up
Search      menu
پزشکی و دامپزشکی :: مقاله سينوزيت PDF
QR code - سينوزيت

سينوزيت

شيوه هاي خانگي براي درمان گرفتگي بيني

براي بسياري از افراد، سينوزيت (تورم غشاي مخاطي سينوس ها) سبب ايجاد آزار و اذيت شده و روشن است که نيازمند درمان مي باشد. اما برخي افراد احساس نمي کنند که بيماريشان آنقدر جدي است که بخواهند به پزشک مراجعه کنند. به همين دليل در اين قسمت قصد داريم تا چند تکنيک درماني سريع و آسان را به شما معرفي کنيم.
▪ افزايش رطوبت با افزايش ميزان رطوبت موجود در داخل سينوس ها، گرفتگي، سوزش و خارش، و ناراحتي بيني از بين خواهد رفت.
▪ مصرف محلول نمک شور (آب و نمک) که به صورت قطره و اسپري بيني موجود مي باشد، نه تنها بي خطر بوده بلکه اثر پذيري بالايي نيز دارد.
مصرف نوشيدني هاي گرم و يا حمام آب گرم در برطرف کردن گرفتگي بيني معجزه مي کنند.
▪ همچنين مي توانيد سرتان را در بالاي يک کاسه پر از آب جوش قرار دهيد و يک حوله روي سرتان بيندازيد تا بخار در محوطه جمع شود. آب را تا آنجايي که امکان دارد مي توانيد گرم کنيد، اما مراقب باشيد تا سرتان را زياد به داخل ظرف فرو نبريد تا باعث ايجاد سوختگي نشود! دستگاه بخور نيز ايده ي بدي نخواهد بود. فقط بايد آنرا مرتباً تميز نکيد. اين قبيل دستگاه هاي اگر به صورت مکرر تميز نشوند، قارچ و کپک ايجاد مي کنند.
▪ به اندازه کافي آب مصرف کنيد. هر چقدر آب بيشتري به بدن خود برسانيد، خشکي و سوزش و خارش بيني تان کمتر خواهد شد. مصرف آب کافي از ايجاد سر درد نيز جلوگيري بعمل م يآورد.
▪ حفره ي بيني خود را مرطوب نگه داريد. برخي وسيله ها هستند که خيلي بهتر از اسپري هاي بيني عمل کرده و گذرگاه هوا در داخل بيني را مرطوب نگه مي دارند. البته استفاده از اين روش به همه ي افراد توصيه نمي شود، اما به هر حال افرادي هم وجود دارند که با ميل و اشتياق از اين نوع وسايل استفاده مي کنند.
▪ رطوبت چشم هايتان را حفظ کنيد. همانطور که براي بيني اسپري محلول نمک وجود دارد، انواع خاصي از اين نوع محلول هاي حاوي نمک براي شستشوي چشم ها نيز پيدا مي شوند. استفاده از اين محلول ها درد، خارش، سوزش، و خشکي که به موجب آلرژي در افراد ايجاد مي شود را تا حد بسيار زيادي کاهش مي دهند.
▪ قطره ي سرفه. بسياري از قطره هاي خوش طعم براي از بين بردن سرفه و خشکي سينه به بازرا عرضه مي شوند. البته انواع گياهي اين قطره ها نيز در داروخانه موجود مي باشند و اين قابليت را دارند که به مدت يک ساعت از سرفه جلوگيري نمايند. نحوه عملکر اين قطره ها متفاوت مي باشد، اما اغلب آنها به اين ترتيب عمل مي کنند که ميزان ترشح بزاق دهان را افزايش مي دهند که به موجب آن گلو همواره مرطوب نگه داشته شده و سوزش و خارش آن از ميان مي رود. اگر شما دچار ديابت و يا قند بالاي خون هستيد، توجه داشته باشيد که بايد از انواع قطره هاي بدون شکر استفاده کنيد.
▪ داروي ضد سرفه. در اين داروها از موادي استفاده ميشود که باعث ايجاد خلط هستند و در عين حال دفع خلط را نيز ساده تر مي کنند. به اين ترتيب سوزش و خارش گلو نيز کاهش پيدا مي کند. از عمده مواد موثري که در ترکيبات اين دارو استفاده مي شود مي توان به guaifenesin اشاره کرد. البته هنوز پژوهشگران بر سر کارامد بودن اين ماده بايکديگر به توافق جامع و کامل دست پيدا نکرده اند.
براي اينکه بهترين نتيجه را بگيريد مي بايست دوز مصرف روزانه خود را تا ميزان ۲۴۰۰ ميلي گرم افزايش دهيد. يکي ديگر از داروهاي خانگي که در زمينه سرفه بسيار اثر بخش مي باشد دکسترومترفان dextromethrophan مي باشد که با نام اختصاري DM شناخته مي شود. اين دارو صرفاً به صورت يک مسکن عمل مي کند و از سرفه جلوگيري مي نمايد؛ به هيچ وجه اعتياد آور نبوده و در آن ماده ي مخدر به کار نرفته است. بايد توجه داشت که مصرف داروي فوق الذکر مي تواند سبب ايجاد خواب آلودگي و سنگيني سر و چشم ها شود، اما بسياري از افراد ترجيح مي دهند قدري خواب آلود باشند تا اينکه بخواهند آنقدر سرفه کنند و گلويشان اذيت يا تحريک شود.
موادي که از سرفه جلوگيري مي کنند در قرص ها و شربت هاي مختلفي ديده مي شوند. شربت ها چون به صورت مايع هستند، فرمولشان داراي دز پايين تري از ترکيبات موثر بوده و به همين دليل براي مدت زماني نزديک به ۱ تا ۲ ساعت مي توانند سرفه را متوقف کنند. اين شربت ها گاهي اوقات حاوي شکر و الکل نيز مي باشند که ممکن است براي برخي از افراد ايجاد مشکل نمايند.
▪ از بين بردن درد. استامينافن، ايبو پروفن، و ناپروکسن جزء رايج ترين مسکن ها مي باشند که مي توانند بسياري از علائم سينوزيت را از بين ببرند.
در نهايت بايد توضيح مختصر و کوتاهي در مورد قرص هايي بدهيم که داراي خاصيت چند منظوره هستند و در آن واحد مي توانند چند عامل مختلف بيماري زا را از ميان ببرند. بيشتر اين قرص ها حاوي آنتي هيستامين و دکونژستان و يا ترکيبي از هر دوي آنها مي باشند. مزيت آنها اين است که يک قرص کوچک اين توانايي را دارد که حداقل تا ۶ ساعت کليه ي علائم بيماري را از بين ببرد، اما ريسک آن هم وجود دارد که شما دارويي را مصرف کنيد که داراي موادي باشد که بدنتان به آنها هيچ نيازي نداشته باشد.

