up
Search      menu
تغذیه و خوراکیها :: مقاله سيب PDF
QR code - سيب

سيب

خواص سيب

سيب يک ميوه قليايي است و تميز کننده بدن است و به علت دارا بودن پکتين زياد آب اضافي بدن را خارج مي‌سازد. سيب را مي‌توان براي برطرف کردن اسهال حتي براي کودکان بکار برد. بدين منظور سيب را بايد رنده کرد و استفاده نمود. سيب را مي‌توان پخت و براي آنهايي که روده تنبل دارند آن را روي آتش ملايمي بپزيد البته حتما ازظرف لعابي يا تفلون استفاده کنيد زيرا به اين طريق پکتين و ويتامينهاي آن حفظ مي‌شود.
شربت سيب بهترين دارو براي درمان سرفه و گرفتگي صدا مي‌باشد. براي تهيه شربت سيب يک کيلو سيب را شسته و با پوست قطعه قطعه کنيد و در يک ليتر آب بپزيد سپس آنرا با پارچه نازکي صاف کنيد و چند تکه قند به آن اضافه کنيد و دوباره روي آتش ملايم قرار دهيد تا قوام بيايد و آن را از روي آتش برداريد روزي سه تا چهار فنجان از اين شربت بنوشيد.
سيب داراي مقدار زيادي کلسيم است و کلسيم سيب به بدن کمک مي‌کند که کلسيم غذاهاي ديگر را نيز جذب کند.
خوردن سيب يبوست را برطرف مي‌کند و براي خستگي مفرط مفيد است.
دم کرده برگ درخت سيب ادرار آور است و درمان کننده التهاب کليه و مثانه مي‌باشد.
نوشيدن آب سيب داروي موثري براي درمان سرماخوردگي و گرفتگي صدا و سرفه است.
سيب مقوي کبد و اشتها آور است.
سيب براي درمان تنگي نفس بسيار مفيد است حتي بوئيدن سيب نيز اين خاصيت را دارد.
سيب پخته تقويت کننده معده و کبد و دفع کننده سودا و سموم بدن است.
سيب حرارت را از بدن خارج مي‌سازد.
سيب را رنده کنيد و در دستمال بپيچيد و روي چشم بگذاريد درد چشم را برطرف مي‌کند.
خوردن سيب حتي براي آنهايي که بيماري قند دارند مفيد است چون قند خون را بالا نمي‌برد.
کساني که مي‌خواهند لاغر شوند حتما بايد سيب را با پوست بخورند.
دم کرده گل سيب داروي سرفه و تورم مجراي تنفسي است.
سيب داروي خوبي براي درمان زخمها مي‌باشد.
سيب بهترين دارو براي سوء هاضمه است زيرا داراي مقدار زيادي پکتين مي‌باشد.
آب سيب را حتي مي‌توان براي تنقيه استفاده کرد. اين تنقيه براي بيماريهاي روده بسيار موثر است.
پوست سيب را مانند چايي دم کنيد و بياشاميد اين چائي بهترين دوست کليه است.
آب سيب را با آبميوه‌گيري در منزل تهيه کنيد و فورا آنرا بنوشيد زيرا در اثر ماندن آنزيمهاي خود را از دست مي‌دهد.
آب سيب براي زيبايي پوست استفاده زيادي دارد بخصوص براي از بين بردن چين و چروک پوست موثر است بدين منظور آب سيب را صبح و شب روي پوست گردن و صورت بماليد و ماساژ دهيد البته هميشه آب سيب تازه استفاده کنيد. استفاده ديگر از سيب براي لطافت پوست سيب پخته است سيب را بپزيد و سپس له کنيد و با شير مخلوط کنيد و اين مخلوط را به صورت نيمه گرم روي پوست بگذاريد و پس از چند دقيقه آنرا برداريد.
سيب ترش قابض است و حالت استفراغ و دل بهم خوردگي را از بين مي‌برد.
سيب ترش را بپزيد درمان اسهال خوني است.
آب سيب ترش مخلوط با انار براي تقويت معده و درمان اسهال و دل بهم خوردگي بکار مي‌رود.
رب سيب ترش علاج اسهال ، استفراغ و درد و غم است.
مرباي شکوفه سيب براي ضعف معده و ازدياد نيروي جنسي مفيد است.
سيب ترش براي آنهائي که مزاج گرم دارند بسيار مفيد است بالعکس آنهائي که مزاج سرد دارند بايد سيب شيرين بخورند سيب در قديم معالج بيماري نقرس و بيماريهاي عصبي بوده است.
سعي کنيد هميشه سيب را با پوست بخوريد زيرا مقدار زيادي پکتين در پوست سيب وجود دارد سيبهايي که در بازارهاي داخل ايران يا آمريکا و کانادا به فروش مي‌رسد روي آن داراي يک لايه چربي براي حفاظت آن مي‌باشد بنابراين حتما اين سيبها را بدقت بشوئيد آنهائي که داراي معده ضعيف هستند بايد سيب را بسيار نازک پوست بگيرند که پکتينها و ويتامينهاي آن از بين نرود.
سيب ميوه‌اي است بهشتي،‌ سرشار از ويتامين‌هاي آ، ب، ث و پتاسيم که در درمان‌هاي طبيعي يا طب نتروپتي ، دارويي براي پيشگيري از بيشتر امراض شناخته شده است‌. روزي يک سيب ميل کنيد و دکتر را از خود دور کنيد‌.
