up
Search      menu
پزشکی و دامپزشکی :: مقاله شوره سر PDF
QR code - شوره سر

شوره سر

چاره شوره سر

وقتي اسم شوره سر به ميان مي آيد، معمولا اين سوال مطرح مي شود که با چه شامپويي مي توان به جنگ آن رفت؟ وقتي به بازار شامپوهاي ضدشوره مراجعه مي کنيد، با انبوهي از اسامي مختلف مواجه مي شويد....
بنابراين در انتخاب نوع شامپو دچار ترديد مي شويد. در اينجاست که هرکسي بنا به سليقه خودش نوعي شامپو را انتخاب کرده و از آن استفاده مي کند و نتيجه اي هم مي گيرد يا اينکه عاقلانه تر عمل کرده و به يک متخصص پوست مراجعه مي کند و پزشک، پس از معاينه، تشخيصي براي بيمار مي گذارد و بهترين نوع شامپو را براي او تجويز مي کند و روش مصرف آن را هم ارايه مي دهد.
يکي از شايع ترين علت هاي شوره سر، درماتيت سبورئيک است؛ التهاب مزمن پوست در مناطق مملو از غدد چربي ساز مثل پوست سر و صورت، گوش ها، قفسه صدري، پشت، چين هاي زيربغل، کشاله ران و ناف .
علت بروز شوره سر در اين بيماران، غالبا پرکاري غدد چربي ساز پوست تحت تاثير هورمون هاي مردانه (موجود در زنان و مردان) و تجمع بيشتر نوعي مخمر به نام مالاسزياست که در پوست چرب اين افراد تکثير پيدا مي کند و به عنوان يک عامل محرک در اين افراد مستعد به بيماري شوره سر عمل مي کند.
درماتيت سبورئيک يا اگزماي سبورئيک در ۲ مرحله از زندگي ظاهر مي شود؛ مرحله اول از بدو تولد شروع مي شود و معمولا ۶ تا ۹ ماه و گاهي بيشتر به طول مي انجامد که ناشي از انتقال هورمون هاي مردانه از مادر به نوزاد است و به صورت ورقه هاي سفيد مايل به زرد و چرب روي سر و صورت تظاهر مي کند و با دفع تدريجي اين هورمون ها از خون شيرخوار به تدريج بيماري خود به خود برطرف مي شود.
مرحله دوم بروز اين بيماري در دوران بلوغ است و با ظهور هورمون هاي بلوغ و مردانه به تدريج بيماري برگشت مي کند، به صورت شوره سر، خودش را نشان مي دهد که معمولا روي يقه پيراهن ها و کت هاي مشکي به صورت پوسته هاي خشک و در مواردي، چربي هاي سفيد مايل به زرد تظاهر مي کند. علاوه بر شوره سر، در مواردي، پوسته هاي خشک روي ابروها وکانال گوش و گونه ها و گوشه بيني ديده مي شود که با مختصري قرمزي همراه است. علت هاي ديگر شوره سر، بيماري هايي هستند؛ مانند پسوريازيس، درماتوميوزيت، اگزماي آتوپيک، ايکتيوز و کچلي قارچي سر که هر کدام شان علايمي دارند که بر بالين بيمار مي توان به آنها مشکوک شد و با آزمايش هايي به تشخيص قطعي رسيد و با درمان هاي مناسب، آنها را آرام کرد.
شوره ها و داروها
براي درمان شوره سر و صورت مي توان از کِرِم ها و لوسيون هاي کلوتريمازول و کتوکونازول، مرطوب کننده ها و کورتون هاي ضعيف و شامپوهاي محتوي سلنيوم سولفايد، زينک پريتينيوم و کتوکونازول استفاده کرد.
با استفاده از موارد ذکر شده بالا و پس از آرام شدن شدت شوره، مي توان درمان را قطع کرد و چون در ايجاد بيماري ، شرايط تغيير نکرده است (يعني پرکاري غدد چربي ساز وجود دارد و عامل مخمر قارچي هم به عنوان يک مخمر طبيعي روي پوست همه افراد و با تراکم بيشتر روي پوست بيماران مبتلا به اگزماي سبورئيک وجود دارد) با کم شدن عامل محرک بيماري و مولد شوره سر، شوره کمتر مي شود؛ چون اين مخمر سرعت رشد و تکثير کندي دارد ۲هفته تا چند هفته به طول مي انجامد که دوباره به شمار قبلي برسد.
در اين مرحله است که شوره و خارش سر مجددا برقرار خواهد شد بنابراين درمان ضدشوره هر چند هفته به صورت يک دوره بايد انجام شود.
شوره سر تا آخر عمر
شوره سر با توجه به اينکه علت هاي مسبب بيماري هميشه برقرار هستند، ممکن است تا پايان عمر وجود داشته باشد و درمان هم به صورت دوره اي انجام شود. افرادي که بيماري پارکينسون دارند، با تشديد دوره هايي از شوره سر و صورت مواجه خواهند بود و نيز اشخاص مبتلا به بيماري ايدز، با شوره شديد و مقاوم به درمان هاي رايج مواجه خواهند شد.
● شامپوهاي ضدشوره
شامپوها، ترکيب هاي مايع تميزکننده اي هستند که به منظور شست وشوي چربي هاي غدد چربي ساز پوست سر و بدن، سلول هاي لايه شاخي جدا شده از پوست سر، شوره سر و آلودگي هاي محيطي مانند ذرات گرد و غبار و دوده سوخت هاي فسيلي طراحي شده اند. محتواي تميزکننده ها و شست وشوکننده ها، عوامل کف کننده، حالت دهنده ها و نرم کننده ها، ضخيم کننده هاي تار مو، عطرها، ترکيب هاي محافظ و در مواردي ويتامين ها هستند. بنابراين بر اساس وضعيت کف سر و ساقه موها، شامپوهاي متفاوتي عرضه شده است:
۱) شامپوهايي براي موهاي چرب که به شدت چربي ها را در خود حل کرده و مي شويند ومقداري هم نرم کننده دارند.
۲) شامپوهايي براي موهاي خشک که يک تميزکننده بسيار ملايم هستند و محتوي مقادير فراوان نرم کننده هستند.
۳) شامپوهاي ضدشوره که براي درمان شوره سر طراحي شده و محتوي تراش دهنده لايه شاخي وترکيب هاي ضدقارچي، ضدالتهابي وضدتکثير بخش سطحي پوست هستند.
۴) شامپوهاي حرفه اي که براي شست وشوي موها پس از رنگ کردن ساخته شده و مانع متورم شدن تار موها مي شوند.
۵) شامپو بچه که محتوي يک تميز کننده ضعيف بوده و در صورت واردشدن به چشم، موجب بي حسي سطح چشم شده و مانع سوزش و قرمزي ملتحمه مي شود.
● ... و اما بعد از شامپو
شامپوها اگر بخواهند چربي پوست سر و موها را به طور مناسب بزدايند و برطرف کنند به طور ثانويه موجب زبر و خشک وکدر شدن ساقه موها خواهند شد و بالطبع، شانه کردن و آرايش کردن آن را با مشکل مواجه خواهند کرد. فر و رنگ کردن دايمي موها موجب صدمه به پوشش ساقه موها خواهد شد که عوارضي مانند خش شدن، شکنندگي و گره خوردن موها را هم در پي خواهد داشت و بنابراين براي مقابله با آسيب هاي ساقه موها و درخشنده کردن آنها کاهش شکنندگي، کاهش سوراخ سوراخ شدن ساقه موها، افزايش قدرت و استحکام ساقه موها و ترميم پروتئين هاي صدمه ديده ساقه موها ضروري است که ازحالت دهنده ها و نرم کننده ها استفاده کنيم.
نرم کننده ها، بارهاي منفي الکتريکي که در اثر شانه کردن در موها به وجود مي آيد و موجب دور شدن تارموها از هم مي شود را خنثي کرده و به حالت دادن موها کمک مي کند. همچنين نرم کننده ها هيچ گاه باعث ريزش موها نمي شوند؛ در حالي که عده اي به غلط اعتقاد دارند که اين ترکيب ها موجب ريزش موها مي شوند.

