up
Search      menu
پزشکی و دامپزشکی :: مقاله سندرم فيبروميلاژيا PDF
QR code - سندرم فيبروميلاژيا

سندرم فيبروميلاژيا

فيبروميلاژيا چيست؟

يکي از رايج ترين بيماري هاي مرتبط با ورم مفاصل فيبروميلاژيا مي باشد که هنوز به طور دقيق قابل تشخيص نيست و علائم آن اغلب به غلط تفسير مي شود. در واقع مي توان گفت ، فيبروميلاژيا يک بيماري رماتيسمي مي باشد. از مشخصه هاي اصلي اين بيماري درد شديد مفاصل و ماهيچه ها و خستگي مفرط است که همراه ساير علائم بروز مي کند.
اين بيماري منجر به بروز افسردگي و انزواطلبي مي شود. در اين مقاله سعي شده که علائم اين بيماري به درستي توصيف شود. روش تشخيص و درمان ذکر شود و تاثيرات جانبي آن بيان شود، تاثيرات روحي و فيزيکي که فرد مبتلا به اين بيماري را تحت تاثير قرار مي دهد. اين آسيب ها مي تواند منجر به از دست دادن ساعت هاي کاري، کاهش درآمد و حتي از دست دادن شغل شود.
سندرم فيبروميلاژيا چيست؟
اين سندرم در واقع دسته اي از علائم است که با هم بروز مي کند. از جمله شايع ترين علائم که همزمان با هم بروز مي کند عبارتند از :
۱) اضطراب و افسردگي
۲) کاهش تحمل درد
۳) خستگي ناتوان کننده
۴) درد در حال گسترش و دامنه دار
● گستره بيماري در بين زنان و مردان
بيش از ۱۲ ميليون امريکايي در حال حاضر مبتلا به اين بيماري هستند، که بيشتر آنها زن هستند و در محدوده سني ۲۵ تا ۶۰ سال مي باشند. در واقع زنان ۱۰ برابر بيشتر از مردان مستعد ابتلا به اين بيماري هستند.
● علائم فيبروميلاژيا
اين بيماري سبب مي شود که درد را در تمام نقاط بدن احساس کنيد. مواردي نظير خستگي فلج کننده و يا نقاط خاصي از بدن که لمس آن دردناک است، تورم ، بي خوابي، اختلال عميق روحي و افسردگي از جمله علائم است. فرد بيمار به گونه اي دچار درد ماهيچه اي مي شود که گويا کار سنگيني انجام داده است. در حاليکه اين احساس بدون دليل است و حتي ورزشي صورت نگرفته است. درد شديد ماهيچه، سوزش و يا تير کشيدن ماهيچه ها از جمله ديگر علائم است. بعضي بيماران مبتلا به فيبروميلاژيا درد و ناراحتي در اطراف مفاصل گردن، شانه، کمر و لگن احساس مي کنند و اين باعث مي شود که انجام تمرينات ورزشي و حتي خواب براي آنها مشکل شود. ساير علائم گزارش شده در رابطه با اين بيماري عبارتنداز:
۱) درد شکم
۲) اضطراب و افسردگي
۳) سردردهاي مزمن
۴) مشکل خوابيدن و يا داشتن خواب سبک
۵) خشکي دهان، بيني و چشمان
۶) خستگي فزاينده
۷) حساسيت شديد به سرما و گرما
۸) عدم توانايي تمرکز
۹) بي اختياري
۱۰) سندرم روده تحريک پذير
۱۱) بي حسي و کرختي دست و پا
۱۲) انقباض دردناک ماهيچه اي در هنگام قاعدگي
۱۳) خونرساني ضعيف به دست و پا
۱۴) سندرم پاي ناآرام
۱۵) کوفتگي عضلات
فيبروميلاژيا باعث بروز علائمي مشابه ورم مفاصل، آماس انبانه( به ويژه در مفاصل شانه و بازو) و آماس زردپي مي شود. در حاليکه دو مورد اخير مربوط به نقاطي خاص از بدن است. درد و کوفتگي عضلات در فيبروميلاژيا دامنه دار و گسترده است و تقريبا در تمام نقاط بدن حس مي شود.
● تشخيص
هيچ آزمايش باليني خاصي براي تشخيص اين بيماري وجود ندارد. تنها روش تشخيص صحيح اتکا به معاينات فيزيکي جامع و شنيدن شرح حال بيمار است. انجام تست خون نيز بعضي مواقع صورت مي گيرد. مثلا سلولهاي خوني برآورد مي شود يا مقدار مواد شيميايي مثل گلوکز اندازه گيري مي شود. انجام تست تيروئيد نيز بي مبنا نيست . زيرا کم کاري تيروئيد نيز علائمي مشابه علائم فيبروميلاژيا دارد که شامل خستگي، درد ماهيچه اي، ضعف و افسردگي است. ساير برآوردها مربوط به آنتي بادي ها ي ضد هسته اي ، فاکتور رماتيسمي، سرعت رسوب گلبول هاي قرمز، سطح پرولاکتين و کلسيم است.
در واقع معيارهاي خاصي براي علائم بيماري فيبروميلاژيا در نظرگرفته شده ، مثل درد هاي دامنه دار که تا حداقل ۳ ماه ادامه دارد . اين دردها کليه اندام بدن ، راست و چپ، بالا و پايين را درگير ميکند.
همچنين شدت علائمي نظير خستگي، اختلال خواب و اختلال روحي برآورد مي شود. اين ها سبب مي شود که ميزان تاثير بيماري بر عملکرد جسم و روح مشخص شود و کيفيت کلي سلامت فرد برآورد گردد.
● درمان هاي استاندارد و ممکن
درمان خاصي براي فيبروميلاژيا وجود ندارد. همچنين درماني براي رفع علائم آن نيست. در عوض درمانهاي سنتي و جايگزين فراواني وجود دارد که مي تواند موثر واقع شود. برنامه درماني اين عارضه مي تواند ترکيبي از داروها و تمرينات بدني و تکنيک هاي رفتاري باشد.
● داروهاي درماني براي فيبروميلاژيا
از جمله داروهاي موثر براي درمان علائم اين بيماري که توسط سازمان غذا و دارو در امريکا پيشنهاد مي شود، Lyrica و Cymbalta مي باشد. ليريکا براي درمان دردهاي عصبي ناشي از ديابت و زونا نيز تجويز مي شود. سميبالتا نوعي داروي ضد افسردگي است. داروهايي نظير Flexeril, Cycloflex, Flexiban,Elavil, Endep نيز براي درمان درد موثر شناخته شده است.
Ultram نيز براي تسکين درد موثر است. داروهاي ضد افسردگي مثل Prozac, Paxil و Zoloft نيز ممکن است تجويز شود.
● درمان هاي جايگزين
اين روش هاي جايگزين درماني مي تواند علائم فيبروميلاژيا را کنترل نمايد. براي مثال ماساژ درماني که درد ماهيچه ها را تسکين مي دهد، تمرينات ايروبيک نيز توصيه مي شود. هيپنوتيز، طب سوزني، کايروپراکتيک(ماساژ و جا اندازي مفاصل و استخوان ها) نيز موثر شناخته شده است. وراي تمام اين تمرينات و درمانهاي جايگزين ، اختصاص زماني براي استراحت در روز نيز لازم است. تمريناتي مثل استراحت عميق ماهيچه اي و يا تنفس عميق نيز مي تواند استرس را برطرف کند. داشتن برنامه خواب منظم نيز کمک بزرگي است زيرا بدن در اين زمان ترميم مي شود.

