up
Search      menu
ساختمان و معماری :: مقاله سنگ تزئيني PDF
QR code - سنگ تزئيني

سنگ تزئيني

ديد کلي
طبق تعريف ، سنگ تزئيني به هر سنگ طبيعي ، بجز آنچه که براي ساخت بناها استفاده مي‌شود، اطلاق مي‌گردد که بر اساس زمينه‌هاي زيبايي شناختي براي گستره‌اي وسيع از مصارف انتخاب مي‌شود.
يادمانهاي پيچيده معماري ، مانند بناي يادبود آبرت در لندن ، به سهم خود نوعي ساختمان به شمار مي‌آيند و بنابراين سنگي که براي اين مصارف بکار گرفته مي‌شود، بايد داراي شرايط استحکام و دوام سازه‌اي باشد. رايج‌ترين موارد مصرف سنگ تزئيني را در زير آورده‌ايم:
سنگ مجسمه سازي
اين سنگ بايد پيش از انتخاب سه نيازمندي را پاسخ گويد:
* زيباي هنري : زيبايي هنري مهمترين عامل براي انتخاب سنگ محسوب مي‌شود.
* سهولت کار : اين عامل بر روي خلق يک مجسمه خوشايند هنري ضروري است.
* دوام : دوام براي حصول اطمينان از بقاياي جزئيات مجسمه در محيطهاي مختلف است که انتخاب نهايي را تعديل مي‌کند.
مناسب‌ترين مصالح براي مجسمه سازي
انواع سنگ مرمر و سنگهاي آهکي ميکريتي مناسب‌ترين و بهترين مصالح براي مجسمه سازي محسوب مي‌گردند. اين سنگها دست کم دو معيار را دارا هستند: جذاب هستند، بخصوص مرمهايي که در مجسمه سازي کلاسيک بکار رفته و تحسين زيادي را بر انگيخته‌اند و بسياري از آنها داراي خصوصيات آزاد سنگها هستند، يعني مي‌توان در تمام جهتها بطور يکسان روي آنها کار کرد.
مرمر کارارا
اين سنگ ، يک سنگ مجسمه سازي کلاسيک با بافت يکنواخت و رنگ سفيد زيبايي است که از شمال ايتاليا بدست آمده و مورد تحسين زياد هنرمندان قرار گرفته است. به ويژه در نقاطي که مجسمه‌ها در معرض نمايش در فضاي بيروني قرار داده مي‌شوند.
دوام سنگ بيش از يک مسئله جلوه‌گر مي‌شود، چرا که بخصوص سنگهاي کربناتي در شرايط جوي اسيدي ، مستعد هوازدگي شيميايي هستند. براي مثال مجسمه‌هاي سنگي که قدمت آنها از سال 1170 ميلادي به بعد است و در منطقه صنعتي راين _ روهر آلمان قرار دارند، از اوايل سده حاضر ، فروپاشي شتاباني را طي کرده و وضوح مجسمه‌ها کاهش يافته است. اين مجسمه‌ها از ماسه سنگهايي ساخته شده‌اند که درصد بالايي از دانه‌ها و سيمان آنها (64 درصد) کلسيت است و هوازدگي آنها شامل ترکيبي از هوازدگي شيميايي کلسيت با حمله به سيمان سنگ و هوازدگي فيزيکي از راه رشد کانيهاي نمک در فضاهاي منفذي است. يک جو آلوده هر دو نوع هوازدگي را سرعت مي‌بخشد.
تمدنهاي باستاني و سنگهاي تزئيني
تمدنهاي باستاني از سنگهاي آذرين بسيار بهره مي‌جستند و دوام اين سنگها بوده که بقاي آنها را در دنياي امروز تضمين کرده است. براي مثال ، تک ستونهاي يادبود مصري که در حدود 3500 سال پيش ، از گرانيتهاي سرخ و صورتي تراشيده شده و در اوايل سده نوزدهم از جا کنده شده‌اند، در شرايط جوي متغير مرکز لندن ، پاريس ، رم ، استانبول و نيويورک يافت مي‌شوند. بلندي اين يادمانها تا 15 متر مي‌رسد و هر کدام از آنها از قطعه يکپارچه گرانيتي بريده شده که بنّاهاي مصري آن را به دقت انتخاب کرده و براي آزمايش فاصله درزه‌ها ، چاههاي قائمي را در توده گرانيت حفر مي‌کردند.
به رغم نگراني‌هايي که در مورد تداوم يکپارچگي اين يادمانها در برخي از آلوده‌ترين شهرهاي دنيا وجود داشته، طبيعت سرسخت گرانيت ، اين اطمينان را ايجاد کرده که خطوط تصويري هيروگليف آنها پس از گذشته 35 سده ، هنوز هم تميز و روشن است.
سنگ قبرها
نوع ديگر سنگ تزئيني هستند که وجود تزئين در آنها ، بازتاب يک يادآوري غم انگيز است. ويژگيهاي سنگ قبر خوب ، در واقع شبيه چيزهايي است که براي سنگ مجسمه سازي مورد نياز است.
کيفيتهاي لازم براي سنگ قبر مناسب
* کيفيت تزئيني که با هدف آن سازگار باشد، يعني، رنگارنگ و خشن نباشد.
* دوام
* قابليت بريده شدن به صورت تختال و حفظ وضوح نوشته‌هايي که بر آن کنده مي‌شود.
انواع شاخص سنگ قبر
انواع شاخص اين نوع سنگها ، شامل سنگهاي آهکي ، مرمرها ، گرانيتها ، گابروها و سنگهاي آذرين ديگر و کمتر از آنها ، ماسه سنگها مي‌باشد.
نمونه‌هايي از سنگ قبرها
در بريتانيا ، سنگ پرتلند ، گرانيت دارتمور (Dartmoor Granite) ، انواع گابروهاي وارداتي و سنگ لوح ، جزو مهمترين سنگ قبرها به شمار مي‌روند. بخصوص کمرنگي يکنواخت سنگ پرتلند ، هواداران بسياري دارد و خصوصيتهاي آن به عنوان يک آزاد سنگ ، بدان معناست که مي‌توان به آساني بر روي آن کار کرده و نوشته‌هايي را حک نمود.
سنگ چين باغها
اين سنگها به عنوان مصالح ايجاد باغچه سنگي تزئيني و نيز در تهيه بناهاي تزئيني کوچک مورد استفاده گسترده و تحسين همگان است. باغچه‌هاي سنگي تزئيني ، تاريخچه درازي دارند که دست کم در بريتانيا و بقيه اروپا به سده هيجدهم باز مي‌گردد، در حالي که در شرق ، از ميراث بسيار طولاني‌تري برخوردارند.
مهمترين علل موثر بر انتخاب سنگ چين باغ
* ظاهر تزئيني بر حسب بافت ، رنگ و شکل
* دوام
* هزينه و قابليت دسترسي : استفاده از سنگهاي غير بومي براي بيشتر باغهاي محلي از نظر هزينه ، عاملي بازدارنده است.
مطلوبترين سنگها براي سنگ چين
مطلوبترين سنگها براي اين هدف ، بيشتر ماسه سنگها و سنگهاي آهکي منفذدار هستند و نه سنگهاي آذرين ناتراوا ، زيرا هوازدگي اين سنگها به تامين مواد مغذي با ارزشي براي گياهان کوهستاني کمک مي‌کند.

