up
Search      menu
ساختمان و معماری :: مقاله طراحي و اجراي اجزاي ساختمان PDF
QR code - طراحي و اجراي اجزاي ساختمان

طراحي و اجراي اجزاي ساختمان

طراحي و اجراي ديوارها، سقف، کف، پنجره، نورگير و تهويه

▪ ابعاد:
ابعاد کلي واحد قبل از چاپ بستگي به تعداد عمليات، حجم تجهيزات و تعداد پرسنل آن بخش دارد. همواره مي بايست فضاي گسترش را نيز در نظر داشت، چه با اشغال قسمت هاي از قبل پيش بيني شده و چه با احداث و اضافه کردن قسمت هاي جديد. در ضمن ارتقاي واحد پيش از چاپ به تجهيزات ديجيتال موجب کاهش فضاي ليتوگرافي سنتي خواهد شد.
▪ کف:
در اين بخش اغلب کف اطاق ها با بتن اجرا مي گردد. يکي از فوايد کف بتني استقامت آن از يکسو و عدم ارتعاش مي باشد. سطح بتن را مي بايست کف پوشي وينيل کرد تا از ايجاد گردوغبار در سطح بتن جلوگيري شود. استفاده از موکت هاي فاقد الکتريسته ساکن که جهت قدم زدن بسيار راحت تر مي باشند نيز گزينه مناسبي براي کف پوشي است. البته استفاده از آن در مواردي توصيه مي شود که خطر ريختن مواد شيميايي و مايعات در کف وجود نداشته باشد. لازم به ذکر است که صرفا استفاده از موکتي که عمليات آنتي استاتيکي بر روي آن انجام شده، کافي نيست. چنانچه بخواهيم از موکت که حقيقتا عاري از الکتريسيته ساکن باشد استفاده کنيم، مي بايست رشته هاي سيم مسي در آن تنيده شده و به نحو مناسبي نيز اتصال زمين آن برقرار شده باشد. چنانچه در تمام بخش هاي قبل از چاپ موکت آنتي استاتيک نصب شده باشد، مي بايست زير کليه دستگاه ها نظير پرسسور پليت و فيلم، تشتک ضد زنگ و يا از جنس پي وي سي قرار داد تا در صورت نشت مايع و مواد شيميايي موکت کف آسيبي نبيند.
در ضمن قبل از اتمام نصب ديواره ها مي بايست سطح موکت با نايلون هاي ضخيم محافظت شود که تا قبل از افتتاح محل، از سطح موکت ها محافظت کند و سپس از آن جدا شود.
▪ سقف ها:
صرف نظر از ارتفاع سقف اصلي، ارتفاع سقف کاذب مي بايست بين ۶ ۲ الي ۷۵ ۲ متر باشد. تعبيه سقف کاذب موجب عدم ريزش گردوغبار و مواد زايد از سقف اصلي بر روي فيلم و پليت مي شود. به طور معمول سقف کاذب از صفحات مربع شکل سبکي تشکيل شده که بر روي لبه هاي تسمه هاي سپري شکل که از سقف آويخته شده اند قرار مي گيرند.
اين صفحات مي بايست پوشش پلاستيکي داشته باشد و چنانچه خيلي سبک باشد مي بايست به لبه هاي سپري ها متصل شوند که در صورت بازو بسته شدن درب سالن در جاي خود بالا و پايين نروند.
مي توان نصب سقف کاذب را قبل از ساخت جداره و ديواره هاي جداکننده، تکميل ساخت. محل قرار گرفتن چراغ ها پس از جداسازي فضاها توسط جداره ها مي تواند صورت پذيرد تا پخش يکنواخت نور در کليه قسمت ها با تعبيه محل چراغ ها در سقف کاذب انجام شود.
▪ ديوارها:
تمامي ديوارهاي داخلي مي بايست حتي الامکان به صورت پيش ساخته با قابليت تغيير در محل نصب باشد. استفاده از ديوارهاي ثابت با مصالح آجر، سيمان و غيره به هيچ وجه پيشنهاد نمي شود. براي دستيابي به حداکثر انعطاف پذيري، مي توان ديوارها را پس از اتمام کفسابي و يا حتي بر روي کفپوش و موکت و تا زير سقف کاذب نصب شده اجرا کرد. در رنگ آميزي ديوارها مي بايست از رنگ هاي روشن و مات به جاي رنگ هاي روغني و براق که موجب انعکاس نور مي شود، بهره جست. چنانچه از دستگاه هايي که نياز به اتاق تاريک يا safe Light دارند، استفاده گردد، ديواره هاي فضاي مزبور نيازمند رنگ خاص و درزگيري نسبت به نورهاي خارجي است. ايزولاسيون ديوارهاي خارجي از نظر رطوبت، صدا و حرارت حايز اهميت است.
