up
Search      menu
پزشکی و دامپزشکی :: مقاله سيم هاي ارتودنسي PDF
QR code - سيم هاي ارتودنسي

سيم هاي ارتودنسي

درمان خانگي ۵ مشکل دنداني

معمولا دندان ها به وسيله مواد غذايي و نوشيدني هايي که در آن مواد رنگي وجود دارد، رنگ مي گيرند. نوشابه، چاي، قهوه، زعفران، ادويه ها و… همه و همه مي توانند دندان هاي شما را رنگي کنند. اگر هم سيگاري هستيد، بايد سيگار را يکي از دلايل اصلي تغيير رنگ دندان هاي تان بدانيد. بهترين پيشنهاد دندانپزشکان براي پيشگيري از رنگ گرفتن دندان هايتان اين است که به طور منظم و روزانه دندان هايتان را مسواک بزنيد و نخ بکشيد ، به ويژه پس از خوردن مواد غذايي رنگي و يا حتي سيگار کشيدن.
● درمان خانگي ۵ مشکل دنداني
شيمي درماني و راديوتراپي نيز مي توانند دندان هاي شما را بدرنگ کنند. داروهاي ضد مالاريا، برخي از آنتي بيوتيک ها و داروهاي ضد آکنه و آرتريت روماتوييد مي توانند ردپاي رنگي روي دندان هايتان به جا بگذارند. در صورتي که احتمال مي دهيد داروهايي که مصرف مي کنيد رنگ دندان هايتان را عوض کرده اند از پزشک تان بخواهيد داروهايي جايگزين اين داروهاي رنگ زا را به شما معرفي کنند.
اگر به داروخانه سري بزنيد، مي توانيد انواع ژل ها، خميردندان ها ، چسب ها و نوارهايي را پيدا کنيد که مي توان از آنها براي سفيد کردن دندان ها استفاده کرد. با وجود اين گاهي لازم است براي سفيد کردن دندان هايتان حتما به مطب دندانپزشکي برويد.
توصيه مي کنيم پيش از استفاده از اين مواد سفيد کننده ، به يک دندانپزشک مراجعه کنيد تا يک معاينه کامل از دندان ها و لثه هايتان انجام دهد. پيش از استفاده از محصولات سفيدکننده لازم است تمام پوسيدگي دندان هايتان ترميم شوند، ولي تصور نکنيد سفيدکردن دندان ها کاملا بي خطر است. بسياري از افراد پس از اين عمل، دندان هايشان حساس مي شود و با خوردن يا نوشيدن هر غذاي سرد و گرم دندان هايشان تير مي کشد. گاهي اين محصولات به لثه ها آسيب مي رسانند، به ويژه مواد سفيدکننده اي که حاوي اسيد هستند مي توانند پا را از اين فراتر گذاشته و مينا که لايه محافظ دندان است را از بين ببرند.
بنابراين پيش از آنکه هر يک از محصولات سفيدکننده خانگي دندان ها را خريداري کرده و در منزل استفاده کنيد، حتما با دندانپزشک تان مشورت کنيد.
سيم هاي ارتودنسي، دهان تان را زخم کرده است؟
سيم هاي ارتودنسي به خودي خود ايجاد درد و ناراحتي مي کنند، زيرا اين سيم ها بايد به مرور زمان به دندان هايتان فشار آورند و آنها را حرکت دهند و وارد آمدن همين فشار، ايجاد درد خفيفي مي کند. تماس سيم ها با لب، گونه و زبان تان مي تواند آنها را زخمي کند.
اگر دهان تان زخم شده است و غذا خوردن برايتان دشوار است، از يک آب نمک ولرم و رقيق (نصف قاشق چاي خوري نمک در يک ليوان آب ولرم) استفاده کنيد و دهان تان را با آن شستشو دهيد. غذاهاي نرم مانند سوپ يا آش ميل کنيد. در صورتي که زخم دهان تان بسيار وسيع است و دايما سيم ارتودنسي با آن تماس پيدا مي کند، سعي کنيد بخش آزاردهنده سيم را با يک قطعه موم ارتودنسي بپوشانيد. شما مي توانيد از يک محلول بي حسي موضعي (اسپري ليدوکايين) روي زخم استفاده کنيد تا به صورت موقتي بي حس شده و درد و ناراحتي آن را حس نکنيد. گاز زدن سيب و جويدن آب نبات سفت مي تواند سيم هاي اردتودنسي شما را شل و جدا کند. لذا سيب را قطعه قطعه کرده و نوش جان کنيد.
● با دندان مصنوعي تان مشکل داريد؟
حفظ بهداشت دندان مصنوعي باعث مي شود پاي بسياري از ميکروب ها و قارچ ها را از دهان تان کوتاه کنيد، در حالي که اگر آن را مرتب تميز نکنيد، يک دنيا ميکروب را هر روز در دهان تان باقي مي گذاريد. شما بايد حداقل يک بار در طول روز دندان مصنوعي را با محلول شستشودهنده رنچر بشوييد. براي تميز کردن دندان مصنوعي يک مسواک نرم بخريد، چون انواع ديگر مسواک ها مي توانند موجب سايش و خط انداختن دست دندان تان شوند. شما مي توانيد از خميردندان هاي معمولي براي مسواک زدن دندان مصنوعي تان استفاده کنيد، ولي پيش از آن لازم است آن را زير آب روان نگه داريد. فقط دقت کنيد دندان مصنوعي تان از دست تان در رو شويي نيفتد، زيرا به آساني مي شکند.
بهتر است هنگام خواب شب، دندان مصنوعي تان را از دهان خارج کنيد تا التهاب مخاط دهان تان کاهش يابد و آن را درون آب نگه داريد تا خشک نشود و ترک برندارد.
● از بوي بد دهان تان شکايت داريد؟
شايد از بوي بد دهان تان به ستوه آمده باشيد. اولين قدم اين است که پس از صرف هر غذا دندان هايتان را مسواک بزنيد و از يک دهان شويه نعنايي استفاده کنيد. دهان شويه را ۲۰ ثانيه در دهان تان بچرخانيد و به بيرون تف کنيد. هر شب قبل از مسواک زدن، دندان هايتان را نخ بکشيد. در هنگام مسواک زدن حتما سطح زبان تان را مسواک بزنيد. در طول روز مقدار کافي آب بخوريد تا دهان تان خشک نشود. اگر دهان تان خشک شود، بقاياي سلول هاي مرده پوست از دهان تان پاک نمي شود. براي افزايش بزاق تان مي توانيد آدامس بدون قند بجويد. غذاهاي حاوي سير و پياز را کمتر مصرف کنيد. اين مواد حتي پس از هضم و جذب نيز مي توانند باعث تراوش و تبخير مواد بودار از ريه شما شوند و نفس تان را بدبو کنند. اگر اين راهکارها مفيد نبود، به پزشک يا دندانپزشک تان مراجعه کنيد.
بوي بد دايمي دهان مي تواند نشانه آبسه دندان ها ، بيماري هاي لثه اي ، عفونت هاي سينوسي و سينوزيت مزمن، برونشيت مزمن و يا حتي مشکلات گوارشي باشد.
● دندان هاي کودک تان درد دارد؟
بين ۶ ماهگي تا ۲ سالگي دندان هاي شيري کوچولوي شما جوانه مي زنند و در دهان اش پشت سر هم رديف مي شوند. بچه ها در اين سنين دردي را در دهان شان حس مي کنند که چون نمي توانند آن را بيان کنند، بي قراري کنند. براي اينکه درد و ناراحتي کوچولوي تان را کاهش دهيد، يک شي خنک و نرم به او بدهيد تا بجود، ولي دقت کنيد اين شيء به اندازه کافي بزرگ باشد تا کودک آن را نبلعد. شما مي توانيد براي خنک کردن آن را ۳۰ دقيقه در يخچال بگذاريد.
دندان ها و لثه هاي کودک را با يک مسواک انگشتي ماساژ دهيد و تميز کنيد. مصرف شربت استامينوفن با مشورت پزشک مي تواند درد و ناراحتي فرزندتان را کاهش دهد. وقتي دندان ها جوانه مي زنند آب دهان کودک جاري مي شود، بنابراين هنگام خواب يک دستمال زير سر او بيندازيد تا آب دهانش باعث ايجاد جوش و خارش روي پوست صورت او نشود.

