up
Search      menu
جانور شناسی :: مقاله سگ PDF
QR code - سگ

سگ

سگ هاي نگهبان (2)

▪ تاريخچه
دابِرمَن در سال ۱۸۶۰ در ناحيه آپولدا در آلمان توسط شخصي بنام لويي دابِرمَن پرورش يافت. اجداد او را نژادهاي German Pinscher ، Rottweiler ، Beauceron ، Grey Hound و English Grey Hound تشکيل مي دهند. اين نژاد در سال ۱۹۰۰ براي اولين بار به ثبت رسيد.
▪ گروه
سگهاي کاري و سگهاي نگهبان ، سگهاي آموخته با تفنگ.
● نژاد رُتوايلِر
رُتوايلِر داراي جثه عضلاني بزرگ و قدرتمندي است. داراي سر پهن است وجمجمه اش گرد مي باشد. چشماني سياه و نافذ دارد. گوشها به شکل مثلث مي باشد و بسمت جلو متمايلند. بيني سياه و پهن دارد. لب ها به رنگ سياه هستند و داخل دهان تيره رنگ مي باشد. داراي پوشش کوتاه و ضخيم است که رنگ آن سياه به همراه لکه هاي قهوه اي بر روي سينه ، پاها و گونه مي باشد. (رنگ سرخ به همراه لکه هاي قهوه اي نيز گزارش مي شود). معمولاً رُتوايلِر هاي ماده توله هاي زيادي به دنيا مي آورند. حتي دوازده توله نيز غير عادي نمي باشد.
▪ خلق وخو
رُتوايلِر نژادي آرام ، با استعداد ، شجاع و باوفا نسبت به اعضاي خانواده مي باشد. خلق و خوي قابل اعتمادي دارد. مدافع است و از اعضاي خانواده بدون هيچ ترسي محافظت مي کند. جنگنده قدرتمندي است و به نظرمي رسد که درد را حس نمي کند. آموزش هاي جدي و سخت در سنين پايين بايد انجام شود در غير اين صورت شما با يک سگ بسيار قدرتمند و غير قابل کنترل مواجه خواهيد شد! رُتوايلِر به صاحبي نياز دارد که بتواند ازپس جثه بزرگ و قدرتمند او به خوبي برآيد. ذاتاً سگي نگهبان با روحيه آرام است. مي تواند هم بازي خوبي براي کودکان باشد . اگر از تولگي با ساير حيوانات بزرگ شود با آنها کنار مي آيد اما بدليل داشتن خوي تهاجمي نسبت به ساير سگها و غريبه ها هرگز نبايد بدون قلاده در مکانهاي عمومي حضور يابد.
▪ وزن ، ارتفاع
وزن در نرها: (۴۳-۵۹) ک.گ ، وزن در ماده ها: (۳۸-۵۲) ک.گ
ارتفاع در نرها: (۶۱-۶۹) س.م ، ارتفاع در ماده ها: (۵۶-۶۳) س.م
▪ مشکلات سلامتي
مشکلات لگن ، پر خوري ، خر و پف و همچنين بيماري آنتروپي (تحليل انرژي) قابل ذکر مي باشد.
▪ شرايط نگهداري
براي نگهداري در آپارتمان مناسب است به شرط آنکه در طول روز فعاليت بدني کافي داشته باشد. يک حياط کوچک مي تواند مکان مناسبي را برايش فراهم کند.
▪ فعاليت بدني
دويدن درون جنگل ، پارک و فضاي باز او را خيلي خوشحال مي کند. همچنين شنا ، دويدن کنار دوچرخه و آوردن توپ پرتاب شده از تفريحات ديگر آن به حساب مي آيد.
▪ طول عمر
حدود ۱۰-۱۲سال.
▪ آراستن
تميز نگه داشتن موهاي کوتاه آن بسيار آسان است. شانه زدن منظم و استحمام در مواقع ضروري توصيه مي شود. ريزش مو در اين نژاد متوسط مي باشد.