▪ درب ها:
درب ها مي بايست حداقل عرضي معادل ۹۰ سانتي متر داشته باشند که امکان عبور دستگاه هاي کوچک بخش پيش از چاپ را به داخل داشته باشند. نصب روزنه شيشه اي مستطيل شکل کوچک بر روي درب هاي چوبي يا فلزي موجب مي شود که افراد بتوانند داخل اتاق را ديده بدون آنکه نياز به باز کردن درب يک فضا داشته باشند. همچنين روزنه مذکور موجب عدم تداخل ورود و خروج دو نفر از يک درب در يک زمان مي شود. البته در مورد اتاق تاريک (يا اتاق نور ايمن) نمي بايست از روزنه مزبور استفاده کرد و بالعکس مي بايست از تمهيدات خاصي جهت درزگيري و تله نور به کار بست که در بخش هاي بعدي در مورد آن توضيحاتي بيان خواهد شد.
جهت ورود تجهيزات بزرگ نظير سي تي پي و ايميج ستر مي بايست در طول مسير ورود از ورودي اصلي تا محل استقرار، يا برداشتن ديواره هاي موقت امکان پذير باشد و يا از درب هاي ورودي دو لنگه هر يک به پهناي حداقل ۹۰ سانتي متر که در حالت عادي يکي از لنگه ها بسته خواهد بود، استفاده شود.
▪ پنجره ها:
در اغلب بخش هاي قبل از چاپ نمي بايست از نور طبيعي از طريق پنجره ها استفاده جست، ليکن چنانچه نياز باشد با تعبيه پنجره هاي بزرگ يا قدي و پيوسته بين دو قسمت مختلف که نيازمند به ديد و نظارت باشند، در قسمت هاي داخلي نياز آن را مرتفع نمود. پنجره هاي فضاهاي نور ايمن مثل نور زرد نيز مي بايست به دقت بررسي شوند که شيشه ها و پلاکسي گلاس ها به طور کامل مشخصات فيلتر زرد يا نور ايمن مربوطه را داشته باشد. البته به طور کلي پيشنهاد مي شود که اتاق تهيه پليت کمتر تحت تشعشع کليه طول موج هاي مرئي و UV قرار گيرد. اغلب، نور زرد مناسب ترين نور براي اتاق تهيه و ظهور پليت است، حتي بعضي از انواع پليت هاي حرارتي غير حساس که به نور مرئي نيز حساسيت بسيار کمتري دارند، در مدت زمان طولاني تاثيرپذير از طيف مرئي خواهند بود.
در قسمت هايي که کامپيوتر و مانيتورها قرار مي گيرند مي توان از پنجره ها با نور غيرمستقيم به طور محدود استفاده کرد به نحوي که تا حد ممکن فاصله و زاويه تابش نور به مانيتور موجب انعکاس نور در آن نشود و همچنين تغييرات شدت نور در ساعات روز موجب گمراهي طراح در خصوص رنگ اوريژينال با نمونه نشان داده شده بر روي مانيتور نشود.
البته لازم است که طراح از نور ۵۰۰۰ درجه کلوين- کاملا مستقل از نور پنجره ها- در کليه ساعات شبانه روز اقدام به بررسي و تطبيق رنگ ها نمايد. اين موضوع در کليه مراحل تا مرحله کنترل رنگ در چاپ نيز صادق است.
▪ نورپردازي:
به طور معمول چراغ هاي جعبه مهتابي ۰۶*۰۶ cm داخل سقف کاذب جهت بخش هاي مختلف پيشنهاد مي شود. ميزان شدت نور سفيد در سطح ميزها به طور استاندارد مي بايست معادل ۸۰۰ الي ۱۰۷۵ لوکس واحد تابش نور باشد. هر کجا که موادي نظير پليت حساس به نور UV در دسترس باشد، لامپ هاي فلورسنت مي بايست با غشاء ضد UV پوشيده شوند. فضاهاي مربوط به اتاق تاريک يا safe light مي بايست مجهز به دو کليد سوئيچ برق يکي براي نور سفيد و ديگري براي نور ايمن باشند. کليد