up
Search      menu
پزشکی و دامپزشکی :: مقاله سالمندي PDF
QR code - سالمندي

سالمندي

سالمندي را مديريت کن

سالخوردگي با بروز تغييرات جسماني متعددي همراه است که توانايي ها و قابليت هاي جسماني فرد را محدود مي کند. توجه به زندگي سالمند مي تواند به سالمندان در پيشگيري از عوامل آسيب پذير تاثير داشته باشد.
● سرگيجه و عدم تعادل
«سرگيجه و عدم تعادل» يکي از عواملي است که مي تواند باعث سقوط و افتادن شود. سرگيجه علل مختلفي دارد. در صورت داشتن چنين مشکلي، حتماً به پزشک مراجعه کنيد. گاهي سرگيجه به علت وضعيت بدني خاصي ايجاد مي شود. در اين گونه موارد، با رعايت توصيه هاي زير مي توان از بروز سرگيجه جلوگيري کرد:
▪ خم کردن سر به عقب: حرکت سر به عقب، مانند آنچه هنگام نگاه کردن به آسمان يا برداشتن جسمي از طبقات بالاي قفسه پيش مي آيد، ممکن است باعث سرگيجه و عدم تعادل شود. اين امر به علت تغييراتي است که با افزايش سن در بدن ايجاد مي شود. براي پيشگيري از آن، بهتر است لوازم مورد نياز خود را در طبقات پايين تر قفسه قرار دهيد تا مجبور به خم کردن سر به عقب نشويد .
همچنين موقع لم دادن روي مبل يا تکيه به پشتي نيز دقت داشته باشيد که سر خود را خيلي به عقب خم نکنيد. مراقب باشيد که روي مبل يا پشتي خوابتان نبرد؛ زيرا ممکن است سر در وضعيت نامناسب و خم به عقب قرار گيرد .
▪ بلند شدن ناگهاني - هنگام برخاستن از رختخواب، ابتدا به آرامي بنشينيد و بعد بايستيد؛ زيرا بلند شدن ناگهاني نيز مي تواند باعث سرگيجه و سقوط شود .
▪ مصرف خودسرانه داروها : هنگامي که پزشک براي شما داروي خواب آور يا داروي ضدفشارخون تجويز مي کند، مصرف اين داروها براي شما لازم بوده و به حفظ سلامتي شما کمک مي کند. اما هرگز بدون تجويز پزشک دارو مصرف نکنيد. مصرف خودسرانه داروهاي ضد فشار خون نيز مي تواند باعث افت ناگهاني فشار خون شده و موجب سرگيجه و افتادن شود .
● مشکلات بينايي
ضعف بينايي يکي ديگر از عوامل ايجاد حوادثي مانند زمين خوردن و تصادفات رانندگي است. برخي از شايع ترين مشکلات چشم عبارتند از :
▪ عادت کردن چشمها به تاريکي: وقتي در شب وارد اتاقي مي شويم که چراغ آن خاموش است، مدتي طول مي کشد که چشم ما به تاريکي عادت کند تا بتوانيم اشياي داخل اتاق را ببينيم و کليد برق را پيدا کنيم. با افزايش سن، چشمها ديرتر به تاريکي عادت مي کنند. بنابراين هنگام ورود به اتاق تاريک يا هنگام بيرون رفتن در شب عجله نکنيد و اول محيط را روشن کنيد .
▪ پيرچشمي: شايد براي شما هم پيش آمده است که نتوانيد سوزن را نخ کنيد و يا موقع خواندن روزنامه زود خسته يا دچار سردرد شويد. در حالي که تابلوها و چيزهايي را که دور هستند به راحتي مي بينيد. اين حالت پيرچشمي است. پيرچشمي با افزايش سن به وجود مي آيد و اجسام نزديک خوب ديده نمي شود .
اين مشکل به راحتي با مراجعه به پزشک و تهيه عينک مناسب برطرف مي شود .نبايد با کم توجهي به کاهش بينايي، خود را از مطالعه راحت و انجام کارهاي روزانه محروم نماييد .
مطالعه و کارهاي چشمي را در نور کافي انجام دهيد تا از خستگي و ابتلا به برخي بيماريهاي چشم در امان بمانيد .
▪ آب مرواريد : آب مرواريد مشکل ديگري است که با افزايش سن ايجاد مي شود. در اين بيماري عدسي چشم کم کم کدر مي شود و نمي توان به راحتي ديد. اين بيماري با يک عمل جراحي کوچک و استفاده از عينک مناسب برطرف مي شود .
▪ عفونتهاي چشمي: چشم در مقابل آلودگي بسيار حساس است و يک تماس جزيي به عنوان مثال ماليدن چشم با دست آلوده مي تواند موجب عفونت چشم شود. اين عفونت با قرمزي، خارش، سوزش، آبريزش و جمع شدن ترشحات چرکي در گوشه چشم همراه است. اگر آن را درمان نکنيم، مشکل بينايي پيدا خواهد شد. عفونت هاي چشم با رعايت بهداشت و درمان دارويي با تجويز پزشک بهبود مي يابد .
رعايت بهداشت و تميزي چشم ها بسيار مهم است .
تماس دست آلوده با چشم را ساده و کم اهميت تلقي نکنيد
توجه: در صورت بروز هر نوع ناراحتي در ديدن، مثل تار شدن ديد، ديدن جرقه هاي نوراني، کج و معوج ديدن خطوط صاف، درد و قرمزي چشمها و ... به پزشک مراجعه کنيد .حتي اگر مشکلي نداريد معاينات دوره اي چشم پزشکي را انجام دهيد. اين معاينات به تشخيص به موقع و پيشگيري از بسياري بيماريهاي چشمي کمک مي کند. به عنوان مثال در بيماري آب سياه، ممکن است مشکل ديد وجود نداشته باشد و فقط با معاينه توسط چشم پزشک، تشخيص داده شود
