up
Search      menu
صنعت و مکانیک :: مقاله سوخت PDF
QR code - سوخت

سوخت

انتخاب سوخت مناسب براي موتورهاي ديزل

کيفيت سوخت نقش مهمي در کارکرد درست، افزايش طول عمر و کنترل انتشار آلاينده ها در موتورهاي ديزل دارد. به طور کلي موتورهاي ديزلي که با استاندارد ASTM D۹۷۵ مطابقت داشته باشند عملکرد قابل قبولي دارند. البته سوختي که مورد استفاده قرارمي گيرد بايد تميز، پايدار و تصفيه شده بوده و خورندگي نداشته باشد.
در مقاله زير تلاش شده است ويژگي هاي سوخت مناسب براي موتورهاي ديزل تشريح شود.
● ميزان گوگرد موجود در سوخت
گوگرد موجود در سوخت بايد به اندازه اي کم باشد که موجب سايش زود هنگام رينگهاي پيستون و جداره سيلندر نشود و حداقل مقدار دي اکسيد گوگرد را هم از طريق اگزوز دفع کند.
ميزان ناچيز گوگرد در سوخت قابل چشم پوشي است ولي بايد توجه داشت که همين مقدار کم هم مي تواند باعث خوردگي و آسيب ديدگي موتور شود.
هر گاه از سوختي استفاده مي کنيد که بيشتر از۰ ۵ درصد جرمي گوگرد دارد بايد دفعات تعويض روغن را زيادتر کنيد.
موتورهاي ديزلي که در شاهراههاي ايالات متحده حرکت مي کنند بايد ذرات معلقي که از اگزوز آنها خارج مي شود کمتر از۰ ۱ گرم به ازاي هر اسب بخار باشد. به منظور فراهم سازي چنين شرايطي ميزان گوگرد موجود در سوخت نبايد بيشتر از۰ ۵ درصد باشد و درخارج از شاهراهها نبايد بيشتر از۰ ۵ درصد باشد. اين نوع سوخت با برچسب ترمز مشخص شده است. کم بودن ميزان گوگرد سوخت سبب مي شود که دفعات تعويض روغن و فيلتر کمتر شود.
● کار کردن در شرايط هواي سرد
سوخت ديزل در هنگامي که هوا سرد است تشکيل کريستالهاي مومي شکلي را مي دهد که مي تواند سبب مسدود شدن فيلتر سوخت و اختلال در سوخت رساني شود. براي جلوگيري از اين مشکل راه حل هاي متفاوتي ارايه شده است.
بعضي ها از سوختي که به همين منظور، تصفيه اضافي شده است، استفاده مي کنند و برخي نيز افزودني هايي به سوخت اضافه مي کنند مانند اضافه کردن نفت سفيد به گازوئيل که موجب بهتر شدن درجه ابري بودن سوخت (Cloud Point Temperatures) مي شود. ولي اين مسئله سبب مي شود که سوختي سبک تر با ارزش حرارتي پايين تري بوجود آيد و توان بدست آمده از موتور کم شود. همچنين ميزان هزينه به ازاي مسافت طي شده (Mileage) را هم افزايش مي دهد.
● تميز بودن سوخت
سوخت بايد تميز و عاري از هر گونه آلاينده اي باشد. محل نگهداري سوخت و مخزن سوخت را بايد مرتب مورد بازرسي قرار داد تا عاري از قطرات آب و ذرات آلاينده و رسوبات باشد. ناپايداري سوخت سبب تشکيل لجن و لعاب (Varnish) در مخزن سوخت مي شود.در صورتي که سوخت ديزل را در سايت نگهداري مي کنيد نکات زير را بايد رعايت کنيد.
۱) از مخازن فولادي گالوانيزه شده براي نگهداري سوخت و اتصالات آن استفاده نکنيد چون بين سوخت و روي موجود در گالوانيزه واکنش شيميايي صورت مي گيرد و سبب مسدود شدن فيلتر ها و صدمه به موتور مي شود.
۲) براي جلوگيري از ورود آب و باران به داخل مخزن حتماً سرپوش مطمئن براي آن در نظر بگيريد.
۳) اطراف مخزن و روزنه هاي آن را تميز نگهداريد.
۴) مخزن را طوري قرار دهيد که کمي به سمت عقب و محل تخليه زيرين آن شيب داشته باشد اين کار باعث مي شود که تخليه آب و رسوبات داخل مخزن راحت تر صورت گيرد.
۵) با پرنگه داشتن مخزن در بيشتر مواقع، از تشکيل قطرات آب در داخل مخزن جلوگيري کنيد. (اين موضوع به ويژه در مناطقي از جنوب کشور که در اواخر تابستان و پاييز هوا شرجي است داراي اهميت بوده و در صورتي كه فضاي بالاي مخزن سوخت خالي باشد امكان نفوذ بخار آب و تشکيل قطرات آب در آن وجود دارد)
۶) همواره بعد از پر کردن مخزن سوخت، مدتي صبر کنيد تا ذرات احتمالي موجود در آن رسوب کند سپس از اين مخزن براي پر کردن باک دستگاهها استفاده کنيد.
● آلودگي سوخت
دربيشتر اوقات آلودگي موجود در سوخت به هنگام جابه جايي نامناسب آن اتفاق مي افتد بيشتر اين آلاينده ها عبارتند از آب، ذرات غبار و ذرات ناشي از رشد ميکربي (Microbial Growth) که موجب تشکيل لجن سياه (Black Slime) مي شوند. ناپايداري سوخت و نگهداري آن به مدت طولاني هم مي تواند سبب رسوب لعاب (Varnish) درمخزن شود. بهترين روش استفاده از سوخت هاي با کيفيت بالا، نگهداري آن در مخازن تميز است.
● افزودني هاي سوخت ديزل
بعضي از سوخت هاي ديزل با مواد افزودني همراه هستند که با نام سوخت ممتاز و نظاير آن و با قيمتي گرانتر فروخته مي شوند. به طور کلي موتورهاي ديزل نياز چنداني به اين گونه سوخت هاي خاص ندارند ولي اين به خواست مشتري و صلاحديد او بستگي دارد که از اين سوختها استفاده کند يا نه.
استفاده ازمواد افزودني در سوختها به ويژه در مناطقي مانند ايران که کيفيت سوخت و گازوئيل پايين است مفيد است. در ايران ميزان گوگرد موجود در گازوئيل بسيار بالاست و بهترين نوع گازوييلي که در ايران توليد مي شود حاوي ۵۰۰ ppm گوگرد است.( بيشتر گازوئيل توليدي حتي بيش از اين مقدار گوگرد دارد) در صورت که ميزان مجاز آن طبق قوانين زيست محيطي اتحاديه اروپا پايين تر از ميزان ۵۰۰ ppm است. به همين دليل بيشتر ساييدگي موتور ناشي از گوگرد بالايي است که در سوخت وجود دارد.
● اثر افزودني هايي که توسط مصرف کننده به سوخت ديزل اضافه مي شوند عبارتند از:
▪ کاهش تشکيل رسوب بر روي نازلهاي انژکتور.
▪ بهينه کردن بازدهي سوخت.
▪ افزايش ميزان ستان از۲ به۵ (هيدروکربني با فرمول C۱۶H۳۴ ).
▪ بهبود وضعيت احتراق در هنگام سرد بودن موتور و قبل از گرم شدن کامل آن.
▪ کم کردن زمان تاخير احتراق.
▪ کاهش ضربه در موتور، سروصدا، احتراق ناقص و وارد آمدن شوک به موتور که سبب کاهش عمر موتور و ساييدگي آن مي شود.
▪ باعث کار کردن آرام تر و يکنواخت تر موتور مي شود و عمر آن را طولاني تر مي کند.
▪ از تشکيل زنگ در سيستم توزيع سوخت موتور و مخزن ذخيره آن جلوگيري مي کند.
▪ پايداري سوخت در برابر اکسيد شدن را بيشتر مي کند.
▪ تحمل موتور در برابر وجود آب را بيشتر مي کند.
▪ احتراق سريع تر و كاملتري را ايجاد مي كند.
▪ ميزان انتشار اکسيدهاي نيتروژن، مونواکسيدکربن، هيدروکربن و ذرات معلق(دود سياه و دوده) را کاهش مي دهد.
▪ پايين بودن نقطه ريزش گازوئيل و مشخصه روان بودن آن در حالت سرد را بهبود مي بخشد.
▪ با انواع سوخت هاي مورد استفاده در ديزل و اجزاي مختلف موتور سازگار است.

