up
Search      menu
پزشکی و دامپزشکی :: مقاله ساختمان قلب PDF
QR code - ساختمان قلب

ساختمان قلب

آنژين صدري

ساختمان قلب
قلب يک عضو توخالي و عضلاني است که در وسط قفسه سينه و پشت جناق سينه قرار دارد وزن و اندازه قلب تحت تاثير سن، جنس، وزن بدن، ميزان فعاليت بدني و بيماري قلبي ميتواند متفاوت باشد. قلب دائما با هر طپش خون حاوي اکسيژن و مواد غذايي را به تمام قسمت هاي بدن پمپ مي کند. عضله قلب خودش نيز به اکسيژن و مواد غذايي نياز دارد. عضلات قلب توسط دو شريان کرونر راست و چپ که روي سطح خارجي قلب قرار دارند خون غني شده از اکسيژن و مواد غذايي را به ماهيچه قلب مي رسانند . اين شريان ها ممکن است به علت جمع شدن مواد چرب طي ساليان دراز در جدار داخلي آنها باريک گردند، با تنگي عروق و کاهش جريان خون، اکسيژن رساني به عضلات قلب کاهش مي يابد و آنژين صدري شروع مي شود.
● علت آترواسکلروز و تنگي شريان کرونر
۱) سيگار
۲) پر فشاري خون
۳) چربي خون
۴) مرض قند
۵) چاقي
۶) الکل
۷) سابقه فاميلي
۸ ) عدم تحرک
۹) استرس
۱۰) مصرف کوکائين
۱۱) سن بالاي ۵۵سال
● آنژين صدري چيست ؟
آنژين صدري يک سندرم باليني است که معمولاً بوسيله حملات مکرر درد و فشار در قسمت قدامي قفسه سينه مشخص ميشود و ممکن است اين درد به بازوها، گردن، صورت، پشت، يا شکم شما کشيده شود. علائم و نشانه هاي اين بيماري معمولا ظرف کمتر از ۱۰ دقيقه کاهش مي يابد، در بعضي از افراد اين سفتي و انقباض بسيار حاد و دردناک و در بعضي يک ناراحتي جزئي است. علت آنژين صدري، جريان خون ناکافي در شريان هاي کرونر است، که سبب کاهش تامين اکسيژن به عضلات قلب مي شود.
● انواع آنژين صدري :
۱) آنژين صدري پايدار(Stable Angina): درد قابل پيش بيني و مداوم که در هنگام فعاليت اتفاق مي افتد و با استراحت يا استعمال نيتروگليسيرين بهبود مييابد.
۲) آنژين صدري ناپايدار (Unstable Angina): بيانگر وخيم تر شدن وضعيت سرخرگهاي کرونري است . به دليل شروع ناگهاني اين عارضه، نميتوان شروع درد را پيش بيني کرد. نسبت به آنژين صدري پايدار ، درد شديدتر و طولاني تر است. حملات آنژيني ميتواند موقع استراحت بوقوع پيوندد و داروهايي که بيمار جهت رفع درد استعمال ميکند هميشه جواب نميدهد .
۳) آنژين واريانت(Variant Angina ): درد در هنگام استراخت همراه با تغييرات نوار قلب که قابل برگشت است که علت ممکن است بخاطر اسپاسم شريان کرونر باشد.
۴) ايسکمي خاموش: با توجه به تغييرات نوار قلبي( مخصوصاً در حين ورزش)، بيمار هيچ نشانه اي را گزارش نمي کند.
● علايم شايع
۱) احساس سنگيني ، فشار يا درد در بخش مياني قفسه سينه( بيمار ديابتي ممکن درد شديد همراه با آنژين نداشته باشد)
۲) درد ممکن است با تنگي نفس و تعريق همراه باشد
۳) احساس خفگي، سوزش و گرفتگي گلو
۴) انتشار درد به گردن، فک، دندانها، شکم، گوشها، قسمت فوقاني پشت، شانه ها، بازوي چپ و يا هر دو بازوي چپ وراست.
۵) احساس ضعف يا بي حسي در بازوها، مچ ها و دستها
۶) رنگ پريدگي، تعريق، گيجي، احساس سبکي در سر، تهوع و استفراغ و اضطراب
۷) خستگي بدون علت مشخص
۸) سوء هاضمه
● آغازگرهاي آنژين صدري:
فعاليت هاي شديدجسمي مانند بالارفتن از پله، بالا رفتن از سر بالايي، ورزش، حمل کردن اشياء و غيره (به علت افزايش نياز عضلات قلب به اکسيژن)
واکنشهاي هيجاني شديد نظير خشم و هيجان زدگي.
مصرف غذاهاي پر حجم وسنگين.
سرما و گرماي شديد.
فشارخون خيلي بالا
کم خوني
بيماري دريچه قلب
پرکاري تيروئيد
● پيشگيري از آنژين صدري
درمان فشارخون بالا
درمان مرض قند در صورت ابتلاء
ترک سيگار
خوردن غذاهاي کم چرب و کم نمک
کاهش وزن در صورت اضافه وزن
اجتناب از عوامل فيزيکي يا عاطفي استرسزا که باعث بروز حمله آنژين صدري مي شوند.
پس از مشورت با پزشک ، به طور منظم ورزش کنيد.
● روشهاي تشخيصي:
