up
Search      menu
فنآوری اطلاعات :: مقاله شبکه جهاني PDF
QR code - شبکه جهاني

شبکه جهاني

اينترنتي زندگي کن!

براي خيلي ها اين روز ها زندگي کردن بدون اينترنت تبديل به يک کابوس بزرگ شده که حتي فکر کردن به آن هم عذاب شان مي دهد. با ورود اينترنت به خانه ها و راه اندازي سامانه هاي مختلف اينترنتي ديگر براي انجام کارهايي مثل امور بانکي و اداري و حتي خريد،ديگر نيازي به جابه جايي در سطح شهر نيست. شما به راحتي مي توانيد با مراجعه به وب سايت بانکي که در آن حساب داريد به راحتي حساب هايتان را چک کنيد، به حساب ديگران پول واريز کنيد يا قبوض خود را پرداخت کنيد. حتي مي توانيد از فروشگاه هاي مجازي کتاب هايتان يا لوازم منزلتان را خريداري کنيد بدون اينکه حتي براي لحظه اي مجبور به ترک منزل تان شويد. يکي از مباحثي که به تازگي در ايران جديت يافته است بحث دور کاري است که البته لازمه آن دسترسي تمام مردم به اينترنت پرسرعت است. دورکاري يا تله ورکينگ،بدين معناست که کارمند اداره وظايف خود را بدون حضور فيزيکي در محل اداره انجام دهد.
در اين طرح کارمند به اداره نمي آيد و کار خود را در جايي دور از آن، مثلا خانه، انجام مي دهد. ارتباط کارمند با اداره، به وسيله اينترنت، تلفن، ايميل و امثال آن برقرار مي شود. هم اکنون سيستم هايي وجود دارند که به وسيله آنها مي توان اتاق کارمند در منزل خود را همانند اتاق کار او در اداره شبيه سازي کرد. تلفن منزل مانند تلفن داخلي اداره عمل مي کند. کارمندي در اداره با گرفتن شماره داخلي، به جاي اتصال به اتاق ديگر اداره، به منزل کارمند، که حتي ممکن است در شهر ديگري باشد متصل مي شود. رئيس اداره به وسيله تله کنفرانس ويدئويي مي تواند کارمند خود را ببيند و با او رو در رو صحبت کند.
● تولد يک شبکه جهاني
پيدايش اينترنت به دهه ۱۹۶۰ ميلادي باز مي گردد؛ زماني که دولت ايالات متحده آمريکا براساس طرحي موسوم به آرپا که در آن زمان براي کارکردهاي دفاعي به وجود آمده بود، اين طرح را به مرحله اجرا رساند. طرح اين بود که کامپيوترهاي موجود در شهر هاي مختلف که هر کدام اطلاعات خاص خود را در آن ذخيره داشتند، بتوانند در صورت نياز با يکديگر اتصال بر قرار کرده و اطلاعات را به يکديگر منتقل کرده يا در صورت ايجاد بستر مناسب اطلاعات را در حالت اشتراک قرار دهند. براي اتصال و ارتباط دادن اين شبکه هاي کوچک و پراکنده که هر کدام به روش و استانداردهاي خودشان کار مي کردند استانداردهاي جديد و مشخصي که همان پروتکل ها هستند توسط کارشناسان وضع شد. سرانجام درسال ۱۹۶۱ ميلادي تعداد چهار کامپيوتر در دو ايالت مختلف با موفقيت ارتباط برقرار کردند و با اضافه شدن واژه نت به طرح اوليه، نام آرپانت براي آن منظور شد.
● اينترنت به ايران رسيد
▪ سال ۱۳۷۱: تعداد کمي از دانشگاه هاي ايران، از جمله دانشگاه صنعتي شريف و دانشگاه گيلان، توسط مرکز تحقيقات فيزيک نظري و از طريق پروتکل UUCP به اينترنت وصل مي شوند تا با دنياي خارج ايميل رد و بدل کنند. سال ۱۳۷۲: در سال ۱۳۷۲ هجري شمسي ايران نيز به شبکه اينترنت پيوست. نخستين رايانه اي که در ايران به اينترنت متصل شد مرکز تحقيقات فيزيک نظري در ايران بود. در حال حاضر نيز اين مرکز يکي از مرکزهاي خدمات اينترنت در ايران است. مرکز تحقيقات فيزيک نظري و رياضيات، به عنوان تنها نهاد ثبت اسامي قلمرو [ir. ] در ايران به رسميت شناخته مي شود. اين قلمرو مشخصه تعيين شده براي هويت ايران در فضاي اينترنت است.
▪ سال ۱۳۷۳: موسسه ندا رايانه تاسيس مي شود. پس از راه اندازي اولين بولتن بورد (BBS)، در عرض يک سال نيز اولين وب سايت ايراني داخل ايران را راه اندازي مي کند. همچنين اين موسسه روزنامه همشهري را به زبان فارسي در اينترنت منتشر مي کندکه اين اولين روزنامه رسمي ايراني در وب محسوب مي شود. در همين سال به دنبال اتصال به اينترنت از طريق ماهواره کانادايي کد ويژن (Cadvision)، موسسه ندا رايانه فعاليت بازرگاني خود را به عنوان اولين شرکت خدمات سرويس اينترنتي (ISP) آغاز مي کند. سال ۱۳۷۴: مجلس ايران تاسيس شرکت امور ارتباطات ديتا تحت نظر شرکت مخابرات ايران را تصويب مي کند و مسئوليت توسعه خدمات ديتا در سطح کشور را به طور انحصاري در اختيار آن شرکت قرار مي دهد. سال ۱۳۷۷: پروژه يونيکد در ايران با قرارداد شوراي عالي انفورماتيک و همکاري بنياد دانش و هنر واقع در انگلستان و با نظارت و مديريت فني دانشگاه صنعتي شريف تحت عنوان (فارسي وب) آغاز مي شود.
● انواع اينترنت در ايران
