up
Search      menu
طب سنتی :: مقاله سؤ هاضمه PDF
QR code - سؤ هاضمه

سؤ هاضمه

درمان سؤ هاضمه با گياهان دارويي و داروهاي گياهي

شرايط زندگي ماشيني در سال هاي اخير باعث گسترش تعدادي از بيماري ها از جمله سؤ هاضمه شده است . نوع تغذيه ، نوع کار و فعاليت ، کمي استراحت ، کمي تحرک و مشکلات روحي و رواني از عوامل بسيار مؤثر در ايجاد سؤهاضمه هستند .
سؤ هاضمه به صورت دل درد ، نفخ ، اسپاسم ، ترشح کردن معده ، اسهال ، يبوست و يا بد هضم شدن غذا در افراد ظاهر مي شود . متأسفانه شمار افراد مبتلا به سؤ هاضمه بسيار زياد بوده و روز به روز به تعداد آن ها اضافه مي شود و در صورتي که اين افراد بخواهند جهت درمان خود از دارو استفاده کنند عوارض مصرف داروهاي شيميايي باعث نگراني آن ها خواهد بود .
خوشبختانه براي اکثر مشکلات سؤ هاضمه داروهاي گياهي بسيار خوبي وجود دارند که ضمن اثرات مفيد به علت عدم عوارض جانبي مي توان آن ها را ساليان دراز مصرف کرد .
قبل از توضيح چند نمونه از گياهان مورد مصرف در سؤ هاضمه ، عواملي که مي توانند در جلوگيري از سؤ هاضمه بسيار مؤثر باشند يادآوري مي شود .
● تغذيه :
رعايت رژيم غذايي مناسب حاوي مواد متنوع پروتئيني ، چربي ، کربوهيدرات ، ميوه و سبزيجات تازه بسيار ضروري است . وجود الياف گياهي که بيش تر از طريق خوردن ميوه و سبزيجات به بدن مي رسد در هضم ، جذب و دفع مواد غذايي بسيار مهم است . سبوس گندم در نان هاي سبوس نگرفته از مهم ترين منابع الياف گياهي است . عدم تنوع مواد غذايي به خصوص در طولاني مدت باعث به هم خوردن وضعيت هضم ، جذب و دفع مي شود و انواع عوارض سؤ هاضمه را ايجاد مي کند . نکته ي مهم در تغذيه خوب ‹‹ تنوع ›› و ‹‹ ميزان مصرف ›› غذايي است که بايد به طور مرتب مصرف شود . مصرف فيبرهاي گياهي که از طريق ميوه و سبزيجات به بدن مي رسند نه تنها در جلوگيري از سؤ هاضمه نقش دارند بلکه پس از ورود به بدن با جذب آب حجيم شده و باعث سهولت دفع مدفوع مي شوند و از توقف طولاني مواد در روده ي بزرگ و در نتيجه از جذب بيش از اندازه ي چربي ، کلسترول و … جلوگيري مي کنند ، همين طور در جذب و دفع مواد تعادل برقرار مي سازند و در نتيجه بسياري از مشکلات و از جمله چاقي کاهش مي يابد . هم چنين فيبرهاي گياهي مي توانند با اين عمل ا زيبوست که خود عامل مشکلات متعددي است جلوگيري کنند .
● تحرک :
تحرک و ورزش از عوامل بسيار مهم براي سلامتي انسان به خصوص در جلوگيري از سؤ هاضمه است . تحرک و ورزش بايد به طور منظم انجام شود و پيوسته تداوم داشته باشد . نداشتن تحرک در ايجاد پيوست دخالت دارد . جالب است که بدانيد ، امسال شعار سازمان جهاني بهداشت : ‹‹ تحرک رمز سلامتي ›› است . تحرک و ورزش در کاهش قند خون ، فشار خون ، چربي و کلسترول افرادي که از اين عوامل رنج مي برند تأثير خوبي دارد .
● عوامل روحي ، رواني:
با توجه به اين که وظيفه ي همه ي اعضاي بدن ، تحت تأثير فرمان هاي اعصاب است ، استرس ، دلهره ، تشويش ، نوع کار و خلاصه عوامل اطراف زندگي شخص مي توانند از طريق مختل کردن کار معده و روده ، عمل هضم جذب و دفع را مختل کرده و مشکلات مربوط به سؤ هاضمه را ايجاد کند ، لذا بايد از عوامل استرس زا دوري کرد و کوشيد تا آرامش حفظ شود . هم چنين استراحت و خواب از عواملي هستند که به آرامش کمک کرده و در سلامت انسان دخالت مستقيم دارند .
عوامل ذکر شده جهت سلامتي و به خصوص جلوگيري از سؤ هاضمه در درجه ي اول اهميت قرار دارند ولي در صورتي که با توجه به رعايت آن ها ، باز هم عوارض سؤهاضمه وجود داشته باشند مي توان از داروهاي گياهي در بسياري از موارد کمک گرفت .
● دارو درماني :
