up
Search      menu
جانور شناسی :: مقاله سگهاي نگهبان PDF
QR code - سگهاي نگهبان

سگهاي نگهبان

● نژاد آيرِدل تِريِر
آيردل ترير از نوع تريرهاي بزرگ به همراه پوشش زبر سيمي مانند ، داراي سر بلند صاف و سينه فراخ مي باشد. پوشش او بسيار در مقابل رطوبت مقاوم است اما نياز به جوريدن و مراقبت دارد. دست و پاهايي بلند وصاف دارد. دم خود را هميشه برافراشته نگاه مي دارد اما توجه داشته باشيد که دم نبايد بصورت فرخورده باشد. در زير پوشش زبر خودداري موهاي نرم و لطيف است رنگ پوشش ? قهوه اي? سرخ است و داراي خال و مارکهاي سياه بر روي آن مي باشد. البته مقداري رنگ قرمز در بين پوشش سياه و همچنين مقدار کوچکي از موهاي سفيد بر روي سينه سگ طبيعي است. پوشش تمامي پاها تا پايين ، سينه ، زير بدن سگ ، سر و گوشها بايد به رنگ قهوه اي باشد. گاهي اوقات رنگ قهوه اي تا بالاي شانه نيز ادامه دارد.
▪ خلق وخو
اين نژاد معمولاً با کودکان مهربان است به شرطي که به خوبي اجتماعي شده باشد. اما بازي آنها با بچه هاي خيلي کوچک توصيه نمي شود. اين نژاد به محبت و احترام نياز دارد. شجاع و مدافع است و به ندرت با غريبه ها خو مي گيرد. سگي باهوش ، بازيگوش و با وفا است و مي تواند بصورت حرفه اي مورد تعليم و تربيت قرار گيرد. توله هاي اين نژاد علاقه زيادي به بازي و جست و خيز دارند. آيردل ترير عاشق جلب توجه مي باشد و علاقه دارد صاحب خود را خشنود سازد. آنها خيلي سر زنده و شادابند اما در صورتي که به درستي تربيت نشده باشند مي توانند به سگي جنجالي و آشوبگر تبديل شوند. آيردل ترير مي تواند به سادگي بياموزد و به سرعت به آنچه از او درخواست مي شود عکس العمل نشان مي دهد. آيردل ترير عاشق مسابقه و رقابت است و معمولاً به خوبي با حيوانات ديگر کنار مي آيد اما گاهي اوقات نسبت به سگهاي ديگر حالت تهاجمي دارد.
▪ وزن ، ارتفاع
وزن در نرها: (۲۳-۲۹) ک.گ ، در ماده ها: (۱۸-۲۰) ک.گ
ارتفاع در نرها: (۵۶-۶۱) س.م ، در ماده ها: (۵۶-۵۸) س.م
▪ مشکلات سلامتي
نژاد مقاومي است اما گاهي دچار عفونت چشمي و پوستي مي گردد. اگر پوست سگ شما خشک است بايد به غذاي او Omega ۳ و Omega ۶ و روغن اضافه کنيد.
▪ شرايط نگهداري
آيردل ترير براي نگهداري در آپارتمان توصيه نمي شود. آنها خيلي پر تحرک هستند و حداقل به يک حياط متوسط براي زندگي نياز دارند.
▪ فعاليت بدني
اين نژاد براي انجام کارهاي سخت پرورش يافته و به فعاليت بدني زيادي نياز دارد آنها عاشق بازي با توپ ، شنا ، آوردن وسايل و دويدن پشت دوچرخه مي باشند. اگر به حد کافي ورزش نکند خيلي زود آزرده و کسل مي شود و مي تواند به خودش آسيب برساند. البته ميزان فعاليت بدني آنها بعد از دو سالگي کاهش ميابد.
▪ طول عمر
حدود ۱۰-۱۲ سال.
▪ آراستن
آيردل ترير داراي پوشش مضاعف و موهاي کوتاه زبر است. موهاي آن را بايد دوبار در سال تميز و کوتاه کرد. شانه زدن روزانه کافي مي باشد. مو و ريش آنها به سادگي کثيف مي شود به همين دليل بايد ريش آنها را روزانه شست تا آثار و باقي مانده غذا را تميز کرد. ريزش مو در اين نژاد کم مي باشد.
