up
Search      menu
جانور شناسی :: مقاله سگ خانگي PDF
QR code - سگ خانگي

سگ خانگي

درمان هاي طبيعي مکمل هاي گياهي براي سگ خانگي

امروزه حفظ سلامتي كار بسيار دشواري است. تمامي حيوانات از هنگام تولد توانايي عجيب و چشمگيري در درمان خود دارند. در حقيقت، بيش از ۸۰ درصد آنها كه دچار بيماري‌هاي سطحي و زودگذر مي‌شوند به تنهايي قادر به درمان بيماري‌شان هستند. اين شيوه درماني در حال حاضر به عنوان سيستمي طبيعي در ساختار دفاعي بدن شناخته مي‌شود كه براي درمان جراحت‌ها، زخم‌ها و بيماري‌هاي مختلف استفاده مي‌شود.
متاسفانه، اين شيوه درماني به‌واسطه فاكتورهاي مختلفي از جمله رژيم غذايي نامناسب، عدم رعايت بهداشت، استرس‌هاي اجتماعي و محيطي تهديد و تضعيف مي‌شود.
آلودگي محيط موجب آلودگي دروني مي‌شود. آلودگي در بدن مانند سم براي سيستم دفاعي مضر است، در بدترين حالت يكي از دو موقعيت زير قابل پيش‌بيني است. سيستم ايمني بدن با بيماري‌ها و دردهاي مزمن مقابله مي‌كند. و يا سيستم دفاعي بدن در مقابل بيماري، بدون عكس‌العمل باقي مي‌ماند و موجب پيدايش سرطان مي شود.
هرچند هميشه امكان زندگي در محيطي سالم و دور از آلودگي مقدور نيست، اما مي‌توانيم راه‌هاي ورود آلودگي به بدن را از طريق كنترل مواد مصرفي، غذاها، آب سالم و تنفس هواي پاك تا حدودي مهار كنيم.
طب سنتي غرب، شيوه‌هاي جالبي براي تشخيص بيماري‌ها و درمان آنها دارد. و درمان بيماري‌هاي مزمن سيستم ايمني و سرطان را شناخته و بررسي كرده است.
اما طب مشرق زمين، شيوه‌هاي مختلفي را شامل مي‌شود و همين وجوه مختلف موجب مي‌شود تا در درمان بيماري‌هاي مزمن كه يكي از اهداف طب غربي است تاثير گذار باشد. يكي از شيوه‌هايي كه به تازگي در مغرب زمين مطرح شده طب تلفيقي است كه بهترين شيوه ادغام روش‌هاي درماني شرق و غرب، به منظور بازگشت سلامتي است.
اين مقاله با طرح پيشنهادات و تغييراتي علمي و آزموده شده در شيوه زندگي، رژيم غذايي و مكمل‌هاي مورد نياز و مصرفي حيوانات قصد دارد تا شرايطي را مهيا كند تا انسان‌ها بتوانند در حفظ و سلامت حيوانات و درمان آنها به هنگام بيماري، پرفايده‌تر باشند. بيشتر اين توصيه‌ها و پيشنهادات براي اكثر سگ‌ها قابل اجراست و تنها برخي از آنها مختص شرايط ويژه و خاص است. برخي از اين شيوه‌ها خيلي سريع تغييرات جالبي را در سگ‌ها نمايان مي‌كند و بيشترين تاثير را در بهبود شيوه زندگي سگ‌ها دارد. برخي در طول عمر سگ او را از گزند اغلب بيماري‌ها مصون مي‌دارد. به هرجهت، تغييرات اين‌چنيني در شيوه زندگي سگ‌ها بيشتر به پيشگيري از ابتلا به بيماري كمك مي‌كند تا اينكه مانع از روند رو به رشد بيماري در بدن سگ باشد.
● تمرينات ورزشي
اهميت تمرينات هوازي در پيشگيري از ابتلا به بيماري‌هاي تحليل‌برنده مزمن ماهيچه‌ها و مفاصل قابل چشم‌پوشي نيست. نتايچ تحقيقات بسياري كه بر روي انسان‌ها انجام شده، ثابت مي‌كند كه اين تمرينات تاثيرات موثري در بهبود عملكرد ماهيچه‌ها، حافظه و جريان خون در مغز دارد. خيلي از اهداف درمان در بيمارهاي‌ مزمن تحليل‌برندهٔ اعصاب به وسيله ورزش، تمرينات هوازي و ايروبيك مرتفع مي‌شود. پياده‌روي و شناكردن از تمريناتي هستند كه بيشترين و بهترين تاثير را در درمان اين بيماري دارند. هر دوي اين تمرينات بسيار مناسب‌اند و نبايد تنها به يكي از آنها اكتفا كرد.
به طور كلي شنا ماهيچه‌ها را تقويت مي‌كند و باعث مي شود تا مفاصل بدون استرس و فشار حركت كنند.
از طرفي پياده‌روي موجب بالا بردن مقاومت و ايستادگي بدن مي‌شود. در بيماران مسن، مخصوصا مبتلايان به آرتريت، وجود برنامه‌اي شامل تمرينات ورزشي بسيار مناسب است. به علاوه استراحت كردن بين تمرينات ورزشي منسجم و سخت به بيمار كمك مي‌كند تا آمادگي بيشتري براي انجام تمرينات بعدي داشته باشد. با اين تفاسير اجرا و رعايت اين نكات است كه باعث مي‌شود از بروز برخي بيماري‌ها در حيوانات خانگي خود پيشگيري كنيم.
تحقيات نشان داده، سگ‌ها به دليل بازيگوشي تمايل بيشتري به شناكردن نسبت به پياده‌روي نشان مي‌دهند. اما بهترين حالت براي شروع تمرينات ورزشي، پياده‌روي يا شناكردن روزانه به مدت ۵ تا ۱۰ دقيقه براي ۲ هفته است. بعد از اين تمرين افزايش مدت زمان تمرين تا ۳۰ دقيقه دو بار در هفته (شنا يا پياده‌روي) و پياده‌روي ۱ ساعته در هفته بسيار موثر و پرفايده است. اگر سگ شما به اين پياده‌روي عادت دارد، قطعا نتايج اين تمرينات سريع‌تر نمايان مي‌شود. با اين وجود، به خاطر داشته باشيد كه بعد از هر تمرين شديد بايد به او اجازه استراحت دهيد. تداوم و تكرار اين تمرينات بسيار مهم است. و بهتر است كه پياده روي در فضاي باز و بيرون از منزل انجام گيرد.