۱) تست ورزش: ثبت فعاليت قلب توسط دستگاه الکتروکارديوگرام(ECG) هنگامي که بيمار روي دوچرخه ثابت و يا دستگاه تردميل(دو ثابت) در حال فعاليت است.
۲) آنژيوگرافي عروق کرونر: ابتدا يک لوله بلند، باريک و تو خالي(کاتتر) از طريق شريان کشاله ران به سمت قلب هدايت ميگردد. هنگامي که کاتتر به شريان هاي کرونر رسيد ماده رنگي خاصي به آن ناحيه تزريق ميگردد. سپس به کمک اشعه X از شريانهاي کرونر عکسبرداري گرديده و تنگي وانسداد آنها را شناسايي ميکنند.
● درمان آنژين صدري:
۱) دارو درماني:
الف) مصرف نيتروگليسرين: نيتراتها عامل اصلي در درمان آنژين صئري هستند. نيتراتها با گشاد کردن عروق باعث افزايش خونرساني به قلب مي شوند. نيتروگليسرين ميتواند از راههاي متعددي همچون؛ قرص، اسپري زيرزباني، پماد موضعي، وريدي و قرص زير زباني داده شود.
● طريقه مصرف نيتروگليسيرين زير زباني:
۱)بيمار بايد در هنگام درد قفسه سينه بنشيند و يک قرص زير زباني را در زير زبان قرار دهد و پنج دقبقه صبر نمايد.
۲) اگر درد بعد از مصرف اولين قرص برطرف نشد يک قرص ديگر زير زبان گذاشته و مجدداً پنج دقبقه صبر نمايد.
۳) اگر درد بعد از دومين قرص برطرف نشد يک قرص ديگر را زير زبان گذاشته و با مراکز پزشکي تماس بگيرد( شخصاً رانندگي نکنيد).
● نکات مورد توجه در مورد قرص زير زباني:
۱) هنگام گذاشتن قرص بايد دهان مرطوب باشد و تا زماني که قرص حل نشده بزاق را نبلعد.
۲) در صورت درد شديد بيمار ميتواند قرص را بين دندانها خرد کند تا جذب سريعتر شود.
۳) بيمار حتماً بايد در تمام اوقات آنرا همراه داشته باشد.
۴) احتمال ايجاد گرگرفتگي ، سردرد ، کاهش فشار خون، طپش قلب ، سردرد پس از مصرف وجود دارد.
۵) براي بر طرف شدن سردرد ميتوان از قرص استامينوفن استفاده کرد.
۶) بايد از فاسد نبودن دارو مطمئن باشيد، در صورتي که احساس سوزش روي زبان ويا سردرد داريد قرصهاي نيتروگليسيرين سالم هستند.
۷) دارو به مرور زمان فاسد مي شود و بهتر است هر ۶ ماه عوض شود.
۸) قرصهاي نيتروگليسيرين در اثر گرما ، رطوبت، هوا، نور و باگذشت زمان اثر دارويي خود را از دست مي دهند پس هر شش ماه يکبار بايد اين قرصها را تجديد کرد.
۹) اين دارو بايد در ظروف شيشه اي دربسته و تيره رنگ نگهداري شوند.
۱۰) نبايد مصرف داروهاي قلبي مخصوصاً ترکيبات نيترات را به طور ناگهاني قطع کرد.
ب) استفاده از بتابلوکرها:
بتا بلوکرها( پروپرانولول، متورال) با کاهش تعداد ضربان قلب و کاهش قدرت انقباضي قلب باعث کاهش نياز قلب به اکسيژن مي شوند. اين داروها وقوع آنژين صدري، سکته قلبي را کاهش مي دهند. اين داروها نبايد بطور ناگهاني قطع شوند زيرا ممکن است آنژين را بدتر و باعث سکته قلبي شوند.
عوارض جانبي اين داروها؛ کاهش فشارخون، کاهش شديد ضربان قلب، بلوک هاي قلبي، افسردگي، خستگي، کاهش ميل جنسي است. اين داروها علايم آسم را شديدتر ميکنند و در حين مصرف بايد مواظب علايم کاهش قند خون در افراد ديابتي بود.
ج) کلسيم بلوکر ها:
کلسيم بلوکرها ( ديلتيازم، آملوديپين، کاپتوپريل) با کاهش تعداد ضربان قلب و کاهش قدرت انقباضي قلب و گشاد کردن عروق خوني باعث کاهش نياز قلب به اکسيژن مي شوند.
اين داروها در افرادي که دچار عوارض جانبي بتابلوکرها و نيتراتها ميشوند يا علاوه بر مصرف بتابلوکرها و نيتراتها هنوز درد دارند ممکن است استفاده شوند.
د) داروهاي ضد پلاکت و ضد انعقادي
اين داروها ( آسپرين، کلوپيدرول، تيکلوپيدين، هپارين) براي جلوگيري از تجمع پلاکتها و ايجاد لخته که مانع جريان خون مي شوند تجويز مي شوند.
ه) تجويز اکسيژن
اکسيژن درماني معمولاً از آغاز درد سينه، بعنوان تلاشي براي افزايش مقدار اکسيژن قلب و کاهش درد تجويز مي شود.
۲) کنترل عوامل خطرساز و تغييردر روش زندگي: ترک سيگار، کاهش وزن، افزايش تحرک، ورزش کردن، رژيم کم چربي و استفاده از روغن هاي مايع .
۳) عمل جراحي

