up
Search      menu
پزشکی و دامپزشکی :: مقاله زگيل چيست PDF
QR code - زگيل چيست

زگيل چيست

زگيل چيست وعوامل ايجادکننده ي آن کدامند؟؟

از چندي پيش ضايعه اي روي انگشت کوچک پاي خود داشتم که فکر مي کردم ميخچه است ولي چون ناراحتم نمي کرد به آن اهميت نمي دادم اما مرتب روي آن را با ناخن مي کندم از سه هفته پيش متوجه شدم که ضايعه اي مثل همان درکنار ناخن دستم به وجود آمد که مرا مجبور کرد پيش پزشک بروم، نظر پزشک خانوادگي اين است که ضايعه مزبور زگيل است لطفاً بفرماييد براي درمان وجلوگيري از زياد شدن آن چه کنم.
▪ خانم دکتر، لطفاً بفرماييد زگيل چيست و عامل ايجاد کننده آن کدام است؟
زگيل يک بيماري ويروسي است که عامل ايجاد کننده آن پاپيلوما ويروس انساني است لازم به توضيح است تاکنون بيش تر از ۷۰ نوع ويروس زگيل شناخته شده که درايجاد زگيل موثرند. برخي از اين ويروس ها فقط مي توانند پوست را گرفتار کنند و برخي ديگر فقط مخاط ها را (مثل نواحي تناسلي بيروني و حتي نواحي تناسلي داخلي خانم ها و مخاط چشم و بيني و حلق) گرفتار مي کنند و برخي هم پوست و هم مخاط را گرفتار مي کنند.
سلول هاي پوست به دنبال آلوده شدن به ويروس دچار افزايش سرعت در تکثير و تقسيم سلولي مي شود که اين افزايش رشد باعث به وجود آمدن توده گوشتي روي سطح پوست و گاهي سطوح مخاطي مي شود.
▪ آيا زگيل انواع و اشکال متفاوت دارد و آيا فقط در دست ها و پاها ايجاد مي شود؟
بله، زگيل ها انواع مختلفي دارند و نواحي مختلف بدن را گرفتار مي کنند. شايع ترين نوع آن ها عبارتند از:
۱) زگيل معمولي که بيش تر در بچه ها ديده مي شود تعداد ضايعات اين نوع زگيل در بچه ها از يک تا ده ها عدد مي رسد ، البته اين نوع زگيل در بالغين هم مشاهده مي شود ولي تعداد آن ها نسبت به بچه ها کم تر است. در اين نوع زگيل ضايعات به صورت برجستگي هايي با سطح خشن و به رنگ مايل به خاکستري ديده مي شود که اندازه آن ها مي تواند از چند ميلي متر تا يک سانتي متر و بزرگ تر مشاهده شود. بيش ترين جاهايي که اين نوع زگيل درگير مي کند معمولاً روي پشت دست ها و پشت انگشتان و پاها، روي تنه، پوست سر، صورت، بيني و ... مي باشد .
۲) زگيل صاف: اين نوع زگيل به صورت ضايعات ۴ ۲ ميلي متري به رنگ پوست يا مايل به رنگ صورتي و با سطح کمي برجسته ديده مي شود . اين نوع زگيل بيش تر در صورت ، گردن، پشت دست ها، مچ دست و زانوها ديده شده که معمولاً در جوان ها بيش تر ظاهر مي شود.
۳) زگيل کف پا: اين نوع زگيل به صورت نقاط فرو رفته در کف پاها ديده مي شوند و گاهي اين نقاط به هم پيوسته و سطح بزرگي را به وجود مي آورند که اصطلاحاً به آن زگيل موزاييکي گفته مي شود.
۴) زگيل هاي ظريف نوک تيز يا انگشتي: اين نوع زگيل به صورت ضايعات مجزا و پايه دار نازک است و معمولاً در صورت وگردن آقايان ديده مي شود که با shave کردن صورت زياد مي شوند.
