up
Search      menu
پزشکی و دامپزشکی :: مقاله سينوسها PDF
QR code - سينوسها

سينوسها

سينوزيت در اطفال

سينوسهاي اطفال تا سن ۲۰ سالگي بطور کامل تکامل نمي يابند. ولي با اينحال سينوسهاي ماگزيلاي (در پشت گونه ها) و اتموئيد (مابين دو چشم ) در زمان تولد،به اندازه بسيار کوچک وجود دارند. برخلاف بالغين تشخيص سينوزيت اطفال مشکل مي باشد، زيرا علائم بسيار غير اختصاصي بوده و علل آن نيز پيچيده است.
● زمانيکه کودک مبتلا سينوزيت مي شود ،چگونه مي توان آنرا دانست ؟
علائم زير در جريان عفونت سينوسها ايجاد مي شوند : سرماخوردگي که بيش از ۱۰ تا ۱۴ روز طول بکشد و گاهي همراه با تب پائين باشد. ترشحات بيني زرد مايل به سبز و زياد. وجود ترشحات در ته حلق که مي تواند بصورت گلودرد، سرفه ، تنفس مشکل ، تهوع و يا استفراغ خود را نشان دهد. ناآرامي و خستگي و تورم اطراف چشمها.
در سنين بسيار پائين و بخصوص قبل از يکسالگي به دليل عدم تکامل کافي سيستم ايمني، اطفال مستعد عفونتهاي بيني، سينوسها، گوشها هستد. اين نوع عفونتها در اغلب موارد بدليل ويروسها ايجاد مي شود و با حساسيت نيز ممکن است تشديد يابند. هرچند در صورت طول کشيدن عفونت به بيش از يک هفته تا ۱۰ روز احتمال عفونت سينوسها وجود دارد.
مي توان از طريق اجتناب از مواد حساسيت زاي محيطي و آلاينده ها نظير دود سيگار و درمان بيماريهاي « بازگشت اسيد معده »، شانس ابتلا به عفونت سينوسها را در اطفال کاهش داد.
● سينوزيت چگونه قابل درمان است؟
▪ سينوزيت حاد: در اين موارد اکثر کودکان به خوبي به آنتي بيوتيکها پاسخ مي دهند. استفاده از مواد ضد احتقاني بصورت کوتاه مدت نيز مي تواند تا حدي علائم را کاهش دهد. استفاده از از قطره آب نمک نيز سبب بهبود عملکرد ترشحي مخاط مي شود.
اگر کودک مبتلا به سينوزيت حاد باشد معمولاً در طي چند روز اول علائم بهبود مي يابد. حتي در صورت بهبودي قابل ملاحظه علائم، بايد درمان بطور کامل گرفته شود. اگر حساسيت سبب القاي سينوزيت شده باشد، ممکن است از داروهاي ديگري نيز استفاده شود.
▪ سينوزيت مزمن : اگر کودک به يک يا چند علامت سينوزيت براي حداقل ۱۲ هفته مبتلا باشد ممکن است به سينوزيت مزمن مبتلا شده باشد. وجود سينوزيت مزمن يا تکرار سينوزيت حاد به ميزان ۴ تا ۶ بار در سال، حالاتي است که بايد حتماً به پزشک مراجعه شود. در اين موارد متخصص ممکن است از روشهاي دارويي يا جراحي جهت درمان استفاده کند.
● تشخيص سينوزيت
در زمان مراجعه به پزشک، وي بطور کامل بيني، گوش و حلق کودک شما را معاينه خواهد کرد و معمولاً از طريق اخذ شرح حال و انجام معاينات تشخيص ممکن مي شود. گاهي نيز ممکن است از ابزار خاصي جهت معاينه استفاده شود. بعلاوه جهت ارزيابي علت بروز سينوزيت ممکن است عکسبرداري يا سي تي اسکن نيز درخواست شود.
● در چه زماني جهت درمان سينوزيت جراحي لازم خواهد شد؟
از اين روش تنها در تعداد معدودي از موارد که عليرغم درمان دارويي علائم آنها شديد يا دائمي بوده استفاده مي شود. از طريق اين روش، جراح، مسير تخليه سينوسها را باز خواهد کرد در صورت تنگي، آنها را بازتر خواهد نمود. در صورت باز بودن مجرا و جريان هوا در داخل سينوسها شانس ابتلا به عفونت نيز کاهش خواهد يافت و شدت و تعداد موارد نيز کم خواهد شد.
● خلاصه
سينوزيت در اطفال با بالغين متفاوت مي باشد. در اطفال بيشتر علائمي نظير سرفه، تنفس مشکل، بد خلقي، کاهش انرژي و تورم اطراف چشم ها همراه با ترشحات زرد مايل به سبز بيني و ترشحات پشت حلق وجود دارد.
بلافاصله بعد از تشخيص، در صورت شروع دوره درماني با آنتي بيوتيک، بيماري به خوبي قابل درمان خواهد بود. اگر درمان با داروها به خوبي پاسخ نداد، مي توان از روشهاي جراحي بعنوان يک روش مطمئن و کارا ، استفاده کرد.

● سينوسها : سسينوسها فضاهاي پراز هوا هستند که در قسمت جلو جمجمه قرار دارند .عفونت يا التهاب مخاطهاي پوشاننده اين فضاها را سينوزيت ميگويند. ● سينوزيت : ...

سينوسها فضاهاي خالي پراز هوا هستند که در قسمت جلو جمجمه در ضخامت استخوانهاي سر و صورت قرار دارند. اين فضاها با منفذي ظريف به داخل بيني راه پيدا مي‌کند ...

سينوزيت نام آشنايي است. هرچند کاربرد نامناسب و نادرست اين واژه کم نيست و بسياري از علائم و نشانه ها به طور اشتباه به سينوزيت نسبت داده مي شود، بايد گف ...

● نيکل: نيکل يکي از فراوانترين عناصر است. نيکل در طبيعت معمولا در ترکيب با اکسيژن (اکسيدها) يا گوگرد (سولفيدها) وجود دارد. اين فلز در همه خاکها وجود د ...

● تعريف : رينيت به التهاب غشاهاي مخاطي بيني گفته مي شود که خود را با علائمي مثل عطسه ،احتقان و خارش بيني و آبريزش بيني ، نشان مي دهد . چشم ها ، گوشها ...

شامل تورم هاي صورتي يا بيرنگ خارش دار با حاشيه اي قرمز مي باشند که همراه سوزش و خاش شديد هستند و ممکن است بصورت منفرد و يا گروهي روي قسمتي از پوست رخ ...

دانلود نسخه PDF - سينوسها