up
Search      menu
پزشکی و دامپزشکی :: مقاله سندرم پيش از قاعدگي PDF
QR code - سندرم پيش از قاعدگي

سندرم پيش از قاعدگي

سندرم پيش از قاعدگي يا «پي ام اس» شايعترين بيماري زنان است. علت اين سندرم هنوز نامشخص است، اما اغلب پزشکان به هم خوردن تعادل هورموني استروژن و پروژسترون را محتمل ترين علت اين بيماري مي دانند.
هورمون استروژن که در تمام طول ماه توليد مي شود درست پيش از تخمک گذ اري افزايش مي يابد. در اين مرحله، تخمدانها شروع به ساخت و ترشح پروژسترون مي کنند.
پي ام اس هم به شکل دقيق در دو هفته بعد از تخمک گذار ي تا پايان دوره عادت ماهانه اتفاق مي افتد و خانمها يي که تخمک گذ اري ندارند به اين بيماري دچار نمي شوند، مگر اينکه تحت درمان با هورمونها ي استروژن و پروژسترون مصنوعي باشند.
اين بيماري با افزايش سن تشديد مي شود، اما در دختران جوان و نوجوان نيز بروز مي کند. در ايران، آمار درستي از اين بيماري در دست نيست.
گفته مي شود که سندرم پيش از قاعدگي بيماري هزار چهره است؛ زيرا پزشکان بيش از ۱۵۰ علامت را به اين بيماري منسوب کرده اند. علايمش در زنان متفاوت است و همين مسئله تشخيص را دشوار مي کند. بدتر اينکه الگوي اين بيماري ممکن است بر حسب ماههاي مختلف سال و سن بيمار نيز دستخو ش تغيير شود.
دلشوره، ناپايداري خلقي، تحريک پذيري، تنش عصبي، سردرد، ميل شديد به خوردن شيريني، افزايش اشتها، تپش قلب، ضعف، سرگيجه و غش، افزايش وزن، ورم دست و پا، تورم و حساسيت پستانها ، احساس ورم و نفخ شکم، افسردگي، ضعف حافظه، بيخوابي، ... از علايم بسيار شايع اين بيماري است.
جالب است بدانيد که اين بيماري ممکن است علايم ويژه اي از قبيل بدخلقي، سرکشي در برابر پدر و مادر و اولياي مدرسه، فرار از منزل، حضور نيافتن در مدرسه، افزايش شديد ميل جنسي، ... را در دختران جوان به وجود بياورد؛ اما از آنجا که بيشتر اين علايم جز در موارد بسيار واضح بدرستي تشخيص داده نمي شود، هيچ بعيد نيست که مشکل اين دختران تا نزديک سي سالگي نيز بدون تشخيص بماند.
در سندرم پيش از قاعدگي، به اين توصيه ها توجه کنيد:
۱) صحيح و مرتب غذا بخوريد؛
تغذيه مناسب همراه با کاهش چربيها و افزايش کربوهيدرات هاي مرکب (نظير غلات و سبزيجات پهن برگ، مانند کاهو) در طول قاعدگي و حتي پس از تخمک گذاري (۱۴ روز قبل از شيوع قاعدگي) اهميت زيادي دارد. اين امر براي ايجاد تعادل در قند خون و جلوگيري از سرگيجه بسيار حياتي است . تغيير در وضع هورموني زمينه واکنشهاي مربوط به تأثيرات پايين بودن قند خون (مانند زودرنجي ، ميگرن ، وحشت ، گريه، عصبانيت شديد) را فراهم مي کند. بنابر اين، هرگز بيش از ۴ تا ۵ ساعت گرسنه نمانيد؛ حتي ممکن است خوردن غذايي سبک هنگام خواب لازم باشد .
۲) تا جايي که ممکن است، مصرف قند را کاهش دهيد. از مصرف آبنبات و شکلات و شيريني و بستني خودداري کنيد و در عوض ميوه هاي تازه بيشتر بخوريد.
۳) نمک را از وعده هاي غذايي خود حذف کنيد؛
از آنجا که نمک سبب ماندن آب در بدن مي شود، با کاهش نمک، ورم کاهش مي يابد. پس به غذاي خود نمک نزنيد. نوشيدنيهاي آماده و گازدار درصد نمک بالايي دارند. از مصرف غذاهاي پر سديم نيز پرهيز کنيد .
۴) از ويتامينهاي مکمل استفاده کنيد؛
ويتامينهاي گروه «ب»، بخصوص «ب۶»، باعث کاهش ورم مي شود و نيز اثر ضدافسردگي دارد و به نظر مي رسد که ميل شديد به مصرف کربوهيدرات ها را کاهش مي دهد. براي اين منظور، کارشناسان مصرف روزانه يک عدد قرص «ب» کمپلکس (حاوي ۵۰ ميليگرم گرم ب ۶) را پيشنهاد مي کنند.
۵) سبوس را به برنامه غذايي خود بيفزاييد؛
بعضي از خانمها در طول دوره قاعدگي يا چند روز اول عادت ماهيانه دچار يبوست مي شوند. سبوس آب را به خود جذب و به عمل دفع کمک مي کند. خوردن نان و گندم سبوسدار توصيه مي شود.
۶) مصرف کافئين را کاهش دهيد؛
کافئين در قهوه و چاي و کولاها و سوداهاي رژيمي و شکلات نيز موجود است. گروهي از اين مواد در تشکيل کيست سينه مؤثر است. خانمهايي که خوردن اين مواد را کاهش مي دهند در اين دوران درد کمتري در سينه خود حس مي کنند .
۷) غذاهاي آماده و کنسروي، چيپس، چوب شور، سوسيس، ماهي ساردين، حبوبات، چغندر، و کالباس، شلغم، ترشي کلم، گوشتهاي دودي، سس خردل، سس مايونز، سس گوجه فرنگي، سس سويا، ترشي، زيتون، نخوريد.
۸) به طور منظم ورزش کنيد؛
نيم ساعت فعاليت بدني به طوري که با افزايش ضربان قلب و عرق کردن همراه باشد راه خوبي است تا احساس طراوت کنيد. به طور مرتب، ۳ بار در هفته (۱۲ بار در ماه) ورزش کنيد .
۹) در صورت امکان، تنشها را کاهش دهيد .
۱۰) روابط زناشويي؛ داشتن روابط زناشويي مطلوب به کاهش ميزان تنش کمک مي کند .
اگر با وجود رعايت توصيه هاي بالا هنوز ناراحتي داريد، حتماً با پزشک خود مشورت کنيد. اين مشکل درمان دارويي مؤثري نيز دارد.

