up
Search      menu
پزشکی و دامپزشکی :: مقاله سرطان PDF
QR code - سرطان

سرطان

سرطان چيست و چگونه مي توان با آن مبارزه کرد؟

امروزه سرطان دومين عامل اصلي مرگ در امريکا به شمار مي رود و بيش از نيم ميليون از مردم اين کشور يا به عبارتي ۱۵۰۰ نفر در روز در سال ۲۰۰۴ بعلت بيماري سرطان جان خود را از دست داده اند. در جايي که يک چهارم مرگ و مير در امريکا بخاطر سرطان مي باشد، تخمين زده شده است که امسال دو ميليون نفر از اين بيماري جان مي سپارند.
سازمان سلامت جهاني (WHO ) تخمين مي زند که در عرض بيست سال آينده، عامل بيش از پنجاه در صد مرگ افراد در سراسر دنيا سرطان مي باشد، چرا که اکثر کشورها زندگي ناسالم غرب را الگوي خود قرار مي دهند.
سرطان چيست و چگونه مي توان با آن مبارزه کرد؟
امروزه سرطان دومين عامل اصلي مرگ در امريکا به شمار مي رود و بيش از نيم ميليون از مردم اين کشور يا به عبارتي ۱۵۰۰ نفر در روز در سال ۲۰۰۴ بعلت بيماري سرطان جان خود را از دست داده اند. در جايي که يک چهارم مرگ و مير در امريکا بخاطر سرطان مي باشد، تخمين زده شده است که امسال دو ميليون نفر از اين بيماري جان مي سپارند.
سازمان سلامت جهاني (WHO ) تخمين مي زند که در عرض بيست سال آينده، عامل بيش از پنجاه در صد مرگ افراد در سراسر دنيا سرطان مي باشد، چرا که اکثر کشورها زندگي ناسالم غرب را الگوي خود قرار مي دهند.
● چرا سرطان بوجود مي آيد؟
سرطان همواره بدنبال سلول هاي ضعيفي در بدن است تا بتواند به آن ها حمله کرده، آنها را از بين برده و خود جانشين آن گردد. هرگاه بدن بخاطر عناصري چون فشارهاي جسمي و روحي، مواد شيميايي، تغذيه ناسالم و فعاليت کم، ضعيف گردد، امکان آن که سلولهاي سرطاني بر آن غلبه کنند افزون ميگردد. اگر چه از نظر ژنتيکي و به خاطر سابقه خانوادگي بعضي افراد شانس بيشتري براي ابتلا به سرطان دارند اما هرگز نبايد فراموش کرد که عنصر اصلي ابتلاء به سرطان روش زندگي نادرست مي باشد. مثالي که هميشه يادآورمي شوم آن است که اگر در حياط منزل شما و همسايه تان استخري باشد، پشه از استخر منزل شما پرواز کرده تا تخم خود را در استخر کثيف همسايه بگذارد. اين وجود استخر نيست که آن حشره را جلب مي کند، بلکه محيط آلوده و مساعد براي تخم ريزي است که عامل جذب حشرات مي باشد.
زماني که محيط مناسب براي بيماري مشاعد باشد، آن بيماري وجود شخص را در بر مي گيرد. به همين جهت، تمام فرزندان شخص مبتلا به سرطان، در آينده دچار سرطان نخواهند شد. اين نکته بسيار مهمي است که بايد حتماً به آن توجه کرد. چرا که نهايتاً اين شما هستيد که درصد ابتلا به هر بيماري را درخود افزون و يا کاهش مي دهيد. بطور ساده، فيزيولوژي طبيعي بدن آن است که بدن از سلول هايي تشکيل شده است که همواره تقسيم مي شوند و آن سلول هاي تقسيم شده به نوبه خود دوباره تقسيم گشته و اين روال همواره در طول عمر ادامه مي يابد. در موقع ابتلاء به سرطان، سلول هاي اضافه در نقاطي از بدن تشکيل مي شوند که احتياج به وجود آنان نيست و سلول هاي کهنه در زمان تعيين شده خود، از بين نمي روند. بعبارت ديگر عمل تقسيم ساده سلولي، ثبات و کار معمول خود را از دست مي دهند.
پس سرطان بيماري است که توليد مثل سلولي غير نرمال مي باشد، توليد سلول هاي غيرمعمول و اضافه شدن آنها به نوبه باعث تزلزل تمام بدن شخص مبتلا به سرطان مي گردد.
بايد متذکر شد که در حالت معمولي، بدن آن دانش دروني (Innate Intelligence ) را دارد که با اشتباهات سلولي که هر چند گاهي با آن روبرو گردد مبارزه کند. اما اين مبارزه در حالي است که دستگاه دفاعي بدن قوي باشد. کشيدن سيگار، کمبود فعاليت بدني، چاقي و تغذيه غلط عناصر مهمي هستند که باعث به تنها ابتلا به سرطان، بلکه ديگر بيماري هاي رايج در امريکا را مي گردند.
از ديگر عناصر که مي توانند باعث سرطان شوند سموم محيطي (Industrial Toxins) هستند. هر ساله ۲ مليون تُن از ۱۰۰۰۰ نوع مواد شيميايي و محصولات صنعتي در محيط زيست پخش مي گردند. از اين مقدار کمتر از ۲ درصد مورد مطالعه قرار گرفته تا اثر آنان بر بدن انسان مشخص شود! اين مواد شيميايي وارد آب آشاميدني، غذايي و هوايي که تنفس مي کنيد شده، در بدن ذخيره گشته و درصد ابتلا به سرطان را بالا مي برند. به همين خاطر است که امروزه غذاهاي طبيعي و سالم که آلوده به اين مواد نشده اند گرانترند.