تحقيقات نشان داده که سوختگي ها عموما در منازل اتفاق مي افتد. همه ما درد ناشي از سوختگي هاي خفيف را تجربه کرده ايم و بيشتر مواقع کاملا نسبت به آن بي تف ...

نحوه آزاد شدن انرژي هسته‌اي مي‌دانيم که هسته از پروتون (با بار مثبت) و نوترون (بدون بار الکتريکي) تشکيل شده است. بنابراين بار الکتريکي آن مثبت است. اگ ...

چكيده: با شنيدن كلمه سوخت عمدتا اولين موضوعي كه به ذهن خطور ميكند سوختهاي فسيلي است. نيروي محركه صنعت و حمل و نقل جهان هستند كه در سالهاي اخير پيشرفت ...

نور آفتاب نور خورشيد، حاوي طيفي گسترده از اشعه‌هاي مرئي و نامرئي است. بخشي از اشعه‌ي نامرئي آفتاب، طيف ماوراء بنفش يا UN است كه طول موجي كوتاه‌تر از ط ...

اورانيوم فلزي راديواكتيو و پرتوزاست كه در سراسر پوسته سخت زمين موجود است. اين فلز حدوداً ۵۰۰ بار از طلا فراوان تر و به اندازه قوطي حلبي معمولي و عادي ...

خودروهاي الکتريکي از مرحله ايده خارج و به فناوري کاربردي تبديل مي شوند. در حالي که خودروهاي الکتريکي گام به گام عرصه زمين را دراختيار مي گيرند، اوضاع ...

● مقدمه شکافت هسته اي اتم اورانيم ۲۳۵ در واقع در اثر نفوذ يک نوترون حرارتي به درون هسته يک اتم سنگين است که باعث شکافت آن به دوپاره از هسته هاي جديد و ...

ماده اي که به عنوان سوخت در راکتورهاي هسته اي مورد استفاده قرار مي گيرد بايد شکاف پذير باشد يا به طريقي شکاف پذير شود.۲۳۵U شکاف پذير است ولي اکثر هسته ...

دانلود نسخه PDF - سوخت