▪ تاريخچه
قدمت آيردل ترير به صد سال قبل در کشور يورک باز مي گردد. اين نژاد نشعت گرفته از ترير باستاني است. اسم آيردل ترير از نام دره اي در انگلستان نشعت گرفته ، مکاني که مملو از ماهيان کوچک مي بوده. اصولاً شکارچي درون آب است. بعد ها جفتگيري با اترهاند (Otter Hound) او را به شناگر ماهرتري تبديل نمود.
▪ گروه تريرها.
● نژاد اِستافورد شِر بول تِريِر
اِستافورد شِر بول تِريِر سگي قدرتمند و عضلاني مي باشد. داراي سر پهن و فک بسيار قوي است و قدرت زيادي در مقايسه با جثه اش دارد. خطوط ماهيچه ها به خوبي از زير پوست نمايان است. چشمها به رنگ قهوه اي و بيني سياه مي باشد. گوشها به شکل گلبرگ رُز و نيمه افراشته است. پاهاي جلويي با فاصله از يکديگر قرار دارد. داراي پوشش کوتاه و نرم مي باشد و به رنگهاي سياه ، آبي ، قهوه اي و بلوطي يافت مي شود.
▪ خلق وخو
سگ بسيار سر سخت و شجاعي است. غالباً نسبت به افراد جديدي که مي بيند خوش خلق مي باشد. با اعضاي خانواده رفتار مهرباني دارد اما براي کودکان پيشنهاد نمي شود. غالباً با ساير حيوانات خانگي کنار مي آيد اما گاهي اوقات حالت تهاجمي نسبت به ساير سگها خصوصاً نژادهاي شبيه به خودش پيدا مي کند. بسيار باهوش است و گاهي اوقات لجباز مي شود. به نظر مي آيد که بسياري از رفتارهاي انسان گونه را در قالب يک سگ دارا مي باشد. سرسخت و فعال است. در زمان تولگي به جويدن علاقه زيادي دارد بنابراين بايد از اسباب بازيهاي مخصوص جويدني محکم براي او استفاده نمود. از جنگيدن لذت مي برد و داراي فک قدرتمندي است. هرگز نبايد در اماکن عمومي از قلاده اش آزاد شود. بسيار نترس و شجاع است و هيچ ترسي از پريدن از ارتفاع يا را رفتن بر روي خورده شيشه ندارد. غالباً براي نگهداري در خانواده پيشنهاد نمي شود مگر آنکه تحت آموزشهاي سخت يک فرد با تجربه قرار گرفته باشد.
▪ وزن ، ارتفاع
وزن در نرها: (۱۱-۱۷) ک.گ ، در ماده ها: (۱۰-۱۶) ک.گ
ارتفاع در نرها: (۳۶-۴۱) س.م ، در ماده ها: (۳۳-۳۸) س.م
▪ مشکلات سلامتي
آب مرواريد و ساير بيماريهاي حاد چشمي مانند: HC و PHPV قابل ذکر مي باشد. بنابراين بايد قبل از خريد از سلامت چشمي توله و والدين اطمينان حاصل نمود. مانند ساير اعضاي تيپ بول ها ، اِستافورد شِر بول تِريِر نيز داراي مشکل گاز معده مي باشد.
▪ شرايط نگهداري
براي نگهداري در آپارنمان مناسب مي باشد به شرط آنکه در طول روز فعاليت بدني کافي داشته باشد. اصولاً پر جنب و جوش است و يک حياط کوچک مکان مناسبي را برايش فراهم مي آورد.
▪ فعاليت بدني
اِستافورد شِر بول تِريِر داراي استقامت زيادي است و به ميزان قابل توجهي به فعاليت بدني و ورزش نياز دارد. بايد در اماکن عمومي از قلاده استفاده شود.
▪ طول عمر
حدود ۱۰-۱۶ سال.
▪ آراستن
موهاي کوتاه و صاف آن براي آراستن آسان مي باشد. برس کشيدن روزانه ، شامپو خشک و استحمام در مواقع ضروري پيشنهاد مي شود. پاک کردن سطح پوست با يک حوله نمدار مناسب است.
