up
Search      menu
پزشکی و دامپزشکی :: مقاله سارس PDF
QR code - سارس

سارس

آنچه راجع به سارس بايد بدانيم ( دانستنيهاي علمي و پزشکي )علائم SARS چيست ؟

علائم اصلي بيماري تب بالاي ۳۸ درجه ، سرفه خشک ، گلودرد ، تنفس مشکل يا اختلالات تنفسي و شواهد راديوگرافيک پنوموني مي باشد ، ساير علائم نيز عبارتند از : سردرد ، درد مفاصل و ماهيچه ها ، بي اشتهائي ، اختلال هوشياري ، راش و اسهال .
● روش درمان بيماران مبتلا به SARS چگونه است ؟
عليرغم تلاش پزشکان ، فعلا دارويي جهت درمان پيدا نشده است و تا حال آنتي بيوتيکي در اين زمينه مؤثر نبوده است ولي داروي ريباورين با يا بدون تجويز استروئيد با نتايج نامعلوم مصرف شده است. لذا براي کنترل بيماري در جامعه پيشگيري از اهميت بسزايي برخوردار است.
● سرعت گسترش بيماري چگونه است ؟
SARS نسبت به آنفلونزا کمتر عفوني است دوره کمون آن ۷ ۲ روز ( بطور متوسط ۵ ۳ روز ) مي باشد مسافرت هاي بين المللي ريسک گسترش سريع بيماري را افزايش مي دهد.
تا به حال تعداد مبتلايان به بيماري و پراکندگي جغرافيايي آن چگونه بوده است؟
تا ۲۸ آوريل ۲۰۰۳ ، ۵۰۵۰ نفر مبتلا شده و از اين تعداد ۳۲۱ نفر فوت کرده اند و تا حال اين بيماري از کشورهاي چين ، هنگ گنگ ، مالزي ، کانادا ، تايوان ، فرانسه ، آلمان ، اندونزي ، ايتاليا ، تايلند ، سنگاپور ، استراليا ، برزيل ، بلغارستان ، هندوستان ، ژاپن ، کويت ، مغولستان ، جمهوري ايرلند ، روماني ، فيليپين ، آفريقاي جنوبي ، اسپانيا ، انگلستان ، ايالات متحده ، سوئد ، سوئيس و ويتنام گزارش شده است.
● آيا SARS مي تواند نتيجه بيوتروريسم باشد؟
هيچگونه دليلي براي تأييد يا رد اين ادعا وجود ندارد.
● تا چه حد بايد نگران بود ؟
بيماري علاوه براينکه مي تواند شديد باشد مي تواند در مسافرت به کشورهاي آلوده از سرعت انتشار بالايي بر خوردار باشد ولي درصد کشندگي آن پايين است ( حدود ۴ % ) اين ميزان با افزايش سن و وجود بيماريهاي مزمن در فرد بالا مي رود .
● سفر تا چه حد مي تواند مخاطره آميز باشد؟
WHO سفرهاي غيرضروري به مناطق آلوده ( مناطقي که زنجيره انتقال ويروس در آنجا مشاهده شده است ) بخصوص مناطق آلوده چين و تورنتو کانادا را منع مي نمايد ضمناً تمامي مسافرين بايد از علائم اصلي بيماري آگاه گردند و از تماس نزديک با افرادي که آلوده شده اند يا سابقه سفر اخير به نواحي آلوده را داشته اند اجتناب نمايند و مسافراني که دچار اين علائم شده اند تا وقتي که بطور کامل بررسي نگرديده اند نبايد آن کشور را ترک کنند . اما باتوجه به کنترل بيماري و عدم مشاهده موارد جديد طي فصل سرد جاري نگراني زيادي از انتشار آن وجود ندارد.
WHo چه اهدافي را دنبال مي کند ؟
۱) پيشگيري و کنترل شيوع بيماري
۲) مشخص نمودن عامل بيماري
۳) مشخص نمودن رژيم درماني مؤثر
۴) حمايت کشورهاي درگير در صورت نياز از طريق اعزام کارکنان بهداشتي
● عامل بيماري چيست؟
عامل بيماري ويروسي از خانواده کروناويروسها مي باشد .
● روش انتقال بيماري چگونه است ؟
انتقال از شخص به شخص از طريق قطرات تنفسي و ترشحات بدن فرد بيمار بوده و بيشتر در افرادي که در بيمارستان يا در خانه با بيمار تماس نزديک داشته اند صورت مي گيرد بنابراين در صورت مراقبت از بيمار ، زندگي با وي و يا تماس نزديک با ترشحات تنفسي ، مايعات بدن يا مدفوع بيماران ، احتمال انتقال بيماري وجود دارد.