از گذشته هاي دور گياهان اسانس دار جهت تهيه ي ادويه جات به عنوان افزودني به غذاها ، از اهميت خاصي برخوردار بوده است . مطالعات جديد نشان مي دهد که ادويه جات ( مخلوط گياهان اسانس دار ) مانند داروها ، در سلامتي و تنظيم بسياري از اعمال بدن مانند تحريک براي هضم ، جذب و يا دفع ، يا تقويت معده و اشتهاآوري تأثير بسزايي دارند . امروزه بيش از بيست اثر فيزيولوژيک و فارماکولوژيک از اسانس ها به اثبات رسيده است . مهم ترين اين آثار عبارت اند از اثرات ضد نفخ ، ضد درد ، ضد اسپاسم ، ضد ميکروب ، ضد قارچ ، محرک ، ضد انگل و موارد ديگر .
هم چنين آروماتراپي ( AROMATHERAPY ) يا رايحه درماني که براي تسکين و يا درمان بيماري ها از قديم مورد استفاده بوده در سال هاي اخير دوباره مورد توجه و کاربرد قرار گرفته است . يکي از کاربردهاي رايحه درماني ، در دفع مشکلات سوء هاضمه است .
گياهاني از جمله نعنا، گشنيز، بادرنجبويه ، زيره ،رازيانه ، شويد ، جعفري و…. از سبزي هاي خوراکي مشهوري هستند که ساليان دراز به عنوان گياهان دارويي ضد درد ، ضد نفخ ، ضد اسپاسم ، اشتها آور، مقوي معده ومحرک مورد استفاده قرارگرفته اند درسال هاي اخير واز زمان انقلاب صنعتي دراروپا به بعد ، اين گياهان به صورت فرآورده هاي دارويي به بازار عرضه شده اند . درادامه ي مقاله به سه نمونه از اين گياهان که بيش تر در فرآورده هاي دارويي مصرف مي شوند اشاره مي شوند .
● نعنا :
گياهي است علفي که به نام MENTHA درجهان مشهور است . از اين گياه بيش از ۳۰ گونه درجهان وجود دارد که اکثر آن ها به عنوان سبزي خوراکي مصرف دارند . باوجودي که همه نعنا را مي شناسند ولي اطلاعات علمي افراد درباره ي آن بسيار کم است . بايد دانست که از بين همه ي گونه هاي نعنا فقط چند گونه از نظردارويي نعنا که بيش تر از همه درصنعت دارسازي مورد مصرف است MENTHA PIPERITA وMENTHA SPICATA هستند اولي به نام PEPPEMINT و دومي به نام SPERMINT مشهور است . گياه نعنا از خانواده ي LABIATAE (نعنا ) است . اسانس گونه هاي دارويي نعنا به علت داشتن ترکيباتي از جمله CARVONE وMENTHOL يکي ازپرمصرف ترين اسانس ها است .هم چنين در بين اسانس هاي مورد مصرف درمحصولات بهداشتي به خصوص درخميردندان ها داراي مقام اول است .به طور کام کلي نعنا واسانس آن داراي خواص ضددرد ، ضد نفخ ، ضد اسپاسم ، محرک معده ، اشتها آور ، خوش بو کننده وضد ميکروب است . درسال هاي اخير گذشته از داروهاي خوارکي نعنا داروهاهي موضعي از آن تهيه شده است که جهت دردهاي سطحي دست ، پا ، کمر دردهاي ماهيچه اي مصرف مي شود . محصولات ديگر اسانس نعنا به عنوان ضد احتقان بيني درسرما خوردگي ها ست که باعث بازشدن بيني و راحت نفس کشيدن مي شود .
● گشنيز :
گياهي است که بانام علمي CORIANDER SATIVUM از خانواده ي جعفري . قسمت مورد استفاده ي آن برگ وميوه هاي آن است . برگ گشنيز ، بيش تر به حالت تازه ، يکي ازپرمصرف ترين سبزيجات است . ميوه ي گشنيز يکي از مهم ترين منابع اسانس درصنايع داروسازي وآرايشي بهداشتي است . اين ميوه داراي اثر ضددرد ، ضد نفخ ، ضد اسپاسم ، مقوي معده ، اشتها آوروضد ميکروب است . باتوجه به اين که دراسانس ميوه ي گشنيز ترکيبات خوشبويي از جمله LINALOOL (لينالول ) وجود دارند ، از آن درصنايع آرايشي ، درتهيه ي مواد معطر به وفور استفاده مي شود .
● بادرنجبويه :
گياهي است بوته اي به نام علمي MELLISA OFFICNALIS که به نام مليس ( MELLIS) درجهان مشهور است . اين گياه که به طورتقريبي شباهتي به نعنا دارد از همان خانواده ي نعنا (LABIATAE)است . قسمت مورد استفاده ي آن ، برگ ها وشاخه هاي گلدار آن است . اين گياه داراي اثرات خوب ضددرد ، ضد نفخ واسپاسم ،آرام بخش وتاحدي خواب آور است . بادرنجبويه به علت دارا بودن اسانس داراي بوي مطبوعي است ويکي از پرمصرف ترين گياهان دارويي است .