▪ تاريخچه
اِستافورد شِر بول تِريِر در قرن ۱۹ ميلادي در شهر استافورد انگلستان به وجود آمد. اين نژاد حاصل جفتگيري بولداگ با چندين ترير مي باشد. در گذشته در اروپا و خصوصاً آمريکا جهت جنگ با سگها و گاوهاي وحشي مورد استفاده قرار مي گرفت. به صاحبي سلطه گر و با تجربه نياز دارد. نگهبان خوبي مي باشد.
▪ گروه تريرها.
● نژاد بولداگ انگليسي
بولداگ داراي جثه کوچک اما پهن وعضلاني و سري بزرگ مي باشد (سر هر چقدر پهن تر باشد امتياز بيشتري دارد). پوست صورت افتاده و آويزان است. گوشها کوچک و نازک به شکل برگ گل رُز مي باشند. دمي کوتاه دارد و در رنگهاي متنوعي اعم از قرمز ، سفيد ، قهوه اي و يا چند رنگ يافت مي شود (رنگ سياه مورد قبول نمي باشد). پاهاي جلويي به حالت نيم دايره در دو طرف بدن عضلاني حيوان قرار دارد.
▪ خلق وخو
اگرچه بولداگ ظاهري هراسناک دارد اما حقيقت امر اين است که اين نژاد از جمله سگهاي آرام مي باشد. بولداگ سگي استقلال طلب و مهربان است. نسبت به کودکان آرام است و به شجاعت و استعداد خوبش در نگهباني معروف مي باشد. براي خوشحال کردن اين سگ بايد توجه و محبت زيادي به او نشان داد. بولداگ مي تواند گاهي اوقات حالت سلطه گر داشته باشد بنابراين به صاحبي نياز دارد که بتواند قدرت خود را به اين سگ نشان دهد. وقتي بولداگ ها جوان هستند انرژي زيادي دارند که اين انرژي با گذشت زمان کاهش مي يابد. صداي خر و پف آنها بلند است و بيشتر آنها ريزش آب از چشم و بيني دارند.
▪ وزن ، ارتفاع
وزن در نرها: (۲۴-۲۵) ک.گ ، در ماده ها: (۲۲-۲۳) ک.گ
ارتفاع در نرها و ماده ها (۳۱-۴۰) س.م مي باشد که هرچه کوتاه تر باشند ارزش بيشتري دارند.
▪ مشکلات سلامتي
مشکلات تنفسي و ديد ضعيف در اين نژاد شايع است بولداگ به هواي گرم و فضاهاي بسته مثل ماشين و يا اتاق در بسته بسيار حساس مي باشد. هواي سرد را نمي تواند تحمل کند. توله ها بعلت داشتن سر پهن غالباً با سزارين به دنيا مي آيند. سيستم گوارشي بسيار فعالي دارد که مي تواند باعث ايجاد گاز معده زياد شود. عفونت هاي پوستي و مشکلات کپل و زانو نيز قابل ذکر مي باشد.
▪ شرايط نگهداري
براي نگهداري در آپارتمان مناسب مي باشد. غالباً در داخل خانه آرام است و نيازي به حياط ندارد. نسبت به سرما و گرماي شديد بسيار حساس است .
▪ فعاليت بدني
بولداگ هاي بزرگسال گاهي اوقات هيچ تمايلي به فعاليت بدني ندارند حال آنکه برخي ديگر بسيار پر انرژي اند. به هر حال مقداري فعاليتهاي روزانه مي تواند به سلامتي آنها کمک کرده و مانع از چاق شدنشان بشود.
▪ طول عمر
معمولاً ۸ سال. حال آنکه برخي بيشتر و برخي نيز کمتر عمر مي کنند.
تعداد توله ها ۵-۴ توله. به علت اينکه اين نژاد شامل سر بزرگ مي باشد ، اکثراً سگ مادرهنگام زايمان بايد سزارين شود.
▪ آراستن
موهاي کوتاه و صاف بولداگ براي آراستن آسان مي باشد. برس کشيدن و استحمام در مواقع ضروري پيشنهاد مي شود ، صورت ، گوشه چشمها و ما بين چين خوردگي هاي پوست را بايد روزانه با يک دستمال نمدار تميز کرد. ريزش مو در اين نژاد متوسط مي باشد.
▪ تاريخچه
بولداگ امروزي نسبت به اجدادش بسيار متفاوت است. اجداد آن نژاد ماسيف هاي باستاني مي باشند. موطن اصلي آن بريتانيا است و اين نژاد در قرن ۱۹ مورد توجه انگليسي ها قرار گرفت.
