up
Search      menu
علم و تکنولوژی :: مقاله صنعت چسب سازي PDF
QR code - صنعت چسب سازي

صنعت چسب سازي

هر چند از چسب در صنعت ، مخصوص آبنوس کاران و صحافان و بيشتر براي چسباندن قطعات چوبي و يا اشياي کاغذي بود. اما به تدريج دامنه کاربرد آن گسترش يافت. به طوري که امروزه به جاي استفاده از ميخ ، پيچ ، بست ، لولا و... براي اتصال قطعات فلزي ، چوبي ، کائوچويي ، ... از بخاري گرفته تا تهيه اسباب بازي , صنايع مونتاژ و حتي برخي از قسمتهاي هواپيماهاي مافوق صوت , از چسب‌هاي گوناگون و ويژه‌اي که به روش سنتزي تهيه مي‌شوند , استفاده مي‌شود.
تاريخچه
سابقه استفاده از چسب توسط انسان را مي‌توان در واقع از عصر سنگ و دوران غارنشيني در تهيه تير و کمان و يا نقاشي حيوانات غول پيکر بر روي تخته سنگها با استفاده از رنگدانه‌ها دانست. بدون شک ، خون نخستين ماده‌اي بود که بشر از آن به عنوان چسب استفاده مي‌کرد که البته کيفيت خوبي نداشت و متداول نشد. به تدريج بشر به وجود مواد چسب دار طبيعي پي برد و استفاده از آنها را آموخت.در واقع اولين ماده چسب دار که بطور گسترده مورد استفاده قرار گرفته بود، مواد نشاسته‌اي ، قندي ، صمغ‌ها ، و شيره‌هاي برخي از گياهان بود.
مثلا روميان از سقز (ماده چسبدار و صمغي که از درختان برگ سوزني نظير سرو و کاج و يا درخت صنوبر ترشح مي‌شود) در صنعت کشتي سازي استفاده مي‌کردند. به تدريج مواد ديگري مانند موم ، عسل و يا مواد ژله مانندي از ماهي ، شاخ حيوانات يا شير و تخم مرغ بکار گرفته شده بعدها ، با پيشرفت صنايع و استخراج و پالايش نفت ، از قير و قطران چوب و ... به عنوان چسب استفاده به عمل آمد. اگر چه کائوچوي طبيعي (شيوه لاتکس) از مدتها قبل شناخته شده بود، اما چون حلال مناسبي براي آن موجود نبود، کاربردي به عنوان ماده چسبي پيدا نکرد تا اينکه با دستيابي به روغن‌هاي نفتي که کائوچو را در خود حل کرده و مايع چسبناکي را به وجود مي آورند، کاربرد آن به عنوان ماده چسبي متداول شد.
طبقه بندي چسب‌ها
چسب گياهي
چسب نشاسته ، دکسترين ، سرشيم ، دکسترين و نشاسته که از چسب‌هاي محلول در آب‌اند و از آنها در چسبانيدن تمبر ، پاکت ، کاغذ ، مقوا ، چوب ، ... استفاده مي‌شود.
صمغ عربي که از درختي به نام صمغ سنگالي بدست مي‌آيد، سفيد رنگ و محلول در آب است و عمدتا شامل هيدرات‌هاي کربن است.
چسب حيواني
ژلاتين که از اعضاي بدن حيوانات از جمله استخوان تهيه مي‌شود و قدرت چسبانندگي آن از چسب‌هاي گياهي بيشتر است و بيشتر در تهيه فيلم عکاسي و پوشش کپسول موارد دارويي مصرف دارد.
سرشيم حيواني که مانند ژلاتين است ولي درصد خلوص گلوبين آن کم است و از استخوان ، پوست و يا شير حيوانات تهيه مي‌شود. و در نجاري ، کارتن سازي ، کبريت سازي ، تهيه کاغذ سمباده و غيره مصرف دارد.
لاک که در نجاري براي جلاي سطح اشياي چوبي مصرف دارد و از نوعي حشره به نام ترمزدانه که در کشور هند فراوان است، به دست مي‌آيد.
چسب کاني
مانند فسفات‌ها و سيليکات‌هاي قليايي که در اتصال اشياي سراميکي ، کوارتزي و شيشه‌اي کاربرد دارند. و بر خلاف چسب هاي گياهي و حيواني در مقابل گرما و آب مقاوم‌اند. از اين رو از آنها در ساختن اجاقهاي برقي و گازي و آجرهاي نسوز استفاده مي‌شود.
چسب سنتزي
الاستومرها : که شامل چسب‌هاي کائوچويي مصنوعي است و در صنعت کشتي سازي و صنايع هواپيما سازي کاربرد دارند. مانند چسب لاستيک که محلول کائوچو در بنزين است و يا چسب «اوهو» و مشابه آن که از مشتقات وينيلي در حلال‌هايي نظير استون و اسيد استواستيک حاصل مي شود، اين نوع چسب‌ها قدرت چسبانندگي همه چيز (غير از لاستيک) را دارند. از اين رو ، کاربردهاي گوناگون و مهمي در صنعت ، تجارت و منازل پيدا کرده اند.
ترموپلاست‌ها : که شامل پلي اکريل و سيانواکريلات‌هااند که به «چسب فوري» معروف‌اند و اتصال محکم بين قطعات مختلف ايجاد مي‌کند. (در حد چسب‌هاي اپوکسي). برخي معتقدند که سيانواکريلات يک منومر فعال است که در مجاورت مختصر رطوبت موجود در هوا بصورت پليمر در مي‌آيد. از اين رو ، براي محيط‌هاي خشک مناسب نيست.
چسب اپوکسي : که از تراکم دي فنيلو پروپان و اپيکلرهيدرين حاصل مي‌شود. نوعي از آن در تجارت به نام چسب دوقلو متداول است که شامل دو قسمت است، يک قسمت ماده چسب‌دار ، و قسمت ديگر يک ماده کاتاليزور است که موجب تغيير در ماده چسب‌دار و عمل چسبانندگي آن مي‌شود. قدرت چسبانندگي چسب اپوکسي فوق‌العاده زياد است و در هواپيما سازي ، ساختن اطاق خودروها ، و پل سازي و ... کاربرد دارد.
نوار چسب‌ها : جنس اين نوع نوارها ممکن است از پارچه ، کاغذ ، طلق ، و يا پلاستيک پلي کلريد وينيل (p.v.c) باشد که به چسب‌هايي مانند چسب‌هاي کائوچويي و سرشيم آغشته شده‌اند.
چسب بتونه‌اي
بتونه‌ها ، خميرهاي نرم و چسبناکي‌اند که به کندي در هوا خشک مي‌شوند و براي پرکردن شکاف‌ها و منافذ ، بويژه در بخاري مصرف مي‌شود. مهمترين انواع بتونه‌ها عبارت است از :
بتونه شيشه : که از مخلوط پودر کربنات کلسيم و روغن کتان تهيه مي‌شود و در هوا نسبتا به سرعت خشک و سخت مي‌شود. اما پس از سخت شدن ، دوباره در روغن کتان به صورت خمير نرم و قابل استفاده در مي‌آيد.
بتونه آبي : که در تهيه آکواريم مصرف دارد و از مخلوط کردن پودر اکسيد سرب (Pbo) با روغن کتان بدست مي‌آيند.
بتونه گلسيرين و اکسيد سرب : از اختلاط اکسيد سرب و گلسيرين تهيه مي‌شود و در مقابل آب ، اسيد و قليا مقاوم است و پس از 45 دقيقه سفت مي‌شود و براي بتونه کردن چوب ، شيشه ، چيني ، سراميک و اشياي سنگي مصرف دارد.
گرد بتونه : که به صورت آرد سفيد رنگي شامل چهار قسمت گچ پخته و يک قسمت صمغ عربي است و در موقع استفاده ، آن را در آب و يا محلول اسيد بوريک به صورت خمير در مي‌آورند و با آن اشياي ظريف ساخته شده از سنگ سفيد ، چيني ، و شاخ سفيد را بتونه مي‌کنند.

