up
Search      menu
زمین شناسی,جغرافیا :: مقاله سوخت هاي فسيلي PDF
QR code - سوخت هاي فسيلي

سوخت هاي فسيلي

۱) نفت خام:
نفت خام به دلايل مختلف از جمله ويژگي و کيفيت خوب، هزينه نسبتا کم توليد، سوختن آسان، جابجايي آسان و عرضه آن با قيمت مناسب کماکان بهترين مصرف سوخت فسيلي جهان است به طوري که بيش از ۴۰% کل انرژي مصرفي را تامين مي کند.
ذخاير اثبات شده نفت خام جهان، بيش از ۱۰۰۰ ميليارد بشکه برآورد شده است و اين در حالي است که در ۲۰ سال گذشته، بيش از ۴۰۰ ميليارد بشکه نفت مصرف شده است. ايران پنجمين کشور داراي ذخاير عظيم نفتي است. ذخاير نفت ايران شامل نفت خام، نفت سنگين و مايعات گازي است.
ميزان توليد در ايران در سال ۲۰۰۰، برابر ۱۳۴۱ ميليون بشکه معادل نفت بوده است که در مقايسه با توليد جهاني آن (۲۵.۷۴ ميليارد بشکه معادل نفت) سهمي برابر ۵.۳% دارد.
۲) گاز:
گاز ترکيبي از هيدروکربن هاي سبک است که به طور طبيعي در بالاي مخازن نفتي وجود دارد.گاز طبيعي از فرآورش گاز خام به دست مي آيد که داراي بيش از ۸۰% متان بوده و معمولا عاري از گازهاي اسيدي مي باشد. ذخيره اثبات شده گاز جهان ، بيش از ۵۰۰۰ تريليون فوت مکعب است.
ايران پس از روسيه ، دومين کشور دارنده ذخاير عظيم گازي است و ميزان ذخيره گاز ايران در ابتداي سال ۲۰۰۱ برابر ۲۶.۳ تريليون متر مکعب (تقريبا برابر ۲۱ ميليارد تن معادل نفت) برآورد شده است. بنابراين در حدود ۱۶% از ذخاير جهاني گاز در ايران قرار دارد.
ذخاير نفت و گاز در ايران در ميدان هاي آبي و خشکي شناخته شده و به ۲ صورت ذخيره اوليه و ثانويه در نظر گرفته شده است.از سال ۱۲۸۹ که استخراج نفت در ايران آغاز شده است، تا آغاز سال ۱۳۸۰ حدود ۵۰ ميليارد بشکه توليد شده است.
۳) شيل هاي نفتي:
نفت خام موجود در شيل ها که داراي هيدروکربن هاي سنگين به نام کروژن است از دير باز توسط سرخ پوستان آمريکايي شناخته شده است.
امروزه بر ۱۰۰ سال است که در مورد چگونگي استخراج و تبديل کروژن به نفت خام بررسي و پژوهش انجام مي شود.کشورهاي اروپايي از قبيل سوئد ، فرانسه ، اسپانيا ، استوني ، آفريقاي جنوبي و چين پيرامون ساخت فرآورده هاي مايع و گاز از کروژن پيشرفت هايي نموده اند.
از شيل هاي نفتي مرغوب حدود ۱۳۰ ليتر نفت از هر تن بدست مي آيد. ذخاير قابل استحصال نفت از شيل هاي نفتي، بيش از ۲۰۰۰ ميليارد بشکه برآورد شده است که بيشترين آن در ايالات مرکزي آمريکا مي باشد.
۴) زغال سنگ:
يکي از منابع فسيلي تجديد ناپذير، زغال سنگ است. کل ذخيره زغال سنگ جهان، حدود ۱.۰۶ تريليون تن برآورد شده است که در حدود ۴۶% آن در امريکا، کشورهاي مشترک المنافع و ۱۱% در چين قرار دارد.
توليد زغال سنگ بر پايه آمار سال ۱۳۷۶ در حدود ۱.۷ ميليون تن (معادل ۱.۱ ميليون تن معادل نفت) بوده که در برابر توليد ۲۲۳۰.۸ ميليون تن معادل نفت، زغال سنگ در جهان سهمي برابر ۰.۰۵% داشته است.
در مجموع جايگاه ايران در ميان کشورهاي عمده توليد کننده نفت در خليج فارس و ونزوئلا در سال ۲۰۲۰ در زمينه توليد نفت خام، ۵.۱ ميليون بشکه در روز، ميزان صادرات آن ۳.۶ ميليون بشکه در روز و درآمد نفتي ۲۵ ۸ ميليارد دلار پيش بيني شده است. بررسيها نشان مي دهد که ايران در سالهاي آينده بر عنوان يکي از بازارهاي عمده توليد کننده و مصرف کننده گاز در خاور ميانه شناخته خواهد شد.
نرخ رشد مصرف گاز در ايران از سال ۱۳۶۹ تا ۱۳۷۳ به طور ميانگين حدود ۷.۴ % و در سال ۱۳۷۳ به طور ميانگين حدود ۱۲% در سال بوده است. در ۵ سال منتهي به سال ۱۳۸۳، ميانگين رشد سالانه مصرف گاز کشور، به حدود ۱۰% خواهد رسيد و اين در حالي است که ميانگين رشد ساليانه مصرف خاور ميانه در همين دوره حدود ۳% برآورد شده است.

تحقيقات نشان داده که سوختگي ها عموما در منازل اتفاق مي افتد. همه ما درد ناشي از سوختگي هاي خفيف را تجربه کرده ايم و بيشتر مواقع کاملا نسبت به آن بي تف ...

نحوه آزاد شدن انرژي هسته‌اي مي‌دانيم که هسته از پروتون (با بار مثبت) و نوترون (بدون بار الکتريکي) تشکيل شده است. بنابراين بار الکتريکي آن مثبت است. اگ ...

چكيده: با شنيدن كلمه سوخت عمدتا اولين موضوعي كه به ذهن خطور ميكند سوختهاي فسيلي است. نيروي محركه صنعت و حمل و نقل جهان هستند كه در سالهاي اخير پيشرفت ...

نور آفتاب نور خورشيد، حاوي طيفي گسترده از اشعه‌هاي مرئي و نامرئي است. بخشي از اشعه‌ي نامرئي آفتاب، طيف ماوراء بنفش يا UN است كه طول موجي كوتاه‌تر از ط ...

● مقدمه: منشا سوختهاي گازي متفاوت است. برخي به طور طبيعي وجود دارند و برخي ديگر از تغيير شکل سوختهاي مايع و يا جامد تهيه مي شوند. سازنده ي اصلي مفيد آ ...

● سوختهاي فسيلي از کجا بدست مي آيند؟ ▪ سه نوع سوخت فسيلي اصلي وجود دارد که عبارتند از: ۱) ذغال سنگ ۲) نفت ۳) گاز طبيعي . هر سه نوع سوخت فوق صدها ميليو ...

▪ سوخت ديزل نفت ديزل چنانکه از نامش پيداست، بعنوان سوخت در موتورهاي ديزلي يعني موتورهاي فشار سوز به مصرف ميرسد. مقدار گوگرد موجود در اين نوع نفت بيش ا ...

از طبيعي فشرده (CNG) يکي از مناسب ترين و در دسترس ترين جانشين هاي بنزين به شمار مي آيد، به ويژه در ايران که با بهره برداري از همه منابع شناسايي شده تا ...

دانلود نسخه PDF - سوخت هاي فسيلي