▪ تاريخچه
اين طور به نظرمي رسد که رُتوايلِر نشعت گرفته از نژاد ماستيف ايتاليايي مي باشد در قرون وسطي از آن بعنوان سگ گله استفاده مي شده است. موطن او شهري در آلمان به نام Rotweil مي باشد. اين نژاد در دهه ۱۸۰۰ به ثبت رسيد. رُتوايلِر را بعنوان سگ گله ، نگهبان ، ديدبان ، پليس و مسابقه مي شناسند.
▪ گروه
سگهاي کاري.
● نژاد ژِِرمَن شيپِرد
ژرمن شيپرد در تمام ايام به دليل رفتار و ساختار بدني ممتازش در بين ساير نژادها مورد انتخاب قرار گرفته است و حتي ويژگي هاي دفاعي و تربيت هاي اختصاصي آن نيز به معرض قضاوت گذارده مي شود. مهمترين ويژگي در اين نژاد رفتارهاي اشرافي ، شهامت و توانايي آموختن رفتارها و فعاليتهاي اختصاصي است. اولين ويژگي يک ژرمن شيپرد خوب ، قدرت ، چالاکي ، عضلات مناسب و هوشياري است. رنگ در سگهاي ژرمن شيپرد متفاوت است و تقريباً اکثر رنگها قابل قبول هستند. با اين وجود رنگهاي خيلي کم رنگ و يا سفيد يک دست قابل قبول نمي باشد.
▪ خلق وخو
اغلب بعنوان سگ کار از آن استفده مي شود. ژرمن شيپرد سگي باهوش ، نترس ، مشتاق ، شجاع ، شاداب و بيقرار براي آموختن است. به شجاعت و وفاداري شهرت دارد. سگي است جدي و به نظرمي رسد مقداري از هوش خود را از انسان به ارث برده است! استعداد بسيار خوبي در آموختن دارد. آنها خيلي دوست دارند که هميشه نزديک اعضاي خانواده باشند و بلعکس از غريبه ها دوري مي جويند. ژرمن شيپرد سگ اجتماع دوستي است و نبايد او را براي مدت طولاني تنها گذاشت. تنها زماني پارس مي کند که لازم باشد. شمه قوي در محافظت ونگهباني دارد و بهتر است که از سنين پايين به آن آموزشهاي اختصاصي داده شود. با حيوانات ديگر کنار مي آيد و با کودکان بسيار مهربان است. به راحتي مي توان آنه را براي اهداف گوناگون اعم از سگ گله ، سگ نگهبان ، سگ پليس ، راهنماي نابينايان ، ناجي و سگ ارتش تعليم داد.
▪ وزن ، ارتفاع
وزن در نرها: (۳۰-۴۰) ک.گ ، در ماده ها: (۳۰-۴۰) ک.گ
ارتفاع در نرها: (۶۰-۶۵) س.م ، در ماده ها: (۵۵-۶۰) س.م
▪ مشکلات سلامتي
مشکلات کپل ( باسن) و آرنج در آنها شايع است بنابراين قبل خريد توله سگ از سلامت والدين نسبت به اين بيماري اطمينان حاصل نماييد. بيماريهاي خوني ، مشکلات هضم غذا ، صرع ، اگزما و کوتاه ماندن اندام قابل ذکر مي باشد.
▪ شرايط نگهداري
براي زندگي در آپارتمان مناسب است به شرطي که به آن اجازه فعاليت بدني روزانه داده شود. در داخل خانه آرام است اما يک حياط بزرگ براي زندگيش مناسب خواهد بود.
▪ فعاليت بدني
فعاليت و جست و خيز رادوست دارد. گاهي اوقات به تعليم و آموزش علاقه نشان مي دهد و از کشتي گرفتن و مبارزه لذت مي برد.
▪ طول عمر
حدود ۱۳ سال.
