up
Search      menu
پزشکی و دامپزشکی :: مقاله سرطان PDF
QR code - سرطان

سرطان

راه هاي ساده و موثر پيشگيري از سرطان

طبق تحقيقات رعايت يک شيوه زندگي سالم مي تواند به کاهش ۷۰درصد علل سرطان ها کمک کند. کارشناسان مي گويند، در اين رژيم غذايي سالم، ورزش روزانه و استعمال نکردن دخانيات اهميت زيادي دارد. علاوه بر رعايت اين رژيم غذايي راه هاي ساده و موثر ديگري نيز وجود دارد که مي تواند در پيش گيري از ابتلا به سرطان نقش داشته باشد. در اين مطلب از سايت «Prevention» به چند نکته تازه اشاره خواهيم کرد که در کاهش خطر ابتلا به سرطان موثر است:
▪ تصفيه آب مصرفي؛ با نصب دستگاه تصفيه کننده، خطر قرار گرفتن خود و خانواده را در معرض مواد سرطان زا و موادشيميايي مختل کننده هورمون ها کاهش دهيد. بررسي جديد نشان مي دهد آب تصفيه شده در منزل از آب معدني بهتر است.
آب آشاميدني را در ظروف استيل و يا شيشه اي نگهداري کنيد. زيرا خطر نشت ماده آلوده کننده از بطري هاي پلاستيکي وجود دارد.
▪ قبل از کباب کردن، گوشت ها را در رزماري و آويشن بخوابانيد؛ گوشت هاي کباب شده مي تواند حاوي ماده اي سرطان زا به نام هتروسيکليک آمين باشد که با داغ شدن گوشت به دماي بالا به وجود مي آيد. در گوشت هاي زغال شده نيز ماده سرطان زا به نام پلي سيکليک آروماتيک هيدروکربن ايجاد مي شود.
اگر چه کارشناسان کباب کردن گوشت را توصيه نمي کنند اما در صورت لزوم گوشت را به مدت يک ساعت در مواد حاوي رزماري و آويشن بخوابانيد. اين دو گياه که غني از آنتي اکسيدان است، خطر بروز مواد سرطان زا را به ميزان ۸۷درصد کاهش مي دهد.
▪ نوشيدني هاي کافئين دار بخوريد: طي بررسي که محققان انگليسي انجام دادند دريافتند افرادي که روزي ۵ فنجان قهوه مي خورند نسبت به افرادي که به حداقل مصرف قهوه اکتفا مي کنند ۴۰درصد کمتر در معرض خطر ابتلا به سرطان مغز قرار گرفتند. خوردن روزانه قهوه خطر بروز سرطان دهان و گلو را نيز به همان مقدار کاهش مي دهد. علاوه بر آن طبق تحقيقات انجام شده قهوه کافئين دار نسبت به چاي محافظ بهتري در مقابل سرطان هاي ذکر شده مي باشد.
▪ براي کاهش خطر سرطان، مصرف آب خود را بالا ببريد؛
مصرف مقدار زياد آب و مايعات با رقيق کردن تراکم عوامل سرطان زا در ادرار و دفع سريع آن از مثانه، خطر بروز سرطان مثانه را کاهش مي دهد. مصرف روزي ۸ليوان آب در روز توصيه مي شود.
▪ سبزي هاي سبز پررنگ را انتخاب کنيد؛
اين بار که براي خريد سبزي رفتيد، سبزي هاي سبز پررنگ را انتخاب کنيد زيرا که کلروفيل و سبزينه اين گياهان سرشار از منيزيم است که سرطان روده را در زنان کاهش مي دهد. کمبود منيزيم در بدن باعث تکثير غيرطبيعي سلول ها خواهد شد.
▪ ورزش خطر بروز سرطان سينه را کاهش مي دهد؛
هفته اي ۲ ساعت ورزش هايي مانند پياده روي تند خطر بروز سرطان سينه را ۱۸درصد کاهش مي دهد. ورزش هاي منظم نيز با سوزاندن چربي که استروژن توليد مي کند، خطر بروز اين نوع سرطان را کاهش مي دهد. استروژن نقش مهمي در بروز سرطان سينه دارد.
▪ از بردن لباس ها به خشک شويي تا حد امکان صرف نظر کنيد؛
موادي به نام پرکلرين اتيلين که در خشک شويي ها مورد استفاده قرار مي گيرند مي تواند عامل بروز سرطان کبد، کليه و خون باشد، خطر عمده متوجه افرادي است که به طور مستقيم با اين مواد در ارتباط مي باشند.
▪ خانم ها مراقب سرطان سينه باشند و از پزشک خود سوال کنند؛
نتيجه پرتونگاري و يا ماموگرافي با تراکم ۷۵درصد و يا بالا در زنان نشانگر احتمال خطر ۵ برابري بروز سرطان سينه نسبت به زنان با تراکم پايين تر است. يکي از فرضيه هاي تراکم بالاي سينه بالا بودن ميزان استروژن است که با انجام دادن ورزش مي توان آن را کاهش داد.
▪ از تلفن همراه کمتر استفاده کنيد؛
تلفن همراه را فقط براي تماس هاي کوتاه و پيام فرستادن به کار ببريد. در غير اين صورت از گوشي استفاده کنيد تا تلفن و انرژي منتشر شده از آن از سر شما فاصله داشته باشد. اگر چه هنوز ارتباط بين سرطان مغز و تلفن همراه ثابت نشده است اما محققان زيادي معتقدند که با هم ارتباط دارند.
▪ رنگ مناسب براي پوشش انتخاب کنيد؛
محققان اسپانيايي معتقدند انتخاب رنگ مناسب براي پوشش خارج از منزل مي تواند در مقابل سرطان سينه محافظت کند. رنگ قرمز و آبي نسبت به رنگ هاي سفيد و زرد پوشش بهتري در برابر اشعه ماوراءبنفش مي باشد.
▪ غذاهاي سالم مصرف کنيد؛
استفاده از آنتي بيوتيک و هورمون ها در گوشت مي تواند سرطان زا باشد، مصرف سبزي هاي ارگانيک که بدون استفاده از موادشيميايي کشت مي شود توصيه شده است. موادغذايي غيرارگانيک را بايد کاملا شست وشو دهيد تا از سموم پاک شود. حداقل ۴۰نوع مواد سرطان زا در حشره کش هايي که در مزارع استفاده مي شوند وجود دارد.
▪ برچسب مواد را براي داشتن اسيد فوليک کنترل کنيد؛
اگر چه مصرف اسيد فوليک براي جلوگيري از نقص جنين به زنان باردار و يا در شرف بارداري توصيه شده اما مصرف بالاي نوع مصنوعي آن مي تواند سرطان زا باشد. اگر مصرف بالاي غلات و يا غذاهاي غني شده داريد از مصرف مولتي ويتامين هاي دارويي صرف نظر کنيد.
▪ مصرف کلسيم را بالا ببريد؛
مصرف روزانه لبنيات بدن را در برابر سرطان روده محافظت مي کند.
▪ به غلات سبوس دار رو بياوريد؛
مصرف نان سفيد، پاستاي تصفيه شده، برنج سفيد، سيب زميني و شيريني جات که در افزايش سريع قند خون نقش دارد خطر بروز سرطان رکتوم را افزايش مي دهد. بنابراين تا حد امکان از غلات سبوس دار استفاده کنيد.
▪ دردها را جدي بگيريد؛ در صورتي که با نفخ معده، درد لگن و تکرر ادرار شديد روبه رو هستيد بلافاصله به پزشک مراجعه کنيد زيرا که اين مي تواند علائم سرطان تخمدان باشد.
اين بيماري که توسط زنان و پزشکان جدي گرفته نمي شود مي تواند بسيار خطرناک باشد. در صورتي که سرطان در مرحله اوليه قبل از سرايت به قسمت هاي بيرون تخمدان تشخيص داده شود، احتمال افزايش طول عمر تا ۵ سال بين ۹۰تا ۹۵درصد افزايش مي يابد.
▪ از اسکن هاي غيرضروري بپرهيزيد؛
اگر چه دستگاه هاي سي تي اسکن، وسيله تشخيصي خوبي است اما نسبت به دستگاه پرتوايکس، اشعه بيشتري را ايجاد مي کنند. دوز بالاي اشعه مي تواند سرطان خون ايجاد کند. بنابراين از استفاده زياد از اسکن به علت مراجعه به پزشکان متعدد پرهيز کنيد و به جاي آن و در صورت لزوم MRI و يا دستگاه هاي اولتراسوند جايگزين شود.
▪ وزن کم کنيد؛
اضافه وزن عامل ۲۰درصد تمامي مرگ و ميرهاي زنان و ۱۴درصد مردان است.کاهش وزن افزايش توليد هورمون هاي زنان توسط بدن را مي کاهد و در نتيجه بدن در برابر سرطان سينه و سرطان تخمدان محفوظ مي شود.