در ايران بيش از ۶۰۰ شرکت ارائه کننده خدمات اينترنت (ISP) فعال هستند که دسترسي کاربران به اينترنت را به شکل هاي مختلفي فراهم مي کنند.
▪ شماره گيري تلفني(dial up)
مهم ترين روش دسترسي به اينترنت در ايران دسترسي از طريق شماره گيري تلفني است. کاربران مي توانند از شرکت هاي ارائه کننده خدمات اينترنتي، اشتراک مدت دار (بر حسب ساعات استفاده از اينترنت يا بر حسب روزهاي مجاز براي دسترسي به اينترنت) خريداري کنند يا اينکه از کارت اينترنت استفاده کنند.
▪ اينترنت هوشمند
نوع ديگري از دسترسي با شماره گيري در ايران وجود دارد که به اينترنت هوشمند معروف است. در اين روش کاربر با تماس با شماره هايي ۱۰ رقمي که همگي با ۹۰۹۲۳۰ آغاز مي شوند، بدون وارد کردن نام کاربري و گذرواژه به اينترنت متصل مي شود. اينترنت هوشمند جزو خدمات شبکه هوشمند مخابرات ايران به حساب مي آيد و هزينه ارتباط با اينترنت از اين طريق طبق تعرفه مخابرات ايران به صورت حساب مشترک خط تلفن افزوده مي شود.
▪ اينترنت ADSL
ADSL مخفف کلمات Asymmetric Digital Subscriber Line به معناي خط اشتراک ديجيتال نامتقارن است. اين تکنولوژي نسبتا جديد است که خطوط تلفن فعلي را به راهي براي دستيابي به صوت و تصوير و تبادل اطلاعات با سرعت نسبتا بالا تبديل مي کند. ADSL مي تواند بيش از ۶Mb در ثانيه به مشترک تحويل دهد اين بدان معناست که بدون سرمايه گذاري زياد و با کابل هاي موجود مي توان ظرفيت را تا ۵۰ برابر افزايش داد. با اين تکنولوژي حتي مي توان محتواي فعلي موجود در اينترنت را از متن به صوت تبديل کرد و ديگر احتياجي به کوچک کردن حجم تصاوير گرافيکي و در نتيجه کاهش کيفيت آنها نخواهد بود و مي توان به راحتي ويدئو کنفرانس بين دانشگاه ها و مراکز صنعتي برگزار کرد.
▪ اينترنت wi fi
wi fi مخفف کلمات Wireless Fidelity است و در حقيقت يک شبکه بي سيم است که مانند امواج راديو و تلويزيون و سيستم هاي تلفن همراه از امواج راديويي استفاده مي کند. برقراري ارتباط با شبکه بي سيم شباهت زيادي به يک ارتباط راديويي دوطرفه دارد. آنچه رخ مي دهد به اين شکل است:در ابتدا يک مبدل بي سيم اطلاعات را به سيگنال هاي راديويي ترجمه مي کند و آنها را ارسال مي کند. يک روتر (router) بي سيم سيگنال ها را دريافت و رمز گشايي مي کند و تبديل به اطلاعات مي کند. حال اين اطلاعات با استفاده از يک اتصال سيمي اترنت به اينترنت فرستاده مي شود.
▪ اينترنت WiMax
WiMax سيستم ارتباطي و ديجيتالي بي سيم است. همچنين به عنوان پروتکل ۸۰۲. ۱۶ ( توسط IEEE ) شناخته شده است که جايگزيني براي شبکه هاي بي سيم نواحي شهري تعيين شده است. WiMax مي تواند دستيابي بي سيم پهن باند فراهم سازد ( BWA ) که تا ۳۰ مايل ( ۵۰ کيلومتر ) براي ايستگاه هاي ثابت و ۳ تا ۱۰ مايل ( ۵ تا ۱۵ کيلومتر ) براي ايستگاه هاي سيار را پوشش مي دهد. برعکس، استاندارد هاي شبکه هاي بي سيم محلي براي سيستم Wi Fi در پروتکل ۸۰۲. ۱۱ در اکثر حالت ها به تنها ۱۰۰ تا ۳۰۰ فوت ( ۳۰ تا ۱۰۰ متر) محدود شده است.
● ارتباط از طريق موبايل
در ايران،اپراتور هاي موبايل نسل دومي هم سيستم GPRS (اينترنت) خود را راه اندازي کرده اند ولي به خاطر محدوديت هاي موجود چنگي به دل نمي زنند. علاوه بر تعرفه هاي نامتعادل، سرعت پايين آنها از تعداد مخاطبان آنها کاسته است اما در آينده اي بسيار نزديک و با ورود اپراتور سوم قرار است تحولي عظيم در عرصه اينترنت در ايران اتفاق بيفتد. يکي از مهم ترين ويژگي هاي اين نوع ارائه خدمات اينترنتي اين است که مشترکان اپراتور سوم مي توانند سيم کارت خود را داخل وسيله اي به نام دانگل قرار دهند و با اتصال دانگل به پورت USB لپ تاپ يا کامپيوتر در هر زمان و حتي در حال حرکت از اينترنت پرسرعت و بدون محدوديت استفاده کنند. امروزه سرويس GPRS در سه کلاس A، B و C ارائه مي شود. در سرويس A سيستم GPRS و GSM(مکالمه و پيامک) همزمان با يکديگر ارائه مي شود يعني هر دو نوع سرويس همزمان با هم قابل دسترسي است، اما در کلاس B هنگام دسترسي به اينترنت يا تماس با تلفن يا پيامک همزمان ممکن نيست و اگر کاربري هنگام کار با اينترنت بخواهد تماس تلفني داشته باشد يا پيامکي ارسال کند، اينترنت او قطع شده و تماس تلفني برقرار مي شود. او بايد پس از مکالمه دوباره به اينترنت وصل شود. در سرويس هاي کلاس C نيز سوئيچ کردن به شکل مکالمه يا اينترنت به صورت دستي انجام مي گيرد. در آينده اپراتور سوم با ارائه GPRS کلاس A بسياري از نياز هاي اينترنتي مخاطبان را برطرف خواهد کرد.

