up
Search      menu
علم و تکنولوژی :: مقاله سولفوريک اسيد PDF
QR code - سولفوريک اسيد

سولفوريک اسيد

اسيد سولفوريک ازاکسايش دي اکسيد گوگرد در اتاق هاي سربي طبق روش خاصي تهيه مي شود. اين اسيد جز مواد شيميايي پر استفاده مي باشد و در مقادير بسيار زيادي در ساخت کودهاي شيميايي، تصفيه مواد نفتي، صنايع شيميايي، صنعت آهن و فولاد، مواد منفجره و ... به مصرف مي رسد. همچنين در فرآيند آنودايزينگ آلومينيوم از غلظت هاي متفاوت اين اسيد به عنوان الکتروليت استفاده مي شود.
● خواص فيزيکي و شيميايي اسيد سولفوريک
▪ فشار بخار: ۰۰۱ ۰ ميلي متر جيوه در c ۲۰۰
▪ نام: اسيد سولفوريک
▪ فرمول:۴SO ۲H
▪ ظاهر: مايع بيرنگ
▪ وزن مولکولي:mol g۹۸
▪ نقطه ذوب:c ۱۰۰
▪ نقطه جوش:c ۳۳۵۰
▪ وزن مخصوص:cm g۸ ۱
● دلايل ثبت اسيد سولفوريک در ليست مواد خطرناک
از آنجا که اسيد سولفوريک توسط OSHA ثبت گرديده و در ليست AGGIH و EPA قرار دارد در زمره مواد خطرناک قرار داده شده است. در ضمن چون اين ماده شيميايي، خورنده و واکنش دهنده است در فهرست موادي که از نظر سلامت جسماني داراي خطرات خاص هستند هم قرار گرفته است.
● استاندارد بهداشتي تماس مجاز
حداکثر تراکم مجاني اسيد سولفوريک براي ۸ ساعت کار از طرف OSHA يک ميلي گرم در متر مکعب هوا تعيين شده است.
● اثرات سوء بر سلامتي انسان
▪ عوارض جانبي حاد
عوارض جانبي زير(عوارض کوتاه مدت) بلافاصله و يا پس از مدت اندکي تماس با اسيد سولفوريک ممکن است بر روي سلامتي فرد نمايان شود.
تماس با اين ماده مي تواند باعث تحريک شديد و سوختگي پوست و چشمها گردد که آسيب چشمها ممکن است به ضايعات چشمي و حتي نابينايي منجر گردد.
استنشاق اسيد سولفوريک مي تواند باعث تحريک مخاط بيني و حلق گردد.
استنشاق اسيد سولفوريک مي تواند از طريق تحريک ريه ها باعث بروز سرفه و يا تنگي نفس گردد.
در سطوح بالاتر در معرض بودن با اين ماده مي تواند باعث آب آوردن ريه ها (ادم ريوي) شود که يک حالت اورژانس پزشکي است و با تنگي نفس شديد همراه مي باشد.
● عوارض جانبي مزمن
پس از مواجهه با اسيد سولفوريک ممکن است عوارض مزمن (طولاني مدت) زير بر روي فرد ايجاد شود و اين عوارض حتي ممکن است براي ماهها و يا سالها پايدار باقي بماند:
● خطر سرطانزايي
مواجه شغلي با آن دسته از مواد اسيدي غيرآلي که حاوي اسيد سولفوريک مي باشند براي انسان سرطان زا محسوب مي شود.
بسياري از دانشمندان بر اين باورند که هيچ مقدار خاصي را به عنوان حد مجاز و بي خطر از مواجهه با يک ماده سرطان زا نمي توان تعريف کرد.
● عوارض مربوط به دستگاه توليد مثل
هيچگونه شواهدي وجود ندارد که نشان دهد اسيد سولفوريک روي دستگاه توليد مثل اثر ناخوشايندي دارد. اين ادعا بر اساس نتايج آزمايش هايي است که در حال حاضر در دسترس دانشگاه نيوجرسي است.
● ديگر عوارض بلند مدت
اسيد سولفوريک مي تواند تحريک ريه ها شود. تماس مکرر با اين ماده ممکن است به بروز برونشيت منجر شود که براي بيمار سرفه، خلط و يا تنگي نفس به همراه دارد.
تماس مداوم با اسيد سولفوريک مي تواند باعث آسيب پايدار و برگشت ناپذير ريه ها، آسيب به دندانها و تحريک معده گردد.
● جنبه هاي طبي
▪ آزمايش ها
اين آزمايش ها براي افرادي که مواجهه مکرر و يا تماس شديد با اسيد سولفوريک دارند(معادل نصف TLV يا بيشتر از آن) قبل از شروع اشتغل به کار و نيز در فواصل زماني منظم پس از اشتغال توصيه مي گردد.
● انجام آزمايش عملکرد ريه ها( م: اسپيرومتري)
▪ معاينه منظم دندان ها: بر اساس مطالعات انجام شده اسيد سولفوريک به ميناي دندان ها صدمه وارد مي کند.
اگر در فرد علائمي ديده شود و يا مشکوک شويد که تماس او بيش از حد بوده مورد زير توصيه مي گردد.
گرفتن عکس ساده از قفسه سينه ارزيابي اين بيماران بايد شامل گرفتن يک شرح حال دقيق از علائم فعلي و قبلي آنها و نيز يک معاينه کامل باشد.
● تجهيزات حفاظت فردي
در کارگاه و محل کار بهترين راه ايمني کارگران استفاده از وسايل حفاظت فردي است. کارفرما بايد محيط کار را در رابطه با مواد خطرناک ايمن سازد و آموزش هاي لازم در مورد خطرات و نحوه کنترل عوارض مواد شيميايي به کارکنان و کارگران داده شود. همچنين بايد کارگران در مورد نحوه استفاده از وسايل حفاظت فردي توجيه شوند.
براي جلوگيري از تماس پوست با اسيد بايد از دستکش هاي ضد اسيد استفاده کرد. تجهيزات حفاظتي به طور کلي شامل لباس کار، دستکش و چکمه است. جنس پوشش هاي مورد استفاده بهتر است از PVC يا پلي ونيل کلرايد باشد. براي حفاظت از چشمها هنگام کار با مواد شيميايي خورنده و سمي استفاده از عينک ايمني يا پوشش هاي مخصوصي که کل صورت را مي پوشاند توصيه مي شود.
بهترين راه براي حفاظت از سيستم تنفسي استفاده از ماسک مي باشد. اما استفاده غلط از ماسک ها خود مي تواند منجر به صدمات جبران ناپذيري شود. استفاده صحيح از اين تجهيزات نياز به آموزش صحيح دارد. در محيطهايي که غلظت آلاينده از ۱ ۰ ميلي گرم در متر مکعب بيشتر است استفاده از ماسک هايي که کل صورت را مي پوشاند توصيه مي شود.
● نگهداري و استعمال اسيد
ظرف حاوي اسيد بايد در محل خشک، خنک و دور از آفتاب نگهداري شود.
درب ظرف اسيد پس از هر بار استفاده بايد محکم بسته شود.
ظرف حاوي اسيد بايد از عوامل اکسايش، قلياها، فلزات، منابع گرمايي و منابع غذايي دور نگه داشته شود.
واکنش اضافه کردن آب به اسيد گرمازا است که مي تواند منجر به آتش سوزي شود. بنابراين بايد هميشه اسيد را به آب اضافه کرد.
محل نگهداري اسيد بايد مجهز به تجهيزات ضد حريق باشد.
● اقدامات اضطراري
▪ تماسهاي چشمي
اگر اسيد با چشم تماس يافت بايد فوراً چشم را با مقادير زيادي آب شستشو داد. شستشو بايد بدون توقف حداقل به مدت ۳۰ دقيقه ادامه پيدا کند و طي اين مدت گهگاه پلک هاي بالايي و پاييني بالا کشيده شوند تا آب به زير آنها برود و هر چه سريعتر بيمار به مرکز پزشکي رسانده شود.
▪ تماسهاي پوستي
به سرعت لباسهاي آلوده را از بدن بيمار جدا کنيد. فوراً منطقه تماس را با مقادير زيادي آب و صابون بشوييد و مصدوم را سريعاً به مرکز پزشکي انتقال دهيد.
▪ تنفس
فرد را از محل مواجهه دور کنيد.اگر تنفس بيمار قطع شده است تنفس هاي کمکي را آغاز کنيد.اگر عملکرد قلب متوقف شده است بيمار را CRP (احياي قلبي) کنيد.بيمار را به سرعت به يک مرکز پزشکي انتقال دهيد. با توجه به اينکه آب آوردن ريه ها ممکن است بسيار دير صورت گيرد توصيه مي گردد بيمار براي ۴۸- ۲۴ ساعت پس از استنشاق بيش از حد مواد تحت نظارت پزشکي قرا گيرد.