▪ آراستن
ريزش مو در اين نژاد خصوصاً در فصل ريزش مو زياد مي باشد. شانه کردن روزانه مناسب است. نبايد آنها را زياد استحمام کرد. شستشوي دو بار در سال کافي است تا از خشک شدن و از بين رفتن روغن طبيعي پوست جلوگيري شود.
▪ تاريخچه
در بين سگهاي قديمي گله و مزارع و همچنين از جمله ملازمان و همراهان انسان طي قرون گذشته اين نژاد توسعه بسيار زيادي يافته است. ژرمن شيپرد توانست از سال ۱۹۱۴ از آلمان به بسياري از نقاط جهان انتقال يلبد.
▪ گروه
سگهاي کاري - چند منظوره.
● نژاد کِري بلو تِريِر
کِري بلو تِريِر سگي است با جثه متوسط و عضلاني که تمامي خصوصيات و رفتارهاي تريرها را دارا مي باشد. در هنگام تولد به رنگ سياه است که اين رنگ با گذشت زمان به آبي تيره ، طوسي تيره و روشن و قهوه اي تغيير مي کند. به هر حال رنگ پوشش در سن ۱۸ ماهگي بصورت ثابت در مي آيد. گوشها به شکل V مي باشند و حالت نيمه افراشته دارد. چشمها فرو رفته و تيره و بيني سياه رنگ مي باشد. دمش صاف است که آنرا هميشه برافراشته نگاه مي دارد.
▪ خلق وخو
سگي باهوش ، هوشيار و با اراده مي باشد. ديدبان خوبي است اما حالت تهاجمي ندارد. سگ با محبتي است که ترجيح مي دهد همه اوقاتش را در کنار اعضاي خانواده و دوستان سپري کند. اصولاً با ساير حيوانات خانگي کنار مي آيد اما ممکن است گاهي اوقات نسبت به ساير سگها حالت تهاجمي داشته باشد. معمولاً بي دليل پارس مي کند که ممکن است اين امر زياد خوش آيند نباشد. حافظه قوي دارد و معمولاً افکار خود را دنبال مي کند.
▪ وزن ، ارتفاع
وزن در نرها: (۱۵-۱۸) ک.گ ، در ماده ها: (۱۵-۱۸) ک.گ
ارتفاع در نرها: (۴۶-۵۱) س.م ، در ماده ها: (۴۴-۴۸) س.م
▪ مشکلات سلامتي
اصولاً سگ سلامتي مي باشد و طول عمرش زياد است. برخي از آنها داراي مشکل کپل ، آب مرواريد و تومارهاي پوستي مي باشند.
▪ شرايط نگهداري
براي نگهداري در آپارتمان مناسب مي باشد. اصولاً در داخل خانه پر جنب وجوش است و يک حياط کوچک مکان مناسبي را برايش فراهم مي کند.
▪ فعاليت بدني
کِري بلو تِريِر به ورزش علاقه دارد و از پياده روي هاي روزانه به همراه صاحبش لذت مي برد اما اصولاً يک روز بيرون نرفتن او را چندان ناراحت نخواهد کرد.
▪ طول عمر
حدود ۱۲-۱۵ سال.
▪ آراستن
بايد موهاي کِري بلو تِريِر را هر ۶ هفته آراست. همچنين بايد موهاي داخل گوش اصلاح شود زيرا بلندي موها سبب ايجاد جرم و چرک گوش مي شود. ريزش مو در اين نژاد بسيار کم و ناچيز است ، بايد هر هفته شانه و برس کشيده شود. اگر به تميزي آن رسيدگي نشود اين نژاد خيلي سريع کثيف مي شود و بو مي گيرد. براي افرادي که نسبت به موي حيوانات آلرژي دارند مناسب مي باشد.
