up
Search      menu
تغذیه و خوراکیها :: مقاله سالم غذا خوردن PDF
QR code - سالم غذا خوردن

سالم غذا خوردن

خوراکي هاي لذتبخش اما مضر!

هر کاري رسم و راهي دارد. رسم و راه سالم غذا خوردن هم سرخ نکردن آن است، زيرا سرخ کردن، مواد مغذي غذا ها را کاهش داده کالري آن را افزايش مي دهد و ضمنا اگر نشاسته و قند در حرارت زياد با روغن بسوزند مواد سرطان زا ايجاد مي کنند. حالا اگر اصرار داريد غذاهاي خود را به صورت سرخ کردني مصرف کنيد بهتر است روش درست آن را به کار ببنديد.
مهم ترين نکته اين است که از روغن سرخ کردني استفاده کنيد، زيرا اين نوع روغن ديرتر دود مي کند. روغن با دود کردن تغيير مي کند و ترکيب آن عوض مي شود و هر بار زودتر از دفعه قبل که از آن استفاده کرده ايد دود مي کند.
دوستي را ديدم که يک آبکش سيب زميني را در روغن داغ مي ريخت و مدام به روغن داخل تابه مي افزود. نتيجه، سيب زميني هاي خميري شکل بود که تا حد وا رفتن روغن جذب کرده بودند.
اگر مي خواهيد غذاي سرخ شده ترد و خوشمزه اي داشته باشيد بايد قبل از اين که مواد غذايي را به داخل روغن بيندازيد آنها را کاملا خشک کنيد. سيب زميني ، کدو و بادنجان با نمک پاشيدن و از دست دادن مقداري آب تردتر و خوشمزه تر مي شوند.
براي سرخ کردن آنها اول در يک حوله يا پارچه تميز خشکشان کنيد و بعد آنها را درون روغن داغ شده بريزيد. اگر يک ذره کوچک از سيب زميني که داخل روغن انداخته ايد رو آمد و روغن اطراف آن جوشيد يعني وقت ريختن سرخ کردني ها است.
براي اين که روغن داغ به شما نپرد يک کفگير داخل آن بگذاريد و مواد را روي کفگير بريزيد و سپس کفگير را از توي روغن برداريد.
در اين حرارت، در سطح مواد غذايي، سريع يک لايه سرخ شده نازک تشکيل مي شود که باعث مي شود روغن نتواند از ماده غذايي عبور کند و ماده غذايي فقط با حرارت پخته و سرخ شود.
بعضي از خانم هاي خانه دار قبل از سرخ کردن در روغن نمک مي ريزند و اعتقاد دارند که نمک درجه حرارت روغن را بالا مي برد و مواد سرخ کردني بهتر تفت مي خورد، اما توصيه ما اين است که قبل از سرخ کردن به غذا نمک نزنيد اين کار باعث مي شود روغن زودتر دود کرده ترکيبات مسموم توليد کند. ضمن اين که اين کار سبب مي شود مواد غذايي، آب پس بدهند و روغن بپرد.
شما مي توانيد مواد را در حالت نيمه منجمد سرخ کنيد تا کمتر روغن جذب کنند. بخصوص سبزيجات را مي توانيد با اين روش سرخ کنيد.
اگر به سرخ کردن که البته اصلا براي سلامتي مفيد نيست علاقه داريد استفاده از سرخ کن هايي که با يک قاشق روغن تا يک کيلو مواد سرخ کردني را سرخ و تنوري مي کنند بسيار مفيدتر و بهداشتيتر از سرخ کن هايي است که براي هر بار استفاده نياز به يک ليتر روغن دارند.
راستي بعد از سرخ کردن با آن روغن ها مي خواهيد چه کنيد ؟
دوستي مي گفت: هر بار که ناچار مي شوم از سرخ کن استفاده کنم بعد از آن مقدار زيادي سبزيجات تهيه مي کنم و براي مصرف چند ماه، سبزي سرخ کرده آماده مي کنم.
خوب البته اين هم يک روش است اما بهترين کار اين است که به دفعات از يک روغن براي سرخ کردن استفاده نکنيم.
و اين نکته هم وجود دارد که استفاده از اين روش سبب مي شود سرخ کردني و بازهم سرخ کردني به رژيم غذايي ما افزوده شود و از آن گذشته به جاي مصرف غذاهاي تازه ناچار از خوردن سبزيجات فريزري شويم.
اگر دوست داريد همه چيز را به صورت سرخ شده بخوريد و رژيم غذاييتان اجازه نمي دهد. نمي توانيد از همان روز اول عادت خود را ترک کنيد.
بهتر است اول از غرقه کردن مواد در روغن داغ چشم پوشي کنيد و سرخ کن هايي را که به اين شيوه کار مي کند به کسي (که لابد به سلامتيش علاقه مند نيستيد )! هديه دهيد.
بعد به سرخ کردن در ظروف چدني که نمي گذارد روغن زياد داغ شود تا بسوزد اکتفا کنيد و در مرحله نهايي مواد بخارپز شده را با آغشتن به روغن زيتون در فر قرار دهيد تا کاملا تنوري شود. خواهيد ديد که عادت خوردن غذاهاي سرخ شده در شما به چيز بهتري تبديل شده است.
● از تفت دادن تا روغن جوش کردن
تفت دادن يعني ريختن مواد خوراکي که اغلب شامل سبزيجات است داخل روغن داغ و زيرورو کردن آنها روي آتش تند. بهترين ظرف براي اين کار ظروف گود چدني است. اين کار که در آشپزي چيني نيز مرسوم است بيش از ۱۰ دقيقه زمان نمي برد و مواد غذايي تا حد زيادي خواص خود را حفظ مي کنند.
در اين روش معمولا اول مقداري سير يا پياز را تفت مي دهند و بعد گوشت را به آن مي افزايند. گوشت اگر از گوشت قرمز باشد بايد از بخشهاي لطيف آن استفاده شود و قبلا ترد شده باشد. آن را چند بار چرخ مي دهند و خيلي زود گوشت خود را جمع مي کند. در اين مرحله و قبل از اين که آب بيندازد گوشت ترد است اما اگر تفت دادن ادامه يابد سفت و غير قابل خوردن مي شود.
در اين مرحله تره بار را مي ريزند و با پاشيدن نمک، رنگ آن را ثابت مي کنند. پيش از اين که رنگ تره بار برگردد دوباره گوشت را به تابه اضافه کرده کمي ديگر چرخ مي دهند و غذا آماده مي شود.
سرخ کردن را نيز قبلا توضيح داديم اما غرقه کردن در روغن يا روغن جوش کردن شيوه ديگري است که در آشپزي ايران خصوصا در پخت غذاي مجالس مرسوم است. براي اين کار گوشت را چند ساعت قبل مزه دار مي کنند و بعد از خواباندن آن در ترکيبي از آرد يا آرد سوخاري و تخم مرغ يا بدون اينها آن را در روغن فراوان فرو مي برند طوري که در آن غوطه ور شود. اين کار به سرعت مرغ و ماهي را مي پزد و لايه خارجي آن را برشته مي کند. اين حرارت بالا معمولا بوي بد گوشت ماهي و مرغ را نيز کاهش مي دهد.

