up
Search      menu
تولید و کشاورزی :: مقاله طبيعت سبز PDF
QR code - طبيعت سبز

طبيعت سبز

طبيعت سبز آپارتمان من

نگهداري از يک گياه آپارتماني بسيار روحيه بخش و سرگرم کننده است به طوري که حتي به مرور زمان عشق و علاقهٔ خاصي بين گياه و پرورش دهندهٔ آن ايجاد مي شود. به همين دليل پرورش دهندگان گل و گياه علاقه مند هستند تا بهترين خدمات را به گياهشان ارائه دهند. در اين مبحث نيز طرز صحيح نگهداري از چند گياه آپارتماني را شرح مي دهيم:
● تاجريزي (گوجه زينتي)
solanum pseudocapsicum
خانواده: solanaceae
اين گياه داراي برگ هاي سبز تخم مرغي شکل است. گل هاي سفيد آن پس از مدتي و در پائيز به ميوه هاي ريز و قرمز رنگي تبديل مي شود که شبيه گوجه است. گوجه زينتي بومي آفريقا است و به دليل زيبائي ميوە هايش طرفداران زيادي دارد. در برخي کشورها به نام هاي آلبالوي بيت المقدس، کفشدوز و يا آلبالوي عشق ناميده مي شود. اين گياه در منزل تا چند سال قابل نگهداري است و مي توان با هرس فرمي از رشد بي رويه آن جلوگيري کرد. هم چنين اين گياه در فضاي آزاد هم کاشته مي شود.
سعي کنيد گلدان تاجريزي را در قسمت هاي پر نور منزل مانند پنجره هاي جنوبي نگهداري کنيد. کمبود نور سبب دراز شدن ساقه و ضعف گياه مي شود. حرارت متوسط در شب حداقل ۱۰ الي ۱۴ درجه سانتي گراد و در روز حداکثر ۱۸ الي ۲۴ درجه سانتي گراد است. دماي سرد سبب ريزش گل ها مي شود. ميزان آب مورد نياز اين گياه در فصل زمستان محدود و آبياري هر ده روز يک بار کافي است اما در فصل رشد هر هفته دو بار نياز به آبياري دارد. رطوبت مورد نياز ۵۰ الي ۶۰ درصد مي باشد اين گياه نسبت به کمبود رطوبت مقاومتي نسبي دارد. رطوبت پاشي بر روي اين گياه در تابستان هر هفته دو بار و در زمستان هر ۱۲ روز يک بار کافي است. ضمناً در فصول رشد گلدان تاجريزي را در هر ده روز يک بار با کودهاي استاندارد کوددهي نموده و در زمستان هر ماه يک بار اين عمل را تکرار نمائيد. کاشت بذر در بهار صورت مي گيرد. براي اين منظور ميوه ها را پس از خشک شدن کامل چيده و سپس بذرها را از داخل پوسته ميوه خارج نمائيد. خاک مورد نياز مخلوطي است از يک قسمت خاک باغچه، يک قسمت خاک برگ، يک قسمت ماسه شسته شده و دو قسمت کود دامي پوسيده.
● سيکلامن
cyclamen persicum
خانواده: primulaceae
سيکلامن يکي از پر فروش ترين گياهان آپارتماني است. اين گياه به دليل زيبائي در هنگام گل دهي طرفداران زيادي دارد. گل ها به رنگ سفيد، قرمز، صورتي، نارنجي و ... ديده مي شود. گونه هاي وحشي اين گياه در ايران مي رويد. اين گياه در منزل به مراقبت کاملي نياز دارد. در واقع حساسيت زياد اين گياه به آفت هائي مانند شته ها، تريپس ها، کنه ها و بيماري هائي مانند پوسيدگي ها در طوقه و ... نگه داري از اين گياه را مشکل نموده است.
اين گياه به نور فراوان نياز دارد. ولي نبايد مستقيم باشد. دماي مورد نياز گياه در هنگام رشد رويشي و مرحله نشا حدود ۲۰ تا ۲۲ درجه و در هنگام توليد غنچه بايد دما را به ۱۵ الي ۱۸ درجه کاهش داد. بعد از دوران گل دهي نياز به مکاني با دماي حدود ۸ الي ۱۰ درجه دارد. در فصل تابستان آبياري منظم براي اين گياه ضروري است. هر هفته ۳ آبياري مناسب است. البته دقت کنيد که گلدان شما زهکش مناسب داشته باشد تا از پوسيدگي ساقه زيرزميني جلوگيري شود. در زمستان آبياري کاهش يافته و بعد از خشک شدن سطح خاک که ممکن است حدود ۸ الي ۱۰ روز به طول بيانجامد لازم است آبياري شود. رطوبت مورد نياز ۷۰ الي ۷۵ درصد مي باشد. در تابستان مي توانيد اين رطوبت را با پر نمودن زير گلداني تأمين نمائيد. در هنگام رشد رويشي هر ۱۵ روز يک بار با کودهاي کامل به ميزان نصف مقدار توصيه شده بر روي بروشور محلول پاشي شود. در موقع توليد غنچه و گل دهي، کوددهي کاهش مي يابد ولي قطع نمي گردد. پس از اتمام دوره گل دهي، کوددهي قطع مي گردد. خاک مورد نياز يک سوم تورب يا خاک برگ، يک سوم ماسه شسته شده، يک سوم خاک باغچه سياه، و قوي که پس از ضدعفوني دقيق با قارچ کش، حشره کش و ... قابل استفاده است. ازدياد اين گياه از طريق بذر و کاشت در خاک مناسب در اوايل شهريور ماه صورت مي گيرد که در اين صورت دوره رشد گل دهي حدود ۱سال و ۴ماه به طول مي انجامد و يا از طريق تقسيم ساقه زيرزميني که در زمستان داراي ساقه و يک برگ باشد صورت مي گيرد که در اين صورت دوره رشد تا گل دهي حدود يکسال به طول مي انجامد.
