up
Search      menu
گیاه شناسی :: مقاله شيرين بيان PDF
QR code - شيرين بيان

شيرين بيان

شيرين بيان از ديرباز براي درمان انواع سرفه ها و نيز به عنوان يک داروي مسکن در پوست مورد استفاده بوده است. مردم از آن براي درمان اسپاسم و تورم، برونشيت، روماتيسم و روم مفاصل نيز سود مي جويند. مي توانيد از آن به عنوان ملين نيز استفاده کنيد. بسياري از پزشکان فرآورده هاي تهيه شده از ريشة اين گياه را براي درمان زخم گوارشي و التهاب معده مزمن تجويز مي کنند (گاستريت مزمن). برخي ديگر ريشه اين گياه را براي نارسايي اوليه فوق کليه تجويز مي کنند.
● معرفي گياه
شيرين بيان اسپانيايي (Glycyrrhiza glabra) به صورت خودرو در برخي از نقاط اروپا و آسيا مي رويد. شيرين بيان نوعي گياه بادوام است که طول آن به ۳ تا ۷ پا مي رسد و سيستم ريشه اي پرشاخ و برگي دارد. ريشه هاي آن مشتمل بر بخشهاي مستقيم چوب چين و چروک دار و اليافي بلند و سيلندري شکل است و به طور افقي در زيرزمين رشد مي کند.
ريشه هاي اين گياه در بيرون از زمين به رنگ قهوه اي و در زير خاک به رنگ زرد است.
گلي سيريزين (Glycyrrhizin) به عنوان ماده اي فعال در ريشه شيرين بيان پنجاه برابر از شکر شيرينتر است. اين ماده حاوي ترکيبي به نام اسيد گلي سيريزيک مخلوط با نمکهاي پتاسيم و کلسيم است. گلي سيريزين و اسيد گلي سيريزيک براي درمان زخم هاي گوارشي مفيد است. شيرين بيان هميشه بايد با احتياط مصرف گردد چون مادة گلي سيريزين و اسيد گلي سيريزيک موجود در آن مي توانند به غدد فوق کليه آسيب رسانند.
● ترکيبات گياه
فرآورده هاي حاصله از شيرين بيان از ريشه ها و ساقه هاي زيرزميني گياه فراهم مي آيند. گلي سيريزين و اسيد گلي سيريزيک مهمترين مواد موجود در اين گياه هستند. ريشه هاي اين گياه حاوي کومارين، فلاون، روغنهاي فرار و استرول گياهي نيز هست.
● اشکال موجود
فرآورده هاي شيرين بيان از ريشه پوست کنده يا پوست دار خشک آن تهيه ميشوند. شکل پودري ريشه و همچنين محصولات ريشه اي که به شکل خوبي برش داده شده اند، عصاره هاي خشک و عصاره هاي مايع اين گياه نيز يافت مي شوند. برخي از عصاره هاي ريشه اين گياه فاقد عناصر زيانباري است. به اينگونه عصاره هاي گياهي، شيرين بيان عاري از گلي سيريزين (DGL) گفته ميشود و به غدد فوق کليه آسيب نمي رساند. اگر از انواع زخم هاي معهده اي يا دوازدهه گانه رنج مي بريد، مي توانيد شيرين بيان عاري از گلي سيريزين مصرف کنيد.
● نحوه مصرف
عصاره هاي ريشة شيرين بيان عفونتهاي استاف و استرپ را از بين مي برد و در قبال ويروسهايي نظير HIV، هپاتيت A و هرپس ها مقاومت مي کند. ريشه اين گياه خمير عامل عفونتهاي کانديدا را از بين مي برد. تحقيقات علمي نشان مي دهد که شيرين بيان عاري از گلي سيريزين تورم را کاهش مي دهد و به اندازة برخي از داروهاي تجويزي براي درمان زخم هاي گاستريت مؤثر است.
شيرين بيان را به طريق زير مي توانيد مصرف کنيد:
▪ ريشه خشک: ۱ تا ۵ گرم جوشانيده يا دم کرده روزي سه بار.
▪ تنتور شيرين بيان: ۲ تا ۵ ميلي ليتر روزي سه بار.
▪ عصاره شيرين بيان عاري از گلي سيريزين: ۰ ۴ تا ۱ ۶ گرم براي درمان زخم گواري، روزانه سه بار.
▪ عصاره شيرين بيان ۱:۴، در قالب قرص جويدني با محتواي ۳۰۰ تا ۴۰۰ ميلي گرم به مدت ۲۰ دقيقه قبل از صرف غذا براي درمان زخم گوارشي.
● نکات احتياطي
در صورت مصرف بالاي فرآورده هاي تهيه شده از شيرين بيان يا در صورت جويدن تنباکوي داراي عطر شيرين بيان يا در صورت مصرف ساير فرآورده هاي حاصل از شيرين بيان کمال احتياط را از خود نشان دهيد. در چنين حالاتي خطر مسموميت شيرين بياني ممکن است. اگر روزانه بيشتر از ۲۰ گرم شيرين بيان مصرف مي کنيد، بروز واکنش به دور از انتظار نيست. مصرف زيادي گلي سيريزين سبب بروز حالتي به نام سودوآلدسترونيسم مي گردد که سبب ميشود تا نسبت به هورمون موجود در قشر فوق کليه آشکارا حساس باشيد. اين حالت موجب سردرد خستگي ميشود.
همچنين سبب ميشود که آب بدن نگهداشته شود. مصرف ميزان بالاي گلي سيريزين مي تواند به بروز حالات خطرناکي نظير فشارخون بالا و حتي سکته قلبي منجر گردد. اين علايم در صورت مصرف روزانه بيش از ۱۰۰ گرم گلي سيريزين ظرف يک هفته بروز مي کند.
انسان معمولاً در اثر مصرف زياده از حد شيرين بيان يا گلي سيريزين نمي ميرد اما اگر مصرف شيرين بيان در حد متوسط هم باشد، بروز عوارض جانبي دور از انتظار نيست.
گزارش شده است که برخي از افراد در اثر مصرف آن با درد عضله روبرو شده و عده اي ديگر با کرخ شدن دست و پا مواجه شده اند. افزايش بيش از حد شيرين بيان سبب افزايش وزن نيز ميشود.
اگر ميزان مصرفي را در حد توصيه شده رعايت کنيد مي توان از اين مشکلات اجتناب کرد. اگر با هرگونه مشکلات يا نگرانيهاي درماني مواجه شديد، موضوع را با پزشک معالج خود در ميان بگذاريد.
در صورت بالا بودن فشار خون يا ناراحتي کليه، قلب يا کبد از مصرف شيرين بيان بپرهيزيد. اگر باردار هستيد از فرآورده هاي اين گياه استفاده نکنيد. اگر شير مي دهيد، باز هم از مصرف شيرين بيان بپرهيزيد. صرفنظر از نحوة سلامتي، از مصرف بيش از چهار تا شش هفته شيرين بيان دوري جويند.
● تداخل هاي احتمالي
اگر مدرهاي تيازيد مصرف مي کنيد، فرآورده هاي شيرين بيان مصرف نکنيد چون مصرف آنها مي تواند با مصرف شيرين بيان تداخل ايجاد کند و در نتيجه سبب ميشود تا پتاسيم زيادي را از دست بدهيد.