سرفه يکي از مکانيسم هاي مهم فيزيولوژيک است که موجب دفاع بدن در برابر پاتوژن هاي تنفسي شده و به پاک کردن درخت تراکئوبرنشيال از موکوس کمک مي کند. سرفه ي ...

معاينه سردرد در برخورد با بيمار سردرد به اين نکات توجه شود: * سن بيمار: اوج پيدايش نشانه‌هاي ميگرن در ۲۰ تا ۳۵ سالگي است. آرتريت تمپورال تقريبا هميشه ...

از زماني که انسان غارنشيني را به قصد يافتن مکان زيست بهتر ، پشت سر گذاشت، با مصالح ساختماني سر و کار پيدا کرده بود. بديهي است که اين مواد از نوع موجود ...

● اطلاعات اوليه سراميکها معمولا به استثناي فلزات و آلياژهاي فلزي و مواد آلي ، شامل تمام مواد مهندسي ميشوند که از نظر شيميايي جزو مواد معدني هستند و بع ...

● سرطان پستان سرطان پستان شايع ترين سرطان زنان است که آمار آن در کشور ما بالاست. اگر اين بيماري زود تشخيص داده شده و به سرعت درمان شود، طول عمر و کيفي ...

سرطان پروستات به نژاد، جنس و نوع تغذيه افراد بستگي دارد. تاکنون آمار دقيقي در مورد شيوع اين سرطان در ايران وجود نداشت، اما مطالعات اخير نشان مي دهد که ...

در آمريکا سرطان پوست جزو شايع ترين سرطان ها به شمار مي رود و ميزان مرگ و مير نوعي از آن به نام ملانوما در دهه هاي اخير تا ۵۰ درصد در ميان زنان زير ۳۹ ...

سلولهاي بنيادي ( (stem Cell سلول هاي اوليه اي هستند که قادر به ايجاد هر نوع سلولي در بدن هستند. اين سلول ها مي توانند تحت تأثير بعضي شرايط فيزيولوژيک ...

دانلود نسخه PDF - شوره سر