▪ تاريخچه
موطن اين ترير کشور ايرلند مي باشد که در آنجا او از Irish Blue Terrier مي ناميدند و سمبل ايرلند به شمار مي آمد. علت نامگذاري او رنگ پوشش مي باشد. هيچ توافق نظري در مورد اجداد اين نژاد به وجود نيامده اما عده اي معتقدند که اين نژاد نشعت گرفته از Portuguese Water Dog مي باشد. عده اي نيز بر اين اعتقادند که نژادهاي Soft Cuated Wheatn Terrier , Wolf Houns , Irish Terrier و تريرهاي روسي و اسپانيايي (Blue Dogs) در به وجود آمدن کِري بلو تِريِر سهيم بوده اند. از اين نژاد جهت شکار جوندگان ، چوپاني ، نگهباني و حتي بعنوان سگ پليس استفاده مي شود. اين نژاد درسال ۱۹۲۴ در آمريکا به ثبت رسيد.
▪ گروه
تريرها.
● نژاد کُمُندور
کُمُندور جثه بسيار بزرگي دارد و بدنش را موهاي بلند و مجعدي به طول ۲۰-۲۷ س.م فرا گرفته و رنگ پوشش آن هميشه سفيد مي باشد. اين پوشش بلند سفيد و ضخيم به حيوان اين امکان را مي دهد که خود را در ميان گله گوسفندان استتار کند و همچنين اين پوشش او را در هنگام جنگيدن براي دفاع از گله در برابر حيوانات وحشي محافظت مي کند. معمولاً دو سال زمان مي برد تا موهاي کُمُندور بلند شود و پنج سال تا هنگامي که به طول ايده آل برسد. داراي سري بزرگ و ماهيچه هاي بزرگ و کوتاه است. چشمها به رنگ قهوه اي تيره و گوشها به شکل U در دو طرف سر آويزان هستند. دم به حالت افتاده است. کُمُندور به آرامي و با تأني و غرور راه مي رود.
▪ خلق وخو
کُمُندور سگي جدي ، هوشيار و مورد اعتماد است. در برابر قلمرواش ، خانه ، ماشين و اعضاي خانواده بسيار محافظ و جدي است. نسبت به غريبه ها حالت تهاجمي دارد. هيچ جايگزيني مانند کُمُندور نمي تواند گله را در برابر حمله ناگهاني خرس ها و گرگ ها محافظت کند. کُمُندور قدرتمند ترين دشمننان را در کمتر از چند دقيقه شکست مي دهد. براي جلوگيري از حالت تهاجمي اش نسبت به افراد و يا سگهاي غريبه بايد از سنين پايين اجتماعي شود. اگر از تولگي با کودکان بزرگ شود با آنها کنار مي آيد اما بطور کلي براي نگهداري در خانه و خانواده پيشنهاد نمي شود.
▪ وزن ، ارتفاع
وزن در نرها: (۵۹) ک.گ و در ماده ها ۱۰% کمتر.
ارتفاع در نرها: (۶۵) س.م يا بيشتر ، در ماده ها: (۶۵) س.م يا بيشتر.
▪ مشکلات سلامتي
مشکلات کپل ، نفخ و بيماريهاي پوستي قابل ذکر مي باشد.
▪ شرايط نگهداري
معمولاً براي نگهداري در مزرعه و فضاي باز مناسب مي باشد. مي تواند براي ماههاي متوالي در بيرون و تحت هر شرايط آب و هوايي به خوبي زندگي کند. اگر علاقه به نگهداري آن در آپارتمان داريد بايد قادر باشيد تا فعاليت بدني روزانه و ورزش مورد نياز او را تأمين نمائيد.
▪ فعاليت بدني
اگر در محيط بيرون نگهداري شود مي تواند نيازهاي بدني خود را تأمين نمايد. کُمُندور سگ تنبلي است که علاقه دارد ساعتهاي متوالي به لميدن و استراحت بپردازد.
▪ طول عمر
حدود ۱۰-۱۲ سال.
