up
Search      menu
پزشکی و دامپزشکی :: مقاله سوريازيس PDF
QR code - سوريازيس

سوريازيس

وقتي پوست مان مانند فلس ماهي مي ريزد

ريشه لغت پسوريازيس از يک کلمه يوناني به معناي خارش است. اين بيماري يک بيماري شايع پوستي است که لزوما خارش دار نبوده بلکه با پلاک هاي قرمزرنگ همراه با پوسته ريزي مشخص مي شود و امروزه مشخص شده است که پسوريازيس يک بيماري مرتبط با سيستم ايمني بدن است. در طي اين بيماري سيستم ايمني با ارسال سيگنال هاي معيوب موجب تسريع رشد سلول هاي پوست مي شود. درواقع در حالت عادي سلول هاي پوست به طور دايم از لايه هاي زيرين به طرف سطح حرکت کرده، در آنجا هسته هاي خود را از دست داده و به صورت پوسته هاي مرده از بدن دفع مي شوند. اين روند به طور معمول حدود يک ماه به طول مي انجامد اما در جريان پسوريازيس چرخه حيات سلول هاي پوست بر اثر همان اشکالات سيستم ايمني سرعت يافته در نتيجه چندين لايه سلول مرده در سطح پوست تجمع پيدا مي کند که همان پوسته هاي پسوريازيس را تشکيل مي دهند.
از آنجا که اين بيماري در کشور ما شيوع دارد و اغلب ما اطلاعات کافي در مورد آن را نداريم سراغ دکتر سيمين ابراهيم زاده، متخصص پوست و مو و زيبايي رفتيم تا ايشان به ما بگويند چطور مي توان با اين بيماري کنار آمد و چگونه روند تسريع آن را به تاخير انداخت و از آن جلوگيري کرد.
● ژن ناشناخته بيماري
بيماري پسوريازيس يک بيماري التهابي، ارثي مزمن است که بيشتر زمينه ژنتيکي در بروز آن نقش دارد. اين بيماري اغلب در افراد بالاي ۴۰ سال ايجاد مي شود که سابقه اين بيماري را در فاميل درجه يک خود داشته اند و ممکن است افراد که در سنين کمتر از ۴۰ سالگي هم به اين بيماري مبتلا شوند ولي در کل سن شيوع آن در بزرگسالي است. اين بيماري زمينه ارثي دارد و برخي از فاکتورهاي محيطي ممکن است آن را تشديد کند و گاهي بيماران ممکن است در فاميل خود نتوانند فردي را پيدا کنند که به اين بيماري دچار باشد و ممکن است در نسل هاي قبل بيماري وجود داشته و از طريق ژن به آنها ارث رسيده باشد. از طرفي يک سري عوامل محيطي مثل خشکي پوست و آفتاب و استرس مي توانند نقش تشديدکننده در برابر اين بيماري ايجاد کنند. درمورد مصرف برخي داروها و تاثير آنها در اين بيماري بايد گفت افرادي که استعداد ژنتيکي اين بيماري را دارند با مصرف برخي داروها بيماري تشديد مي شود و اين به آن معنا نيست که صرفا داروي خاصي بتواند اين بيماري را به وجود آورد.
گاهي اين بيماري مي تواند با برخي بيماري هايي که باعث بيش فعالي سيستم ايمني بدن مي شوند، همزمان شود. به طور مثال بيماري برص مي تواند در افراد مبتلا به پسوريازيس همزمان به وجود آيد. متاسفانه ژن اين بيماري به طور کامل تا اين لحظه شناسايي نشده اما چيزي که مشخص بوده، اين است که ژن ها در بروز اين بيماري دخيل هستند.
● آب و هواي خشک، شدت بيماري
ميزان شيوع اين بيماري در جوامع مختلف متفاوت است. به طور کلي در دنيا يک درصد افراد جامعه ممکن است به آن مبتلا شوند. در مناطق سردسير جهان احتمال بروز اين بيماري بيشتر است و در نواحي مرطوب ميزان بروز بيماري کمتر مي شود. نور آفتاب در برخي موارد باعث تسريع اين بيماري مي شود ولي آفتابي که در کنار دريا تابيده شود در خيلي از افراد ديده شده که در بهبود بيماري شان موثر بوده. به طور کلي در شرايط آب و هوايي مرطوب و کنار دريا علايم بيماري بهبود يافته در حالي که در نواحي خشک اين بيماري شدت مي يابد.
● بيماري مسري نيست