هيچ دو نفري مانند هم نيستند، مثلاً در تجويز درمان هاي ضد سرطان براي دو نفر، ممکن است نحوه ي پاسخ دهي اين افراد بسيار متفاوت باشد: در يک نفر عوارض جانب ...

بيماري که معرفي مي شود آقايي است ۸۲ ساله که حدود چند ماه است دچار بي اشتهايي و کاهش وزن شده به طوري که در مدت زمان يک ماهه حدود ۱۵ کيلوگرم وزن کم کرده ...

سرطان (Cancer) رشد خطرناک بافت بدن بوسيله تقسيم سريع سلولهاي بدن است. سرطان اساسا يک بيماري ژنتيکي است. اطلاعات اوليه سلولهاي سرطاني به دو صورت وجود د ...

يکي از توصيه هاي هميشگي متخصصان پوست و مو به افراد مراجعه کننده، مصرف فراوان سبزيجات و ميوه هاي تازه است. اين خوراکي ها به ميزان قابل توجهي داراي ويتا ...

سلولهاي سرطاني به دو صورت وجود دارند: اول نوعي که به آن حالت پيشرونده گويند و آن عبارت از استعداد سرايت و تخريب بافتهاي مجاور است، بطور مثال سلولهاي س ...

اطلاعات اوليه سلولهاي سرطاني به دو صورت وجود دارند: اول نوعي که به آن حالت پيشرونده گويند و آن عبارت از استعداد سرايت و تخريب بافتهاي مجاور است، بطور ...

اطلاعات اوليه سلولهاي سرطاني به دو صورت وجود دارند: اول نوعي که به آن حالت پيشرونده گويند و آن عبارت از استعداد سرايت و تخريب بافتهاي مجاور است، بطور ...

پوست تان را در مقابل آفتاب بيمه کنيد . . . مواجهه با نور خورشيد براي بدن مزايا و معايبي دارد که به طول زمان و تعداد دفعات مواجهه، شدت نور و حساسيت پوس ...

دانلود نسخه PDF - سرطان