up
Search      menu
پزشکی و دامپزشکی :: مقاله سقط جنين PDF
QR code - سقط جنين

سقط جنين

نگراني هاي مهم در زمينه بارداري

ذره اي نگراني در هنگام بارداري امري طبيعي است. گذشته از اينها وجود فرزند در کل مسئله جديدي است و اين دلشوره نيز امري غير قابل پيش بيني است. در اينجا پزشکان واقعيتهايي را براي شما بيان مي کنند که از نگراني شما کم کرده و بتوانيد نفس راحتي بکشيد.
سقط جنين
اين مسئله بعيد به نظر مي رسد. بيشتر بارداريها به نوزادان سالم ختم مي شوند (کمتر از ۲۰درصد منجر به سقط ميشوند). به گفته کارين مورس پزشک مرکز پزشکي در لوس انجلس بيشتر سقط جنينها در هفته هاي اول بارداري اتفاق مي افتد زماني که معمولاً بعضي از خانمها باردارند و نميدانند و اگر هم سقط کنند متوجه نمي شوند. بعد از هفته ششم تا هشتم که پزشک متخصص ضربان قلب جنين را چک مي کند خطر سقط تا ۵ درصد کاهش مي يابد. به گفته داين اشتون معاون مدير مرکز پزشکي مارچ ديمز احتمال دومين سقط بسيار کم و حدود ۳ درصد است. پس دليل اين سقط جنين چه مي تواند باشد؟ اغلب دليل آن ناهمگوني کروموزومي است که مانع رشد عادي جنين مي شود و در چنين حالتي سقط غير قابل پيشگيري است. اما مي توان با خودداري از کشيدن سيگار يا نوشيدن الکل و يا کم کردن مصرف کافئين به ميزان ۲۰۰ ميلي گرم يا کمتر در روز خطر سقط جنين را کاهش داد.
● حالت تهوع صبحگاهي خيلي شديد و نرسيدن مواد مغذي ضروري به جنين
به گفته دکتر مورس نوزادان انگلهاي بسيار دوست داشتني هستند (البته پيشاپيش از اين مقايسه عذر خواهي مي کند ). شما حتي اگر يک بيسکويت شور و يا آبميوه معمولي ميل کنيد کودکتان تمام مواد مغذي آنچه را که شما مي خوريد جذب مي کند بنابراين نيازي به نگراني نيست. به نظر دکتر اشتون اگر آنقدر آب بدن را از دست داديد يا احساس ضعف کرديد به پزشک خود مراجعه کنيد. به هر حال استفراغ و حالت تهوع هيچ تاثيري در به هم زدن تعادل تغذيه اي ندارد. مطمئن باشيد و تمام سعي خود را بکنيد تا تمام ويتامينهاي مورد نياز دوران جنيني را به او برسانيد. همچنين به گفته دکتر مورس کم بخوريد ولي مکرر بخوريد تا سيستم گوارش شما تحريک نشود. خوردن زياد باعث تحريک و ايجاد حالت تهوع مي شود. ولي اگر اين حالت در شما بسيار عذب اور شود بايد پزشک شما داروي ضد تهوعي که براي جنين بدون عوارض باشد تجويز کند. بعد از هفته شانزدهم معده اکثر خانمها ميتواند غذاهاي بيشتري را تحمل کند و در اين زمان فرزند شما شروع به رشد و افزايش وزن مي کند.
● چه بخورم که به جنين صدمه اي نرسد
اين روزها وقتي خانمها باردار مي شوند از اينکه چه بخورند و چه نخورند نگرانند و اينکه از بين مواد غذايي اصلي مي خواهند ويتامينهاي مورد نياز دوران جنيني به فرزندشان برسد از اين رو هميشه اين سئوال در ذهنشان است که آيا آنچه مي خورم سالم است يا نه؟ نيازي نيست که در هر تصميمي خود را عذاب دهيد. پزشک شما در اولين جلسه ويزيتتان رئوس مطالب و انچه را که بايد بخوريد يا نه و انچه را که بايد انجام بدهيد يا نه را برايتان گوشزد مي کند و شما مي توانيد هر سئوالي را که داريد يا مسئله اي که برايتان مبهم است از او بپرسيد. به خاطر داشته باشيد که هر دستوري را نمي توان دقيقاً رعايت کرد. به گفته دکتر اشتون خطر خوردن پنير غير پاستوريزه يا سشوار کشيدن موها که در سه ماهه اول بارداري دکتر شما را منع کرده نيز بسيار کم است. پس اگر به طور تصادفي يک ساندويچ بوقلمون ! سفارش داديد يا در نيمروز متوجه شديد ابميوه اي که نوشيده ايد پاستوريزه نبوده نگران نشويد. حتي مادر خودتان نيمي از اين خدماتي را که شما به جنين ارائه ميکنيد در حق شما نکرده است!