اين بيماري تنها از طريق ژن از شخصي به شخص ديگر انتقال پيدا مي کند و به هيچ وجه مسري نيست و ثابت نشده است که تماس پوستي با فرد مبتلا فرد ديگر را دچار اين بيماري کند. ژنتيک عامل تعيين کننده بيماري است و نگراني از ابتلا به آن از طريق تماس بدني بيهوده است.
● علايم بيماري
اين بيماري به شکل هاي مختلف ديده شده است و علايم هر نوع آن متفاوت است.
شايع ترين شکل آن پسوريازيس پلاک فرم است که معمولا به صورت چندين ضايعه قرمزرنگ روي پوست که حاوي پوسته هاي نقره اي رنگ است و اغلب در قسمت هايي نظير آرنج و زانو و پايين کمر ايجاد مي شود نوع ديگر بيماري پسوريازيس قطره اي ناميده مي شود که در اين نوع از بيماري که به صورت نقاط شبنم در کل پوست بدن ممکن است پخش شود و نقاط ريز قرمز همراه با پوسته هاي نقره اي روي آن است. چون شکل ظاهري آن شبيه به فلس هاي ماهي است، در قديم به آن داءالصدف مي گفتند و خصوصيات اين بيماري به صورتي است که خيلي از افراد وقتي اين پوسته ها را مي خارانند آخرين پوسته اي که کنده مي شود نقاط قرمزرنگي بر پوست ايجاد مي کند که در واقع نقاط قرمزرنگ خون ريزي دهنده اي هستند که با کندن پوسته ها ايجاد مي شوند. نوع ديگر پسوريازيس در چين ها ايجاد مي شود مثل چين هاي نواحي کشاله ران و زير بغل که در اين نواحي به علت رطوبتي که وجود دارد، پوسته ها به وجود نمي آيد ولي در اين نواحي پوست قرمز و ضخيم تر نسبت به نواحي ديگر است.
نوع کمتر شايع اين بيماري پوست به صورت نقاط چرکي روي زمينه پوست قرمز ايجاد مي شود که اين نوع شديدترين نوع بيماري است و معمولا در زنان باردار که قبلا به نوع پلاک فرم اين بيماري مبتلا بوده اند، ديده مي شود. در اين نوع قسمت هاي مختلف بدن دچار دانه هاي چرکي روي بستر پوست قرمز مي شوند و در برخي افراد تنها در کف دست و پاها تظاهر مي کند. اين بيماري ممکن است ناخن را درگير کند و در نواحي سر هم به وجود مي آيد. در اين ناحيه معمولا به صورت شوره ها و پوسته هاي چسبيده به کف سر ايجاد مي شود ولي فرق آن با پوسته هاي ديگر که در اثر شوره سر به وجود مي آيد اين است که معمولا از نواحي رويش مو روي پيشاني و پشت گردن هم ديده مي شود و به دليل اينکه خارش و التهاب براي بيمار ايجاد مي شود، فرد دچار ريزش مو مي شود که با کنترل بيماري ريزش موي بيمار بهتر مي شود.
● وقتي نياز به نمونه برداري است
بيماران اغلب با مراجعه به پزشک متوجه بيماري مي شوند و از آنجا که پزشک متخصص باتوجه به مواجهه زياد با اين بيماري به نواحي گرفتاري و علامت هاي خونريزي قطره اي که با برداشتن پوسته ها از سطح پوست صورت مي گيرد آشناست و به راحتي تشخيص مي دهد ولي اگر در مواردي شک داشته باشد با نمونه برداري از پوست و ديدن قطعه نمونه برداري در زير ميکروسکوپ تشخيص قطعي را مي دهد.
● درمان بيماري
متاسفانه اين بيماري مزمن است و تنها بهبود مقطعي پيدا مي کند و بهبودي کامل وجود ندارد. بيمار براي چند سال ممکن است از اين بيماري دور باشد ولي مجددا بيماري شدت مي يابد. فراز و فرود اين بيماري زياد است و در مواقعي که فرد دچار استرس شود، بيماري شدت مي يابد و زماني که درمان شروع مي شود، ممکن است حتي تا چند سال خاموش شود و مجددا ظهور کند.
● تمام روش هاي درماني