حتما تا حالا زياد اين اصطلاح را شنيده ايد كه اما آيا از خودتان پرسيده ايد كه اين به چه معناست؟ زماني كه قلب از اندازه هاي طبيعي خود بزرگ تر مي شود به ...

قلب يک تلمبه عضلاني است که در سينه قرار دارد و بطور مداوم در حال کار کردن و تلمبه زدن است. قلب بطور شبانه روزي خون را به سرتاسر بدن تلمبه مي‌کند. در ح ...

غش يا سنکوپ ، از دست دادن موقت هوشياري و بيهوشي در نتيجه نرسيدن خون کافي به مغز (کوتاه مدت) مي‌باشد. هنگامي که جريان خون مغز کم شود، بدليل اينکه مغز ک ...

اکوي قلب (اکوکارديوگرافي) يک روش گسترده و غير تهاجمي است که در آن با استفاده از امواج صوتي تصوير اجزاء قلب و ميزان جريان خون تعيين مي‌شود. مقدمه اکوکا ...

خون ضامن ادامه حيات ماست، اما آنچه خون را به جريان مي اندازد ماهيچه اي صنوبري است که همواره فعاليت مي کند. قلب بيش از صد هزار بار در هر روز مي تپد تا ...

اولين عملي که در ارتباط با سيستم ايمني بدن به وقوع مي پيوندد، عبارت است از به دام اندازي و نابود کردن و به عبارتي فاگوسيت کردن هر ماده خارجي که وارد ب ...

تمامي جانداران بهمراه رادياسيون به زندگي خود ادامه ميدهند, از مهمترين منابع رادياسيون ميتوان از نور خورشيد, راديوايزوتوپهاي موجود در پوسته زمين و طبيع ...

استخوانها و مفاصل ، روي هم اسکلت بدن را تشکيل داده و با کمک عضلات ، باعث ايجاد حرکت مي شوند. استخوانها نوعي بافت همبند متراکم مي باشند که سلولها و رشت ...

دانلود نسخه PDF - ساختمان قلب