در هواي آفتابي براي محافظت از چشمها از عينک آفتابي استفاده کنيد .
اگر چشم شما به سرما حساس است و دچار آبريزش از چشم مي شويد، هنگام خروج از منزل در هواي سرد عينک بزنيد. محافظت در مقابل سرما آبريزش چشم را کاهش مي دهد .
در صورت ورود گرد و غبار به چشم، چاي تازه دم شده تنها محلول خانگي است که مي توانيد براي شستشوي چشم از آن استفاده کنيد. البته به شرطي که فنجان و دستهاي شما کاملاً تميز باشد.اگر پس از شستشو احساس کرديد که چيزي در چشم باقي مانده است، از دستکاري چشم خودداري کرده و به پزشک مراجعه کنيد .
اگر به علت عفونتهاي چشمي، قطره يا پماد چشمي براي شما تجويز شده است اين نکات را به ياد داشته باشيد:
- پيش از بازکردن در قطره چشمي يا پماد چشمي دستهاي خود را با آب و صابون بشوييد. اگر فرد ديگري براي شما قطره را مي چکاند، از او بخواهيد که دستهايش را با آب و صابون بشويد
- پس از باز کردن در قطره يا پماد، آن را طوري روي زمين بگذاريد که لبه آن با زمين تماس نداشته باشد
- دقت کنيد که نوک قطره يا لوله پماد با چشم تماس پيدا نکند
- قطره و پمادهاي چشمي را سرساعت مصرف کنيد تا عفونت درمان شود
- هر قطره يا پماد چشمي مخصوص يک نفر است. از قطره و پماد چشمي فرد ديگر به هيچ وجه استفاده نکنيد
- از نگهداري طولاني مدت قطره ها و پمادهاي چشمي و استفاده مجدد از آنها خودداري کنيد .
براي کنترل فشار خون و قند خون به پزشک مراجعه کنيد؛ زيرا عدم تشخيص و درمان به موقع آنها مي تواند عوارض چشمي شديدي را به وجود بياورد .
● مشکلات شنوايي
شنيدن صداهاي موجود در محيط اطراف، در بسياري از مواقع ما را از خطر آگاه مي کند. در هنگام عبور از خيابان و يا رانندگي، کم بودن قدرت شنوايي مي تواند موجب بروز حادثه بشود.
علتهاي شايع کاهش شنوايي عبارتند از:
▪ کم شدن قدرت شنوايي به دليل افزايش سن : با افزايش سن کاهش شنوايي، کم کم بروز مي کند. بنابراين معاينه توسط پزشک لازم است. اگر کم شدن قدرت شنوايي مربوط به افزايش سن باشد، با استفاده از سمعک شنوايي بهتر مي شود .
▪ جمع شدن جرم در گوش: به طور طبيعي در مجراي گوش جرم درست مي شود. اين جرم زردرنگ و چرب است و براي محافظت از مجراي گوش لازم است. جرم گوش خود به خود به طرف بيرون حرکت مي کند و از مجراي گوش خارج مي شود. بنابراين نيازي به دستکاري و خارج کردن جرم وجود ندارد. از فرو بردن اجسامي مانند دسته عينک، سنجاق، سرخودکار و حتي گوش پاک کن در گوش خودداري کنيد چون علاوه بر آسيب رساندن به مجرا و يا پرده گوش موجب فشرده شدن جرم گوش در ته مجرا مي شوند. همچنين در هنگام حمام کردن از فرو بردن ليف در مجراي گوش و شستن آن با صابون يا شامپو خودداري کنيد؛ چون مواد شوينده باعث تحريک مجراي گوش مي شود و مي تواند موجب عفونت گوش شود. پس از حمام کردن نيز براي خشک کردن مجراي گوش هرگز از گوش پاک کن استفاده نکنيد؛ زيرا گوش پاک کن باعث تجمع و فشرده شدن جرم در انتهاي مجراي گوش مي شود. علاوه بر اين ممکن است پنبه نوک آن داخل مجرا باقي بماند. پس از حمام کردن، براي خشک شدن مجراي گوش، مي توانيد گوشه يک دستمال نخي را به صورت فتيله درآوريد و در ابتداي مجراي گوش قرار دهيد تا به تدريج آب جذب شده و مجرا خشک شود
در مواردي که ترشح جرم گوش افزايش يابد يا به علت دستکاري در ته مجرا جمع شده باشد، مراجعه به پزشک براي شستشوي گوش ضروري است .
▪ سوراخ شدن پرده گوش: عفونت گوش و يا فرو بردن اجسام نوک تيز مي تواند موجب سوراخ شدن پرده گوش شود. سوراخ شدن پرده گوش نيز يکي از علتهاي کاهش شنوايي است و براي بهبود آن بايد به پزشک مراجعه کرد. اگر پرده گوش شما سوراخ است پيش از حمام کردن يک پنبه آغشته به وازلين را جلوي مجراي گوش قرار دهيد تا مانع ورود آب به مجراي گوش شود؛ زيرا ورود آب به داخل گوش احتمال عفونت دوباره را بيشتر مي کند .
توجه : از رفتن به مکانهايي که سر و صداي زياد وجود دارد، خودداري کنيد. صداهاي بلند کاهش شنوايي را بيشتر مي کند.برخي از داروها براي گوش ضرر دارد و موجب کاهش شنوايي مي شود. بنابراين هيچ گاه بدون تجويز پزشک دارو مصرف نکنيد.