● نحوه برخورد با بيماران مبتلا به SARS چگونه است ؟
بيمار بايد از نظر تنفسي و ساير ترشحات ايزوله شود. معاينه بيماران توسط کارکنان و پزشکان بايد با ماسک و عينک و پوشش سر و دستکش صورت گيردInfection control guidance) (Hospital . دست ها قبل و بعد از تماس با فرد بيمار مي بايستي شسته شود. بيمار بايد در اتاق در بسته با فشار منفي نگهداري شده ولي پنجره ها را مي توان براي تهويه خوب باز گذاشت ( ولي اين پنجره ها نبايد به محل هاي عمومي باز شود ).
روش بر خورد در موارد تماس احتمالي چگونه است ؟
۱)دادن اطلاعات در خصوص تابلو باليني به بيمار
۲) ايزولاسيون در منزل بمدت ۱۰ روز
۳) ويزيت حضوري يا با تلفن بطور روزانه توسط يکي از اعضاي تيم مراقبت (Public health Care team)
۴) کنترل روزانه تب ( شايعترين علامتي که در ابتدا ظاهر مي شود تب است )
چه اقداماتي در درمان بيماران مبتلا به SARS صورت مي گيرد ؟
۱) ايزولاسيون
۲) گرفتن نمونه خلط ، خون و ادرار براي ساير علل معمول پنوموني بخصوص انواع آتيپيکال و يا مواردي که همراه با عاملSARS ممکن است وجود داشته باشند .
۳) شمارش گلبول هاي سفيد با افتراق ، شمارش پلاکت ، تست هاي کبدي و کليوي ، الکتروليت ها و سي آر پي .
۴) تجويز آنتي بيوتيک براي درمان پنوموني اکتسابي آتيپيکال
۵) استفاده از نبولايزر با يک برونکوديلاتور ، فيزيوتراپي سينه ، برونکوسکوپي
تعاريف تشخيصي بيماري چيست؟
▪ مورد مظنون :
هر فردي که بعداز اول نوامبر ۲۰۰۲ (۱۰ آبان ۱۳۸۱) باسابقه تب بالاي ۳۸درجه و سرفه و مشکلات تنفسي و حداقل يکي از موارد زير در فاصله ۱۰ روز قبل از شروع علائم را داشته باشد :
تماس نزديک يا زندگي کردن با هم، پرستاري کردن و يا تماس مستقيم با ترشحات تنفسي يا مايعات بدن بيمار مظنون .
سابقه مسافرت به منطقه آلوده
اقامت در يک منطقه آلوده
▪ مورد محتمل:
۱) يک مورد مظنون که در راديوگرافي ريه نماي پنوموني يا سندرم ديسترس تنفسي (RDS ) داشته باشد.
۲) يک مورد مظنون که در اتوپسي ريه يافته هاي سندرم ديسترس تنفسي ( RDS ) بدون عامل قابل شناسايي داشته باشد.
طبق آخرين دستورالعمل مرکز مديريت بيماريهاي وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکي تا زمان تهيه ماسک مخصوص براي استفاده در مواجهه احتمالي با موارد بيماري ، پرسنل بهداشتي درماني مي توانند از ماسک هاي معمولي که در داخل آن ده تا بيست لايه گاز معمولي قرار داده شده است استفاده نمايند.

● چند سوال و جواب درباره سارس بيماري بسيار شديد تنفسي (Severe Acute Respiratory Syndrome) که اصطلاحا سارس خوانده مي شود تاکنون جان بيش از ۵۰۰ نفر را د ...

بيمارى ها چگونه به وجود مى آيند؟ و هنگامى كه به جمعيتى از مردم از همه جا بى‌خبر حمله مى‌كنند چه اتفاقى مى‌افتد؟ يافتن پاسخ اين پرسش‌ها در قلمرو علم اپ ...

بيماري ها چگونه به وجود مي آيند؟ و هنگامي که به جمعيتي از مردم از همه جا بي خبر حمله مي کنند چه اتفاقي مي افتد؟ يافتن پاسخ اين پرسش ها در قلمرو علم اپ ...

رشد جمعيت جهان طي قرن گذشته ۴ برابر شده است به طوري که سالانه ۸۰ تا ۱۰۰ ميليون نفر بر جمعيت کرهزمين افزوده شده است و در همين مدت زمان جمعيت جهان به طو ...

دانلود نسخه PDF - سارس