▪ گروه سگهاي غير ورزشي.
● نژاد باکسِر
بهترين نوع باکسِر سگي است با اندازه متوسط ، اندامهاي قوي ، موهاي کوتاه و عضلات پرورش يافته که از زير پوست جلب توجه مي کنند. گامهاي او محکم ، ارتجاعي و آزادانه است. اين سگ اصولاً به منظور حفاظت و نگهباني و بدليل شکل بدني و رفتار خاص بعنوان يک حيوان خانگي نگهداري مي شود. زيبايي سر بستگي به ميزان هماهنگي بين پوزه و جمجمه دارد. پوزه مسطح آن بايد در حدود يک سوم طول سر از ناحيه نوک بيني تا پس سر و دو سوم پهناي جمجمه باشد. سر نبايد داراي چين هاي عميق باشد. موها کوتاه ، براق ، نرم و چسيبده به بدن است.
▪ خلق وخو
باکسِر سگي شجاع ، باهوش ، خوشحال ، بازيگوش و پر انرژي است. هوشي سرشار و اشتياق زيادي به آموختن دارد ، البته گاهي اوقات لجباز مي شود. بسيار مهربان و باوفا نسبت به اعضاي خانواده. باکسِر بدليل رفتار مهربانش با کودکان شهرت دارد. اگر به خوبي اجتماعي شود رابطه خوبي با ساير سگها و حيوانات خانگي خواهد داشت. باکسِرهاي ماده معمولاً حالت سلطه گري و تهاجمي نسبت به ساير ماده ها دارند. نام اين نژاد از نحوه جنگيدن آن گرفته شده است. در زمان جنگيدن اين سگ درست شبيه به ورزش بوکس و مشت زني در انسان از پنجه هاي جلويي خود بهره مي گيرد. باکسِر به همراهي صاحبش نياز دارد و بايد در سنين پايين به او آموخت تا بر روي افراد نپرد. چراکه اين کار مورد علاقه او مي باشد. شجاعت و هوشياريش او را به يک محافط و سگ پليس عالي تبديل کرده است. همچنين ديدبان خوبي است و از ورود مزاحمين همانند بولداگ جلوگيري مي کند.
▪ وزن ، ارتفاع
وزن در نرها: (۲۷-۳۲) ک.گ ، در ماده ها: (۲۴-۲۹) ک.گ
ارتفاع در نرها: (۵۶-۶۳) س.م ، در ماده ها: (۵۳-۶۱) س.م
▪ مشکلات سلامتي
برخي از بيماريها مانند سرطان ، مشکلات لگن و صرع قابل ذکر مي باشد. برخي از سن ۸ سالگي به بعد دچار تومار مي شوند که اين بيماري در مقايسه با ساير نژادها بيشتر مي باشد. آلرژي ، مشکلات قلبي و مشکل گرفتگي بيني و خر خر کردن نيز در اين نژاد مشاهده مي شود. برخي از باکسِرهاي سفيد ممکن است ناشنوا باشند.
▪ شرايط نگهداري
براي نگهداري در آپارتمان مناسب مي باشد به شرطي که در طول روز به او اجازه ورزش و فعاليت بدني کافي داده شود. درداخل خانه فعال است و يک حياط متوسط مي تواند مکان مناسبي براي نگهداريش باشد. اين نژاد خيلي زود احساس سرما مي کند و همچنين در هواي گرم براي خنک کردن خود مشکل دارد.
▪ فعاليت بدني
اين نژاد فعال و پر جنب وجوش به بازي کردن ، کار و پياده روي هاي روزانه علاقه دارد. باکسِر همچنين از آوردن اشياء پرتاب شده و ساير بازيها لذت مي برد.
▪ طول عمر
حدود ۱۱-۱۴ سال
▪ تعداد توله ها
۱۰-۲ توله. معمولاً ۶ عدد.
▪ آراستن
موهاي کوتاه و صاف باکسِر براي آراستن آسان مي باشد. برس کشيدن و استحمام در مواقع ضروري خصوصاً براي پاک کردن چربيهاي پوست پيشنهاد مي شود. ريزش مو در اين نژاد متوسط مي باشد.