▪ آراستن
موهاي کُمُندور را نبايد هرگز برس و يا شانه کشيد. موهاي آن به حالت تکه تکه مي باشد که بايد بطور منظم شست و شو شود و زمان زيادي طول مي کشد تا خشک شود. ريزش مو در اين نژاد بسيار کم و ناچيز مي باشد.
▪ تاريخچه
اجداد کُمُندور را سگهاي تبتي تشکيل مي دهند. کُمُندور هزاران سال پيش جهت چوپاني به هانگاري برده شد و در آنجا پرورش يافت. بعدها در سال ۱۹۲۰ به ساير کشورها راه يافته و به معرض نمايش گذارده شد. در آمريکا از او بعنوان سگ نگهبان ، محافظ و همچنين دوست و همراه استفاده مي کنند.
▪ گروه
سگهاي نگهبان و کاري.
● نژاد ماستيف
ماستيف يکي از سنگين ترين سگهاي دنيا مي باشد. يک ماستيف نر مي تواند وزني معادل ۹۰.۷۱۸ ک.گ پيدا کند. اين نژاد بسيار بزرگ ، قدرتمند و عضلاني است. داراي سر بزرگ و گرد به همراه ماهيچه هاي کوچک مي باشد. هاله اي به رنگ مشکي اطراف چشمها و بيني را پوشانده که اين نکته در همه رنگها يکسان مي باشد. چشمها کوچک و تيره و داراي دندانهاي قوي و منظم است. در رنگهاي متنوعي اعم از طلايي ، خاکستري ، ببري و قهوه اي يافت مي شود.
▪ خلق وخو
اصولاً بدليل شجاعت و نترس بودن در محافظت و بعنوان سگ جنگجو شهرت دارد. ماستيف امروزي يک غول آرام ، نگهبان عالي و سگي مهربان نسبت به اعضاي خانواده مي باشد. به ندرت پارس مي کند اما بطور غريزي نسبت به قلمرو و اعضاي خانواده خود حالت دفاعي دارد. با کودکان مهربان است. آموزشها را به خوبي فرا مي گيرد. ماستيف علاقه زيادي به خشنود کردن صاحبش دارد و به توجه و همراهي زياد او نيازمند است. هرگز ماستيف را تنبيه بدني نکنيد چراکه به شدت عکس العمل نشان خواهد داد! نسبت به غريبه ها حالت تهاجمي دارد و هرگز اجازه ورود به آنها نمي دهد مگر با موافقت صاحبش. اگر در تولگي به خوبي اجتماعي نشود در بزرگسالي نسبت به ساير سگها حالت تهاجمي پيدا مي کند. ماستيف مشکل خس خس کردن و خر و پف با صداي بلند دارد.
▪ وزن ، ارتفاع
وزن در نرها: (۷۲) ک.گ ، در ماده ها: (۶۸) ک.گ
ارتفاع در نرها: (۷۶) س.م ، در ماده ها: (۶۹) س.م
▪ مشکلات سلامتي
مشکلات لگن و بيماري نفخ قابل ذکر مي باشد. بهتر است در ازاي يک وعده غذاي بزرگ از دو يا سه وعده کوچک استفاده کرد. بيماري vaginal Hyperplasia ، بيماري برگشتگي پلک به درون و همچنين بيماري Cardiomyopathy ندرتاً ديده مي شود.
▪ شرايط نگهداري
براي نگهداري در آپاتمان مناسب مي باشد به شرط آنکه در طول روز به او اجازه ورزش و فعاليت بدني کافي داده شود. اصولاً در داخل خانه آرام است و يک حياط کوچک مکان مناسبي را برايش فراهم مي کند.
▪ فعاليت بدني
اين نژاد معمولاً آرم و تنبل است اما ورزشهاي منظم به سلامت ماندن او کمک مي کند. در مکان هاي عمومي بايد از قلاده استفاده نمود.
▪ طول عمر
حدود ۱۰-۱۲ سال.
