up
Search      menu
پزشکی و دامپزشکی :: مقاله سيگار PDF
QR code - سيگار

سيگار

قليان، اعتيادي آرام و بي صدا

برعکس سيگار که يک وسيله ي شخصي بوده و استفاده ي چند نفر از يک سيگار، به طور معمول، متداول نيست، قليان يک وسيله ي مصرف دخانيات جمعي است و همه از آن به صورت مشترک استفاده مي کنند.
عموميت دادن و علني شدن مصرف قليان در مکان هاي عمومي، سبب شده که قباحت استعمال دخانيات حتي براي کودکان ۱۰ و ۱۱ ساله هم از بين برود.
مردم بر اين باورند که چون دود قليان از آب عبور مي کند، کليه ي مواد سمي آن گرفته مي شود، در صورتي که طبق تحقيق هاي به عمل آمده، يک پک قليان، معادل ۱۰۰ پُک سيگار، دود دارد.
علاوه بر ضررهاي توتون، به دليل استفاده از مواد خوش بوکننده و عطري در توتون هاي قليان، عارضه هايي به صورت حساسيت پوستي، تنفسي و عود حمله هاي آسم، ظاهر مي شود. به علاوه کساني که قليان مصرف مي کنند، بيش تر از سيگاري ها، مستعد اعتياد به مواد مخدر و حشيش هستند.
جوانان، قليان را نوعي تفريح و بازي قلمداد مي کنند و هيچ گاه تصور نمي کنند که اين روش، ممکن است آنان را معتاد کند. اين عدم شناخت عارضه ها و نبودن هراس از عاقبت مرگبار قليان، باعث غوطه ور شدن فرد در اين گرداب مي شود.
قليان کشي، يک سلسله مراحل و رفتارهاي به دنبال هم است که به دليل مرکب بودن از لحاظ رفتاري، بلافاصله فرد را معتاد نمي کند بلکه در درازمدت، اثرهاي سوء خود را مشخص مي کند. به عبارت ديگر، قسمت عمده اي از اعتياد و عادت به قليان، مربوط به آداب و رسوم کشيدن قليان از ابتدا تا انتهاي آن است. از طرف ديگر چون قليان کشي در خانواده ها مرسوم بوده، هيچ گاه مورد سرزنش و نکوهش قرار نگرفته است. نبود عامل هاي تقويت کننده ي منفي و وجود تقويت کننده هاي مثبت مانند بوي خوش، عدم سرفه و سوزش گلو، لذت بري و وقت گذراني، باعث شده تا اين کار گسترش چشمگيري در جامعه پيدا کند و به صورت يک مشکل پيچيده، نمود پيدا کند.
يک سوم قلياني ها بر اين باورند که قليان، هيچ تأثيري روي سلامت و عوارضي بر بدن ندارد و بيش تر آنان معتقدند که ضرر قليان، کمتر از سيگار است.
برعکس تصور افراد، دود قليان که از آب مي گذرد، به هيچ عنوان سبب تصفيه و جذب سموم توتون نمي شود و ممکن است با ايجاد ترکيب هاي ناشناخته ي جديد، عارضه هاي آن را تشديد کند. منابع حرارتي که براي سوزاندن تنباکوي قليان استفاده مي شود نيز خطرهاي قليان را افزايش مي دهد چراکه سوخت هاي ذغالي حاوي «منواکسيد کربن»، «آهن» و مواد شيميايي، سرطان زا هستند. از طرف ديگر، اسانس ها و عطرهايي که براي معطرشدن توتون استفاده مي گردند، خود، عارضه هاي جداگانه و شديدي را به همراه دارند و مشخص نيست که از سوخت اين ترکيب هاي ناشناخته، چه مواد بالقوه ي سمي، سرطان زا و کشنده اي توليد مي گردد.
در عين حال، با توجه به استاندارد نبودن توتون قليان، در هر بار استفاده، ترکيب هاي آن متغير است و اين مسأله بر شدت عارضه هاي آن مي افزايد.
از ديگر عارضه هاي مصرف قليان، انتقال عفونت هايي از قبيل: سل، ويروس تبخال، هليکوباکتر (عامل زخم معده)، ايدز، هپاتيت و ويروس هاي عامل عفونت هاي تنفسي و سرماخوردگي و نيز عامل هاي مهم بيماري زاي روده (مسبب اسهال روده) مي باشد و اين بيماري ها مي توانند از طريق مصرف مشترک قليان، انتقال يابند.
قليان در جمع هاي خانوادگي، بيش تر مصرف مي شود. اين نکته را بايد درنظر داشت که دود ناشي از آن، بسيار خطرناک بوده و به خصوص در زنان باردار و کودکان، اين نکته ملموس تر است. تنها بدبو نبودن دود توتون، دليل بر بي ضرر بودن آن نيست و هر بار استعمال قليان يا تنباکوي ميوه اي، معادل مصرف ۲۰ نخ سيگار مي باشد. اگرچه علائم و عوارض مربوط به قليان، ديرتر ظاهر مي گردد اما ضررهاي آن از سيگار بيش تر است. در عين حال، عارضه هاي مصرف قليان، وابسته به مقدار مصرف آن است يعني هرچه مصرف قليان بيشتر باشد، عارضه هاي آن بيش تر مي شود. برطبق تحقيق ها، «نيکوتين» موجود در قليان، ۱۰برابر بيش تر از هروئين، اعتيادآور است.
از دليل هاي گسترش قليان و گرايش افراد، اين بوده که برعکسِ سيگار و يا مواد مخدر، با اين وسيله، به علت سنتي و قديمي بودن و تا حدي نماد ملي بودن در فرهنگ، هيچ گاه برخورد مناسب و منطقي نشده است. از سوي ديگر، تنباکوهاي معطر سبب شده که کمتر کسي از بوي بد آن فراري باشد و اين مسأله باعث از سر راه برداشته شدن يکي از تقويت کننده هاي منفي دخانيات يعني طرد اجتماعي گردد.
از علت هاي ديگري که باعث شيوع قليان در جامعه شده است، ارتباط اجتماعي غيرشغلي در بين افراد جامعه است. قليان با توجه به مراسم آن و اين که چند نفر دور هم جمع مي شوند و آن را در حال گفت وگو و تفنن مي کشند، باعث شده که به يکي از وسايل ارتباط انساني تبديل شود. به اين منظور و براي خلاصي از اين معضل، جامعه شناسان و روان شناسان بايد با تحقيق و بررسي، راهي جايگزين براي اين کار بيابند. يک راه کار مي تواند راه اندازي باشگاه ها و مکان هايي باشد که مردم به سرگرمي و ورزش هاي دسته جمعي مورد علاقه ي خود بپردازند. در کشور ما باشگاه ها و کلوپ ها براي تخليه ي انرژي نوجوانان و جوانان کافي نيستند. اين اماکن مي توانند علاوه بر پرکردن اوقات فراغت جوانان، ارتباط اجتماعي سالم آنان را تقويت کرده و به اين ترتيب، کمتر دور بساط قليان ب نشينند.
دليل ديگر رواج يافتن قليان در جامعه، استقبال برخي از زنان و دختران از اين پديده است. آنان که به دنبال جايگاه اجتماعي قابل توجهي در جامعه هستند، اين روش را راه نزديک شدن به کارهاي مردانه مي بينند. آموزش دختران در اين زمينه و بالابردن مقام و منزلت زن در جامعه، مي تواند تا حدي اين معضل را کم کند. بنابراين، معضل اصلي، جمع کردن بساط قليان نيست بلکه بايد در جست وجوي جايگزيني مناسب براي آن باشيم.