مقدمه : با توجهات دولتها و تلاشهاي بين المللي در مورد ( مديريت منابع آب ) از اوايل دهه ۱۹۷۰ ميلادي با مطرح شدن و پيدايش عبارت ( توسعه پايدار ) در ادبي ...

● گام اول: خون سازي سلولهاي خوني در مغز استخوان ساخته مي شوند. مغز استخوان ماده اي ژله اي است که بخش عمده اي از آن را چربي، خون و سلولهاي مادر تشکيل م ...

مقدمه زيره سبز با نام علمي L. Cuminum cyminum گياهي است از خانواده apiaceae، يکساله، معطر، بدون کرک (جز ميوه) ساقه علفي با انشعابات دو تايي و گاهي سه ...

● گام اول: خون سازي سلولهاي خوني در مغز استخوان ساخته ميشوند. مغز استخوان ماده اي ژله اي است که بخش عمده اي از آن را چربي، خون و سلولهاي مادر تشکيل مي ...

هماتوپويزيس يا خون سازي، روندي است که در آن، سلول هاي خون شکل مي گيرد. همه اجزاي سلولي در خون از سلول هاي بنيادي خون ساز منشا مي گيرند. در يک فرد سالم ...

تصور جهان پيشرفته کنوني بدون وجود مواد پليمري مشکل مي باشد. امروزه اين مواد جزيي از زندگي ما شده اند و در ساخت اشياي مختلف ، از وسايل زندگي و مورد مصر ...

مهندسين زيست شناسي به ساخت وسايل، از بافت هاي زنده مشغولند و کم کم تمام دنيا با مفهوم زيست شناسي ترکيبي يا مصنوعي آشنا مي شوند. در حالي که دانش جويان ...

● واژگان: ▪ شکاف: هرگونه شکست يا جداشدگي در سنگ را گويند که در نتيجه ي عواملي چون فشار سيال، تنش هاي لايه اي، تنش هاي تکتونيکي و غيره حاصل شود. ▪ مخاز ...

دانلود نسخه PDF - صنعت چسب سازي