سندرم كبد چرب يك بيماري متابوليكي بوده كه در مرغان تخم گذار رخ مي دهد و باعث خسارات چشمگير اقتصادي در صنعت مرغداري مي شود. سندرم كبد چرب، (FLS) به وسي ...

● مقدمه: پدافند در مفهوم کلي، دفع، خنثي کردن و يا کاهش تاثيرات اقدامات آفندي دشمن و ممانعت از دستيابي به اهداف خودي است. پدافند به دو بخش تقسيم ميشود ...

سندرم تورت يك اختلال نوروبيولوژيك است كه علائم و نشانه هاي آن عموما در دوران كودكي پديد مي آيد. شايعترين سن شروع حركات غيرارادي در اين كودكان اوايل دو ...

سطح دريا يک سطح هم پتانسيل مي باشد و هر تغييري در بخشي از آن در همه جا ديده مي شود. جاذبه زمين ، باد و امواج تعيين کننده سطح آب مي باشند. وجود توده ها ...

فصل تابستان و بهار، فصلي است که بسياري از بانوان و آقايان به فکر پوشيدن صندل مي افتند ولي پاهايي با ناخن هاي بلند و نامرتب و پاشنه هاي کبره بسته در صن ...

● سندرم متابوليک و فشار خون نتايج حاصل از بزرگترين کارآزمايي آنتي هيپرتانسيو تا به امروز ALLHAT حاکي از آن است که به عنوان داروي آغازين درمان بيماران ...

در جامعه امروزي فراوان هستند افرادي که از چاقي هاي موضعي رنج مي برند. به دليل آموزش هاي فراوان بويژه براي جوانان ، خيلي از افراد نسل جديد ، مراقب کنتر ...

● توزيع جغرافيايي اين بيماري براي اولين بار در سال ۱۹۹۳ در چين گزارش شد و خيلي سريع در بسياري از کشورهاي آسيايي پرورش دهنده ميگو منتشر شد.در سال ۱۹۹۹ ...

دانلود نسخه PDF - سندرم پيش از قاعدگي