نور سفيد مي بايست داراي محافظ باشد که به طور تصادفي امکان روشن شدنش منتفي باشد. (در اينجا به لحاظ منسوخ شدن اتاق تاريک و نور قرمز از توضيحات در مورد تجهيز چنين اتاق هايي صرف نظر مي کنيم.) فضاهاي مجهز به نور زرد نظير اتاق هاي تهيه و ظهور بعضي از انواع پليت مي بايست به چراغ هاي زرد و سفيد با مدار کليد مجزا مجهز باشند. البته مي توان به جرات اذعان کرد که امروزه بيش از ۹۵ درصد سيستم هاي سنتي به تکنولوژي مدرن ديجيتال تغيير يافته و ديگر ضرورتي براي بررسي و ارايه محيط هاي استاندارد ليتوگرافي سنتي احساس نمي شود. ميزهاي مونتاژ، دستگاه هاي کنتاکت، دوربين هاي افقي و عمودي، تشتک هاي ظهور، ميزهاي روتوش، و اين اواخر حتي قيد کپي نيز ديگر جزو تجهيزات ليتوگرافي (البته ديجيتال) محسوب نمي شوند. در واقع با تبديل ليتوگرافي سنتي به ديجيتال شايد ۷۵ درصد فضا و نيروي انساني تقليل يافته است و در عوض سرعت، دقت و حجم انجام کار به مراتب افزايش يافته است.
▪ کنترل عوامل محيطي:
در کليه اوقات سال، نظارت و کنترل عوامل محيطي مثل دما و رطوبت نسبي مي بايست همواره صورت پذيرد.
به طور مثال توليدکنندگان فيلم شرايط استفاده از فيلم را در دماي ۱+۲۲ سانتي گراد و رطوبت نسبي ۵+ ۵۰% پيشنهاد مي کنند. ورقه هاي پلي استر فيلم در اثر تغيير رطوبت نسبي فاحش، ديگر خاصيت انعطاف نداشته و هر قطعه از فيلم در اثر افزايش يا کاهش شديد رطوبت، انقباض يا انبساطي متفاوت از فيلم ديگر خواهد داشت. اين امر مي تواند موجب عدم تطابق رنگ ها در چاپ شود.
به علاوه کاهش رطوبت باعث گيرکردن فيلم در ايميج ستر خواهد شد. در مجموع نصب يک سيستم (HVAC) هواساز مجزا براي بخش قبل از چاپ پيشنهاد مي شود.
ثبت مشخصات دما و تغيير رطوبت به صورت نمودار در طول ساعات کار و در طي هفته، در کنترل شرايط محيطي بسيار موثر خواهد بود. دستگاه هاي ظهور پليت و پليت سترها مقادير متنابهي گرما در محيط توليد مي کنند. لذا براي جذب حرارت مزبور در خصوص طراحي کانال هاي هوا نياز به محاسبات دقيق تر داشته و توان دستگاه هواساز مي بايست متناسب با آن محاسبه و اجرا شود.
بايد به اين نکته مهم توجه داشت که عدم توجه به ثبات رطوبت نسبي، حدود ۵۰ % و دماي محيطي ۲۲ درجه سانتي گراد مي تواند تاثير مستقيم در عمر مفيد ليزر دستگاه هاي سي تي پي داشته باشد. مساله بسيار مهم ديگر در تهويه هوا در محيط هايي که بخارات شيميايي وجود دارند نظير دستگاه هاي ظهور فيلم و پليت و همچنين پرينترهاي ليزر، بخشي از هوا مي بايست تخليه و همچنين هواي تازه به سيستم هوا اضافه شود. اين مطلب مي بايست توسط مهندس طراح سيستم تهويه هوا مورد مطالعه دقيق قرار گيرد.
جهت پرهيز از ورود گردوغبار و ذرات معلق از فضاهاي مجاور به اتاق ماده سازي پليت در بخش پيش از چاپ، هنگام باز و بسته شدن درب هاي ورودي و يا از طريق درزها، مي بايست فشار هواي اتاق مزبور نسبت به فشار هواي فضاهاي مجاور بيشتر و يا اصطلاحا مثبت باشد. اين امر به کمک ارسال حجم هواي بيش از نياز، توسط سيستم هواساز و يا تهويه به فضاي پيش از چاپ ميسر خواهد بود. بدين وسيله همواره يک جريان هوا از لابه لاي درزها و همچنين زماني که درب ورود و خروج باز مي شود از سمت اتاق پيش از چاپ به فضاهاي خارجي و يا