سيگار استوانهٔ کاغذي کوچکي معمولاً به طول کمتر از ۱۲ سانتي‌متر و قطر نزديک به ۱۰ ميلي‌متر است که از برگ‌هاي بريده شده يا عمل‌آمدهٔ تنباکو پر مي‌شود. ط ...

داشتن دندان هايي سالم و درخشان و دهاني سالم آينه وضعيت جسماني بدن افراد است. علائم ابتلا به بيماري هايي مانند پوکي استخوان، ديابت، بيماري هاي قلبي و ع ...

طبق تحقيقات سازمان جهاني بهداشت در هر ‌٨ ثانيه يك نفر در دنيا به علت استعمال دخانيات جان خود را از دست مي‌دهد. نتايج تحقيقات حاكي از آن است چنانچه افر ...

مقدمه طبق تحقيقات سازمان جهاني بهداشت در هر ‌٨ ثانيه يک نفر در دنيا به علت استعمال دخانيات جان خود را از دست مي‌دهد. نتايج تحقيقات حاکي از آن است چنان ...

نتيجه تحقيق جالبي كه در ژاپن صورت گرفته است نشان مي‌دهد ارتباط مستقيمي بين تمايل به مصرف دخانيات بخصوص سيگار و حضور يك ژن مخصوص به نام ‪CYP۲A‬ ‪ ۶‬وجو ...

مقدمه طبق تحقيقات سازمان جهاني بهداشت در هر ‌٨ ثانيه يک نفر در دنيا به علت استعمال دخانيات جان خود را از دست مي‌دهد. نتايج تحقيقات حاکي از آن است چنان ...

کارشناسان حوزه سلامت معتقدند، کشيدن سيگار نه تنها افراد سيگاري را در معرض انواع بيماري ها از جمله سرطان ريه و بيماري هاي قلبي قرار مي دهد، بلکه سلامت ...

خيلي ها، مخصوصا خيلي از خانم ها دل شان مي خواهد که پوستي زيبا و شاداب داشته باشند؛ با اين حال کم نيستند خانم ها و آقاياني که با عادت هاي غلطي که دارند ...

دانلود نسخه PDF - سيگار