up
Search      menu
علم و تکنولوژی :: مقاله سلنيوم PDF
QR code - سلنيوم

سلنيوم

سلنيوم يک ماده معدني کمياب است که در خاک و غذا يافت مي شود. اين ماده يک ضد اکساينده قوي است بنابراين از واکنش هاي شيميايي زيان آور که در ياخته هاي بدن اتفاق مي افتد، جلوگيري مي کند. ياخته هاي حمايت شده بهتر قادرند در مقابل بيماريهايي نظير بيماري قلبي، سرطان و اختلالات وابسته به سن از خود مقاومت نشان دهند.
بيشتر ما سلنيوم کافي از رژيم غذايي دريافت نمي کنيم. وقتي که سطح سلنيوم بدن پايين باشد بيشتر در معرض خطر بيماريهاي مختلف هستيم زيرا سيستم ايمني بدن تنبل مي شود و مواد سمي در خون ساخته مي شود.
اگر شما نياز به اضافه کردن سلنيوم در رژيم غذايي خود داريد، پزشک معالج ترجيح مي دهد که مکمل سلنيوم را به صورت ترکيب با ويتامين «اي» مصرف کنيد. پژوهش نشان داده است که مصرف سلنيوم به همراه ويتامين «اي» سلامت عمومي بدن را تقويت مي کند و در درمان يا پيشگيري بسياري از بيماريها مؤثر است.
● کاربردها
سلنيوم در درمان بيماري «کشان» (Keshan) مؤثر است. اين بيماري يک اختلال قلبي جدي است که در زنان و بچه هاي چيني در محل هايي که زمين هاي کشاورزي فاقد مواد معدني است، ديده مي شود. علاوه بر اين سلنيوم در درمان بيماريهاي شايع ديگر مؤثر و مفيد است. اين بيماريها شامل موارد زير است:
▪ سرطان.
سلنيوم خطر سرطان پستان،
▪ روده بزرگ،
▪ کبد،
▪ پوست و شش را کاهش مي دهد.
سلنيوم از طريق کمک به ايجاد سلامتي و مبارزه از طريق سلولهاي سفيد خون، از رشد ياخته هاي سرطاني جلوگيري مي کند.
بيماري قلبي. پژوهشها نشان مي دهد که سلنيوم از طريق کاهش سطح کلسترول بد بدن (LDL)، از جمله و سکته قلبي جلوگيري مي کند. سلنيوم همچنين شريان ها را از رسوب خطرناک چربي که مسئله مهمي بعد از يک حمله قلبي است، حفظ مي کند.
سيستم ايمني ضعيف شده. سلنيوم در ساختن سلولهاي سفيد به بدن کمک مي کند و از اين طريق سيستم ايمني را بر عليه بيماري و عفونت فعال و بيدار نگه مي دارد.
سلنيوم در موارد زير مفيد و مؤثر است:
▪ تقويت توليد مثل، از طريق افزايش باروري مرد و همچنين رشد جنين.
▪ به عملکرد طبيعي کبد، تيروييد و پانکراس کمک مي کند.
▪ از پيري زودرس، تشکيل آب مرواريد و در حد امکان از سندرم مرگ ناگهاني شيرخوار جلوگيري مي کند.
▪ لوپوس، روماتيسم مفصلي و سيروز الکلي کبد را درمان مي کند.
▪ درمان بيشتر اختلالات پوستي نظير: فقدان خاصيت ارتجاعي پوست، آکنه، اگزما و پسوريازيس.
● منابع غذايي
بيشتر سلنيوم مورد نياز شما از رژيم غذايي تأمين مي شود. مخمر آبجو و سبوس گندم. کبد، کره، ماهي و ماهي صدف، سير، غلات، تخم آفتابگردان و آجيل منابع خوبي از سلنيوم هستند. همچنين سلنيوم در يونجه، ريشه باباآدم، دانه رازيانه، جينسنگ، برگ تمشک و بومادران يافت مي شود.
وقتي غذاها به صورت فرآورده غذايي درآيند سلنيوم آنها از بين مي رود. شما بايد سعي کنيد انواع مختلفي از غذاها را به صورت اوليه طبيعي و نه فرآورده هاي بخوريد. اين بدان معني است که از غذاهاي کنسرو شده، فريز شده و آماده پرهيز کنيد.
● اشکال ديگر
پزشک به شما توصيه مي کند که آيا نياز به اضافه کردن سلنيوم به رژيم غذايي داريد يا خير. شما مي توانيد سلنيوم را به صورت مکمل هاي مواد معدني- ويتامين ها استفاده کنيد که يک فرمول مغذي ضد اکساينده است و يا اينکه مکمل ها را به طور جداگانه مصرف کنيد. سلنيوم همچنين در مخمرهاي غذايي نيز در دسترس است.
● نحوه مصرف
براي تأثير مفيد و واقعي، بهتر است روزانه ۵۰ تا ۲۰۰ ميکروگرم سلنيوم مصرف کنيد. مردان روزانه به حداقل ۷۰ ميکروگرم سلنيوم و زنان ۵۵ ميکروگرم سلنيومنياز دارند. خانم هاي حامله و مادران شيرده ۶۵ تا ۷۵ ميکروگرم روزانه سلنيوم نياز دارند. تحقيقات نشان مي دهد که بييشتر براي مقابله با بيماريها و افزايش سلامتي به بيش از ۱۰۰ ميکروگرم مکمل سلنيوم در روز نياز داريم.
مانند مصرف هر دارو يا مکملي قبل از مصرف مکمل هاي سلنيوم در بچه ها با پزشک مشورت کنيد.
براي اثر بهتر سلنيوم را با ويتامين «اي» مصرف کنيد. از پزشک بخواهيد که مقدار مناسب را براي شما تجويز کند (۱ ميلي گرم سلنيوم روزانه همراه با ۲۰۰ واحد از ويتامين «اي» مصرف شود).
به همراه سلنيوم، از ويتامين «سي» استفاده نکنيد زيرا باعث کاهش اثر سلنيوم و سميت بيشتر مي شود.
● موارد احتياط
سلنيوم معمولاً باعث مسموميت نمي شود. با اينحال مصرف مقدار زياد آن (بيش از ۱۰۰۰ ميکروگرم از آن در يک روز) به مدت زياد باعث خستگي، ورم مفاصل، ريزش مو، افتادن ناخن، تنفس مشکل، بوي بدن، اختلالات گوارشي يا تحريک پذيري مي شود. بررسي ها همچنين نشان مي دهد که مصرف زياد سلنيوم در بچه ها با اختلالات رفتاري همراه است.
● تداخل هاي احتمالي
ويتامين اي به عنوان يک ضد اکساينده اثر سلنيوم را افزايش مي دهد. وقتي اين دو ماده با هم مصرف مي شوند سلولها به بهترين وجه پشتيباني مي شوند.
وقتي ويتامين سي به همراه سلنيوم مصرف مي شود بدن زمان بيشتري براي جذب و استفاده از سلنيوم نياز دارد. براي جلوگيري از اين پيشامد، ويتامين ها و مکمل هاي معدني را در ۲ زمان متفاوت از روز مصرف کنيد. به خاطر داشته باشيد که مکمل ها زماني که همرا با غذا مصرف شوند بهترين جذب را دارند. در صورتي که شيمي درماني ميشويد به مقدار بيشتري سلنيوم نياز داريد.

