up
Search      menu
آموزش,روانشناسی :: مقاله سرماخوردگي روحي PDF
QR code - سرماخوردگي روحي

سرماخوردگي روحي

سرماخوردگي روحي!؟

زمستان هميشه با سرماخوردگي جسمي و زکام و تب و لرز همراه نيست، گاهي نيز موجب ترس و لرز آدمي مي شود و سرماخوردگي روحي را نيز به همراه دارد.
اين تنها پزشکان نيستند که در زمستان با انواع بيماران سرماخورده مواجه مي شوند، روانشناسان و روانپزشکان نيز در اين فصل با بيماراني روبه رو مي شوند که روحشان سرما خورده و دچار يخ زدگي شده است. پس آمدن زمستان هم يکي از اتفاقات پيش پا افتاده اي است که مي تواند منجر به بروز واقعه اي بزرگ شود.
افسردگي زمستاني يکي از شايع ترين افسردگي هاي فصلي است که به سراغ آدمي مي آيد. گويي برف زمستان، روان انسان را نيز سفيد پوش مي کند و سوز سرما از مغز استخوان مي گذرد و به روح آدمي مي رسد.
با آمدن فصل زمستان و کوتاه شدن روشنايي خورشيد بسياري از افراد به افسردگي مبتلا مي شوند. اين ناهنجاري فصلي طي ماه هاي آذر، دي و بهمن در هر سني به وجود مي آيد اما اغلب در سنين ۱۸ تا ۳۰ سالگي خودش را نشان مي دهد و زنان را بيشتر گرفتار مي کند.
● ملاتونين مقصر است!
افسردگي فصلي تحت تأثير ملاتونين بروز مي کند؛ هورموني که توسط غده پينه آل در مغز ساخته و ترشح مي شود و نقش مهمي در تنظيم ساعت بيولوژيک بدن ايفا مي کند.
ساعت بيولوژيک بدن، انجام فعاليت هايي نظير توليد پروتئين، رشد مو، ميزان اشتها، تنظيم درجه حرارت بدن و خواب و بيداري را بر عهده دارد که همه تحت تأثير ملاتونين دچار تغييرات مي شوند. ملاتونين در فصل سرما و به دليل تاريکي زياد، بيش از فصول ديگر سال ترشح مي شود و از آنجا که ترشح اين هورمون هر چه بيشتر باشد، بروز اختلالات خلقي نيز بيشتر است، افراد زيادي در زمستان دچار افسردگي مي شوند.
جوان هايي که ناخودآگاه به افسردگي مبتلا مي شوند، ابتدا آن را مشکلي جدي تلقي نمي کنند در حالي که اين بيماري اگر به طور صحيح درمان نشود، عوارض شديدتري را به همراه خواهد داشت.
احساس ياس و نااميدي، اضطراب، تباهي، نفرت، اختلال در خواب، از دست دادن اشتها، عدم تمايل به انجام کارهاي روزانه و از دست دادن احساس شادماني و نشاط علائمي است که فرد مبتلا را درگير خود مي کند. گرچه اين حالات به دليل تغييرات بيولوژيک بدن است ولي اگر روز به روز شديدتر شود و فرد بيمار به تنهايي و انزوا کشيده شود، بايد هرچه سريعتر دست به کار شده و او را از بحران موجود نجات داد. براي همين، درصورتي که اين افسردگي در شما ديده مي شود، تلاش کنيد و تا دير نشده و به ماه هاي آخر زمستان نرسيده ايم، افسردگي را از خود دور کنيد.
● علائم واضح تر بيماري
علائمي که فرد را تشويق به دنبال کردن روند درمان اين بيماري مي کنند، شامل اين مواردند:
۱) مشکلاتي در خواب و فقدان انرژي: گاهي بيرون آمدن از رختخواب براي شما مشکل مي شود و توان بلند شدن نداريد و يا اينکه با وجود اينکه ساعات طولاني خواب بوده ايد، هنوز احساس خستگي مي کنيد.
۲) پرخوري
۳) افسردگي
۴) علائم فيزيکي: دردهاي مفصلي، مشکلات معده، کاهش مقاومت بدن در برابر ابتلا به عفونت ها
۵) تغييرات رفتاري: در برخي افراد فعاليت بيش از حد و کار زياد و افراطي را موجب مي شود.
تحقيقات نشان داده است اين افسردگي در بين اهالي کشورهاي اسکانديناوي بسيار شايع است، به طوري که روانشناسان تخمين مي زنند حدود ۲۰ درصد از سوئدي ها از اين مشکل رنج مي برند. حتي در برخي کشورها مثل انگلستان با ساخت آفتاب مصنوعي سعي کرده اند در کاهش اين مشکل تاثير بگذارند. در کشور ما اگرچه هنوز آمار دقيقي از افسردگي فصلي وجود ندارد اما اين بيماري به ويژه در فصل زمستان در بسياري از افراد مشاهده شده است.
براي مقابله با اين بيماري راهکارهاي زيادي ارائه شده که برخي از آنها شايد ويژه افسردگي زمستاني باشد. يکي از مهم ترين آنها لايت تراپي يا نور درماني است که به ۲ صورت قابل پيگيري است: يکي اينکه فرد در روز و زماني که خورشيد مي تابد در معرض نور آفتاب قرار بگيرد و دوم استفاده از لامپ ها و نور مصنوعي است به طوري که برخي از روا نشناسان توصيه مي کنند، نيم ساعت در روز در فاصله تقريبا يک متري لامپي قرار بگيرند که ميزان روشنايي آن ۱۰ تا ۲۰ برابر بيشتر از لامپ هاي معمولي خانگي است.
برخي معتقدند نور درماني تا بيش از ۸۵ درصد در درمان اين بيماري مؤثر است.
يکي از روش هاي ديگر که البته به پول بيشتري نياز دارد، اقليم درماني است؛ يعني کوچ کردن فرد به منطقه اي که به لحاظ آب و هوايي با محيط فعلي فرد متضاد باشد. در واقع اين روش نوعي درمان با ايجاد تغييرات آب و هوايي است که در هواشناسي زيستي به عنوان شاخه اي جديد از روانشناسي مورد توجه قرار گرفته است. با اين حال دارو درماني تحت نظارت روانپزشک را هم نبايد فراموش کرد چه بسا در مواقعي چاره اي نيست جز اينکه از دارو براي رفع اين مشکل استفاده شود.
با اين حال توصيه انجمن روانپزشکي دانشگاه ميلان براي جلوگيري از پيشرفت افسردگي فصلي در روزهاي اوليه زمستان به اين شرح است:
۱) صبح ها زودتر از خواب بلند شويد و به پياده روي برويد. انجام فعاليت هاي ورزشي به ويژه پياده روي در هواي آزاد و روشنايي روز سهم به سزايي در کاهش افسردگي دارد.
۲) خود را در اتاق تاريک و بسته حبس نکنيد. هرچه بيشتر در معرض تابش خورشيد قرار بگيريد، زودتر از علائم افسردگي فصلي خلاص مي شويد.
۳) از گرفتن رژيم هاي کاهش وزن که بدون قواعد علمي است، خودداري کنيد. براي رهايي از اختلالات خلق و خوي تا مي توانيد از سبزي و ميوه استفاده کنيد و به ميزان ويتامين گروه B که در گوشت قرمز، جگر، تخم مرغ، غلات، دانه هاي خوراکي و ماهي يافت مي شود، در رژيم غذايي تان بيفزاييد.
۴) مصرف قهوه و شکر را در روز کاهش دهيد. شکر از تاثير ويتامين گروه B در بدن مي کاهد و علائم افسردگي را شدت مي بخشد.
۵) کمبود آهن، امگا ۳ و اسيد فوليک نيز تاثير مستقيمي با بروز علائم افسردگي دارد پس بيشتر از گذشته به رژيم غذايي تان اهميت دهيد.
۶) از پيله تنهايي که در درون تان کشيده شده، خارج شويد و با دوستان خود صبحت کنيد. براي تغيير حالت عمومي تان بيشتر از روزهاي گذشته در اجتماع بچرخيد و با دوستان و همفکران خود تبادل نظر کنيد. اگر هم پس از به کارگيري توصيه هاي فوق تغييري در درون تان مشاهده نشد، تا ديرتر نشده، به روانپزشک مراجعه کنيد.

