up
Search      menu
زمین شناسی,جغرافیا :: مقاله شن و ماسه PDF
QR code - شن و ماسه

شن و ماسه

مصارف صنعتي و ساختماني شن و ماسه

نگاه اجمالي
ذرات در حد ماسه که از مقاومت و دوام زيادي برخوردار باشند مصارف صنعتي و ساختماني متنوعي دارند. به اين منظور ، معمولا از ذرات سيليسي استفاده مي‌شود. در حال حاضر کشور ما سيليس به صورت ماسه سيليسي داراي دانه بنديهاي مناسب به مصرف مي‌رسد. اين ماسه‌ها ممکن است مستقيما از معادن ماسه طبيعي استخراج و به مصرف برسد يا اينکه از ماسه سنگهاي سيليسي يا کوارتزيت استفاده شود. در حالت اخير ، سنگ به کارخانه‌هاي تهيه کننده پودر سيليس حمل شده و پس از خرد و دانه بندي شدن به بازار مصرف ارائه مي‌شود. عمده ترين مصارف صنعتي ذرات سيليسي در حد ماسه و ريزتر از آن را مي‌توان به نحو زير خلاصه کرد.
عمده ترين مصارف صنعتي ذرات سيليسي در حد ماسه و ريزتر
شيشه سازي
قسمت عمده مصرف سيليس کشور در شيشه سازي است. سيليس مورد نياز براي شيشه سازي بايد داراي عيار بالا ، ترکيب شيميايي يکنواخت و عاري از مواد آهني رسي و آهکي باشد. براي تهيه شيشه مرغوب و بلور (کريستال) ، مقدار سيليس سنگ مورد استفاده بايد از 99 درصد بيشتر و مقدار آهن آن از 0.12 درصد کمتر باشد.
تصفيه آب
از ماسه‌هاي سيليسي براي تصفيه آب نيز استفاده مي‌شود. در تصفيه خانه‌ها در قسمت تحتاني از ماسه‌هاي سيليسي با دانه بندي 0.4 تا 0.7 ميليمتر ، در قسمت وسط از دانه بندي 0.8 تا 1.2 ميليمتر و در بالا از ماسه‌هاي با دانه بندي 3 تا 6 ميليمتر استفاده مي‌شود.
نما سازي
در اين مورد دانه‌ها را با چسب مخصوص به يکديگر پيوند داده در نما سازي به مصرف مي‌رسانند. رنگ ، فرم و يکنواخت بودن دانه‌ها از ويژگيهاي مهم مصالح بکار گرفته شده در نما سازي است. ماسه‌هاي داراي ناخالصيهاي آهن اکسيد ، ککوکوني و غيره که به رنگهاي قرمز ، سبز ، سياه و غيره مي‌باشد، نيز در نما سازي مصرف دارند.
بلوک سازي
يکي ديگر از مصارف ماسه سيليسي ، تهيه قطعات و آجرهاي ماسه سيليسي است. اين مصالح از مخلوط ماسه سيليسي و آهک با سيمان بدست مي‌آيند.
پشم شيشه
با مخلوط نمودن پودر سيليس و موادي از جمله فلدسپات و دولوميت ، با نسبتها و فرمولهاي معيني پشم شيشه تهيه مي‌شود. امروزه پشم شيشه کاربرد گسترده‌اي به عنوان عايق در صنعت ساختمان دارد.
تهيه لعاب
يکي ديگر از کاربردهاي سيليس تهيه لعاب کاشي و سراميک است. در اينجا ماده سيليسي را با نسبت معيني با مواد معدني ديگر از قبيل بوراکس ، سنگ آهک ، کائولن ، روي ، اکسيد ، منيزيت ، دولوميت ، سود ، فلدسپات ، تالک و غيره مخلوط نموده و لعابهايي با رنگهاي مختلف تهيه مي‌نمايند.
چيني و کاشي سازي
کارخانه‌هاي توليد چيني و کاشي سازي با مخلوط نمودن ماده سيليسي با ساير مواد (از جمله کائولن ، دولوميت و غيره) چيني و کاشي تهيه مي‌نمايند.
ماسه سنگ بر و سنگ ساب
ماسه سيليسي خالص ، محکم کاملا جور شده و دانه درشت است که عاري از ذرات ريز و پهن مي‌باشد. اين ماسه براي ساييدن اوليه سطوح سنگي و اره کردن آنها بکار مي‌رود.
ماسه به عنوان مصالح پرکننده در معادن
در برخي نقاط مقادير زيادي از ماسه به عنوان پرکننده پشت کار در معادن مصرف مي‌شود. مهمترين خاصيت ماسه‌اي که به اين منظور استفاده مي‌شود سرعت جذب آن است. پرکننده ماسه‌اي بايد متخلخل و به اندازه کافي نفوذپذير باشد تا آب بتواند به سادگي از آن عبور کند. بطور تجربي ، ماسه‌هاي داراي نفوذپذيري 15 سانتيمتر بر ساعت ، يا بيشتر از آن ، مفيد تشخيص داده مي‌شوند.
ماسه پاشي
براي تميز کردن سطوح وسايل فلزي (مانند مخازن فلزي بزرگ ، کشتيها و قالبهاي فلزي) از زنگ يا دادن جلاي مجدد به سطوح آنها ، ماسه سيليسي با فشار زياد به توسط هوا يا آب بر سطح آنها پاشيده مي‌شود. ويژگيهاي دانه‌ها در اينجا خلوص ، مقاومت و سختي زياد آنها و دانه بندي مناسبشان است.
تهيه سموم
مخلوطي از پودر نرم سيليس و داروهاي شيميايي مناسب به عنوان سموم دفع کننده آفات نباتي بکار گرفته مي‌شوند.
ذوب آهن
يکي از مصارف سيليس در ذوب آهن و در کوره بلند است. علاوه بر آن ، ماسه سيليسي براي کلوخه کردن سنگ آهن نيز استفاده مي‌شود. ماسه سيليسي نشسته و با ذراتي نه دقيقا يک اندازه ، براي آستر کردن کوره‌هاي فولادي الکتريکي و جز آن نيز مصرف مي‌شود.
ماسه تزريقي
يکي ديگر از کاربردهاي ماسه سيليسي ، تزريق با فشار آنها به داخل لايه‌هاي نفت‌دار مي‌باشد. در اينجا ماسه‌ها با فشار وارد سطح لايه بندي و درزها شده ، به نحوي که پس از برداشته شدن فشار ، ماسه‌ها شکافها را باز نگهداشته و نفوذپذيري لايه‌ها افزايش مي‌يابد. در اين مورد معمولا ماسه‌هاي سيليسي با اندازه‌هاي مابين الکهاي 16 الي 60 مورد استفاده قرار مي‌گيرد.
سيليسيم کاربيد
عبارت است از ماده‌اي بلوري به رنگهاي آبي يا سياه ، غيرقابل حل در آب و بسيار مقاوم که به صورت ماده ساينده ، منعکس کننده حرارت و جز اينها مصرف مي‌شود. به اين منظور معمولا از ماسه سيليسي که حداقل 99.25 درصد سيليس داشته باشد، استفاده مي‌شود. در اينجا وجود مقدار کمي آهن و Al2O3 قابل تحمل است (در صورتي که مقدار آن در کل مصالح يکنواخت باشد) ولي حضور موادي مانند آهک ، منيزيم و مواد فسفردار ، زيان آور و نامناسب مي‌باشند.
ماسه شيشه ساب
عبارت است از ماسه سيليس تميز و مقاوم ، عاري از مواد خارجي ، دانه ريز تا متوسط که براي پرداخت و سايش مقدماتي و نيمه نهايي سطوح شيشه‌اي بکار گرفته مي‌شود.
ريخته گري
يکي ديگر از مصارف مهم ماسه‌هاي سيليسي کاربرد آن در ريخته گري و قالب ريزي ابزار و ادوات فلزي است. ماسه ريخته گري بسته به کاربرد آن (ماسه پشت قالب ، ماسه روي قالب ، ماسه ماهيچه ، ماسه قالب گيري مرطوب و ...) از مشخصات مختلفي برخوردار است. ويژگيهاي عمومي ماسه ريخته گري به شرح زير است: مقاومت زياد در برابر حرارت ، ضريب انبساط حرارتي پايين ، قابليت عبور گازها ، قابليت انتقال حرارت ، قابليت شکل گيري و قابليت فروريزي و دج شوندگي.
ماسه ريخته گري را مي‌توان از ماسه طبيعي و ماسه سنگ سيليسي و کوارتزيتي بدست آورد. در کشور ما بيش از همه از ماسه سيليسي استفاده مي‌شود. يادآوري مي‌شود که در ايران هنوز استفاده از ماسه کروميتي در ريخته گري مرسوم شده است.