سنگ از نظر زمين شناسان به ماده ي سازنده ي پوسته و بخش جامد سست کره ي زمين گفته مي شود. سنگ ها از يک يا چند کاني درست شده اند و از نظر چگونگي پديد آمدن ...

دياژنز: سنگ زايي پس از انباشته شدن رسوب ها در محيط هاي رسوبي ممکن است فرايندهاي فيزيکي و شيميايي گوناگوني در آن ها رخ دهد که به سنگ شدن آن ها بينجامد. ...

گلسنگ نوعي پيکره گياهي بدون ريشه، برگ يا گل است؛ در واقع، مجموعه اي از جلبک و قارچ است که زندگي هر کدام وابسته به زندگي ديگري است. در اين همزيستي جلبک ...

سنگ آهک کربنات کلسيم(CaCO3) به ندرت به صورت آهک خالص در طبيعت پيدا مي‌شود. اين سنگ بيشتر به صورت آهک رسي ، آهک ماسه‌اي و دولوميت يافت مي‌گردد. ناخالصي ...

سنگ آهک نوعي سنگ رسوبي است که عمدتا از کلسيت معدني تشکيل شده‌است. اصول تهيه و بکارگيري آهک در واقع هدف از تهيه آهک، تبديل سنگ آن به حالت قابل مصرف و ت ...

▪ پي سازي چند مرحله دارد : ۱) آزمايش زمين از لحاظ مقاومت ۲) پي کني ۳) پي سازي پي وسيله اي است که بار و فشار وارد از نقاط مختلف ساختمان و همچنين بارهاي ...

● مقدمه طراحي معماري به نيازمند است تا پاسخگوي يک عملکرد مناسب باشد. پلکان وسيله معمول دستر در بين طبقات ساختمان است.پلکان روشها و سيستمهايي را بايد ط ...

نياز گسترده و روز افزون جامعه به ساختمان و مسکن وضرورت استفاده از روش ها و مصالح جديد به منظور افزايش سرعت ساخت سبک سازي افزايش عمر مفيد ونيز مقاوم نم ...

دانلود نسخه PDF - سنگ تزئيني