● استرس زياد
در بين اين تغييرات هورموني وجود استرس امري عادي تلقي مي شود. به نظر دکتر مورس استرس داشتن از وجود استرس مهم نيست . مخصوصا بعد از يک روز يا يک هفته کار طاقت فرسا هيچ صدمه اي به جنين وارد نمي شود. پژوهشها نشان داده که استرسهاي متناوب (خستگي هاي فيزيکي ) کمترين تاثير را روي جنين دارند در حالي که بعضي از پژوهشها نشان ميدهند که استرسهاي عميق و گسسته (از هم جدا) مثل از دست دادن شغل و يا مرگ نزديکان خطر تولد نوزاد نارس را به دنبال دارد. کارشناسان معتقدند تمام اين مسائل بر مي گردد به اينکه شما چگونه با موقعيتها کنار بياييد. و جمله اخر اينکه اگر فکر مي کني به زمان بيشتري نياز داري سعي کن تا در پايان يک روز سخت راهي براي ارامش پيدا کني مثلا با نوشتن مسائل در دفتر روزانه يا يک ساعت زود به رختخواب رفتن.
● ممکن است نوزاد ناقص باشد
مانند بسياري از مادران در طول ازمايشات قبل از زايمان به اينکه نتيجه حاکي از سلامت و رشد فرزندتان باشد اميدواريد. احتمال اينکه جنين شما نقصي داشته باشد فقط ۴ درصد است که ان هم شامل نقصهاي جدي مثل سندرم داون همچون صدها بيماريهاي غير عادي که تعدادي از انها بسيارناچيزند مثل مشکلات ناشي از ناخن پا يا نقص بسيار کوچکي در قلب که با گذشت زمان بدون هيچ عارضه اي در همان دوران نوزادي از بين مي رود. حتي اگر ازمايشهاي تصويري هم غير معمول باشد دليل ان نيست که حتما مشکلي وجود دارد و در بعضي موارد ازمايشهاي بعدي نشان مي دهد که همه چيز سالم است و مشکلي وجود ندارد. بهترين راه براي حمايت از جنين استفاده از مولتي ويتامين و فوليک اسيد قبل از بارداري و استفاده روزانه از ويتامينهاي دوران بارداري براي کاهش صدمات مغزي نخايي است. درباره هر نگراني و سئوالي که داريد از پزشک متخصص خود کمک بگيريد. او مي تواند درباره هر خطر يا صدمه احتمالي اطلاعات واضح و روشني در اختيار شما قرار دهد. با دادن سوابق خانوادگي خود به پزشکتان او نگرانيهاي شما را لحاظ مي کند.
● درد زايمان زود شروع ميشود
اين نگراني شما شايد به اين دليل باشد که ميزان تولد نوزادان نارس به طور ثابتي افزايش پيدا کرده است (حدودا ۱۳ درصد ). اما بيشتراز ۷۰ درصد اين نوزادان دربين هفته هاي ۳۴ و ۳۶ به دنيا مي ايند. گذشته از اينها بارداريهايي که منجر به بروز مشکلات جدي شوند بسيار ناچيزند. در واقع براي کم کردن خطر چنين زايمانهايي کافي است مسائل کوچکي را رعايت کنيد از قبيل: خودداري از کشيدن سيگار يا نوشيدن الکل. به طور مداوم ازمايشهاي دوران بارداري را انجام دهيد و مکمل فوليک اسيد خود را قبل از زايمان استفاده کنيد. تحقيقات اخير بر روي ۴۰۰۰۰ زن باردار که يک سال پيش از بارداري و در طول اين دوران قرصهاي ويتامين مصرف کرده اند نشان مي دهد که اين زنان حدود ۵۰ تا ۷۰ درصد کمتر از ديگران به زايمان زود هنگام دچار شده اند. محققان بر اين باورند که فوليک اسيد از پيدايش نقص و زايمان زود هنگام جلوگيري مي کند.
● کاهش وزن بعد از زايمان
