up
Search      menu
طب سنتی :: مقاله طب سنتي PDF
QR code - طب سنتي

طب سنتي

اگر به آرمگاه بوعلي در شهر همدان سري بزنيد در قسمت موزه اش نمونه هايي از گياهان دارويي که ابن سينا از آنها براي درمان بيماري ها استفاده مي کرده خواهيد ديد. استفاده از گياهان دارويي در درمان بيماري ها در ايران از قديم رايج بوده و اين حکيم بزرگ در جهان با نام «اَوِسينا» چهره اي کاملا شناخته شده است. از ديرباز تاکنون، برخي گياهان، انواع سبزي و ميوه ها ارزش و اهميت زيادي در پيشگيري و درمان بيماري ها داشته و دارند. در طول تاريخ هيچ گاه ارتباط گياهان چه به عنوان ماده غذايي و چه به عنوان ماده دارويي با بشر قطع نشده است و شايد بتوان گفت قسمت عمده اي از فرهنگ تغذيه اي جوامع را تشکيل داده اند. تحقيقات و آزمايش هاي بسياري توسط دانشمندان قديم و جديد درباره گياهان و خواص آنها صورت گرفته است و مي توان گفت در حال حاضر ۲۵ درصد از داروها منشأ گياهي دارند. بيش از ۲۵۰ هزار گونه گياهي در جهان شناخته شده است و طبق اعلام سازمان جهاني بهداشت بين ۳۵ تا ۷۰ هزار گونه گياه دارويي در بين آنها شناخته شده است...
هم اکنون در اغلب کشورهاي جهان از طب سنتي به خصوص طب گياهي براي پيشگيري و درمان بيماري ها استفاده مي شود. گزارش هاي سازمان جهاني بهداشت حاکي است ۸۰ درصد مردم آفريقا از طب سنتي استفاده مي کنند. در چين بيش از ۴۰ درصد جمعيت اين کشور از اين نوع طب براي درمان بيماري هاي خود بهره مي برند حتي در کشورهاي پيشرفته تر نيز درمان با گياهان دارويي طرفداران بسياري دارد. ۴۸ درصد از مردم استراليا، ۷۰ درصد از مردم کانادا، ۴۲ درصد از جمعيت آمريکا، ۳۵ درصد از بلژيکي ها و ۷۵ درصد از فرانسوي ها اعلام کرده اند که از طب سنتي براي درمان بيماري ها استفاده مي کنند. در برخي از کشورها ميزان استفاده از طب سنتي و داروهاي گياهي به ميزان قابل توجهي رو به افزايش است به طوري که ساليانه در کشور مالزي، مردم بيش از ۵۰۰ ميليون دلار براي خريد اين نوع داروها پول پرداخت مي کنند. اين رقم در آمريکا ۲۷۰۰ ميليون دلار، در استراليا ۸۰ ميليون دلار، در کانادا ۲۴۰۰ ميليون دلار و در انگلستان ۲۳۰۰ ميليون دلار است. ارزش اقتصادي و تجاري گياهان دارويي در جهان رو به افزايش است. برخي آمارها ارزش تجارت جهاني اين گياهان را بالغ بر ۵۰ ميليارد دلار اعلام مي کنند.
● زغال اخته
زغال اخته در جلوگيري از بيماري هاي قلبي سودمند است. زغال اخته حاوي ترکيبات طبيعي شامل آنتي اکسيدان ها، فلاونوييدها و پلي فنل ها است که عملکرد عروق را بهبود مي بخشد. محققان مي گويند اين ويژگي ها حايز اهميت است چرا که به اتساع عروق خوني در افرادي که کلسترول بالا و گرفتگي عروق دارند، کمک مي کند. همچنين مشخص شده زغال اخته در جلوگيري از عفونت هاي دستگاه ادراري موثر بوده در بيماري هاي لثه، زخم ها و حتي سرطان نقش مفيدي دارد.
● روغن زيتون، مفيد براي همه
به گزارش رويترز، محققان اروپايي مي گويند روغن زيتون اصل و فرآيند نشده به لحاظ محتواي بالاي آنتي اکسيداني اش عملا در کاهش خطر بيماري هاي قلبي موثر است. روغن زيتون اصل غني از آنتي اکسيدان هايي به نام پلي فنل است و اثرات سودمند آن بر سلامت از انواع فرآيند شده اين روغن بسيار بيشتر است. به گفته محققان، پلي فنل ها اين اثرات مفيد را اعمال مي کنند. همه انواع روغن هاي گياهي به جز روغن زيتون فرآيند نشده تحت فرآيندي قرار مي گيرند که طي آن بخشي از ترکيبات فنلي خود را از دست مي دهند. در واقع اين نوع روغن زيتون تنها روغن گياهي است که سرشار از ترکيبات پلي فنلي است حتي روغن زيتون معمولي نيز مقادير کمتري از اين ترکيبات را دارد. در اين مطالعه محققان دريافتند مرداني که سه هفته روغن زيتون اصل و فراوري نشده مصرف کرده بودند کلسترول خوب خونشان (اچ.دي.ال) افزايش يافت. همچنين اين افراد کاهش بيشتري در شاخص هاي استرس اکسيداتيو، فرآيندي که به رسوب ذرات کلسترول بد (ال.دي.ال) در ديواره عروق کمک مي کند و مي تواند به سخت شدن عروق منجر شود، نشان دادند. چربي اشباع نشده مونو جايگزين بهتري براي چربي اشباع شده است که در محصولات حيواني مانند کره يافت مي شود. اين واقعيت و فوايد پلي فنل ها، روغن زيتون را به يک منبع سالم چربي تبديل کرده است.