▪ تاريخچه
اين نژاد در قرن۱۶ ميلادي از سگهاي اروپايي نشعت گرفته است. باکسِرها عملاً يکي از اعضاي خانواده تيپ بولداگ مي باشند. همچنين مدارکي وجود دارد که باکسِر از نتايج سگهاي جنگنده قديمي است که در تبت زندگي مي کردند. در واقع اين سگ آلماني اضافه بر خون بولداگ خصوصيات ترير را نيز دارا مي باشد.
▪ گروه
سگهاي کاري.
● نژاد جايانت اِشنوزر (اِشنوزر غول پيکر)
اِشنوزر غول پيکر سگي بزرگ ، تنومند و باهوش است. داراي ابروهاي پرپشت و ريش مي باشد. از لحاظ ظاهري به اِشنوزر استاندارد شباهت دارد. پوشش خارجي او دولايه است که در زير نرم و لايه بيروني داراي موهاي زبر و زمخت مي باشد. طول بدن و ارتفاعش تقريباً يکسان است. داراي بيني بزرگ سياه و رنگ چشمها قهوه اي تيره يا خاکي مي باشد. دندانهاي سفيد و منظم دارد و به رنگهاي مشکي ، طوسي و برنز يافت مي شود.
▪ خلق وخو
اِشنوزر سگ باهوش ، مدافع ، شجاع و حواس جمع است. آرام ، باوفا ، دوست داشتني و مسئوليت پذير. اِشنوزر علاقه دارد تا هميشه در کنار صاحبش باشد. سگ سلطه گري است که به آموزش هاي يک مربي با تجربه نياز دارد آموزشها را به خوبي ياد مي آموزد و نسبت به آنچه از او مي خواهند سريع عکس العمل نشان مي دهد. سگ کاري بسيار خوبي است که رفتارش به تريرها شباهت دارد. معمولاً نوع غول پيکر آن براي نگهداري در آپارتمان مناسب نيست و به فضاي کافي براي جست و خيز نيازدارد ، همچنين اِشنوزر صاحبي مي خواهد که اين نژاد را بشناسد و بداند چگونه به اين سگ بفهماند رئيس کيست! اِشنوزر در سه اندازه ۱) غول پيکر ، ۲) استاندارد ، ۳) مينياتور يافت مي شود.
▪ وزن ، ارتفاع
وزن: در نرها : (۲۷-۳۶) ک.گ ، در ماده ها : (۲۵-۳۴) ک.گ
ارتفاع: در نرها : (۶۶-۷۱) س.م ، در ماده ها : (۵۸-۶۶) س.م
▪ مشکلات سلامتي
اِشنوزرها در مقايسه با ساير نژادها بيشتر به بيماري سرطان مبتلا مي شوند خصوصاً سرطان انگشت پا ، بيماري ورم کردن ماهيچه ها و همچنين صرع در اين نژاد بسيار شايع است.
▪ شرايط نگهداري
سگ پر جنب و جوشي است و براي زندگي در محيط آپارتمان مناسب نمي باشد.
▪ فعاليت بدني
به فعاليت و ورزش زياد نياز دارد و اگر حداقل دوبار در روز فعاليت بدني سخت نداشته باشد ، کلافه شده ، از ديوار بالا مي رود و غير قابل کنترل مي شود حتي اگر به خوبي هم تربيت شده باشد. اگر در طول روز انرژي زيادش را تخليه نکند در شب مشکل ساز مي شود. اِشنوزر علاقه زيادي به انجام فعاليتهاي بدني سخت خصوصاً دويدنهاي طولاني مدت دارد.
▪ طول عمر
در حدود ۱۲-۱۵ سال.
▪ آراستن
تميز نگه داشتن موهاي آن آسان است اما گاهي لايه زيرين مو به حالت نمدي در مي آيد که اين مشکل را مي توان با شانه کردن هفته اي از بين برد. حداقل چهار بار در سال ناخن هايش را کوتاه کنيد و هميشه از خشک و تميز بودن گوشهايش اطمينان حاصل نماييد. اطراف چشم هايش را با دستمال نمدار تميز کنيد و ريشش را بعد از غذا خوردن بشوئيد تا آثار باقيمانده غذا از بين برود. ريزش مو در اين نژاد بسيار کم مي باشد ( تقريباً ندارد).