همه زنان از برگشت وزن خود به قبل از بارداري حساسند و اين قابل باور نيست که به محض اينکه از اتاق زايمان بيرون امد به همان لاغري گذشته باشد. واقعيت اين است که پژوهشها نشان داده اند ۱۴ تا ۲۰ درصد از زنان تا حدودي وزن هنگام بارداري خود را حفظ مي کنند اما راههايي براي کاهش وزن وجود دارد. ابتدا سعي کنيد وزنتان از حد مجاز بارداري بالا نرود (حدود ۱۲ تا ۱۷ کيلوگرم براي خانمي با وزن عادي). تحقيقات نشان داده کساني که بيش از اندازه وزن اضافه مي کنند احتمال اب شدن چربيهايشان کمتر است. راه بعدي شير دادن است که باعث بالا رفتن متابوليسم بدن شده و روزانه حدود چند صد کالري را مي سوزاند که خود باعث لاغر شدن مادران مي شود. اگر روزي دکتر به شما اجازه داد مي توانيد ورزش کنيد. پژوهشگران برزيلي به اين نتيجه رسيده اند که کساني که رژيم مي گيرند و فعاليت مي کنند نسبت به کساني که فقط کالري از برنامه غذاييشان حذف کردهاند وزن بيشتري کم مي کنند. (اما به خاطر داشته باشيد مادراني که شير مي دهند نبايد زياد کالري کم کنند زيرا روزانه به ۲۰۰۰ کالري متناسب با نياز تغذيه اي کودک نياز دارند). و بهتر است که تمرين کنيد حتي اگر يک مادر خسته ايد. به پياده روي هاي طولاني برويد و يا وقتي شب کودکتان خواب است کارهاي فيزيکي انجام دهيد. و در پايان سعي کنيد اين ضرب المثل را که بخواب وقتي بچه خواب است را انجام دهيد. تحقيقات کيزر پرماننت نشان داده کساني که در روز پنج ساعت يا کمتر مي خوابند احتمال بالا بودن وزنشان بيشتر از ديگران است و يکسال ديرتر وزن کم مي کنند.
● عوارضي چون فشار خون و ديابت دوران بارداري
خطر بالا رفتن فشار خون تنها ۵ تا ۸ درصد مي باشد. علاوه بر زنان داراي فشار خون و ديابت در زنان زير ۱۸ سال و بالاي ۳۵ سال نيز اين خطرات وجود دارد. دکتر اشتون توصيه مي کند که اگر در چنين شرايطي هستيد صادقانه با دکتر متخصص خود مشورت کنيد تا شما را از همان ابتدا راهنمايي کند تا خود را با شرايط ويژه تان وفق دهيد. فشار خون بالا تا قبل از نيمه دوم دوران بارداري بروز نمي کند. نمي توان گفت که راه حل قطعي براي فرار از خطرات احتمالي وجود دارد اما با چک کردن مداوم خود در دوران قبل از زايمان و اعلام نشانه هاي فشار خون از جمله تورم دست يا صورت، تاري ديد يا سردردهاي عمده مي توان مراحل اوليه بيماري را کنترل کرد. در ديابت دوران بارد داري نيز بدن قادر به کنترل قند موجود نيست بنابراين قند خون در رگها انباشته مي شود که البته خطر ان بسيار ناچيز است و مي توان با رژيمهاي بسيار ساده مثل محدود کردن هيدرو کربنها اين بيماري را به کنترل در اورد. زناني که سابقه قند خون ندارند با يک ازمايش ساده گلوکز در بين هفته هاي ۲۴ تا ۲۸ مي توانند شرايط را کنترل کنند.
● عدم رضايت از رابطه جنسي بعد از زايمان
وقتي که بچه به دنيا امد به سختي مي توان تصور کرد که همه چيز به حالت عادي باز خواهد گشت. اما نگران نباشيد فقط به بدن خود فرصت دهيد تا بهبودي حاصل کند و ميل جنسيتان دوباره مثل سابق شود البته شير دادن به نوزاد تا حدودي از تحريک جنسي ميکاهد. اگر چه در ماههاي اوليه همسر شما بيشتر ترجيح مي دهد که با شما بخوابد تا اينکه رابطه جنسي داشته باشد. زماني که دکترتان به شما اجازه داد مي توانيد ارام ارام شروع کنيد که در ابتدا بهتر است از ژلهاي نرم کننده استفاده کنيد هر چند بدن انسان به طرز شگفت انگيزي مي تواند بهبودي حاصل کرده و تواناييهاي قبلي خود را باز يابد. به نوشته مجله زايمان و امراض زنان ۷۰ درصد زنان معتقدند بعد از گذشت شش ماه روابط جنسيشان به حالت سابق بر مي گردد و ماهيچه ها ي بدن دو باره توانايي خود را بدست مي اورند. بسياري از اين مادران بر اين باورند که اشتياق انان بيشتر شده و صميميت و رضايت بين انها و همسرشان نيز بيشتر مي شود.