● سير
قديمي ترين اسناد به جاي مانده در مورد سير مربوط به کتيبه هاي سومريان است که از ۲۶۰۰ سال قبل از ميلاد مسيح به جاي مانده است .همچنين سير يکي از مهم ترين داروهاي مصر باستان بوده که حداقل ۲۲ خاصيت درماني براي آن قايل بوده اند و در پاپيروس هاي به جاي مانده از ۱۵۵۰ سال قبل از ميلاد مسيح ثبت شده است. هرودوت مورخ يوناني که در ۴۵ سال قبل از ميلاد مسيح به مصر سفرکرده مي نويسد: «کارگران که که ساخت اهرام مصر را به عهده داشته اند از مقادير زيادي پياز، تربچه و سير استفاده مي کرده اند.» وي همچنين اضافه مي کند که هر ساله براي سيصد و شصت هزار کارگر سازنده اهرام مصر مقادير بسيار زيادي سير جهت جلوگيري از امراض عفوني مورد نياز بوده است. مصرف سير به علت خاصيتي که در کاهش چربي خون دارد براي جلوگيري از تنگ شدن عروق قلبي و پيشگيري از بيماري هاي قلبي عروقي و سکته هاي قلبي توصيه مي شود.
علاوه بر کاهش چربي خون، سير موجب کاهش کلسترول خون مي شود که مي تواند عامل مهمي در جلوگيري از بيماري هاي قلبي عروقي باشد. هر چند مصرف سير موجب کاهش فشارخون بالا نمي شود اما مصرف مداوم آن در پيشگيري از اين بيماري مؤثر است. در اين ميان نبايد خاصيت مهم سير در جلوگيري از چسبندگي پلاکت ها را ناديده گرفت. استفاده از سير در تقويت سيستم ايمني بدن و از بين بردن ميکروب ها مؤثر است.
● زنجبيل
مصرف زنجبيل يا زنجفيل که اغلب به عنوان چاشني در غذاها استفاده مي شود، علاوه بر خواصي چون تقويت معده، در بهبود سرماخوردگي و برخي گلودردها موثر است و موجب کاهش چربي خون در بدن مي شود. اين وضعيت يعني کم شدن چربي خون آثار مثبت و خوبي براي قلب به همراه دارد. زنجبيل گياهي است پايا با ساقه زيرزميني ضخيم و غده اي شکل و گره دار که به حالت وحشي، هم در نواحي کوهستاني و هم در دشت ها مي رويد. زنجبيل را معمولا به صورت دم کرده مي خورند. زنجبيل هضم کننده غذا و اشتهاآور و ملين است.
● طالبي، مفيد براي قلب
از آنجا که کمبود پتاسيم در بدن مي تواند با حملات قلبي همراه باشد، خوردن مواد غذايي که منبع پتاسيم هستند، بسيار ضروري است. از آنجايي که کلسترول، فشار خون و هموسيستين بالا، زمينه ساز بروز بيماري هاي قلبي هستند، مصرف طالبي به دليل دارا بودن مواد مغذي که براي کنترل اين سه عامل مورد نياز است، مفيد بوده و در حفظ سلامت قلب موثر شناخته شده است. مطالعات نشان داده است مصرف يک فنجان آب طالبي در روز به ميزان ۲۵ درصد احتمال بروز فشار خون را کاهش مي دهد. طالبي يکي از بهترين ميوه ها براي حفظ سلامت قلب است. همچنين بررسي ها نشان داده است افرادي که ويتامينC، بتا کاروتن و اسيد فوليک را در مقادير مورد نياز دريافت مي کنند، سطح اين ترکيب در خونشان پايين تر است. به طوري که خوردن مواد غذايي که منابع اين مواد مغذي محسوب مي شوند، در مدت چهار هفته به ميزان ۱۱درصد، سطح اين فاکتور را کاهش داده است. گفتني است ويتامين C بالايي که در طالبي وجود دارد به همراه بتاکاروتن، احتمال بروز سرطان هايي نظير سرطان ريه، پستان، مثانه، روده بزرگ، معده و لوزالمعده را در افراد مستعد کاهش مي دهد. اين دو ماده مغذي (ويتامين C و بتاکاروتن) با فعاليت آنتي اکسيداني که دارند، از فعاليت تخريبي راديکال هاي آزاد جلوگيري کرده و مانع تشکيل غدد سرطاني مي شوند.