۵) زگيل هاي تناسلي: اين نوع زگيل ها به صورت ضايعات مجزا و ياگل کلمي به هم پيوسته و گاهي به صورت مرطوب و بدبو درنواحي تناسلي خانم ها و آقايان ديده مي شوند. اين نوع زگيل ها از طريق مقاربت واگير مي يابند.
▪ ويروس زگيل از چه راه هايي به پوست سالم منتقل مي شود؟
زگيل نوعي بيماري مسري و واگير دارد است ولي از آن جا که اين ويروس فقط در انسان بيماريزاست لذا انتقال بيماري نيز تنها از انسان به انسان صورت مي گيرد. ويروس زگيل در محيط اطراف و روي پوست انسان ها است و زماني که اين ويروس ها محيط مناسب را پيدا کنند وارد پوست شده و ايجاد بيماري مي کنند، به عنوان مثال کساني که کف دست و پاهايشان زياد عرق مي کند و يا کساني که به صورت مداوم با آب سر و کار دارند بيش تر در معرض ايجاد زگيل مي باشند. در واقع اصلي ترين سد دفاعي در مقابل ويروس، پوست است و چنان چه اين سد دچار اختلال شود ويروس مي تواند سلول هاي پوستي را آلوده کند رطوبت لچ افتادگي خراشيدگي و زخم هاي پوستي به ويروس ها اجازه ورود و رد شدن از مانع دفاعي را مي دهد.
▪ اين ويروس در خارج از بدن انسان در کجاها قرار دارد و آيا حيوانات خاصي مي توانند عامل انتقال زگيل باشند؟
اين ويروس، بسيار مقاوم است ودر محيط اطراف ما وجود دارد و هروقت شرايط مناسبي پيدا کند شروع به رشد و تکثير مي کند. حيوانات هم دچار زگيل مي شوند ولي ويروس آن ها با نوع ويروس انساني متفاوت است و تاکنون درگزارش هاي علمي به موردي اشاره نشده که ويروس هاي حيواني قادرباشند انسان را گرفتار کنند.
▪ بعد از ايجاد اولين زگيل چه عواملي موجب افزايش تعداد آن ها مي شود؟
همان طور که گفته شد مهم ترين عامل براي ازدياد ضايعات، محيط نمناک است (مانند کساني که کف پاهايشان بيش تر عرق مي کند يا کساني که بيش تر با آب سرو کار دارند و يا با مواد نمناک کار مي کنند) و کساني که ناخن هايشان را مي جوند و هم چنين افرادي که زگيل هايشان را دستکاري مي کنند. بيش تر در معرض انتشار اين بيماري اند به عبارتي دستکاري کردن زگيل مي تواند سبب انتقال ويروس به نواحي اطراف زگيل اول و هم چنين ساير قسمت هاي بدن شود.
▪ چه عواملي زمينه ساز بروز زگيل مي شوند و چه افرادي در معرض گرفتاري هستند؟
از نظر سني بچه ها و نوجوانان مستعدترين افراد براي زگيل مي باشند. اما زگيل هاي کف پا بيش تر در بالغين ديده مي شود. خصوصا در کساني که بيش تر از استخر و سونا استفاده مي کنند چون مرطوب شدن پوست کف پا ورود ويروس را آسان تر مي کند.
از نظر شغلي کساني که داراي حرفه هايي هستند که مرطوب يا زخمي شدن پوست در آن ها شايع تر است بيش تر در معرض اين بيماري هستند. کارکنان استخرها، حمام ها، قصاب ها، مکانيک ها در معرض خطر بيش تري اند.
هم چنين کساني که به دلايلي وضعيت ايمني خوبي ندارند مثل بيماران مبتلا به ايدز و يا کساني که داروهاي ضعيف کننده سيستم ايمني مصرف مي کنند شانس بيش تري جهت ابتلا دارند.