● درد زايمان سخت و طاقت فرساست
بهتر است که در دوران بارداري لباس راحتي بپوشيد. هر چه به هفته هاي اخر نزديک ميشويد اشتياق شما براي انتخاب اسم کودک، چيدن دکور اتاق نوزاد که تا اين مدت به ذهنتان خطور نکرده بود که بالاخره کودک شما به يک مکان خاصي احتياج دارد بيشتر مي شود و اينها همه شروع نگرانيهاي شما در اواخر دوران بارداري و زايمان است. از طرفي هم نگرانيد که اين زايمان چگونه خواهد بود. از خود مي پرسيد چقدر درد خواهم کشيد؟ و يا مدتش چقدر خواهد بود؟ اول از همه با خود فکر کنيد که زنان زيادي اين شرايط را گذرانده اند پس شما هم مي توانيد. اين روزها تدابير زيادي براي کم کردن احساس درد وجود دارد. اگر از ان جمله افرادي هستيد که دانستن جزئيات واقعيت بيشتر بر استرس شما مي افزايد پس بهتر است که تنها در موارد بسيارجزئي با پزشکتان صحبت کنيد و صبر کنيد تا زمان زايمان فرا رسد. سعي کنيد تصاوير واقعي مربوط به اتاق زايمان را نگاه نکنيد انها فقط يک سري برنامه هاي تلويزيوني مهيج هستند. اما اگر برعکس حالت قبل هر چه بيشتر بدانيد راحت تر تحمل مي کنيد پس بهتر است به کلاسهاي اموزش زايمان مراجعه کنيد و از دوستاني که چنين تجربه اي داشتند کمک بگيريد و يک برنامه براي خود تنظيم کرده و با پزشکتان مشورت کنيد. به گفته دکتر مورس داشتن يک پزشک قابل اعتماد که بتوانيد نگرانيها و استرسهاي خود را در اتاق زايمان با او در ميان بگذاريد ميتواند کمک بزرگي در جهت راهنمايي و ارامش بخشيدن به ذهن شما باشد.
● اتفاقات نا هنجار و خجالت اور در اتاق زايمان
احتمالا راجع به اتفاقاتي که در اتاق زايمان مي افتد چيزهايي شنيده ايد. خانمي روي ميز خرابکاري ميکند يا دکترش را پرت ميکند و يا در جمع همه به شوهرش فهش مي دهد که تو اين کار را با من کرده اي. شما با گروهي از پزشکان و پرستاران مواجهيد که همگي منتظرانه چشم به اندام تناسلي شما دوخته اند و در برابر چشمان شما غر مي زنند و شکايت مي کنند. انها در طول روز پنج يا شش بار اين کار را انجام مي دهند و برايشان بسيار عادي است و قبلا با اين شرايط روبرو شده اند پس اصلا به انها و صحبتهايشان توجهي نکنيد. تنها چيزي که بايد به ان فکر کنيد اين است که فرزندي را به دنيا اورده و براي اولين بار صورتش را ببينيد. باز هم اگر استرس داريد مي توانيد روز قبل از زايمان بدن خودرا موم بماليد .
● سزارين اورژانسي
يک سوم کودکان به صورت سزارين متولد مي شوند. اما تعدادي از اين جراحيها از قبل برنامه ريزي شده است نه اينکه در دقيقه اخر اتفاق بيافتد. به گفته دکتر مورس دلايل متعددي براي عمل سزارين وجود دارد مثلا اگر جنين در شکم مادر سر و ته باشد و يا انقدر بزرگ باشد که نتواند به صورت طبيعي متولد شود. اگر مشکلي براي جفت جنين بوجود ايد که زايمان طبيعي را به خطر بياندازد. اگر مادر فرزند قبلي را به روش سزارين به دنيا اورده باشد. معمولا عمل سزارين به صورت اورژانسي اتفاق نمي افتد و اگر هم بيافتد ترسي ندارد زيرا مادر و فرزند هر دو از اتاق عمل سالم بيرون اورده ميشوند.