▪ تاريخچه
برخي معتقدند که مبدا اين نژاد روسيه مي باشد. به نظرمي رسد که اِشنوزر غول پيکر حاصل جفتگيري Great Dane و Standard Schnauzer مي باشد. معني کلمه اِشنوزر در آلماني ماهيچه است. اين سگ در ابتدا براي کشيدن سورتمه و بعدها بعنوان سگ پليس و دوست و همرا انسان مورد استفاده قرار گرفت.
▪ گروه
سگهاي کاري.
● نژاد چوُچوُ
يکي از دلايل معروف بودن اين نژاد زبان آبي - مشکي و پاهاي عقبي صاف اوست که باعث خراميدنش مي شود. پوشش خارجي چوچو دو نوع مي باشد: يکي پوشش صاف و ديگري زبر و خشن. رنگ موي آن اغلب سرخ ، قهوه اي ، مشکي و آبي است و ممکن است به رنگ کرم وسفيد نيز يافت شود که در برخي قسمتها کم رنگ و پر رنگ مي شود اما هرگز رنگ پوشش دو رنگ نمي باشد. گوشها گرد و کوچک است و در قسمت پشت سر داراي يال مي باشد که به چوچو چهره اي شير مانند مي بخشد. بيني پهن و مشکي و سينه اي فراخ دارد. دم آن پر پشت و پوشيده از موهاي زبر است و آن را بصورت فر خورده نگاه مي دارد.
▪ خلق وخو
چوچو معمولاً سگ با تربيتي است. اما گاهي اوقات حالت تدافعي دارد. سلطه گر ، جدي و مستقل است. نسبت به اعضاي خانواده باوفا است و اصولاً فقط از يک نفر ( صاحبش) فرمانبرداري مي کند. سگي حاکم و سلطه جو صاحبي حاکم مي خواهد! از چو چو توقع فرمانبرداري زياد نداشته باشيد ، او سگ لجوجي است که افکار خود را دنبال مي کند. چوچو آموزشها را به خوبي فرا مي گيرد چرا که سگ احمقي نيست اما در اغلب موارد بايد علت اين فرمانها را بداند. بعضي ها معتقدند که نوع مو کوتاه آن فعالتر و باهوش تر از نوع مو بلند است.
▪ وزن ، ارتفاع
وزن در نرها: (۲۰-۳۲) ک.گ ، در ماده ها: (۲۰-۳۲) ک.گ
ارتفاع در نرها: (۴۶-۵۶) س.م ، در ماده ها: (۴۶-۵۶) س.م
▪ مشکلات سلامتي
غالباً دچار عفونت چشمي مي شود که دليلش برگشتن پلک به درون چشم است. اين بيماري توسط جراحي قابل درمان است. بيماري شايع ديگري نمي توان ذکر کرد.
▪ شرايط نگهداري
براي زندگي در آپارتمان مناسب مي باشد به شرطي که در طول روز فعاليت بدني کافي داشته باشد. چوچو در داخل خانه آرام است اما نسبت به حرارت و گرما حساسيت دارد. به هر حال براي محيط بيرون از خانه مناسب مي باشد و يک حياط کوچک ايده آل است.
▪ فعاليت بدني
چوچو اصولاً سگ تنبلي است اما مقداري فعاليت روزمره آن را از چاق شدن بازمي دارد.
▪ طول عمر
حدود ۱۵ سال.
▪ آراستن
بايد به طور روزانه موهايش شانه شود تا ظاهر خوب خود را حفظ کند. ريزش موي فصلي در اين نژاد زياد است که در آن زمان به شانه زدن بيشتري نياز دارد.
▪ تاريخچه
چوچو هزاران سال است که در چين بعنوان شکارچي ، محافظ قايق ها و سگ ارابه شناخته شده. روايت است که يک امپراطور در چين دو هزار و پانصد جفت از آنان را نگهداري مي کرده است. بعد ها يکي از آنها بعنوان هديه به پرنس ويلز داده شد. از چوچو براي شکار گرگ و سمور استفاده مي شده و پوست آن براي تهيه کت هاي گرم مورد استفاده قرار مي گرفت و گوشت آن هنوز هم در چين مصرف مي شود. اين سگ در دهه ۱۸۰۰ به انگلستان وارد شد و در آمريکا او را بعنوان يک دوست و همراه خوب مي شناسند. چوچو همچنين سگ محافظ و نگهبان خوبي است.