توجه: پس از پايان دوره گل دهي نگه داري از گياه سيکلامن به دليل توليد گل هاي نامرغوب در فصل بعد مقرون به صرفه نيست.
● مارانتا، گياه دعا کننده
Maranta leuconeura
خانواده: Marantaceae
مارانتا گياهي است زيبا، حساس و بومي آفريقا با برگ هاي بيضي و پهن و داراي نقش هاي زيبا. برگ ها نسبت به نور به سرعت واکنش نشان مي دهند به طوري که در هنگام روشن شدن محل گلدان برگ ها حالت افقي به خود گرفته و در حالت تاريکي برگ ها به حالت عمودي بر مي گردند. اين تغيير حالت گياه در هنگام شب، سبب شده که لقب ”گياه دعا کننده“ را به اين گياه بدهند.
اين گياه نياز به نوري روشن ولي غيرمستقيم دارد. نور شديد سبب رنگ پريدگي در برگ ها مي شود. البته در تاريکي، برگ ها زيبائي خود را از دست خواهند داد. دماي مورد نياز اين گياه در روز بين ۲۴ تا ۲۸ و در شب ۱۸ تا ۲۲ درجه سانتي گراد است. هواي سرد سبب پيچيدگي در برگ ها و هواي خيلي گرم سبب ريزش برگ ها خواهد شد.
اين گياه نياز بالائي به آبياري دارد. در تابستان هفته اي سه بار و در زمستان هفته اي يک بار کفايت مي کند. در صورت بي نظمي در آبياري گياه دچار پژمردگي، ضعف و پيچيدگي در برگ ها خواهد شد. با اضافه نمودن آب به زير گلداني تا حدودي رطوبت مورد نياز گياه را تأمين نمائيد. هم چنين در تابستان گياه را مرتباً غبارپاشي نمائيد. در زمستان با آب ولرم هر ۷ الي ۱۰ روز رطوبت پاشي ادامه يابد. در صورتي که رطوبت پاشي هنگام تابش نور به گياه صورت گيرد، سبب سوختگي برگ ها و کمبود رطوبت باعث سوختگي حاشيه برگ ها خواهد شد. در فصل رشد هر ۲۰ الي ۳۰ روز گياه را يک بار با کودهاي کامل کوددهي نمائيد. عمل کوددهي را تا اواسط آبان ماه ادامه داده و تا اوايل بهار کوددهي را قطع نمائيد. بي توجهي به اين مسئله سبب رنگ پريدگي در برگ ها و از بين رفتن رنگ رگبرگ ها خواهد شد.
خاک با منشأ گياهي سبک براي اين گياه مناسب مي باشد. ترکيبي از يک قسمت خاک برگ، يک قسمت کمپوست، يک قسمت ماسه شسته شده، خاک مناسبي براي اين گياه خواهد بود. بهترين فصل تعويض گلدان و خاک در اوايل فصل بهار مي باشد. اين گياه در فصل بهار با تقسيم ريشه هاي غده اي و کشت هر تکه درون گلدان تکثير مي شود. بهتر است هر قسمت داراي ديشه و ساقه باشد. گياه جديد را ۲۴ ساعت پس از کاشت آبياري نکنيد و بعد از اين مدت مرتباً آبياري نمائيد. هم چنين گلدان را به محل پر سايه، خنک و مرطوب منتقل نمائيد.
● آنتوريوم
Anthurium andranum
خانواده: Araceae
اين گياه بومي نواحي مرطوب و پر باران آمريکاي جنوبي است. گياهي است زيبا با گل هائي به رنگ قرمز، سفيد ،نارنجي و ... که دوران گل دهي طولاني حدود ۸۰ الي ۹۰ روز داشته و به عنوان گل شاخه بريده بسيار طالب دارد. برگ ها قلبي شکل به طول ۱۵ الي ۲۰ سانتي متر که به ساقه هاي بلندي متصل مي شود.
اين گياه هرگز نبايد در معرض نور مستقيم خورشيد باشد. نور شديد سبب سوختگي در برگ ها مي گردد. در صورت کمبود شديد نور ممکن است گل ها ظهور نکنند. آنتوريوم در زمان گل دهي به دماي روزانه ۲۲ الي ۲۵ درجه سانتي گراد و در شب به دماي ۱۸ الي ۲۱ درجه سانتي گراد نياز دارد. در صورتي که توليد گل نکند حدوداً ۳ الي ۵ هفته دما را حدود ۱۵ درجه سانتي گراد ثابت نگه داريد در اين حالت يک شوک سرمائي به آن وارد شده و گل دهي را آغاز مي کند. اين گلدان بايد در تابستان هفته اي ۲ الي ۳ بار و در زمستان هفته اي يک بار آبياري شود. آبياري زياد به خصوص در زمستان سبب زرد شدن برگ هاي پائيني و در نهايت ريزش آنها مي شود.
ميزان رطوبت مورد نياز اين گياه بالاست. بنابراين زير گلداني را هميشه مملو از آب نگه داريد، به شرطي که زهکش گلدان با آب در تماس نباشد. در تابستان هر هفته ۵ الي ۶ بار و در زمستان ۲ بار در هر هفته رطوبت پاشي لازم است. کمبود رطوبت سبب خشکي و قهوه اي شدن نوک برگ ها و از دست دادن شادابي در آنها مي شود. در صورت وجود کمبود مواد غذائي هر دو تا سه هفته يک بار به خصوص در فصول رشد کوددهي شود. البته تغذيه زياد سبب رشد رويشي بالا و عدم گلدهي مي گردد.
خاک مورد نياز آنتوريوم پيت ماس، پرليت، ماسه شسته شده، يک لايه ذغال به عنوان زهکش مي باشد.