ما هر روز با مواد و ترکيب هاي شيميايي بسياري در ارتباط هستيم. شايد اين ترکيب ها خيلي روي سلامت افراد بالغ تاثيرگذار نباشند اما مي توانند براي سلول هاي ...

علاقه انسان ها به داشتن اطلاعاتي درمورد مغز و نحوه عملکرد آن به سال ها پيش باز مي گردد. امروزه شواهد بسياري وجود دارد که ثابت مي کند هزاران سال قبل در ...

طبق بخشنامه شماره ۴۱۷۶ ۱ مورخ ۱۱ ۹ ۸۲ سازمان پزشکي قانوني کشور، در صورتي که ادامه بارداري مادر به مرگ جنين يا مادر منجر شود، درخواست صدور مجوز سقط درم ...

اميد و روياهاي يک خانم باردار ناگهان با سقط جنين از بين مي رود و دچار اختلالات خلقي متعددي مي شود با اين تصور که شايد اميدي براي دوباره بچه دارشدن اش ...

● بيماري هاي جنيني که در صورت اثبات ابتلا اجازة سقط صادر مي شود ۱) استئوژنزيس ايمپرفکتا مادرزادي (Osteogenesis imperfecta) اين بيماري بر روي تمام است ...

طبق آمارهاي جهاني، ساليانه ۱۷۵ ميليون بارداري در سراسر دنيا ثبت مي شود که در حدود ۷۵ ميليون مورد آن ناخواسته است. ۴۵ ميليون مورد از اين بارداري هاي نا ...

بعد از گذشت ۹ ماه حساس بارداري، والدين دوست دارند فرزندشان را در آغوش بگيرند و محيط خانه را با حضور و سروصداي نوزاد پر از گرمي و صفا کنند، اما گاه آنا ...

بيماري هاي توليد مثل شترها، شامل طيف وسيعي از بيماري هاي مختلف در شترهاي نر و بالاخص ماده است که به شکلي از اشکال باعث بروز اخلال و بي نظمي در دوره تن ...

دانلود نسخه PDF - سقط جنين