شنا از جمله ورزشهاي مورد توجه همگان بوده و ماهيت آن به نحوي است که موجب ايجاد حالت استراحت در عضلات و مغز مي گردد.آموزش شنا براي همه افراد در هر سني و ...

نام فارسي : آويشن نام علمي : Thymus Vulgaris L نام انگليسي : Garden thyme خصوصيات گياهي : آويشن يکي از قديمي ترين گيا هان دارويي و ادويه اي است . تيمو ...

مقدمه آويشن با نام علمي Thymos يکي از گياهان دو لپه است. اسم اين گياه از لغت يوناني Thymos گرفته شده که به معناي جرات و قدرت است و مي‌تواند نمادي براي ...

تپه‌هاي شني (Dunea) نحوه تشکيل تپه‌هاي شني طرز تشکيل تپه‌هاي شني (دونها) بدين صورت است که ماسه‌هايي که بوسيله باد در سطح زمين در حرکت هستند پس از رسيد ...

شناخت زلزله تعريف زلزله مردم عامي درکلامي ساده زلزله راحرکت ناگهاني زمين ناشي ازخشم نيروهاي ماوراء الطبيعه وخدايان مي دانند که بر بندگان عاصي وعصيانگر ...

منطقه ايران را چه در محدوده کمربند کوهزايي رشته کوه البرز و چه در محدوده زاگرس بررسي کنيم، طيف وسيعي را از نظر گستردگي در آمار لرزه ها مشاهده خواهيم ک ...

▪ مخاطرات دريايي، درياي خزر چيست؟ در پژوهش هاي خود مخاطرات درياي خزر را جمع بندي کرديم و متوجه شديم يکي از مهم ترين مخاطرات، «جريان شکافنده» دريا است. ...

● مقدمه زمين ، سومين سياره نزديک به خورشيد و بزرگترين سياره در ميان سيارات دروني است. ساختار دروني زمين مثل ساير سيارات دروني از يک هسته داخلي و يک هس ...

دانلود نسخه PDF - شن و ماسه