اولين مرحله درمان استفاده از روش هاي موضعي است. ابتدا بايد خشکي پوست بيمار کم شود زيرا هرقدر پوست بيمار مرطوب تر و چرب تر باشد، بيماري بيشتر کنترل مي شود و احتمال خارش بيمار کمتر مي شود؛ در نتيجه علايم کمتر مي شود. چرب کردن پوست با انواع لوسيون ها و کرم هاي بدن صورت مي گيرد. تعداد حمام هايي که فرد مي رود بايد کمتر شود و پس از حمام حتما از لوسيون هاي بدن استفاده شود و از شامپوهايي که مخصوص اين بيماري است و معمولا در ترکيبات آنها تارت وجود دارد، توصيه مي شود.مرحله بعد مصرف داروهاي موضعي است که بنا بر تشخيص پزشک براي بيمار نسخه مي شود و اگر به اين درمان هاي اوليه پاسخ داده نشد، درمان هاي خوراکي شروع مي شود؛ اخيرا درمان هاي تزريقي مورد استفاده قرار مي گيرد. يکي ديگر از روش هاي درماني روش پوبا است که در واقع با اشعه ماوراي بنفش که روي پوست تابيده مي شود، بيماري مهار مي شود. وجود يک سري از ليزرها به نام ليزر اگزايمر که به صورت اختصاصي در قسمت هاي مختلف پوست که درگير بيماري هستند، روش ديگري است که درواقع اين ليزرها همان نور متمرکز ۳۰۸ نانومتري بوده که طيفي از اشعه ماوراي بنفش است و در درمان بيماري موثر عمل مي کند.
● ماهي بخوريد
در ارتباط با نوع تغذيه اي که در برابر اين بيماري بهتر است داشته باشيم، ديده شده افرادي که از غذاهاي دريايي استفاده مي کنند بهبودي بيماري در آنها تسريع پيدا مي کند. غذاهاي دريايي مثل ماهي و ميگو تاثير مثبتي دارند و از طرف ديگر مصرف غذاهايي که باعث تشديد خارش مي شوند، بيماري را تشديد مي کند. درواقع غذاهاي محرک ادويه دار و تند موجب خارش مي شوند که توصيه مي شود کمتر مصرف شوند. مصرف غذاهاي حاوي ويتامين E نيز موجب تسريع روند بهبودي مي شوند. زيرا نشان داده شده است که کمبود ويتامين A و E در برخي موارد در افرادي که مبتلا به پسوريازيس هستند، ديده شده است و بنابراين برخي پزشکان متخصص از مکمل هاي ويتامين E براي بهبود بيماري کمک مي گيرند که هم به صورت خوراکي و هم به صورت تزريقي تجويز مي شود.
● وقتي نياز به بستري بيمار است
معمولا اين بيماري در بارداري در افراد به وجود مي آيد که زمينه پسوريازيس را قبل از بارداري داشته اند که يا قبل از آن تشخيص داده شده يا متاسفانه بعد از بارداري تشخيص داده مي شود. در اين دوران اغلب نوع شديد بيماري که به صورت بروز دانه هاي چرکي بر پوست است، شايع است؛ از اين رو حتما بايد تحت نظر پزشک متخصص پوست و در کنار آن تحت نظر پزشک متخصص زنان و زايمان درمان صورت گيرد و اين روش درماني مي تواند به صورت مصرف پماد و داروهايي که مجاز به مصرف در دوران بارداري هستند، صورت گيرد و حتي در مواردي نياز است که بيمار بستري شود و در موارد خيلي شديد حتي ختم حاملگي صورت گيرد.
● توصيه هاي تکميلي
از آنجايي که خاصيت اين بيماري به صورتي است که در جايي از بدن که زخم مي شود در اثر خارش شديد به صورت کهنه درمي آيد، يعني ناحيه موردنظر مجدد درگير بيماري مي شود، فرد بايد از خاراندن پوست پرهيز کند زيرا هرجا که خراشيده يا دچار ضربه شود باعث تحريک بيماري مي شود.
● اين توصيه ها را جدي بگيريد
۱) آب و هواي مرطوب به بيماران کمک مي کند بنابراين سفر به نقاط شمالي کشور براي آنها موثر است و مي تواند بيماري را تسکين دهد.
۲) استرس مهم ترين عامل در تشديد بيماري است و در اکثر مواقع شروع بيماري پس از يک استرس شديد بوده و در بچه ها ممکن است پس از يک بيماري تب دار شديد به وجود بيايد. بنابراين تا حد ممکن از استرس پرهيز کنيد.
۳) در مواردي پس از يک آفتاب سوختگي شديد اين بيماري به وجود مي آيد که توصيه مي شود از آفتاب گرفتن براي ساعت هاي طولاني پرهيز شود.
۴) جلوگيري از خشکي بيش از حد پوست و استفاده از لوسيون هاي مرطوب کننده پس از استحمام توصيه مي شود.
۵) از مواد غذايي حاوي ويتامين A و E و غذاهاي دريايي استفاده و از غذاهاي محرک پرهيز کنيد.