سلامت جنسي در هر سني مهم است. اين مقاله به اثرات سالمندي بر توانايي هاي جنسي و اينکه چه کارهايي مي توانيد بکنيد که پس از ۵۰ سالگي زندگي جنسي فعالي داش ...

گاهي کف دهان برجستگي هاي بادکنکي شکلي به وجود مي آيد که براي ظاهرش نگران کننده است. وقتي به دندان پزشک مراجعه مي کنيد متوجه مي شويد که اين برجستگي ها ...

يکي از مهم ترين پديده هايي که طي دوره سالمندي تغيير مي کند، خواب است و اين تغيير در بسياري از موارد، مشکل ساز است. ساختار خواب در سالمندان دچار تغيير ...

● سالمندي و برازندگي شما امسال چندمين سال زندگي تان را جشن مي گيريد؟ ۵۰ سالگي، ۶۰ سالگي و يا ۷۰ سالگي؟ به هر حال ما امسال براي شما هديه ويژه اي داريم ...

● سلول هاي بنيادي چه کاربردهايي مي تواند داشته باشد؟ بيش تر سلول هاي تخصص يافته ي انسان اگر آسيب سختي ببينند يا بيمار شوند، نمي توانند با فرايندهاي طب ...

با افزايش رفاه اجتماعي، گسترش امکانات بهداشتي و درماني و افزايش طول عمر به علت بهبود شاخصه هاي اقتصادي، فرهنگي و اجتماعي بيماري هاي دوران سالمندي بيش ...

دانلود نسخه PDF - سالمندي