سيب در از بين بردن عفونت‌ها بسيار مهم است‌. در واقع يک نوع پني‌سيلين طبيعي است. سيب نه تنها براي يبوست مفيد است، بلکه براي اسهال نيز بسيار موثر مي‌باشد‌. اما تفاوت در طريقه مصرف آن است، افرادي که دچار يبوست هستند مي‌توانند يک سيب را تنوري کرده و يا در فر بگذارند و شب ميل کنند و يک سيب هم به همين طريق صبح‌ها ميل شود‌.
براي درمان اسهال، سيب را رنده کرده‌ چند ساعت بگذاريد تا رنگش تغيير کند و تيره شود يعني پکتين موجود در آن اکسيده شود و بعد آن را ميل کنيد.
آب سيب تازه سموم بدن را دفع کرده و براي اطفال خيلي مفيد است‌. سيب ميوه‌اي است که ويتامين ب زيادي دارد و به همين دليل براي اعصاب و روان بسيار مهم مي‌باشد و افراد عصبي بهتر است هر روز يک ليوان آب سيب تازه با کمي‌گلاب ميل کنند.
سيب درجه تب را پايين مي‌آورد و براي بهبود گلو درد و سينه درد بسيار مؤثر مي‌باشد‌. يکي ديگر از خواص سيب رنده شده اين است که براي افراد مبتلا به زخم معده بسيار مفيد مي‌باشد‌. اين ميوه به علت خاصيت دفع اسيد اوريک، در درمان بيماري‌هاي نقرس، آرتروز و رماتيسم بسيار مفيد و مؤثر شناخته شده است‌.
سيب با دفع اسيد اوريک داروي روماتيسم ونقرس است و درد مفاصل است وبراي تقويت قلب و هضم غذا موثر است . خوردن سيب با پوست يبوست را از بين مي برد و براي کبد مفيد است . ماليدن مقداري سيب روي مکحل گزيدگي نيش عقرب يا زنبور به درمان کمک موثري مي کند .
ميوه نارس سيب جهت مداواي اسهال مفيد است . خوردن سيب قبل از خواب کمک موثري در راحت تر خوابيدن است .
اگر حداقل 3 عدد سيب در روز بخوريم ، خطر مرگ ناشي از بيماري هاي قلبي را کاهش مي دهيم. سيب به دليل بافت گياهي اي که دارد، مي تواند 14 درصد خطر مرگ ناشي از گرفتگي رگهاي بدن را کاهش دهد.
يک سيب متوسط داراي 3 گرم الياف است الياف مي تواند فشار خون و چربي خون را کاهش دهد. همچنين سيب براي سلامتي دندان بسيار مفيد است.
خوردن روزانه يک سيب با پوست، مي تواند از بيماري سرطان جلوگيري کند. تحقيقات نشان مي دهند که صد گرم سيب تازه بهمراه پوست خود، حاوي ترکيب آنتي اکسيداني (antioxidant) است که 1,500 ميلي گرم ويتامين C بهمراه دارد.
آنتي اکسيدان، ترکيبي است که از رشد سلولهاي سرطاني جلوگيري مي کند. تحقيقات به عمل آمده توسط پژوهشگران و انکولوژيستها ثابت کرده است که مصرف پوست سيب از بروز اغلب سرطانها بويژه سرطان روده و جگر جلوگيري مي کند. همچنين خوردن سيب با پوست به بيماران سرطاني نيز توصيه مي گردد، چراکه اين ميوه لذيذ، در درمان اين بيماري بسيار کارا و موثر است.
پيشنهاد برخي از پزشکان به بيماران سرطاني، مصرف سه عدد سيب در روز، البته با پوست است. يک عدد (نيم ساعت) قبل از صبحانه، يک عدد قبل از نهار و يکي پس از شام. شايد خوردن سيب بدون پوست لذيذ تر از سيب با پوست آن باشد، اما اين نکته را نبايد فراموش کرد که با پوست کندن سيب و دور انداختن آن، در واقع خاصيت اصلي آن دور انداخته مي شود.
پوست سيب هر چه سرخ تر باشد حاوي آنتي اکسيدان بيشتري است.
اين ميوه همچنين داراي ويتامينهاي آ، ب و ث است، که اين ويتامينها داروي اکثر بيماريها بشمار مي روند.
پوست سيب به عنوان شستشو دهنده روده بويژه روده بزرگ محسوب مي شود. اين ميوه در از بين بردن عفونتها بسيار موثر عمل مي کند. آب سيب نيز سموم بدن را دفع مي کند. پزشکان معمولا براي اطفالي که سيستم دفاعي بدن آنها ضعيف است، نوشيدن آب سيب را توصيه مي کنند.
همچنين آب سيب و خوردن خود آن سيستم عصبي را تسکين مي بخشد، به همين خاطر افراد عصبي با خوردن آب يا خود سيب مي توانند از آرامش بيشتري برخوردار باشند. اين آرامش عصبي همچنين به خواب بهتر نيز کمک مي کند. اگر شبها مشکل بد خوابي داريد، به شما پيشنهاد مي شود تا يک ساعت قبل از خوابيدن، يک عدد سيب ميل کنيد.
سيب رنده شده براي بيماراني که از زخم معده رنج مي برند بسيار مفيد است.
خوردن حداقل سه سيب در روز نه فقط از سرطان جلوگيري مي کند، بلکه بيماريهاي قلبي و حمله قلبي را نيز به ميزان قابل توجهي کاهش مي دهد.