▪ آراستن
موهاي صاف و کوتاه ماستيف جهت آراستن آسان مي باشد. برس کشيدن منظم و تميز کردن سطح بدن با حوله مرطوب مناسب مي باشد. استفاده از شامپو خشک و استحمام در مواقع ضروري پيشنهاد مي شود. ريزش مو در اين نژاد متوسط مي باشد.
▪ تاريخچه
موطن ماستيف بريتانيا مي باشد. اين نژاد قديمي انگليسي در زمان امپراطوري روم بعنوان سگ جنگنده با گاوميش ها و خرس ها و همچنين در مسابقه جنگ سگها مورد استفاده قرار مي گرفت. اين نژاد همچنين بعنوان سگ گله ، نگهبان و همراه انسان در طول قرنها شهرت دارد. در پايان جنگ جهاني دوم نژاد ماستيف در انگلستان رو به انقراض بود که بعدها واردات اين نژاد از کانادا و آمريکا به رشد دوباره جمعيت آن در انگلستان کمک کرد. از ماستيف بعنوان ديدبان ، نگهبان ، سگ پليس و ناجي استفاده مي شود.
▪ گروه
سگهاي کاري.
● نژاد نيپُلين ماستيف
نيپلين ماستيف يک سگي با ظاهري جدي ، قدرتمند و عضلاني است. عضلات بدن مسطتيل شکل ، صورت بسيار بزگ و پوستي چروک دارد. چروکها در سرتاسر صورت و تا پايان گردن ادامه دارد و آويزان است. فرم اسکلت بندي کمر حيوان پهن و صاف مي باشد ، بيني بزرگ و دندانهاي دو فک بصورت منظم بر روي هم قرار مي گيرند. براي اينکه در گذشته بمنظور جنگ سگها از اين نژاد استفاده مي کردند معمولاً گوشهاي حيوان را مي بريدند. قالباً در رنگهاي آبي و مشکي يافت مي شوند. رنگ شکلاتي بسيار کمياب است. رنگ پوست حيوان مي تواند بصورت يکپارچه و يا راه راه باشد. مقداري رنگ سفيد بر روي پنجه و سينه قابل قبول است اما نبايد هيچ رنگ سفيدي بر روي صورت نمايان شود. توله ها با چشمهاي آبي به دنيا آمده که با مرور زمان به رنگ تيره تري متمايل مي شود. چشمها در بزرگسالي دقيقاً همرنگ پوشش بدن حيوان مي شود. در خيلي از کشورها ناخن هاي حيوان را جراحي کرده و به کل بيرون مي آورند. نيپلين ماستيف داراي گامهاي رها ، شُل و سست مي باشد و مانند گربه مي خرامد.
▪ خلق وخو
عليرقم ظاهر خشمناک و ديو مانند داراي خلق و خويي آرام و بدور از خشم و کينه است. علت پديد آروردن اين نژاد داشتن سگي بوده با ظاهري بسيار ترسناک که در مواقع لزوم از هيچ چيز ترسي نداشته باشد. با اعضا خانواده بسيار مهربان است. نترس و داراي قدرت دفاعي بالا است. بسيار باهوش و مشتاق براي يادگيري است. ضريب هوشي بالايي در يادگيري دارد و آموزش آن نياز زياد به تکرار مکرر ندارد. نيپلين به خواسته صاحبش بسيار عمل مي کند. اگر درست تربيت نشود ممکن در بزرگسالي زياد پارس کند. بسيار خونسرد و آرامند تا زماني که آنها را تحريک نکنيد. با غريبه ها رفتار محتاطي دارد. نرها غالباً خشمگين تر از و سلطه گرتر از ماده ها مي باشند. اکثراً ماده ها براي نگهداري در بين اعضاي خانواده پيشنهاد مي شوند زيرا حرف شنوايي بيشتري از صاحب خود دارند و با کودکان رابطه بهتري دارند. اگر از تولگي با