در بسياري از موارد گزارش شده كه مبتلايان به اختلالات نخاعي مزمن به دليل عدم توجه به ورزش به‌خصوص تمرينات هوازي و ايروبيك در وضعيت خود باقي مي‌مانند واضح است كه در اين بيماري، استراحت كردن و لميدن در رختخواب نه‌تنها به بهبود بيماري كمك نمي‌كند بلكه مضر نيز هست. بنابراين يكي ديگر از مسائلي كه، صاحبان حيوانات خانگي به ويژه سگ‌ها،بايد به آن توجه كنند همين نكته است، بنابراين اگر سگ شما تنبل است و عادت به لميدن در لانه خود دارد و به زحمت جاي گرم و نرم خود را ترك مي‌كند، مي‌بايست با ترفندي او را به حركت واداريد و مجبور به حركت و ورزش كنيد.
● كدام رژيم غذايي مناسب است؟!
رژيم غذايي و مصرف مكمل‌هاي غذايي براي سگ‌ها معمولا آن طور كه بايد مورد توجه قرار نمي‌گيرد. اما لحاظ كردن رژيم غذايي مناسب و مكمل‌ها موجب مي‌شود تا كمبود‌هاي غذايي و ويتاميني سگ‌ها بر طرف شده و مانع از ابتلا به برخي بيماري‌ها شود. از طرف ديگر رژيم غذايي تاثير بسياري در بهبود بيماري‌هاي تحليل برنده ماهيچه‌ها و مفاصل دارد. اطلاعات جديدي در اين زمينه نشان مي‌دهد كه رعايت رژيم غذايي درست و منظم تاثيرات زيادي بر پيشگيري و درمان‌ ام‌اس خواهد داشت.
دفع سموم بدن به واسطه مصرف مواد غذايي تاثير بسياري در پيشگيري از آسيب‌هاي سيستم‌ دفاعي بدن دارد. رژيم غذايي مي‌تواند اين نقص را برطرف كند و سيستم دفاعي بدن سگ را پايدار سازد.
يكي از شيوه‌هاي رژيم درماني استفاده از مواد غذايي خانگي است. مواد غذايي كه به صورت روزمره مصرف مي‌شود بايد شامل مواد مغذي و پروتئين، مخصوصا پروتئين طبيعي باشد.
سگ‌هاي وحشي كه گوشت مصرف نمي‌كنند، از لاشه ديگر حيوانات، مخصوصا حيوانات گياه‌خوار استفاده مي‌كنند‏. سگ‌هايي كه با مصرف اين مواد رشد مي‌كنند و از چربي و پروتئين حيواني مصرف مي‌كنند مثل انسان‌هايي كه از پروتئين و چربي حيواني استاندارد استفاده مي‌كنند كمتر گرفتار بيماري مي‌شوند.
با اين حال با توجه به شواهد موجود دلايل مشابهي از قبيل رژيم غذايي و آلودگي‌هايي كه منجر به مسموميت‌هاي مختلف در انسان‌ها مي‌شود، در سگ‌ها نيز منجر به بروز همين واكنش‌ها مي‌شود.
با تهيه غذاي خانگي و پخت و پز براي سگ خود اين فرصت را به او مي‌دهيد تا از مواد غذايي سالم به جاي مواد فاسد شده و مواد شيميايي نگهدارنده استفاده كند. در اين صورت حيوان خانگي شما به ندرت گرفتار بيماري و ناراحتي خواهد شد.
● از كدام مكمل‌ گياهي استفاده كنيم.
▪ برگ‌هاي درخت جينكو
استفاده از تونيك جينكو كه از برگ‌هاي درخت Ginkgo ساخته شده است براي سگ‌هايي كه دچار بيماري اعصاب هستند و سيستم عصبي ضعيفي دارند توصيه مي‌شود، عموما ميزان مصرف اين كپسول ۲ بار در روز است.
اخيرا در تحقيقات ثابت شده كه برگ‌هاي اين گياه موجب افزايش جريان خون به سمت مغز مي‌شود.
▪ گياهان جنسينگ (مخصوص سگ‌هاي نر)
از اين گياه ۲ گونه موجود است؛ يك نوع آن جنسان غربي است و نوع ديگر آن متعلق به مشرق زمين است كه هر دو آنها حاوي موادي هستند كه موجب افزايش پايداري و مقاومت حيوان در مقابل استرس، تحريكات متابوليسي و تنظيم هورمون‌ مي‌شود.
براساس تحقيقات انجام شده، مصرف جنسينگ شرقي در برخي از انسان‌ها باعث افزايش فشار خون شده است و هنوز اين ويژگي آن بر سگ‌‌ها مشاهده نشده است بنابراين بهتر است از كپسول جنيسنگ غربي روزي ۲ بار براي سگ‌هاي نر بالاي ۶ سال استفاده شود.
▪ گياه Dong quai (ويژه سگ‌هاي ماده)
اين مكمل چيني كه از ريشه گياهي بزرگ از خانواده هويچ و زردك تهيه مي‌شود، فقط براي مصرف سگ‌هاي ماده توصيه مي‌شود. اين مكمل تاثيري خوبي بر دستگاه تناسلي و توليد مثل سگ‌ها دارد و توان انرژي آنها را افزايش مي‌دهد. معمولا تجويز اين مكمل روزانه ۱ كپسول براي سگ‌هاي ماده بالاي ۵ سال است.
▪ چاي سبز
اين مكمل براي كاهش اثرات كلسترول بسيار مناسب است و موجب تقويت و كسب انرژي در بدن مي‌شود كه ميزان مصرف آن ۲ كپسول به صورت روزانه است.
▪ عصاره دانه انگور
بر اساس تحقيقات دانشمندان در اين زمينه عصاره دانه انگور مانع از ابتلا و پيشرفت بيماري‌هاي مزمن مي‌شود و روزانه مصرف ۱ فنجان از اين عصاره توصيه مي‌شود.
به هر حال نگهداري از حيوانات خانگي قطعا مستلزم اختصاص دادن زماني براي رسيدگي ، بازي و توجه كردن به آنهاست. همان‌طور كه برخي از نيازهاي شما با نگهداري از حيوانات خانگي مرتفع مي‌شود در مقابل مي‌بايست شما نيز بخشي از نيازهاي حيوان خانگي خود را از قبيل اختصاص دارد زماني براي بازي، رسيدگي به او و واكسيناسيون و … در نظر بگيرد. به طور قطع هر چه رابطه‌اي كه مابين انسان‌ها و حيوانات موجود است منظم و داراي اصول و قاعده باشد و جايگاه پيشگيري و حفظ سلامتي در اين رابطه دقيق و مشخص گنجانده شده باشد، بهره‌مندي انسان‌ها در درجه اول و حيوانات در مرحله بعد تعريف شده‌تر است.