شبکه به ارتباط بين کامپيوترها گفته ميشود که در ابتدايي ترين حالت ميتواند دو کامپيوتر به يکديگر متصل شود شايد اين سوال پيش بيايد که با قدرت امروزي کامپ ...

به منظورپاسخگويي به نيازمشترکين ارتباطات سيارجهت استفاده ازسرويس هاي اينترنتي به صورت بي سيم وبه عنوان يک جهش اساسي به منظورنيل به نسل سوم تلفن همراه ...

يک شبکه کامپيوتري از اتصال دو و يا چندين کامپيوتر تشکيل مي گردد . شبکه هاي کامپيوتري در ابعاد متفاوت و با اهداف گوناگون طراحي و پياده سازي مي گردند . ...

مقدمه آنچه از گذشته عملکرد شبکه‌هاي مخابراتي قديمي شامل شبکه‌هاي خطي يا راديويي ، آنالوگ يا ديجيتال حاصل مي‌شود، عدم جامعيت اينگونه شبکه‌ها را در ارائ ...

سالها تجربه موفق تکنولوژي ATM در شبکه هاي مختلف مخابراتي و تکيه صدها شرکت بزرگ دنيا در ارائه خدمات اينترنت پرسرعت مانند ADSL بر اساس اين تکنولوژي، شرک ...

. مقدمه اينترنت يك شبكة عظيم اطلاع رساني و يك بانك وسيع اطلاعاتي است كه در آينده نزديك دسترسي به آن براي تك تك افراد ممكن خواهد شد. كارشناسان ارتباطات ...

هر کامپيوتر موجود در شبکه به منظور ايجاد ارتباط با ساير کامپيوتر ها ، مي بايست شناسائئ وداراي يک آدرس منحصر بفرد باشد.قطعاً تاکنون به آدرس هاي IP ويا ...

در واقع firewire در بسياري از موارد جايگزين گذرگاه ارتباطي اسکازي شده است. اسکازي گذرگاهي است که با سرعت ۱۰ مگاهرتز، اطلاعات را بين کامپيوترها و همچني ...

دانلود نسخه PDF - شبکه جهاني