up
Search      menu
گیاه شناسی :: مقاله شليل PDF
QR code - شليل

شليل

آماده سازي شليل

اعتقاد بر اين است که شليل يکي از قديمي ترين ميوه ها بوده و ظاهراً ۲۰۰۰ سال قبل در چين رشد مي کرده است. تا اواخر دهه ۴۰ شليلها سبز کم رنگ ، داراي اندازه اي کوچک و گوشتي سفيد داشته اند. گوشت آن آبدار بود اما ميوه اي بسيار ترد با هسته اي کم عمر محسوب مي شد. شليل امروزه با کمک پرورش دهندگان و مدارس کشاورزي از اجدادشان فاصله بسيار زيادي گرفته اند. اکنون شليها بسيار تطبيق پذيرند و در آشپزي کاربرد زيادي دارند.آنها چه بصورت پخته و چه خام جايگزين خوبي برايهلو هستند چون قبل از آماده سازي نيازي به کندن پوست آنها نمي باشد.
در حال حاضر بيش از ۱۵۰ گونه شليل وجود دارد که فقط از نظراندازه ، شکل ، طعم ، بافت و رنگ متفاوت هستند. انتظار مي رود با معرفي دو يا گونه جديد شليل در هر سال محبوبيت اين ميوه مداوم باشد.گونه هاي موجود شليل پيوسته از نظر طعم بهتر و ظاهري زيبا تر و عمر طولاني تر هسته در حال ارتقا مي باشند.بسياري از گونه هاي جديد که شما امروزه از آنها لذت مي بريد شايد در ۵ يا ۱۰ سال آينده ديده نشوند.
شليلها مانند هلو و آلو داراي دو رده مي باشند:
هسته جدا و هسته دار. گونه هايي که در رده هسته جدا قرار دارند به راحتي از هسته جدا مي شوند در حاليکه در گونه هاي هسته دار ميوه پس از خورده شدن يا زمان آمادگي به هسته چسبيده اند. گونه جديدتري به نام نيمه هسته جدا وجود دارند که جديدترند و ترکيبي از دو گونه قبلي مي باشند.
● گزينش و نگهداري
هنگام انتخاب شليل به دنبال انواع کاملاً گرد که روي پوست قرمز آن رنگ زرد يا نارنجي – زرد است بگرديد. شليل پخته بايد هنگام فشردن آهسته نرم باشد و و بوي خوبي داشته باشد. ممکن است پس از چيدن مثل زمان رسيدن نرم و آبدار باشند با اين حال طعم آنها شيرين تر نخواهد شد. بنابراين ازچيدن شليلها ي خيلي سفت ، سبز و له شده اند يا پوستهاي چروک خورده اجتناب کنيد.
اگر شليلها را با پوستهاي پوشش دار روشن اما سفت و تاحدي محکم خريداري کرده ايد آنها را در دماي اطاق نگهداري کنيد( ۵۱ تا ۷۷ درجه فارنهايت).گذاشتن شليلها درپاکتهاي کاغذي بخصوص اگر با سيب ، موز، گلابي و ساير ميوه هاي توليد کننده گاز اتيلن همراه باشد فرآيند رسيده شدن را تسريع مي کند.شليلها را نبايد در دماي بالاتر از ۷۸ درجه فارنهايت نگهداري کرد چون دماي بالا سرعت فرآيند رسيدن را کاهش داده و روي طعم ، عطر و بافت آنها اثر منفي خواهد داشت.
بهتر است تا هنگام پخته شدن کامل آنها را در دماي اطاق نگهداري کرد. پس از رسيده شدن کامل بيش از چند روز دز يخچال نگهداري نکنيد. قراردادن طولاني مدت شليل در يخچال موجب از بين رفتن طعم و آب آن مي شود.
● آماده سازي
آماده سازي شليل بسيار آسان است چون احتياجي به کندن پوست آنها نيست.در زمان خوردن آنها چه پخته و چه خام پوست آنها در طعم يا بافت آنها تاثيري ندارد.
هسته انواع شليل هسته جدابا برش طولي شکاف ميوه به آساني جدا مي شود. سپس دو نيمه ميوه را در خلاف جهت يکديگر بپيچانيد. بعد از جدا نمودن نيمه ها به آساني مي توانيد هسته را از يکي از نيمه ها جدا کنيد.
جدا کردن هسته شليلهاي هسته دار(همانگونه که از اسم آن پيداست) کمي مشکل است.بهترين راه ، بريدن قسمتهاي آن ( حلقه اي،چهار قسمتي و...) از ميوه تا هسته آن و دور انداختن مقدار باقي مانده است.مثل سيب ، گلابي و هلو از کمي آب ليمو يا آب ديگر مرکبات روي بخشهاي بريده شده استفاده کنيد تا اثرقهوه اي شدن آن به تاخير بيفتد.
کاربردهاي مصرفي مطلوب شليل به صورت تازه ، شکر زده و با خامه است. آنها همچنين در بستني ، پاي ها ، کيک و ساير کيکهاي کوچک بکار مي روند. بعلاوه از هلو وشليل در تهيه مربا ، ژله ، کمپوت و دسرهاي ميوه مخلوط استفاده مي شود.
▪ گونه هاي هسته دار
May Glo, Roy Giant, August Red, Red Jim و the September Red . تفاوت اصلي اين گونه ها در زمان عرضه به بازار است. May Glo يکي از اولين شليلهاي هسته دار فصل است درحاليکه the August Red, Jim Red and the September Red گونه هاي اواخر فصل هستند که فصل شليل با آنها تا ماه اکتبر ادامه مي يابد.
▪ گونه هاي هسته جدا
Red Diamond, Summer Grand, Summer Bright و Summer Diamond بهترين نمونه هاي شليل هسته جدا مي باشند.اينها داراي اندازه خوب بوده به راحتي حمل و نقل شده و کاملاً تحت اختيار شما هستند. همانگونه که از نامشان پيداست آنها عمدتاً گونه هاي تابستان مي باشند که در ماههاي ژوئن و جولاي در بازار يافت مي شوند.
▪ گونه هاي نيمه هسته جدا
May Grand و Spring Red در اواخرمي و اوايل ژوئن وجود دارند. May Grand خوشمزه ترين گونه آغاز فصل محسوب مي شود.

هلو ها و شليل ها تقريبا مانند هم هستند اما پوست ميوه شليل ها پرز ندارند. شليل ها به خسارت حشرات بيشتر حساس هستند که در صورت حمله حشرات در زمان گلدهي ...

آتشک يا بادزدگي (به انگليسي: Blight يا Fire Blight) با عامل باکتريايي Erwinia amylovora يکي از مهمترين بيماري‌هاي درختان ميوه دانه‌دار (سيب، گلابي و ب ...

يکي از بيماريهاي مهم و خطرناک درختان ميوه دانهدار در جهان و نيز ايران است.اين بيماري حتي اگر در برخي مناطق، انتشار کمي هم داشته باشد، خسارات سنگيني را ...

هلو (Prunus persica) گياهي است از خانواده گل سرخ و زيرخانواده پرونوييده و جنس پرونوس. هلو در دوران پيش از تاريخ در كشور چين كاشته مي شد و از طريق جاده ...

بيماري غربالي درختان ميوه ( Shot hole or Coryneum Blight) تاريخچه و مناطق انتشار: اين بيماري اولين بار در سال 1842 در کشور فرانسه بوسيله Leveille شناخ ...

دانلود نسخه PDF - شليل