پسوريازيس (psoriasis) يا داء الصدف يک بيماريِ مزمن پوستي است که در آن مناطقي از پوست ضخيم و قرمز شده، با پوسته هاي سفيدِ نقره اي پوشيده مي شود. ضايعات ...

پسوريازيس بيماري شايع و مزمن با بثورات پوسته دار است که در تمام سنين مشاهده ميشود.شيوع اين بيماري در حدود ۲ ٪ از کل جمعيت مي باشد. زمينه اين بيماري ژن ...

اگر شما از «پسوريازيس» رنج مي بريد، بايد بدانيد دست کم ۷۰ميليون نفر ديگر در دنيا با شما در اين درد شريک هستند. اگرچه آمار دقيقي در مورد شيوع بيماري در ...

قديمي ها به بيماري پسوريازيس مي گفتند: «داءالصدف»؛ يعني بيماري اي که در آن، پوست به شکل لايه هاي صدفي در آيد و کنده شود. با دکتر مريم يوسفي، متخصص پوس ...

● استامينوفن، NSAID و حوادث GI همراهي ميان داروهاي ضدالتهابي غيراستروئيدي (NSAID) غيرانتخابي و افزايش احتمال بروز حوادث خطرناک گوارشي به اثبات رسيده ا ...

هزينه کراتينه کردن موي شما در آرايشگاه به طور متوسط ۷۰۰هزار تومان مي شود؛ يعني بايد اين مبلغ را بپردازيد تا موهاي تان از حالت فر و وز درآيد و صاف شود. ...

پوست تان را در مقابل آفتاب بيمه کنيد . . . مواجهه با نور خورشيد براي بدن مزايا و معايبي دارد که به طول زمان و تعداد دفعات مواجهه، شدت نور و حساسيت پوس ...

خيلي ها، مخصوصا خيلي از خانم ها دل شان مي خواهد که پوستي زيبا و شاداب داشته باشند؛ با اين حال کم نيستند خانم ها و آقاياني که با عادت هاي غلطي که دارند ...

دانلود نسخه PDF - سوريازيس