ساير حيوانات بزرگ شود در بزرگسالي مشکلي نخواهد داشت. اگر از سوي کودکان آزار نبيند رفتار بسيار دوستانه و پر محبتي با آنها خواهد داشت. اين نژاد به صاحبي قدرتمند و حکمفرما نياز دارد تا بتواند او را کنترل کند به هر حال اين نژاد براي تمامي افراد پيشنهاد نمي شود. آموزشهاي لازم بايد بصورت جدي و در سنين کم به سگ داده شود. بايد به کودکان آموخت تا به او احترام بگذارند. بايد از سنين پايين به خوبي اجتماعي شود تا از بروز حالتهاي دفاعي و تهاجمي در سنين بالا جلوگيري شود. ناپوليتن ماستيف را بايد از تولگي اجتماعي کرد تا از خوي دفاعي بيش از حد آن جلوگيري کرد. اگر آنها را اجتماعي کنيم بازهم تقريباً خوي دفاعي دارند. آموزشهاي دفاعي به آنها لازم نمي باشد زيرا آنها بطور طبيعي سگهاي نگهبان هستند. آموزش فرمانبرداري کردن به آنها بسيار لازم مي باشد. در آموزش حيوان بسيار استوار باشيد و هرگز دستوراتي را که از شما اطاعت نمي کند را پي در پي تکرار نکنيد. بيشتر اوقات آب دهان نرها به مفدار زياد به بيرون مي ريزد. آب دهان آنها بيشتر در تابستان و زماني که آب مي خورند به بيرون مي ريزد. ناپوليتن هاي بالغ ۱۰-۸ پياله غذاي سگ در روز مي خورند. اگر شما برنامه ريزي کرديد تا سگ خود را به نمايش بگذاريد ، اطمينان حاصل کنيد که توله اي را انتخاب کنيد تا خلق و خوي خوبي با غريبه ها داشته باشد.
▪ وزن ، ارتفاع
وزن : (۷۴) ک.گ
بزرگترين ناپوليتن ماستيف نر به ۹۰ ک.گ مي رسد.
ارتفاع در نرها: (۷۵-۶۵) س.م ، در ماده ها: (۷۰-۶۰) س.م
▪ مشکلات سلامتي
بيماري ديسپلاسيا (رشد غير عادي و ناقص) ، وقوع دردهايي در بدن هنگام رشد ، که اين مورد ممکن است در سنين ۱۴-۸ ماهگي رخ دهد که اين بيماري معمولاً خود به خود از بين مي رود. داشتن پلک سوم که باعث ورم کردن چشم و قرمز شدن آن مي شود که بايد آنرا عمل کرد.
▪ شرايط نگهداري
براي نگهداري در آپاتمان مناسب مي باشد به شرط آنکه در طول روز به او اجازه ورزش و فعاليت بدني کافي داده شود. اصولاً در داخل خانه آرام است و يک حياط کوچک مکان مناسبي را برايش فراهم مي کند. يک خانه سگ همراه با مقدار زيادي ملافه در زمستان براي او کافي مي باشد. نيپلين ها به محيط خشک جهت خواب نياز دارند که بايد جايي نرم باشد تا از فشار آوردن به بدن حيوان که باعث گذاشتن علامت روي آن مي شود جلوگيري کند. در فصول گرما اين حيوان به مقدار کافي سايه و آب تازه نياز دارد.
▪ فعاليت بدني
به نيپلين ماستيف هاي جوان اجازه دويدن و بازي بيش از حد را ندهيد ، فعاليت او را محدود کنيد زيرا نبايد بيش از حد خسته شود. در سنين رشد او را از بازي هاي خشن منع کنيد و اطمينان حاصل کنيد که تمام انرژي خود را صرف سلامت استخوانها و رشد عضلاتش کند. ناپوليتن ماستيف بالغ به فعاليت بدني زيادي نياز دارد. او بايد در روز دو بار پياده روي به مدت طولاني داشته باشد.
