up
Search      menu
پزشکی و دامپزشکی :: مقاله سرب در محصولات مصرفي PDF
QR code - سرب در محصولات مصرفي

سرب در محصولات مصرفي

سرب و سلامت انسان

سرب در محصولات مصرفي : دليلي براي نگراني ؟
انسانها روزانه با مقادير ناچيزي از سرب ، همانند ساير آلوده کننده ها که مقادير اندکي دارند، از طريق مصرف غذا و آب تماس دارند. هراز چندگاه ، يک نگراني در مورد بهداشت عمومي به علت کشف منبع جديدي از سرب ممکن است ايجاد شود. اين نگراني ها بيشتر در مورد کساني که به صورت وسيع از محصولات مصرفي حاوي مقادير اندک سرب استفاده مي کنند مصداق دارد.
● نتايج و توصيه ها
سرب يکي از پايدارترين و منتشرترين فلزات سنگين محيط زيست است . در صورت تماس و جذب کافي ميتواند براي انسان مسموميت زا باشد . به علت اينکه هيچگونه نفع ياعملکرد ضروري شناخته شده اي در سيستم هاي حياتي ندارد بايد افراد را از مواجهه زياد با سرب حفاظت نموده و عامه مردم را در مورد عادات شخصي آموزش داد تا به اين هدف کمک شود.
در سالهاي اخير در مورد نقش سرب در اثرگذاري روي رفتار و نمو عصبي کودکان مطالب زيادي نگاشته شده است . سرب واضحاً قادر به اثرگذاري منفي روي سيستم اعصاب مرکزي در مقادير بالاي BLL مي باشد ولي به علت عوامل گمراه کننده متعددي که روي هوش و رفتار عصبي کودکان اثر مي گذارند دشوار است که بتوان اثرات رفتاري يا نورلوژيک چشمگيري از نظر مسموميت شناسي به سطح پائين BLL مرتبط نمود. براي اکثر کودکاني که در معرض خطر بالا قرار ندارند رويکردي بر پايه آموزش و پيشگيري و کاهش مواجهه با سرب توصيه مي شود. راهکارهاي ساده اي که بيان مي شود کمک مي کند تا خطر تماس و ايجاد اثرات مضر براي سلامتي کودکان و بزرگسالان به حداقل برسد.
● راهکارهاي کلي شخصي
براي خانه هايي که قبل از سال ۱۹۶۰ ساخته شده اند و رنگ ديوارها پوسته مي دهد، مشخص کنيد آيا رنگ داراي سرب است و تضمين براي برداشتن رنگ وجود دارد (رنگهاي سست که در چهار چوب پنجره هستند بر اثر باز و بسته شدن تمايل به تخريب دارند). ساکنين خانه (مخصوصاً کودکان و زنان حامله) نبايد در زمان فعاليتهاي مربوط به برداشتن سرب در خانه باشند.
به علت اينکه نميتوان از تماس کودکان با اشياء آلوده ممانعت کرد ، بازي کودکان را تحت نظر داشته باشيد تا از خوردن آنها جلوگيري کنيد.
به کودکان اهميت کارهاي بهداشتي ، مخصوصاً شستن دست قبل از غذا خوردن را گوشزد نماييد.
بر اهميت تغذيه خوب مخصوصاً در افرادي که کمبود کلسيم يا آهن دارند و به همين علت تمايل به داشتن سطوح بالاتر سرب خون دارند تأکيد کنيد. افراد داراي نقصانهاي تغذيه اي به اثرات مسموميت زاي سرب حساس تر هستند.
اگر در خانه هاي قديمي با لوله کشي فرسوده زندگي مي کنيد بگذاريد آب شير ۳۰ ثانيه برود يا زماني که آب روان است قبل از مصرف آن را سرد کنيد.
درخواست آزمايش سرب خون وريدي براي کودکتان در صورتي که شواهدي از تماس شديد با سرب دارد (وجود منابع شناخته شده يا احتمالي سرب بعلاوه علائم باليني مثل خستگي تغييرات رفتاري ، اختلالات گوارشي) بنمائيد.
● راهکارهاي بهداشت عمومي
محصولات مصرفي حاوي سرب ، مخصوصاً باتريهاي داراي سرب را با روشهاي توصيه شد بازيافت نموده يا به روش صحيحي دور بريزيد.
نگه داري ، جابجايي و دور ريختن مواد داراي سرب يا آلوده به سرب (مثل قطعات و گرد و غبار رنگ ها) به دقت و با روش صحيح انجام گيرد.
اگر شما کارفرما هستيد و مواجهه با سرب جزو خطرات بالقوه محل کار است ، استاندارد سرب براي کارگراني که به خاطر کار در معرض سرب هستند را بکار ببريد.
در فعاليتهاي فوق برنامه و تفريحي خود از مواجهه با مواد آلوده به سرب پرهيز کنيد (مثلاً ساختن گلوله و وزنه قلاب ماهيگيري ، لحيم کردن با سرب ، تهيه شيشه پنجره رنگ آميزي شده با سرب)
ازبرنامه هاي کنترل سرب که اشخاص در معرض خطر بالا را از طريق تحقيقات دنباله دار، کارهاي آموزشي و هشيار نمودن عموم مردم مشخص مي کنند حمايت کنيد. با وجوديکه ما اثرات BLL پايين را بر سلامتي انسان نمي دانيم ، با کاهش مقدار محيطي و مواجهه انسان با سرب ، B.L.L و خطر عوارض آن بر انسان کاهش پيدا مي کند. سطوح سرب در محيط زيست اطراف ما در حال کاهش است . در آينده ما بايد در زمان مناسب براي کاهش BLL اقدام کنيم .
در نهايت ، از نقطه نظر وسيع تر در بهداشت عمومي ، بايد براي افرادي از جامعه که بيشتر در معرض سرب هستند اين خطر را کاهش دهيم و همزمان دورنماي ساير خطرات شناخته شده محيط زيستي سلامتي که نياز به توجه معادل يا بيشتر دارد را تشخيص دهيم .
● اما مطالبي پيرامون غذاهاي آماده و فراوري شده
اين دسته مواد غذائي عبارتند از انواع شکلات، پفک ،بيسگوئيت، پاستيلهاي رنگي، نوشابه ها، فراورده هاي گوشتي غير استاندارد و بيش از اندازه و انواع فست فود ها به علت بار آلودگي بالاي آنها و همچنين به علت چربي بيش از اندازه آنها.
علت اينکه کاهش هوش را به زياده روي در مصرف اين دسته از مواد غذائي نسبت مي دهند دور از انتظار نيست چرا که وقتي با نگاه موشکافانه به اين دسته از غذا ها نگاه مي کنيم مشخص مي شود به علت وجود مواد نگهدارنده و انواع رنگها که از طريق خوردن زياد اين دسته از مواد غذائي به بدن کودک انتقال مي يابد ، جذب يک سري از ريز مغذي ها مختل يا کاهش مي يابد. از طرفي اين دسته از مواد غذائي بيشتر داراي کالري هستند تا پروتئين و باعث افزايش وزن کودک نيز خواهند شد که خود با افزايش بافت چربي در اطراف اندامهاي بدن بخصوص رگها و موئي رگهايي که وظيفه تامين خون واکسيژن بافتها ها را بر عهده دارندمي شوند .
بيشتر اين کودکان بخشي از غذاي خود را با خوردن اين مواد غذائي بي ارزش تامين مي کنند و به علت کاهش ريز مغذي ها دچار يک سيکل منفي در اشتها نسبت به دريافت ديگر مواد غذائي خواهندشد. بيشتر والدين در هنگام درخواست کودک خود دقت لازم در نداشته و بلافاصله با درخواست کودک موافقت مي کنند.
من با خوردن مواد غذائي ذکر شده در بالا مخالف نيستم ، اگر زمان و مقدار مصرف اين دسته از غذا ها رعايت شوند مشکلي پيش نخواهدآمد.