گونه‌هاي ميگوي آب شيرين جنس Macrobrachium در سراسر مناطق گرمسيري و نيم گرمسيري جهان پراکنده‌اند. اين گونه‌ها در اغلب آبهاي شيرين داخلي شامل درياچه‌ها ...

ليمو شيرين حاوي اسيد سيتريک و ويتامين ث زيادي است. چنانچه فردي دو عدد ليمو شيرين متوسط در طول روز بخورد عملاً ويتامين ث مورد نياز روزانه بدنش تامين شد ...

شيرين کننده ها به دو دسته: طبيعي و مصنوعي تقسيم مي شوند . ▪ شيرين کننده هاي طبيعي: عموماً جزء گروه کربوهيدرات ها مي باشند و از کربن ، هيدروژن و اکسيژن ...

شيرين بيان گياه بومي مناطق مديترانه است و در ايران در اكثر نقاط كشور مي رويد . شيرين بيان گياهي است چند ساله و داراي ساقه اي بطول يك متر كه در نواحي م ...

مرض قند يا ديابت شيرين يک اختلال سوخت و سازي در بدن است. بدين صورت که سرعت و توانايي بدن در استفاده و سوخت و ساز کامل قندها کاهش مي يابد. از اينرو قند ...

«پروردگارت به زنبور الهام کرد که در کوهها و درختان و در آنچه سقف دارند لانه کن، آنگاه از هر ميوهاي بخور و راه هموار پروردگارت را بپوي، و از شکم آنها ن ...

خانواده دلفين با ۱۷ جنس و۳۵ گونه بزرگترين خانواده زير راسته نهنگهاي دندان دار محسوب مي شود.اعضاي اين خانواده در تمام آبهاي آزاد جهان و همچنين بعضي رود ...

پرورش مركبات به صورت درختان بذري تا اواسط دهه ۱۸۰۰ ميلادي متداول بوده است. شيوع بيماري پوسيدگي طوقه(فيتوفترا)، منجر به انجام تحقيقاتي در زمينه استفاده ...

دانلود نسخه PDF - شيرين بيان