▪ طول عمر
حدود ۱۰ سال.
▪ آراستن
سگهاي مو کوتاه آراستن ساده اي دارند. موهاي مرده آنها را با برس کشيدن از روي بدن حيوان برداريد. ريزش مو در اين نژاد متوسط مي باشد.
▪ تاريخچه
تمامي ماستيف ها در اروپا بوجود آمده نژاد ماستيف تبتي مي باشند. آنها يکي از قديمي ترين نوع سگها مي باشند. محققان در اين گمانند که اولين ماستيف آسيايي توسط مرد هندي به نام آلکساندر ۳۰۰ سال قبل از ميلاد به يونان برده شده. يوناني ها سگها را به رومي ها معرفي کردند و رومي ها از آنها در نبرد سگها استفاده مي کرند. کلمه Mastiff بر گرفته از کلمه لاتين Masssivus به معناي بزرگ گرفته شده است. محققان انگليسي بر اين باورند که ماستيف ۵۰۰ سال قبل از ميلاد توسط فنيقي ها به بريتانيا آورده شده و از آنجا به تمامي اروپا پخش شده است . بعضي ها بر اين عقيده اند که قدمت ماستيف به ۲۰۰۰۰ سال مي رسد. ماستيف براي کمک در جنگها و مسابقه هاي نبرد سگها در روم پرورش داده مي شد. امروزه اين سگ قدرتمند يک سگ نگهبان خوب و ترسناک شناخته شده است. نيپلين ماستيف براي پلس و ارتش ايتاليا و کشاورزان ، کارخانه ها مورد استفاده قرار گرفته مي شده. ولو اينکه نيپلين ماستيف براي اولين بار در سال ۱۹۴۶ در ايتاليا ديده شده است ، اين نژاد هنوز در آمريکا به ندرت يافت مي شود.

● تعليم پيدا کردن اشيا : موقعي که سگ در محوطه جست و خيز مي کند و به اطراف مي دود بهترين فرصت است که بتوان او را براي آوردن و يا پيدا کردن شيي تعليم دا ...

● مشخصات سگ سانان گوشت خواراني هستند با بدني کم و بيش باريک و دراز که براي سريع دويدن و تعقيب شکار مساعد شده اند. سر آنها دراز و گوشها قائم و نوک دار ...

نانوحسگر وسيله اي است بسيار ريز که قادر به شناسايي و ارائه پاسخ به محرک هاي فيزيکي در مقياس يک نانومتر است. نانوحسگرها کاربردهاي متعددي در علوم مختلف ...

نانوحسگر وسيله‏اي است بسيار ريز که قادر به شناسايي و ارائه پاسخ به محرک‏هاي فيزيکي در مقياس يک نانومتر است. نانوحسگرها کاربردهاي متعددي در علوم مختلف ...

چه ازلحاظ ظاهروچه ازلحاظ ماهيت گريت دين يکي اززيباترين ومشهورترين انواع در بين سگهاي عظيم الجثه است. نام اين نژاد(البته درزبان انگليسي) درواقع ترجمه ا ...

انسان، حيواني که از موهبت شعور برخوردار است در ابتداي خلقت در طبيعت و در ميان ديگر جانداران زندگي ميکرد. با گذشت زمان و رشد تمدن بشري، دوري انسانها از ...

● مقدمه در دنيا در حدود ۴۰ گونه ماهي فاقد چشم در آبهاي شيرين شناسايي گرديده گرديده که دراين ميان خانواده کپورماهيان با دارا بودن ۱۱ گونه بيشترين تعداد ...

لاک پشت هاي پشت چرمي ميليون ها سال است که در زمين زندگي مي کنند و در عين حال خالق يکي از ديدني ترين چرخه هاي زيستي هستند. لاک پشت پشت چرمي، گونه جانور ...

دانلود نسخه PDF - سگ