بر اساس پيشرفتهاي اخير در زمينه رده بندي و نامگذاري ( تاكسونومي ) جنس سالمونلا (از خانواده آنتروباكترياسه) شامل دو گونه مي باشد : ۱) سالمونلا انتريكا ...

«اَلصَّلوةُ مِعراجُ المُومِن». نماز معراج مؤمن است. پيامبر اکرم (ص) نماز زيباترين جلوه پرستش، والاترين گونه نيايش، جلوه اي زيبا از بند گي و عبود يت و ...

سال هاي اخير مسوولان در وزارتخانه هاي متفاوت از واژه هاي امنيت غذايي و ايمني غذا صحبت مي کنند و در سند چشم انداز توسعه نيز به اين مهم پرداخته شده است ...

در «غذاي ايراني» اين هفته، سري مي زنيم به قزوين؛ شهري که با تهران فقط يکي دو ساعت فاصله دارد اما آداب و رسوم مردم اش با آداب و رسوم تهراني ها خيلي متف ...

در ابتدا بايد تعريفي کلي از غذا و صنعت مربوط به آن داشته باشيم : غذا Food : عبارت است ازماده جامد يا مايع اطلاق مي شود که بعد از خوردن و هضم و جذب بتو ...

در برخوردهاي روزانه دندان اولين نکته اي است که مخاطب با آن مواجه مي شود، دندان هاي سپيد و دهان خوشبو اولين نکته اي است که مصاحبت با مخاطب رودررو را بر ...

در ماه پربرکت رمضان، به منظور حفظ سلامتي و بهره گيري بيشتر از روزه داري به ذکر برخي نکات مورد نياز و مشترک اغلب روزه داران در مورد تغذيه سالم در اين م ...

1) پاستوريزه سازي(PASTEURIZATION): روشي براي کشتن اغلب ميکروارگانيسمهاي بيماريزا (کاهش تعداد آنها تا حدي که ايجاد بيماري نکنند) و غير فعال ساختن آنزيم ...

دانلود نسخه PDF - سالم غذا خوردن