خوشبختانه هر چند امروزه ما کنترل زيادي به هوايي که تنفس مي کنيم و مقدار مواد شيميايي که با آن در تماس هستيم را نداريم اما با کنترل صحيح در روش زندگي، تغذيه، تحرک و روش تفکر خود مي توانيم در صد ابتلا به سرطان را همچنان کاهش دهيم.
● روش هاي مبارزه با سرطان
۱) روش زندگي:
استفاده از محصولات دخانيات در صد ابتلا به سرطان هايي چون ريه، مري، دهان، مثانه، کليه، پانکراس و معده را بالا مي برند. با استفاده از سيگار، بيش از ۶۰ ماده که باعث تزلزل تقسيمي سلولي مي شوند را تنفس مي کنيم و متأسفانه آنان که خود سيگار نمي کشند ولي با افراد سيگاري سر وکار دارند، بخاطر تماس با اين مواد در صد ابتلا به سرطانشان بالا مي رود. چنانچه هر سال ۳۰۰۰ شخص غيرسيگاري از سرطان ريه جان خود را از دست مي دهند.
همچنين از تماس پوست خود با نور خورشيد جلوگيري کنيد چرا که اشعه UV خورشيد و مراکزي که دستگاه هاي برنزه شدن را رائه مي دهند از عوامل اصلي ابتلا به سرطان پوست مي باشند. شديدترين مقدار اشعه UV بين ساعات ده صبح تا چهار بعد ازظهرمي باشد. در نتيجه بهتر آن است که بين اين ساعات پوست خود را پوشانده و يا از کرمهاي ضد آفتاب استفاده کنيد. بهيچ وجه هر چند زيبايي موقت رنگ پوست مدنظرتان باشد از مراکز برنزه شدن استفاده نکنيد.
۲) وزن سالم بدن را حفظ کنيد.
دانشمندان در سال ۲۰۰۳ پس از تحقيقات وسيع، بدين نتيجه رسيده اند که اضافه وزن باعث سرطان هايي چون سرطان مري، معده، سينه، قسمت نهايي روده، جگر، کيسه صفرا، پانگراس، پرستات، کليه، غدد لنفاوي و... مي گردند. براي کاهش وزن به روش صحيح و اساسي به مقالات گذشته ي من که در مورد Metabolic Typing نوشته شد ه است مراجعه نماييد.
۳) سلامت ستون فقرات:
سرطان بيماري است که رابطه ي مستقيم با دستگاه دفاعي بدن دارد چرا که اين دستگاه دفاعي سالم است که سلول هاي سرطاني را از بين مي برند. دستگاه دفاعي قابليت تشخيص سلول سرطاني را از سلول سالم دارد. در صورت عدم سلامت دستگاه دفاعي، سلول هاي سرطاني تمام بدن را اشباح کرده و شخص مبتلا به سرطان مي گردد. دستگاه عصبي شامل مغز، ستون فقرات و اعصاب است که از ستون فقرات و نخاع منشعب مي گردد.
اين دستگاه عصبي است که کنترل دستگاه دفاعي و ساير اندامهاي بدن را بر عهده دارد. به عبارتي، براي اينکه بدن قوي باشد، دستگاه دفاعي آن بايد همچنان سالم و قوي باشد و چون دستگاه دفاعي بدن با دستگاه عصبي کنترل مي شود،بايد همواره سالم و بي عيب بماند. در نتيجه چک آپ کامل ستون فقرات بوسيله دکتر کايروپراکتيک بسيار واجب و ضروري مي باشد.
۴) ورزش:
بطور کلي ورزش بين ۲۰ ۳۰ دقيقه هر روز يا ۴ ۵ روز در هفته ضروري مي باشد. اين ورزش مي تواند شامل حرکات آساني چون تند راه رفتن، رقصيدن و يا دوچرخه سواري باشد و از ضروريات روزانه است.
۵) تغذيه:
بهترين نوشانه آب و بهترين غذا، غذاهايي هستند که باعث هماهنگي بيوشيمي بدن شما مي شوند. اين غذاها از شخصي به شخص ديگر متفاوت بوده و تنها راه يافتن غذايي مناسب براي شخص Metabolic Typing مي باشد. اجازه دهيد که دوباره متذکر شوم که احتياجات غذايي شما، همانند اثر انگشت شما منحصر به فرد شما است، در نتيجه نمي توان گفت که فرضاً گوشت قرمز براي همه بد و يا ميوه جات براي همه خوب است. براي مطالعه اين مطلب، به مقاله گذشته من در پيام آشنا و يا به www.ifchiro.com , Metabolic Typing مراجعه نماييد.
۶) و اما نکته آخر تفکر سالم مي باشد.
حال شايد به خاطر تاريخ کشورمان و يا سرنوشت خودمان بعنوان ايراني، اکثر ايرانيان خود را کماکان مشغول با خاطرات بد گذشته و يا افکار منفي مشغول مي کنند. در صورتي که افکار مثبت و خوش بيني است که سلامت را در آغوش خود دارد. توصيه من آن است که خود را در محيطي مثبت قرار دهيد و کتابهايي که آموزش مثبت بيني را در بردارند مطالعه نماييد. اين رابه خاطر داشته باشيد که تعداد کثيري از مردم با مثبت بيني، سخت ترين مشکلات مربوط به سلامت و يا کار خويش را پشت سرگذاشته اند.
بياييد امروز نخستين قدم را در بدست آوردن سلامت واقعي برداريد و بياد داشته باشيد که سلامت نهايي در دست خود شما است و اين کمبود دارو نيست که بيماري مي آفريند، بلکه نداشتن اطلاعات و بي توجهي افراد است که منجر به بيماري مي شود.