اطراف ايجاد خواهد شد و موجب پس زدن گردوغبار و ذرات معلق از ورود به فضاي پيش از چاپ مي شود. البته نکته بسيار حايز اهميت تميز بودن و عاري بودن هواي تغذيه به بخش پيش از چاپ از ذرات معلق مي باشد که مي بايست از فيلترهاي مخصوص در مسير آن استفاده جست. فيلترهاي الکترواستاتيک که توسط يونيزه کردن مسير هوا باعث جذب ذرات معلق مي شوند، يکي از موارد مصرف جهت تصفيه هواي ورودي مي باشند. از اين فيلترها در مسير برگشت سرکولاسيون و گردش تهويه هوا نيز مي بايست استفاده کرد تا همواره هواي فضاي مربوطه را در يک سيکل دايمي تصفيه نمود و کلاس آن را در يک سطح خاص نگاه داشت.
همچنين سيستم هاي مستقل تصفيه گردش هوا که مي تواند در قاب هاي ۰۶*۰۹ cm سقف کاذب نصب شود نيز مي تواند در قسمت هاي مختلف مورد استفاده قرار گيرد که به طور مستقل عمل تصفيه ذرات معلق از هوا را انجام مي دهد. يکي ديگر از راه هاي کنترل عدم ورود ذرات خارجي استفاده از نوارهاي چسبنده يکبار مصرف روزانه اي است که در ابتداي ورودي ها بر روي زمين نصب مي شود. ابتداي هر روز يک لايه از آن که ذرات روز قبل را جذب کرده از سطح نوار مزبور جدا شده و لايه جديد با چسبندگي مورد نياز از ورود ذرات همراه کفش از محيط بيروني تا حد زيادي جلوگيري مي کند. استفاده از تجهيزات جانبي ضد الکتريسيته ساکن نظير غلطک ها مي تواند در موارد خاص تماس، نسبت به جذب ذرات ريز آشغال و گردوغبار از سطوح فرضا فيلم و يا اريژينال بسيار موثر باشد.
▪ آب و برق:
مشخصات توان مصرفي جريان و ولتاژ تجهيزات مي بايست به دقت ثبت و پريزها و کابل هاي متناسب با آنها در نقاط مورد نظر تعبيه و نصب شوند. براي مثال روشنايي ها اغلب با جريان تک فاز ۲۲۰ ولت تغذيه مي شوند. ليکن تجهيزات بر اساس مشخصات فني آنها، گاهي نياز به جريان سه فاز ۳۸۰ يا ۴۰۰ ولت و پريزهاي صنعتي خاص با اتصال زمين (Erth) مناسب دارند. دسترس بودن پريزها و مستقل بودن سيم تغذيه هر يک از ديگري با تعبيه فيوز مجزا با ذکر شماره پريز در جعبه فرعي و يا اصلي بسيار حايز اهميت مي باشد. عدم تغذيه دو يا چندين دستگاه از يک پريز و تعبيه سيم کشي و يا کابل خاص براي يک دستگاه به خصوص از ديگر نکات مورد اهميت در بخش تغذيه الکتريسيته تجهيزات مي باشد.
همواره استفاده از UPS با جريان سينوسي و استابلايزر ولتاژ مخصوصا براي تجهيزات با توان مصرفي بالا که نصب UPS هزينه سنگين دارد - نظير پروسسورهاي پليت و فيلم- از مهم ترين پارامترهاي پيشگيري در صدمه به تجهيزات ليتوگرافي ديجيتال مي باشد.
بايد توجه داشت که بعضا نصب يک UPS با توان بالا به صرفه تر از نصب چندين UPS کوچک به طور مستقل براي تجهيزات مختلف مي باشد. به ويژه از بعد نگهداري و خدمات پشتيباني آنها، آب جهت ظهور فيلم و پليت، سينک شست وشوي رک هاي پروسسور و غلطک ها به طور معمول به مقدار زيادي مورد نياز است. اغلب از آب شير براي منظور فوق استفاده مي شود، ليکن مي بايست به سختي آن توجه کرد. چنانچه ضريب هدايت الکتريکي conductivity آب مصرفي بيش از ۵۰۰ ميکرواهم بر سانتي متر باشد به طور حتم مي بايست آب را ترميم نمود تا موجب عدم بروز مشکلات در چاپ به لحاظ وجود ناخالصي ها شود. چنانچه سختي آب از ميزان مذکور بيشتر باشد، مشکلاتي نظير رسوب نمک بر روي غلطک ها و پليت ها و همچنين نقاط ريز بر روي پليت ها را شاهد خواهيم بود.