باوجودي که مي توان از هرکدام از گياهان فوق به طور جداگانه استفاده کرد ولي اکثر کارخانجات ترجيح مي دهند که براي اثرات سريع تر وقوي تر از فرمولاسيون دوياسه گياه با هم استفاده کنند . يکي از داروهايي که از فرمولاسيون مخلوط سه گياه فوق تهيه شده است قطره ي کارمنيت ( CARMINT ) است که از عصاره ي برگ نعنا و بادرنجبويه و ميوه هاي گشنيز فرموله شده است . اين قطره به علت دارا بودن سه عصاره و اسانس گياهان مربوط به خود ، داراي اثر ايده آل ضد درد ، ضد نفخ و ضد اسپاسم است . با توجه به خوراکي بودن گياهان به کار برده شده ، اين قطره مي تواند براي تمام افراد از نوزادان گرفته تا افراد مسن مورد استفاده قرارگيرد . فقط ميزان مصرف در هر مورد متفاوت بوده و طبق راهنماي داروست . قطره کارمينت با هيچ دارو و غذايي داراي تداخل نبوده و مي توان آن را در هر شرايط سني و جنسي اي مصرف کرد . با توجه به بي ضرري آن ، در صورت احتياج مي توان در روز چند مرتبه از آن در موارد نفخ ، درد و اسپاسم استفاده کرد . هم چنين مي توان در صورت سؤ هاضمه ي دائمي آن را ساليان دراز مصرف کرد . براي راهنمايي بيش تر مصرف کنندگان ، بايد گفت ، هستند افرادي که به طور مداوم با خوردن هر وعده غذا ، معده ي آن ها ناراحت شده و احساس سنگيني ، درد ، نفخ ، و يا اسپاسم مي کنند که در اين صورت بايد قطره ي کارمينت را با هر وعده ي غذا و با شروع غذا خوردن استفاده کنند . افراد ديگري هستند که نمي دانند چه موقع احساس ناراحتي خواهند کرد و گاهي دچار نفخ ، درد و اسپاسم مي شوند ، در اين مورد هر گاه احساس ناراحتي پيش آيد مي توان از قطره استفاده کرد که در اين صورت پس از ۱۵ تا ۲۰ دقيقه اثر دارو کامل شده و فرد احساس راحتي مي کند . در حقيقت کارمينت داراي دو نوع اثر سريع و مدت دار است . اثر سريع آن پس از حداکثر بيست دقيقه ظاهر مي شود و نفخ و دل درد را از بين مي برد و اثر دوم آن که غير سريع است تا چند ساعت و يا يک روز دوام داشته و اثر ضد دردي را در کل بدن اعمال مي کند . کارمينت هم چنين داراي اثر ايده آلي در مشکلات قبل و حين قاعدگي ( دل درد و نفخ ) بوده و به علت داشتن بادرنجبويه در اين گونه موارد داراي اثر آرام بخش است . يک تحقيق کلينيکي دانشگاهي نشان داده است که قطره ي کارمينت نفخ زنان تازه سزارين شده را در عرض بيست دقيقه مهار کرده و باعث آرامش آن ها شده است . نکته ي بسيار با اهميتي که مورد سؤال بسياري از افراد است اين که آيا مي توان به جاي نعنا و يا داروهاي موجود ، از عرق نعنا يا عرقيات طبي ديگر براي رفع سؤ هاضمه از جمله نفخ و درد استفاده کرد . بايد اضافه کرد در صورتي که عرق نعنا در شرايط استريل تهيه شده باشد و داراي آلودگي ميکروبي و قارچي نبوده و غلظت اسانس موجود در آن کافي باشد مصرف آن بلامانع است ، در مواردي عرقيات موجود در بازار پس از مدتي نگه داري آثار کفک و کدر شدن و رسوب در آن ها ديده مي شود که نشانه ي آلودگي آن هاست . به طور اساسي محصولات دارويي مايع مانند قطره و شربت ها از نظر آلودگي بسيار حساس هستند به همين دليل فرآورده هايي که توسط کارخانجات داروسازي تهيه مي شوند استريل بوده و داراي آلودگي يا قارچي نيستند . بنابراين براي اطمينان بايد از داروهاي ساخته شده توسط کارخانجات داروسازي استفاده کرد و اين مسئله به خصوص براي کودکان بسيار اهميت دارد مگر آن که از استريل بودن عرقيات طبي مطمئن باشيم .