● تعريف قديمي اسيدها موادي ترش مزه اند خاصيت خورندگي دارند شناساگرها را تغيير رنگ مي دهند و بازها را خنثي مي کنند. بازها موادي با مزهٔ گس-تلخ اند حالت ...

اسيدهاي چرب به صورت آزاد به مقدار ناچيزي در سلولها و بافتها ديده مي‌شوند. اين ترکيبات که غني از اکسيژن و کربن و هيدروژن هستند قسمتي از واحد ساختماني ب ...

اسيد تركيبي است شيميائي كه در محلول يون هيدروژن خود را از دست مي دهد و باز تركيبي است كه وقتي در محلولي قرار مي گيرد يون هيدروكسل خود را از دست مي دَه ...

اسيد تركيبي است شيميائي كه در محلول يون هيدروژن خود را از دست مي دهد و باز تركيبي است كه وقتي در محلولي قرار مي گيرد يون هيدروكسل خود را از دست مي دَه ...

همانطور که مي دانيد ، کم خوني يکي از مشکلاتي است که گريبانگير بسياري از زنان ايراني مي باشد . در خون انسان سلولهايي به نام گلبولهاي قرمز موجود است که ...

يکي از مشکلات جدي محيط زيست که امروزه بشر در اکثر نقاط جهان با آن درگير است، باران اسيدي مي‌باشد. باران اسيدي به پديده‌هايي مانند مه اسيدي و برف اسيدي ...

● تخريب فلزات با عوامل غير خوردگي فلزات در اثر اصطکاک ، سايش و نيروهاي وارده دچار تخريب مي شوند که تحت عنوان خوردگي مورد نظر ما نيست. ● فرايند خودبه خ ...

آب، فراوان ترين مايع و به جرات مهم ترين مايعي است که روي زمين وجود دارد؛ اما اهميت آن به پديده هاي زيستي منحصر نمي شود. ويژگي هاي فيزيکي آب در مقايسه ...

دانلود نسخه PDF - سولفوريک اسيد