اغلب جهت پايين آوردن سختي آب، نصب تجهيزات و تانک هاي Reverse Osmosis پيشنهاد مي شود و در عوض سيستم هاي water softner پيشنهاد نمي شود. يکي ديگر از موارد مورد توجه در خصوص تغذيه آب و پروسسورها مي تواند دماي بالاي آب، بيشتر در نواحي گرم مخصوصا در فصل تابستان باشد.
در اين خصوص آب مزبور مي بايست توسط چيلر خنک شود تا قابل استفاده در پروسسورها باشد. لزوم انجام چنين کاري بررسي مشخصات فني پروسسورها از طريق شرکت سازنده و مطالعه حداکثر دماي آب شهر در ايام تابستان است.
تخليه و فاضلاب نيز از جمله مواردي است که مي بايست از قبل به طور دقيق، هم از لحاظ موقعيت مکاني در کف و هم از لحاظ موقعيت ارتفاعي طراحي و اجرا شود. مساله بسيار مهم آن است که آيا مواد به داخل تانک اختصاصي فاضلاب تخليه مي گردد و يا اين که به شبکه فاضلاب شهري و يا مستقيما به داخل چاه هدايت مي شود. در اين خصوص مي بايست دستورالعمل ها و قوانين محلي و يا شهرک صنعتي محل اجراي پروژه به دقت رعايت شود. بايد در نظر داشت که هدايت مواد ظهور يا ثبوت به داخل فاضلاب شهري و يا چاه ها اثرات جبران ناپذيري بر محيط زيست وارد خواهد آورد. البته وجود سيستم دفع و يا بازيافت نيز توسط مراکز خصوصي و يا دولتي بسيار حايز اهميت بوده و تنها در اين حالت مي توان فاضلاب مزبور را در تانکر مخصوص جمع آوري نمود تا به شرکت هاي ذي ربط جهت امحا و يا بازيافت تحويل داد.
در مجموع لوله هاي تخليه پروسسور مي بايست يا از جنس PVC باشد و يا آهن، ليکن نبايد از لوله هاي مسي استفاده کرد. بهتر است همواره دريچه تخليه کف نزديک پروسسور تعبيه شود تا از حجم لوله کشي کاسته شود. چنانچه سيني فلزي و يا پي وي سي در زير پروسسور قرار گرفته است، همواره مي بايست يک لوله سر ريز نيز در آن تعبيه شده که در صورت نشت دارو از سرريز شدن آن و سرايت به کف اصلي ممانعت به عمل آورد.
اغلب تجهيزات قبل از چاپ نظير سي تي پي نياز به کمپرسور هوا دارد. چنانچه پمپ از نوع صدادار نظير پمپ هاي پيستون است، مي بايست آن را در محلي خارج از فضاي پيش از چاپ قرار داد که صداي آن موجب آلودگي صوتي نشود و از طرفي نيز مي بايست امکان نگهداري و بازبيني مکرر آن باشد. همچنين در محل هاي باز با رطوبت بالا نصب نشود که همواره موجب جمع شدن مقادير زيادي آب در مخزن آن شده و هواي مورد نظر داراي رطوبت بسيار بالا خواهد بود. جايگزين کمپرسورهاي واکيوم
Activated-Ventari که بدون صدا مي تواند در داخل فضاي پيش از چاپ کنار دستگاه قرار گيرند نيز پيشنهاد مي گردد.
اين خط تغذيه هواي فشرده مي بايست بين ۰۸psi تا ۰۰۱psi فشار داشته و به طور کامل تميز و خشک باشد. به اين منظور مي بايست از فيلترهاي مورد نظر در مسير انشعاب آن استفاده جست.
▪ اطفاء حريق:
به غير از تعبيه کپسول هايي نظير گاز ۲ CO و نصب سيستم اتوماتيک آب پاش در سقف کاذب يکي از مهم ترين موارد پيشگيري از سرايت آتش به قسمت هاي ديگر به خصوص توليد و انبار مي باشد. کليه بخش هاي سيستم مزبور از جمله لوله کشي ها همگي داخل سقف کاذب انجام مي شود و تنها کلگي آب پاش آن از سطح سقف کاذب خارج شده و زير سطح کنار سنسور حساس به دود و يا گرما قرار مي گيرد.