در حقيقت، هركسي گاهي از اوقات دچار سوءهاضمه مي شود. براي اكثر افراد، اين سوءهاضمه مشكل چنداني ايجاد نمي كند. در اغلب موارد، سوءهاضمه به علت زياده روي ...

بسم الله الرحمن الرحيم خوش آمديد مطمئن باشيد با توجه دقيق به مطالب مربوطه دست خالي بيرون نخواهيد رفت وَلاَ تَقْفُ مَا لَيْسَ لَكَ بِهِ عِلْمٌ إِنَّ ا ...

هر خانمي مايل است زيبايي خدادادي خود را حفظ کند. براي رسيدن به اين هدف راه هاي زيادي وجود دارد. هرکس روش يا نکته جديدي را ياد مي گيرد اطرافيان خودش را ...

اگر به آرمگاه بوعلي در شهر همدان سري بزنيد در قسمت موزه اش نمونه هايي از گياهان دارويي که ابن سينا از آنها براي درمان بيماري ها استفاده مي کرده خواهيد ...

به طور کلي دو نوع طب داريم: طب مرسوم رايج Conventional medicine و طب نامرسوم (حاشيه) Non Conventional medicine. طب مرسوم (رايج) همه آن مواردي است که ا ...

قوطي هاي داروي گياهي در عطاري ها در ويترين و قفسه ها جاي مي گيرد. فراواني رويکرد مردم به مصرف داروهاي گياهي از سه دهه اخير، باعث احياي دوباره اين گونه ...

گياهان دارويي را مي توان هديه طبيعت به سفره سلامت و ايمني انسان ها دانست؛ تحفه اي که روي توليدات داروهاي شيميايي لابراتوارها و آزمايشگاههاي مدرن سايه ...

دانلود نسخه PDF - سؤ هاضمه