سندرم كبد چرب يك بيماري متابوليكي بوده كه در مرغان تخم گذار رخ مي دهد و باعث خسارات چشمگير اقتصادي در صنعت مرغداري مي شود. سندرم كبد چرب، (FLS) به وسي ...

سندرم تورت يك اختلال نوروبيولوژيك است كه علائم و نشانه هاي آن عموما در دوران كودكي پديد مي آيد. شايعترين سن شروع حركات غيرارادي در اين كودكان اوايل دو ...

سندرم پيش از قاعدگي يا «پي ام اس» شايعترين بيماري زنان است. علت اين سندرم هنوز نامشخص است، اما اغلب پزشکان به هم خوردن تعادل هورموني استروژن و پروژستر ...

● PMS چيست و چه کساني به آن مبتلا مي شوند ؟ PMS مخفف ( premenstrual Syndrom ) يا سندرم قبل از قاعدگي ( عادت ماهانه ) مي باشد . به نحوي که شخص مبتلا به ...

● سندرم متابوليک و فشار خون نتايج حاصل از بزرگترين کارآزمايي آنتي هيپرتانسيو تا به امروز ALLHAT حاکي از آن است که به عنوان داروي آغازين درمان بيماران ...

در جامعه امروزي فراوان هستند افرادي که از چاقي هاي موضعي رنج مي برند. به دليل آموزش هاي فراوان بويژه براي جوانان ، خيلي از افراد نسل جديد ، مراقب کنتر ...

● توزيع جغرافيايي اين بيماري براي اولين بار در سال ۱۹۹۳ در چين گزارش شد و خيلي سريع در بسياري از کشورهاي آسيايي پرورش دهنده ميگو منتشر شد.در سال ۱۹۹۹ ...

کنار آمدن با سندرم پيش از قاعدگي براي آقايان کار سختي است چون نمي توانيد احساس همسرتان را درک کنيد. ناگهان مي بينيد که اخلاقش بطور کل عوض مي شود و تغي ...

دانلود نسخه PDF - سندرم فيبروميلاژيا