up
Search      menu
پزشکی و دامپزشکی :: مقاله سارس PDF
QR code - سارس

سارس

چند سوال و جواب درباره سارس

● چند سوال و جواب درباره سارس
بيماري بسيار شديد تنفسي (Severe Acute Respiratory Syndrome) که اصطلاحا سارس خوانده مي شود تاکنون جان بيش از ۵۰۰ نفر را در سراسر جهان گرفته و بيش از ۷۳۰۰ نفر را مبتلا کرده است.
اين عفونت مرگبار سازمان بهداشت جهاني را واداشته است هشداري سراسري براي پزشکان و دولت ها صادر کند.
در مطلب زير آنچه تاکنون درباره اين ويروس کشف شده است تشريح مي شود:
● درباره منشا عفونت چه مي دانيم؟
نخستين گزارش هاي مربوط به آلودگي به اين ويروس سارس، در پي مرگ يک بازرگان آمريکايي در اواسط ماه مارس در بيمارستاني در هنگ کنگ منتشر شد.
وي به چين و ويتنام سفر کرده بود. به دنبال آن سفر، شماري از کارمندان بيمارستاني آن کشورها و همچنين کارمندان هنگ کنگي بيمار شدند.
با اين حال، گمان مي ورد سرمنشا اين ويروس استان جنوبي گوانگدانگ چين در ماه اوت بوده که در ماه نوامبر توسط مسافران هوايي در جهان منتشر شده است.
● نشانه هاي بيماري چيست؟
کارشناسان معتقدند که پس از ورود ويروس سارس به بدن، احتمالا تا ده روز طول مي کشد تا علائم بيماري ظهور کند. نشانه هاي شناخته شده بيماري مانند نشانه هاي آنفولانزا از جمله تب شديد، سردرد، گلودرد و سرفه است.
بيماراني که اخيرا از کشوري که سارس در آن شيوع يافته بازگشته اند يا گمان مي کنند در تماس با يک فرد آلوده قرار گرفته اند، بايد در صورت بروز اين علائم به پزشک مراجعه کنند.در ابتدا اعلام شده بود که نرخ مرگ و مير ۴ درصد است، يعني ۴ نفر تلفات در هر ۱۰۰ مورد بيماري، ولي چند روز پيش نتيجه تحقيقاتي اعلام شد که بر اساس آنها نرخ مرگ و مير ناشي از اين بيماري هفت تا ۱۳ درصد در ميان جوانان و تقريبا ۵۰ درصد در ميان افراد ۶۰ ساله و بالاتر است.
با اين حال، اين نسبت مي تواند با توجه به کيفيت مراقبت هاي بهداشتي متغير باشد.
● آيا درمان يا واکسني براي بيماري وجود دارد؟
سارس واکسن ندارد. همچنين معالجه ضدويروسي خاصي براي مقابله با سارس موجود نيست. با اين حال، به نظر مي رسد ترکيبي از آنتي بيوتيک ها و ضدويروس ها در صورت درمان در مراحل اوليه موثر باشد.
در برخي موارد سارس به ذات الريه منجر مي شود و تنفس را براي بيمار به شدت دشوار مي سازد. برخي از اين بيماران به تنفس مصنوعي در بيمارستان نياز پيدا مي کنند.
● عامل عفونت چيست؟
دانشمندان اکنون بر اين باورند که عامل عفونت را پيدا کرده اند.
دانشمندان در مرکز کنترل بيماري هاي آمريکا معتقدند که ويروس کورونا (Corona)، عضوي از خانواده ويروس هاي سرماخوردگي است.
سازمان بهداشت جهاني بر اين باور است که اين نمونه جهشي از ويروس سرماخوردگي است که براي انسان خطرناک است.
مقام هاي بهداشتي به ويژه نگران جهش ناگهاني شمار جوانان مبتلا به سارس هستند.
بسياري از تلفات بيماري در ميان سالخوردگان روي داده است، اما بيماري همچنين جان يک مرد سالم ۳۷ ساله در هنگ کنگ و دو نفر ميانسال، حدود ۵۵ ساله، را گرفته است.
● راه هاي سرايت بيماري چيست؟
عفونت احتمالا از طريق مايعات بدن انسان که در اثر عطسه يا سرفه منتشر مي شود سرايت مي کند. يک گزارش رسمي درباره شيوع گسترده آن در يک مجتمع مسکوني در هنگ کنگ نتيجه گيري کرد که ويروس از طريق لوله فاضلات منتشر شده است. سازمان بهداشت جهاني احتمال سرايت آن از طريق تماس با اشيا را رد نمي کنند.
دولت هنگ کنگ به مردم توصيه کرده است از اماکن پرازدحام و بسته بپرهيزند.
مسافران هوايي اين ويروس را به آمريکا و اروپا منتقل کرده اند.
خطوط هوايي اصرار مي ورزند که يک فرد آلوده نمي تواند بيماري را در داخل هواپيما منتشر کند. با اين حال، سازمان بهداشت جهاني مي گويد که افرادي که حداکثر دو رديف آن طرف از فرد آلوده نشسته اند در معرض خطر قرار خواهند گرفت.
● راه هاي محافظت از بدن در مقابل آلودگي چيست؟
برخي از مردم در شرق آسيا ماسک به صورت مي زنند، اما معلوم نيست اين ماسک ها واقعا چه تاثيري در محافظت از بدن در مقابل ورود ويروس دارد.
پروفسور جان آکسفورد، ويروس شناس کالج کوئينزمري در لندن، به بي بي سي گفت: کارهاي زيادي نيست که شخص بتواند بکند، مگر آنکه برود در انزوا زندگي کند.
● کارشناسان، دولت ها و خطوط هوايي براي جلوگيري از انتشار بيماري چه مي کنند؟
هشدارهاي سازمان بهداشت جهاني واکنش هايي را در ميان کارشناسان بهداشتي ده ها کشور برانگيخته است.
از پزشکان درخواست شده است در جستجوي موارد اين بيماري، به ويژه در ميان بيماراني که به تازگي از خارج بازگشته اند، باشند و مراکز بهداشت عمومي را باخبر کنند تا بر انتشار آن نظارت شود.
همچنين از خطوط هوايي درخواست شده است در جستجوي مسافراني که به هنگام سوار شدن به هواپيما بيمار به نظر مي رسند باشد.
همچنين به آنها توصيه شده است هواپيماها را در تلاشي براي جلوگيري از انتشار ويروس ضدعفوني کنند. در بيمارستان ها، به کارمندان دستور داده شده است براي جلوگيري از عفونت هاي بيشتر دقت به خرج دهند.