● تعليم پيدا کردن اشيا : موقعي که سگ در محوطه جست و خيز مي کند و به اطراف مي دود بهترين فرصت است که بتوان او را براي آوردن و يا پيدا کردن شيي تعليم دا ...

● مشخصات سگ سانان گوشت خواراني هستند با بدني کم و بيش باريک و دراز که براي سريع دويدن و تعقيب شکار مساعد شده اند. سر آنها دراز و گوشها قائم و نوک دار ...

نانوحسگر وسيله اي است بسيار ريز که قادر به شناسايي و ارائه پاسخ به محرک هاي فيزيکي در مقياس يک نانومتر است. نانوحسگرها کاربردهاي متعددي در علوم مختلف ...

نانوحسگر وسيله‏اي است بسيار ريز که قادر به شناسايي و ارائه پاسخ به محرک‏هاي فيزيکي در مقياس يک نانومتر است. نانوحسگرها کاربردهاي متعددي در علوم مختلف ...

ما در خانه برخي مواد را نگهداري و مرتبا مورد مصرف قرار مي دهيم که در حقيقت سمي بوده و براي سلامت ما و محيط زندگي مان مضرند، اما به دليل ناآگاهي احتياط ...

چه ازلحاظ ظاهروچه ازلحاظ ماهيت گريت دين يکي اززيباترين ومشهورترين انواع در بين سگهاي عظيم الجثه است. نام اين نژاد(البته درزبان انگليسي) درواقع ترجمه ا ...

انسان، حيواني که از موهبت شعور برخوردار است در ابتداي خلقت در طبيعت و در ميان ديگر جانداران زندگي ميکرد. با گذشت زمان و رشد تمدن بشري، دوري انسانها از ...

ماهي قرمز کوچک يا همان ماهي طلايي (Goldfish) از معمول ترين ماهي هايي است که در منزل مي توان از آنها نگهداري کرد. اين حيوان کوچک خانگي که بسيار جذاب و ...

دانلود نسخه PDF - سگ خانگي