هيچ دو نفري مانند هم نيستند، مثلاً در تجويز درمان هاي ضد سرطان براي دو نفر، ممکن است نحوه ي پاسخ دهي اين افراد بسيار متفاوت باشد: در يک نفر عوارض جانب ...

بيماري که معرفي مي شود آقايي است ۸۲ ساله که حدود چند ماه است دچار بي اشتهايي و کاهش وزن شده به طوري که در مدت زمان يک ماهه حدود ۱۵ کيلوگرم وزن کم کرده ...

سرطان (Cancer) رشد خطرناک بافت بدن بوسيله تقسيم سريع سلولهاي بدن است. سرطان اساسا يک بيماري ژنتيکي است. اطلاعات اوليه سلولهاي سرطاني به دو صورت وجود د ...

يکي از توصيه هاي هميشگي متخصصان پوست و مو به افراد مراجعه کننده، مصرف فراوان سبزيجات و ميوه هاي تازه است. اين خوراکي ها به ميزان قابل توجهي داراي ويتا ...

سلولهاي سرطاني به دو صورت وجود دارند: اول نوعي که به آن حالت پيشرونده گويند و آن عبارت از استعداد سرايت و تخريب بافتهاي مجاور است، بطور مثال سلولهاي س ...

اطلاعات اوليه سلولهاي سرطاني به دو صورت وجود دارند: اول نوعي که به آن حالت پيشرونده گويند و آن عبارت از استعداد سرايت و تخريب بافتهاي مجاور است، بطور ...

اطلاعات اوليه سلولهاي سرطاني به دو صورت وجود دارند: اول نوعي که به آن حالت پيشرونده گويند و آن عبارت از استعداد سرايت و تخريب بافتهاي مجاور است، بطور ...

پوست تان را در مقابل آفتاب بيمه کنيد . . . مواجهه با نور خورشيد براي بدن مزايا و معايبي دارد که به طول زمان و تعداد دفعات مواجهه، شدت نور و حساسيت پوس ...

دانلود نسخه PDF - سرطان