▪ گروه
سگهاي غير ورزشي.
● نژاد دابِرمَن
دابِرمَن سگي است با جثه متوسط ، بدني تو پر ، عضلاني و قوي که جهت سرعت زياد و استقامت طراحي شده است. از لحاظ ظاهري زيبا و از لحاظ رفتار و حرکات نجيب ، پرانرژي ، مصمم ، هوشيار ، نترس ، مطيع و اشرافي مي باشد. يک دابِرمَن اصيل و تربيت يافته ماهيت خود را بعنوان يک دوست و يک محافظ باوفا به اثبات رسانده است. چشمها بادامي شکل ، داراي عمق متوسط با حالتي قوي و پر انرژي که رنگ آن از قهوه اي معمولي تا قهوه اي تيره در سياه رنگ و قرمز و خاکستري و حنايي در سگهاي لکه دار متغير است. گوشهاي کوتاه شده را بصورت افراشته نگاه مي دارد. دندانها بسيار قوي و سفيد هستند و عملکرد آن دقيقاً شبيه به قيچي است.
▪ خلق وخو
سگي است پر انرژي ، دقيق ، مصمم ، هوشيار ، نترس ، اشرافي و مطيع و در عين حال مهاجم. هوشياري ، چاوکي و چالاکي عضلات و رفتار وجود آشکاري است که در چشم هر بيننده اي جلب توجه مي کند. دابِرمَن سگي باوفا است و بيشتر از هر نژادي اثرات حيوانات نجيب زاده را دارا مي باشد. حس شجاعت و کنجکاوي در چشمهاي تيره و در هماهنگي با ويژگيهاي بدن کاملاً مشخص است.
▪ وزن ، ارتفاع
وزن در نرها: (۳۰-۴۰) ک.گ ، در ماده ها: (۳۰-۴۰) ک.گ
ارتفاع در نرها: (۶۶-۷۱) س.م ، در ماده ها: (۶۱-۶۶) س.م
▪ مشکلات سلامتي
غالباً سگ سلامتي است. بيماريهاي خوني ، مشکل چاق شدن در سنين بالا ، نفخ ، مشکلات لگن و بيماريهاي قلبي قابل ذکر مي باشد.
▪ شرايط نگهداري
براي نگهداري در آپارتمان مناسب مي باشد به شرط آنکه در طول روز به آن اجازه انجام فعاليت بدني کافي داده شود. اما بهترين مکان براي او يک حياط متوسط خواهد بود. دابِرمَن نسبت به سرما حساس است بنابراين در مناطق سردسير، پليس قادر به کار با اين نژاد نمي باشد.
فعاليت بدني دابِرمَن بسيار پر انرژي است و به ورزش و فعاليت بدني زيادي نياز دارد.
▪ طول عمر
بالاي ۱۳ سال.
▪ آراستن
به آراستن کمي نياز دارد. ريزش مو در اين نژاد متوسط مي باشد.

▪ تاريخچه دابِرمَن در سال ۱۸۶۰ در ناحيه آپولدا در آلمان توسط شخصي بنام لويي دابِرمَن پرورش يافت. اجداد او را نژادهاي German Pinscher ، Rottweiler ، Be ...

● تعليم پيدا کردن اشيا : موقعي که سگ در محوطه جست و خيز مي کند و به اطراف مي دود بهترين فرصت است که بتوان او را براي آوردن و يا پيدا کردن شيي تعليم دا ...

چه ازلحاظ ظاهروچه ازلحاظ ماهيت گريت دين يکي اززيباترين ومشهورترين انواع در بين سگهاي عظيم الجثه است. نام اين نژاد(البته درزبان انگليسي) درواقع ترجمه ا ...

عموماً تصور مي شود که موريانه ها موجودات مخربي هستند که نقش کم اهميتي در اکولوژي زمين دارا مي باشند. برخلاف آنچه تصور مي شود، موريانه ها نقش اکولوژيکي ...

انسان، حيواني که از موهبت شعور برخوردار است در ابتداي خلقت در طبيعت و در ميان ديگر جانداران زندگي ميکرد. با گذشت زمان و رشد تمدن بشري، دوري انسانها از ...

دانلود نسخه PDF - سگهاي نگهبان