گلداراست كه نه تنها داراي گلهايي زيبا بلكه شاخ و برگ آن نيز ازجذابيت خاصي برخورداراست . پرورش بنفشه آفريق ...

بنفشه آفريقايي يکي از زيباترين گياهان گلدار است که نه تنها داراي گل هايي زيباست بلکه شاخ و برگ آن نيز از جذابيت خاصي برخوردار است. پرورش بنفشه آفريقاي ...

عامل اين بيماري سه گونه قارچ مي باشد که توليد Blight مي کند : Botrytis squamosa B. cinerae B.allii پوسيدگي عميق قهوه اي با کپک خاکستري روي آن و اسکلرت ...

مرغ شاخدار جزء راسته گالي فرميس، خانواده فزان ها و زيرخانواده نوميدين طبقه بندي مي شود. مرغ هاي شاخدار بر حسب ضمائم موجود در سربه سه فرم ظاهر مي گردند ...

● تنوع موريانه ها در هر دسته امروزه در حدود دو هزار گونه موريانه در دنيا مي شناسيم که در مناطق گرمسير و نيمه گرمسير فراوانند يکي از نمونه هاي بزرگ و م ...

سنجاب ها، اعضايي از راسته بسيار بزرگ جوندگان هستند که تقريباً در همه جاي دنيا ديده مي شوند. اگرچه در اين خانواده چندگونه زميني مانند سنجاب هاي زميني و ...

چه ازلحاظ ظاهروچه ازلحاظ ماهيت گريت دين يکي اززيباترين ومشهورترين انواع در بين سگهاي عظيم الجثه است. نام اين نژاد(البته درزبان انگليسي) درواقع ترجمه ا ...

دانلود نسخه PDF - طوطي خاکستري آفريقايي