● عوارض عصبي محيطي: پلي ميوزيت هاي سربي حاصل مسموميت هاي طولاني اند. تابلوي کلاسيک آن فلج عضلات ساعد از نوع شبه راديال است که معمولاً بدون اختلالات حس ...

درآينده‌اي نه چندان دور، وقتي بسته‌بندي محصولاتي همچون پلاستيك‌هاي شكلات را دور مي اندازيم، شركت هايي خواهند بود تا آنها را جمع آوري كرده و از آنان مح ...

مقدمه: دلايل تقاضا براي محصولات ارگانيك در سطح جهان: 1- اولين دليل مهم براي تقاضاي جهاني نسبت به محصولات ارگانيك وجود خواص غذايي بهتر و طبيعي اين محصو ...

توليد کلينکر در صنعت سيمان، طي واکنش هاي متعدد شيميائي درون کوره صورت مي گيرد. به دليل بالا بودن دماي ذوب مواد معدني مورد استفاده در توليد کلينکر، جهت ...

۹ مهر روز جهاني ناشنوايان است. براي ما آدم هاي شهري که يکي از بزرگ ترين معضلات مان آلودگي صوتي است، تصور دنياي بدون صدا شايد غيرممکن باشد. براي ما که ...

در جامع بين عوام مردم به طور کلي، زنبور عسل را تنها با محصول عسل آن شناخته اند. اما زنبور عسل انواع محصولات را توليد مي کند. از جمله: بره موم، ژله شاه ...

1 واكسن بيماري مارك در حال حاضر دو نوع واكسن مارك در ايران به مصرف مي رسد : الف H.V.T vaccine : اين نوع واكسن از هر پس ويروس بوقلمون و به صورت ليوفيلي ...

ازن که جز اصلي مه دود است، گازي است که از ترکيب اکسيد نيتروژن و هيدروکربنها در حضور نور آفتاب بوجود ميآيد. در اتمسفر ، ازن بطور طبيعي به صورت لايهاي ک ...

دانلود نسخه PDF - سرب در محصولات مصرفي