● تعريف: کود سبز شامل گياهي است که آنرا قبل از کاشت محصول اصلي کشت کرده و بعد از مقداري رشد سبزينه آنرا به زمين بر مي گردانند بدون اينکه از اين گياه م ...

تناوب زراعي و تنوع ژنتيکي از دير باز به عنوان ارکان سيستمهاي توليد کشاورزي سنتي و موفق به شمار مي آمده اند . در نيمه اول قرن بيستم ، تناوب زراعي مورد ...

خورشيد رنگ باخته و لهيده در افق فرو مي رود. آخرين پرتوهاي خورشيد افق را رنگين کرده است که ناگهان ظهور درخشي سبز رنگ جلو هاي روحاني به اين منظره مي بخش ...

● مقدمه زيره سبز با نام علمي L. Cuminum cyminum گياهي است از خانواده apiaceae ، يکساله ، معطر ، بدون کرک (جز ميوه) ساقه علفي با انشعابات دو تايي و گاه ...

تحقيقات اخير نشان داده است که علاوه بر کلسيم، بُر نيز در ترک خوردگي کوتيکولي نقش دارد، به طوري که ۶ ۶(g l) کلريد کلسيم با ۳g l بوراکس روي ميوه هاي ۴۰ ...

● مقدمه گياهان براي رشد و نمو خود به ۱۶ عنصر نياز دارند که سه عنصر کربن، هيدروژن و اکسيژن از هوا و آب تأمين مي شود و ۱۳ عنصر معدني باقيمانده از منابع ...

شته سياه باقلا Aphis fabae Syns : Doralis fabae , Aphis papaveri , Aphis rumicis Bean aphid در تمام مناطق ايران وجود دارد و علاوه بر چقندر روي نخود ، ...

سبزيجات حاصل از نشا را مي توان زودتر از آنهايي که از دانه روئيده اند، برداشت نمود. پرورش دهندگاني که از نشا استفاده مي کنند، مي توانند از بازارهاي اول ...

دانلود نسخه PDF - طبيعت سبز