سينوزيت، ورم و التهاب مخاط پوشاننده سينوسهاي اطراف بيني در اثر عوامل مختلف است. در حالت عادي ترشحات داخل سينوسها به درون فضاي بيني تخليه مي‌شود و در ه ...

● رينوسينوزيت حاد و آنتي بيوتيک حدود ثلث بيماراني که با عفونت هاي بخش فوقاني تنفس رجوع مي کنند داراي تشخيص رينوسينوزيت حاد هستند و ۸۰% اين بيماران با ...

بسياري از افراد، وقتي متوجه مي شوند که سينوزيت دارند يا وقتي پزشک به آنها مي گويد که سينوس هاي شان دچار التهاب شده، تصور مي کنند سينوزيت يک بيماري همي ...

با صداي تو دماغي اش مي گويد: «از بچگي سينوزيت دارم... سرما که به سر و صورتم بخورد، آب از بيني و گلويم راه مي افتد و سردرد امانم نمي دهد...» اين جملات ...

سينوسهاي اطفال تا سن ۲۰ سالگي بطور کامل تکامل نمي يابند. ولي با اينحال سينوسهاي ماگزيلاي (در پشت گونه ها) و اتموئيد (مابين دو چشم ) در زمان تولد،به ان ...

از قديم الايام انواع بخورها براي معالجه سينوزيت کهنه يا مزمن به کار مي آمد. آئروسل تراپي يا بخور درماني يکي از روش هاي رايج براي درمان سينوزيت هاي مقا ...

از قديم الايام انواع بخورها براي معالجه سينوزيت کهنه يا مزمن به کار مي آمد. آئروسل تراپي يا بخور درماني يکي از روش هاي رايج براي درمان سينوزيت هاي مقا ...

● سينوسها : سسينوسها فضاهاي پراز هوا هستند که در قسمت جلو جمجمه قرار دارند .عفونت يا التهاب مخاطهاي پوشاننده اين فضاها را سينوزيت ميگويند. ● سينوزيت : ...

دانلود نسخه PDF - سينوزيت