علائم اصلي بيماري تب بالاي ۳۸ درجه ، سرفه خشک ، گلودرد ، تنفس مشکل يا اختلالات تنفسي و شواهد راديوگرافيک پنوموني مي باشد ، ساير علائم نيز عبارتند از : ...

بيمارى ها چگونه به وجود مى آيند؟ و هنگامى كه به جمعيتى از مردم از همه جا بى‌خبر حمله مى‌كنند چه اتفاقى مى‌افتد؟ يافتن پاسخ اين پرسش‌ها در قلمرو علم اپ ...

بيماري ها چگونه به وجود مي آيند؟ و هنگامي که به جمعيتي از مردم از همه جا بي خبر حمله مي کنند چه اتفاقي مي افتد؟ يافتن پاسخ اين پرسش ها در قلمرو علم اپ ...

رشد جمعيت جهان طي قرن گذشته ۴ برابر شده است به طوري که سالانه ۸۰ تا ۱۰۰ ميليون نفر بر جمعيت کرهزمين افزوده شده است و در همين مدت زمان جمعيت جهان به طو ...

مقدمه اينکه بدانيم واقعاً بيماريم يا خير، کار راحتي نيست. برخي افراد ممکن است بيماري خاصي نداشته و سالم باشند، اما در کل، احساس خوبي نداشته باشند. برخ ...

دانلود نسخه PDF - سارس