● فلفل قرمز
فلفل، از هزاران سال پيش چاشني غذاي بسياري از انسان ها بوده است. اين گياه منبع مهمي از ويتامين c محسوب مي شود و به همين دليل اثرات مفيدي روي قلب دارد. فلفل با افزايش جريان خون، افزايش اشتها و رفع سوء هاضمه براي سلامتي انسان بسيار مؤثر است. هرچند فلفل انواع و اقسام مختلفي دارد اما بهترين آنها براي قلب و دستگاه گردش خون، فلفل قرمز و فلفل تند است. آنچه موجب تندي فلفل مي شود ماده اي به نام کاپساسين است. اين ماده بر خلاف فلفل که موجب بالارفتن دماي بدن و عرق کردن مي شود بعد از مدتي دماي بدن را پايين مي آورد و به همين علت مصرف آن در مناطق آب و هوايي گرم مانند جنوب طرفداران زيادي دارد اما کاپساسين خواص مهم ديگري نيز دارد و آن کاهش ميزان کلسترول خون و همچنين کاهش علايم درد در برخي بيماري ها است. کاپساسين خاصيت آنتي اکسيداني بسيار خوبي دارد و براي پيشگيري از سرطان مفيد است. از ديگر خواص اين ماده مي توان به خاصيت ضد باکتريايي و ميکروب کشي آن اشاره کرد. درحقيقت فلفل با تحريک ترشح آنزيم هاي گوارشي در معده و نابودي باکتري هايي که مي توانند عامل عفونت باشند، قدرت هضم را تقويت مي کند. مهم ترين اثر کاپساسين تحريک سيستم قلبي عروقي و کمک به بهبود کار و فعاليت اين دستگاه است. همچنين دستگاه گوارش را تقويت مي کند و موجب تسکين دردهاي مفصلي مي شود. فلفل ميزان کلسترول خون را پايين مي آورد که اين امر باعث کاهش فشار خون نيز مي شود. اين گياه همچنين از انعقاد خون در رگ ها جلوگيري مي کند. اين خواص فلفل به پيشگيري از بيماري هاي قلبي نظير آرترواسکلروز(سخت شدن رگ ها) کمک فراواني مي کند. فلفل قرمز منبعي غني براي تأمين ويتامين A به شمار مي آيد و اين به دليل وجود مقادير بالايي از بتاکاروتن در آن است. بتا کاروتن ماده اصلي مورد نياز براي ساخت ويتامين A است که ماده اي ضروري براي حفظ سلامت تمامي بافت هاي مخاطي بدن از جمله بافت هاي پوشاننده دستگاه تنفسي، دستگاه گوارشي و نيز دستگاه توليدمثلي است. به همين دليل نيز، استفاده از بتاکاروتن مي تواند در کاهش و نيز بهبود علايم ناشي از بيماري هاي آسم، اوستئوآرتروز و نيز آرتريت روماتيسمي مفيد باشد. هرچند مصرف فلفل قرمز داراي اثرات مفيدي روي سلامتي است اما نبايد در مصرف آن زياده روي کرد. به تازگي محققان اورولوژي در ايتاليا از احتمال مضر بودن مصرف زياد فلفل قرمز براي پروستات در مردان خبر داده اند.
● زالزالک
زالزالک که بيشتر به شکل درختچه است گياهي است داراي شاخه هاي خاردار و گل هاي سفيد، معطر و ميوه هاي زرد و نارنجي. ميوه آن خوراکي است و در اکثر نواحي معتدل مي رويد. درخت زالزالک به صورت خودرو در گرگان، اراک، کلاردشت، اروميه، بروجرد، کوهستان هاي البرز و حتي ناحيه پس قلعه شمال تهران وجود دارد و همچنين در شمال ايران، گونه هاي وحشي آن به شکل خودرو در جنگل ها مي رويد و آن را (وليک) مي نامند. خوردن زالزالک براي تقويت قلب و معده مفيد است و به علت غني بودن از اسيد تارتيک و اسيد ماليک براي رفع کم خوني توصيه شده است. مهم ترين اثر زالزالک روي قلب، تنظيم کردن حرکات نامنظم آن است و از تپش قلب و ضربان شديد آن جلوگيري مي کند. در اروپا به ويژه در کشور آلمان براي درمان بي نظمي ضربان قلب (آريتمي) از گياه زالزالک استفاده مي شود. زالزالک در درمان آنژين، تصلب شرايين (سفت شدن ديواره رگ ها) نيز مؤثر است. انجمن فرآورده هاي گياهان دارويي آمريکا، زالزالک را از نظر بي خطر بودن درجه يک ارزيابي کرده است. اين ارزيابي نشان دهنده اين است که زالزالک حتي با ميزان بالاي مصرف، خيلي بي خطر است اما با اين وجود، همواره عاقلانه خواهد بود اگر دستورالعمل دوز مصرفي آن رعايت شود.

