up
Search      menu
پزشکی و دامپزشکی :: مقاله طب سنتي PDF
QR code - طب سنتي

طب سنتي

رايحه درماني

استفاده از گل، عطر و عصاره گياهان شفابخش از ديرباز در طب سنتي و درمان هاي خانگي هم به عنوان دارو درمان و هم رايحه درمان کاربرد فراواني داشته و دارد، اما آنچه که مهم است.
گياه درماني نيز همانند ساير روش هاي درماني بايستي تحت نظر و يا توسط پزشک و يا افراد باتجربه متخصص انجام پذيرد
اگرچه درمان هاي طبيعي و موادي (گل و گياه و مواد طبيعي معدني و فرآورده هاي جانوري که در اين قبيل درمان ها مورد استفاده قرار مي گيرند) که در اين نوع درمان ها چه به صورت خوراکي و يا بخور و غيره مورد استفاده قرار مي گيرند، بسيار مفيد بوده و در طول تاريخ در طب سنتي از آنها بهره فراوان مي برده اند .(هم اکنون نيز در جهان غرب شرکت هاي بزرگ دارويي از دستاوردهاي حکيمان بزرگ ايراني مانند ابوعلي سينا و رازي استفاده مي کنند و فرآورده هاي دارويي برگرفته از نسخه اين پزشکان طب سنتي ايران را در قالب تقويت کننده، مسکن ها و درمان هاي طب گياهي (طب کل نگر) مورد استفاده قرار مي دهند .
و باعث خوشحالي است که در سال هاي اخير نيز شرکت هاي معتبر سازنده داروهاي گياهي اقدام به ساخت داروهاي گياهي در قالب شربت، قطره، قرص و ... نموده اند.
دانشگاه تهران نيز در چند سال اخير اقدام به احياي طب سنتي و ساير انواع روش هاي درمان طبيعي نموده و در قالب کلاس هاي آزاد به آموزش رشته هاي طب کل نگر از جمله طب سنتي نموده است که جاي تقدير و تشکر دارد.
اما نکته اي که در مصرف داروهاي گياهي حائز اهميت است، اگرچه اين داروها فوايد بي شماري دارند، اما در موارد خاص منع مصرف نيز دارند.
موارد منع مصرف اين داروها به جهت ناسازگاري با بعضي از طبايع و مزاج ها دارد، علاوه بر آن بعضي از داروهاي گياهي بالابرنده و يا پايين آورنده فشارخون، قندخون و... مي باشند که اگر مواردي از اين قبيل در مصرف اين داروها مورد توجه قرار نگيرد اثربخشي اين داروها نه تنها مفيد نبوده بلکه ممکن است عارضه هايي را نيز به همراه آورد.
در رايحه درماني ها، اطلاعاتي که درباره هر يک از گياهان از جنبه دارو درماني داده مي شود، براي استفاده از خوددرماني نبوده بلکه براي کاربردهاي درماني گياهان بايد از راهنمايي هاي افراد متبحر استفاده نمود. اما در رايحه درماني و حمام درماني اين مساله کمتر مشکل ساز است.
نکته: افرادي که مشکلاتي مانند آلرژي و حساسيت هاي پوستي دارند نيز بايد با احتياط و زير نظر متخصص از عطرها، بخورها و حمام درماني استفاده نمايند.
● رايحه درماني در منزل
شايد شما نيز در نمايشگاه ها و بعضي از فروشگاه ها ميزهاي شيشه اي تزئيني که در زير شيشه آن گل ها و گياهان رنگارنگي را با طرح و هنر و سليقه خاصي در کنار هم قرار داده اند و ترکيب زيبايي به وجود آورده اند ديده باشيد يا خود يکي از اين ميزها يا تابلوهاي مشابه آنها را در خانه داشته باشيد.
اخيرا اين هنر گسترش زيادي يافته و گل هاي زينتي در واقع گياهان دارويي را درون ظرف هاي شيشه که گاه به صورت سيب و گلابي يا تنگ و گلدان و اشکال ديگري از ظرف هاي شيشه لايه به لايه با تناسب و رنگ بندي هاي زيبا به بازار آمده که بسياري از آنها صرفا جنبه تزئيني دارد.
اما کساني که مايل هستند از اين ظروف شيشه اي تزئيني استفاده مفيدتري داشته باشند خودشان مي توانند با تهيه ظرف شيشه اي و به فراخور مصرف و کاربرد گياهان معطر شفابخشي که در رايحه درماني معرفي مي گردد اقدام به تهيه «عطردان طبيعي زيبا» نمايند.
در تهيه اين عطردان ها مي توانيد يک يا چند گل معطر را ترکيب نماييد. بهتر است ظرف شيشه اي داراي در باشد.براي استفاده بيشتر و بهتر مي توانيد از عصاره همان گياه (خشک) چند قطره بر روي آن بپاشيد و در مواقع خاصي هر از گاهي براي چند دقيقه در آن را برداريد تا عطر آن در فضا پخش شود.
همچنين مي توانيد به جاي عصاره گياه، مقداري آب به روي گل هاي خشک بپاشيد و آن را روي رادياتور (شوفاژ) قرار دهيد، تا گرماي آن باعث تبخير آب شده و عطر گل را در فضا پراکنده سازد.

مقدمه نور يک نوع تابش الکترومغناطيسي است که از ترکيب دو ميدان الکتريکي و مغناطيسي تشکيل يافته است. تابش الکترومغناطيسي شامل ميدان الکتريکي متغير با زم ...

اگر به آرمگاه بوعلي در شهر همدان سري بزنيد در قسمت موزه اش نمونه هايي از گياهان دارويي که ابن سينا از آنها براي درمان بيماري ها استفاده مي کرده خواهيد ...

استفاده از سرنخ هايي که دانش طب سنتي مردم بومي در زمينه داروها به دست مي دهد مسير گذار از موجودات وحشي به محصولات تجاري را بسيار کوتاه مي کند. اين نکت ...

● طرز كار قطب نما عقربه قطب نما هنگام باز نمودن درب آن ، آزاد شده و حول محور خود مي چرخد و سپس به علت نيروي مغناطيسي كره زمين هميشه در يك جهت معين كه ...

امروزه ما پزشکان و بيماران مان به طور پيشرونده اي در حال غرق شدن در هجوم اطلاعات پزشکي هستيم و هر روزه با بيماراني مواجه مي شويم که با انبوهي از اطلاع ...

اخلاق پزشکي به عنوان نخستين و مهم ترين مؤلفه حکمت، با سابقه ديرينه چهارقرن قبل از ميلاد مسيح (ع)، به تعاليم بقراط حکيم باز مي گردد. بقراط با اعتقاد به ...

● مقدمه: زيبايي هر فردي وابسته به چندين عامل از جمله موهاي زيبا و مرتب است. بسياري از عوامل آسيب رسان و همچنين افزايش سن مي توانند باعث ريزش مو و تغيي ...

تمامي جانداران بهمراه رادياسيون به زندگي خود ادامه ميدهند, از مهمترين منابع رادياسيون ميتوان از نور خورشيد, راديوايزوتوپهاي موجود در پوسته زمين و طبيع ...

دانلود نسخه PDF - طب سنتي