کلمه سيمان از يک لغت لاتين به نام سي منت(cement) گرفته شده است و ماده اي است که داراي خاصيت چسبانندگي مواد را به يکديگر دارد ودر حقيقت واسطه چسباندن ا ...

تعريف سيمان سيمان (Cement) گردي است نرم، جاذب آب و چسباننده خرده سنگ كه اساسا مركب است از تركيبات پخته شده و گداخته شده اكسيد كلسيم با اكسيد سيليكون، ...

ريشه لغوي کلمه سيمان از يک لغت لاتين به نام سي‌منت ( cement ) گرفته شده است و ماده اي است که داراي خاصيت چسبانندگي مواد به يکديگر است و در حقيقت ، واس ...

ريشه لغوي کلمه سيمان از يک لغت لاتين به نام سي‌منت ( cement ) گرفته شده است و ماده اي است که داراي خاصيت چسبانندگي مواد به يکديگر است و در حقيقت ، واس ...

سلامت جنين به دو عامل بستگي دارد؛ يکي وزن مادر در آغاز بارداري و ديگري، روند وزن گيري مادر در طول بارداري. هرگونه اختلال در اين دو مورد به تشکيل جفت ک ...

●اعصاب سمپاتيک ( انشعاب هاي پشتي – کمري ) دستگاه اعصاب سمپاتيک ، اندامهاي موثر سرتاسر بدن را عصب مي دهد . بدين ترتيب که رشته هاي عصبي به طور گسترده اي ...

از حدود بيش از يکصد سال قبل که با تلاش دکتر ادوارد آنگل (پدر علم ارتودنسي)، ارتودنسي ثابت پايه ريزي شد، تاکنون دستگاه هاي متفاوتي توسط دانشمندان مختلف ...

با پيشرفت سريع علوم در جامعه امروزي رشته دندانپزشکي نيز مانند ديگر شاخه هاي گروه پزشکي مشمول تحول فراواني گرديده است... اين رشته به عنوان يک رشته پايه ...

دانلود نسخه PDF - سيم هاي ارتودنسي