RNA مخفف اسيد ريبونوکلئيک است که يکي از انواع اسيدهاي نوکلئيک مي باشد. در داخل سلول انواع مختلف RNA وجود دارد که هر کدام از آنها وظايف مخصوص به خود را ...

● ساختمان قلب قلب يک عضو توخالي و عضلاني است که در وسط قفسه سينه و پشت جناق سينه قرار دارد وزن و اندازه قلب تحت تاثير سن، جنس، وزن بدن، ميزان فعاليت ب ...

● ساختمان قلب قلب يک عضو توخالي و عضلاني است که در وسط قفسه سينه و پشت جناق سينه قرار دارد وزن و اندازه قلب تحت تاثير سن، جنس، وزن بدن، ميزان فعاليت ب ...

چرا طراحي صنعتي ؟ در دنياي امروز و بويژه در كشورهاي صنعتي، روند طراحي صنعتي و تمامي گرايشهاي وابسته به آن چه از نظر شيوه و چه از نظر ابزار دچار تحولات ...

DNA يا دزاکسي ريبونوکلئيک اسيد يکي از ماکرومولکولهاي سلولي است که حامل اطلاعات وراثتي بوده و طي همانند سازي ژنتيکي از يک نسل به نسل بعد منتقل مي شود. ...

سلولها براي اينکه بتوانند کارهاي خود را به خوبي انجام دهند به نحوي تکامل پيدا کرده اند که داراي اندامهاي مختلفي باشند. هر يک از اين بخشها براي انجام و ...

● دياتوميت دياتوميت ها، سنگ هاي رسوبي متشکل از ذرات ريز و بي شکل سيليسي مي باشند که در اثر مکانيزم تجمع پوسته يا اسکلت هاي فسيل شده جلبک ها و گياهان و ...

● بادبندهاي برون محور (EBF) و برخي ايرادات در طراحي اين بادبندها نوع جديدي از بادبندها که به تازگي استفاده از آن رو به افزايش مي باشد سيستم بادبندي خا ...

دانلود نسخه PDF - طراحي و اجراي اجزاي ساختمان