مشکلات پوستي، حالت تهوع، دل درد و.. گاهي اوقات تمامي اين دردها براي بچه ها به جاي اينکه با کلمات ادا شوند با اندام ها نشان داده مي شود. درواقع اين روش ...

سرماخوردگي بزرگسالان موارد مصرف‌: اين‌ دارو براي‌ تخفيف‌ علائم‌سرماخوردگي‌ و آنفلونزا، سينوزيت‌، تب‌يونجه‌ و يا عوارض‌ آلرژيك‌ قسمت‌ فوقاني‌دستگاه‌ تن ...

سرماخوردگي سلامتي مجاري تنفسي وابسته به دريافت هواي فاقد ميكروب و آلودگي است. بيش از 200 نوع ويروس شناخته شده است كه به دستگاه تنفسي فوقاني اثر گذاشته ...

سرماخوردگي يک عفونت ويروسي مسري است که راه هاي تنفسي فوقاني را آلوده کرده و باعث تحريک و ترشح در راه هاي هوايي مي شود. ابتلا به سرماخوردگي ممکن است در ...

بدن ما بايد سالم باشد تا بتواند با ويروس ها و عفونت هاي باکتريايي شايع در فصل سرما مقابله کند. در اين فصل بدن به ويتامين ها و مواد معدني کافي براي حفظ ...

زندگي درهرخانواده اي دربعضي مواقع ممکن است چالش انگيز باشد،اما درخانواده هايي که يکي يا هردو از والدين دچاربيماري هستند مشکلات وچالش هاي ويژه اي وجود ...

به تدريج که جامعه از الگوي جامعه کشاورز به صنعتي تغيير مي يابد،هم کارکردها و هم اقتدار خانواده، همراه با آن دگرگون مي شود. شايد عمده ترين پيامد و نتيج ...

● بازار داغ اوقات فراغت يادش بخير آن موقع ها. همان روزها که هر چه به تعطيلات تابستان بيشتر نزديک مي شديم، قند توي دلمان بيشتر آب مي شد، براي شيطنت کرد ...

دانلود نسخه PDF - سرماخوردگي روحي