گياه سيب (Malus domestica) از اعضاي زيرخانواده پوموييده و تيره گل سرخ است. گلابي، به و ازگيل نيز همانند سيب در همين تيره قرار مي گيرند. جنس مالوس دست ...

سيب ( دقيقا يک ميوه شفتدار) ميوه درختي ازطبقه Malus است که عضوي از خانواده گل سرخيان بوده ( روزاسيا) و در طول تاريخ کشت مي شده است . بيشتر گروه سيبها ...

گياه سيب (Malus domestica) از اعضاي زيرخانواده پوموييده و تيره گل سرخ است. گلابي، به و ازگيل نيز همانند سيب در همين تيره قرار مي گيرند. جنس مالوس دست ...

گياه سيب (Malus domestica) از اعضاي زيرخانواده پوموييده و تيره گل سرخ است. گلابي، به و ازگيل نيز همانند سيب در همين تيره قرار مي گيرند. جنس مالوس دست ...

توجه داشته باشيد كه مصرف زياد، دائمى و يكنواخت هر نوع غذا و دارويى، هرچند مفيد و مؤثر، باعث اختلال در عملكرد سيستم ايمنى بدن شده و سلامت آن را به خطر ...

عامل آن فيتوپلاسما است وناقل آن پسيل گلابي مي باشد. علائم به دو صورت است : زوال تدريجي زوال سريع ▪ کنترل: براي معالجه درختان از تتراسايکلين به ميزان۱۰ ...

فکر مي کنيد راز زندگي جاودان کشف شده است؟ در فيلم هاي سينمايي مثل آسمان وانيلي و آستين پاورز مي بينيم که مي توان با منجمد کردن جسم به آن زندگي جاو ...

گلابي، به و ازگيل نيز همانند سيب در همين تيره قرار مي گيرند. جنس مالوس دست كم داراي ۱۵ گونه اصلي است اما ترديدهايي درباره تعداد گونه هاي اين جنس وجود ...

دانلود نسخه PDF - سيب