سلنيوم يک ماده معدني کمياب است که در خاک و غذا يافت مي شود. اين ماده يک ضد اکساينده قوي است بنابراين از واکنش هاي شيميايي زيان آور که در ياخته هاي بدن ...

غده تيروييد غده پروانه اي شکلي است که در جلوي گردن قرار گرفته است. اين غده هورمون هايي ترشح مي كند كه بر تمامي فعاليت هاي بدن تأثير مستقيم مي گذارند. ...

توليد امواج الكتريسيته مغناطيسي توسط هرتز و انتشار آن به زودي از جنبه نظري و عملي رسيده و تلگراف بي سيم از آن بوجود آمده است . كارهاي علمي كه تا آنگاه ...

تاريخچه فن آوري تلويزيون مي تواند به دو بخش تقسيم شود : پيشرفت هايي که به اصول و قواعد الکترونيکي و مکانيکي وابسته هستند. و ديگر پيشرفت هايي که صرفاً ...

راديولوژي پزشکي بر حسب اين که از چه عاملي در آن استفاده مي‌شود به دو رشته تخصصي بزرگ تقسيم مي‌شود: يکي پزشکي هسته‌اي که اساس کار آنها روي مواد راديواک ...

تاريخچه راديو ------------------------------------------- توليد امواج الكتريسيته مغناطيسي توسط هرتز و انتشار آن به زودي از جنبه نظري و عملي رسيده و تل ...

دانلود نسخه PDF - سلنيوم