مقدمه نور يک نوع تابش الکترومغناطيسي است که از ترکيب دو ميدان الکتريکي و مغناطيسي تشکيل يافته است. تابش الکترومغناطيسي شامل ميدان الکتريکي متغير با زم ...

استفاده از سرنخ هايي که دانش طب سنتي مردم بومي در زمينه داروها به دست مي دهد مسير گذار از موجودات وحشي به محصولات تجاري را بسيار کوتاه مي کند. اين نکت ...

● طرز كار قطب نما عقربه قطب نما هنگام باز نمودن درب آن ، آزاد شده و حول محور خود مي چرخد و سپس به علت نيروي مغناطيسي كره زمين هميشه در يك جهت معين كه ...

● باد خورشيدي و ميدان مغناطيسي زمين باد خورشيدي حاصل پرتاب مواد با دماي زياد از قسمت تاج خورشيد است . سرعت باد هاي خورشيدي متفاوت مي باشد و سرعت متوسط ...

● زيست شناختي زالوها،کرم هاي حلقوي يا بندبند هستند که قرابت زيادي با کرم هاي خانگي دارند و اندام هاي آن ها از نظر آناتومي و ساختاري بيشتر اختصاصي شده ...

بحث شيوه هاي علمي در درمان بيماريها از قبيل جراحي ، دارو درماني و ديگر روشهاي استاندارد پزشکي به جاي خود ولي بسياري از مردم بخصوص در مشرق زمين اعتقادا ...

طب اسلامي يکي از مکاتب طبي ديرپا و کل نگر مي باشد که از روزگاران کهن در پيشگيري و معالجه بيماري هاي گوناگون نقشي بنيادين داشته است. مکتب مذکور به طور ...

راهنماي کاشت گياهان دارويي در خانه اگر در حياط خانه يا آپارتمان تان باغچه کوچکي داريد، پيشنهاد مي کنم براي يک بار هم که شده، گياهان دارويي در باغچه تا ...

دانلود نسخه PDF - طب سنتي