▪ روش درمان زگيل به چه صورت است؟
با توجه به اين که زگيل انواع مختلف دارد و نقاط مختلف پوست ومخاط ها را گرفتار مي کند و هم چنين بسته به تعداد ضايعات در نقاط مختلف بدن، درمان هاي متفاوتي براي زگيل وجود دارد. البته لازم به تاکيد است که هيچ کدام از روش هاي درماني، پاسخ ۱۰۰ درصد نمي دهند و احتمال عود زگيل حتي با کليه روش هاي درماني وجود دارد.
براي درمان زگيل معمولي که بيش تر پشت دست ها و پاها ديده مي شوند و يا زگيل هاي کف پا مي توان از روش هاي زير استفاده کرد:
۱) استفاده از محلول ها و يا پمادها و چسب هاي ضد زگيل
۲) کرايوتراپي يا فريز کردن ضايعات
۳) سوزاندن ضايعات
۴) ليزر کردن ضايعات
۵) استفاده از مواد سوزاننده
۶) تزريق آمپول بلئومايسين براي فرم هاي مقاوم و بزرگ کف پا.
▪ آيا امکان عود زگيل بعد از درمان آن وجود دارد و آيا يک بار ابتلا به آن مصونيت مي دهد؟
زگيل به صورت کامل مصونيت نمي دهد چون همان طور که ذکر شد بيش از ۷۰ نوع ويروس مي توانند در ايجاد زگيل دخيل باشند و علاوه بر آن به دنبال هر نوع درمان احتمال عود مجدد نيز وجود دارد.
▪ توصيه شما براي پيش گيري از ابتلا به زگيل چيست؟
۱) به طور دايم و مرتب بايد بهداشت شخصي را رعايت کرد.
۲) به هيچ وجه از وسايل شخصي ديگران نبايد استفاده کرد.( مانند حوله ، کفش، جورا، وسايل ريش تراش وغيره)
۳) تا حد ممکن کف دست هاو پاها را بايد خشک نگه داشت.
۴) در استخرها و سونا حتا از دمپايي شخصي استفاده شود.
۵) از بي بند و باري هاي جنسي پرهيز کنيد.
۶) هر چه سريع تر نسبت به درمان ضايعات اقدام شود.
۷) کساني که زگيل دارند بايد حتماً پي گيري هاي مداوم داشته باشند و مخصوصاً در مورد خانم هايي که مبتلا به زگيل تناسلي هستند توصيه مي شود که پس از درمان زگيل هر ۶ ماه يک بار به پزشک متخصص زنان خود مراجعه نمايند و تست پاپ اسمير انجام دهند. چون احتمال دارد خانم هايي که زگيل تناسلي پيدا کردند پس از ۲۰ ۵ سال دچار سرطان دهانه رحم شوند.
براي جلوگيري از افزايش تعداد زگيل چه توصيه اي داريد؟
براي جلوگيري از افزايش زگيل درمان به موقع بسيار کمک کننده است . هم چنين رعايت موارد ذکر شده در پيش گيري از ايجاد زگيل مي تواند تا حد زيادي از افزايش زگيل جلوگيري نمايد.
▪ توصيه ي شما به اين خواننده ي عزيز چيست؟
زگيل يک بيماري ويروسي واگير دار است و هنگامي که شخصي مبتلا به زگيل شود بايد حتما ضايعه هر چه زودتر درمان شود به سبب واگير دار بودن زگيل، نه تنها ممکن است تعداد ضايعات روي بدن شخص زياد شود بلکه براي اطرافيان هم ممکن است واگيردار باشد. علاوه بر درمان زگيل، خشک نگه داشتن پوست و رعايت بهداشت شخصي، عدم استفاده از وسايل ديگران و هم چنين ندادن وسايل شخصي خود به ديگران هم از اهميت به سزايي برخوردار هستند. چنان که اين افراد نکات ذکر شده را رعايت کنند تا حد بسيار زيادي مانع از گسترش و واگيري زگيل مي شوند.
بنابراين لازم است به طور کلي بهداشت را رعايت کرده و از وسايل شخصي ديگران استفاده نکنند. تا حد امکان پوست خود را خشک نگه دارند. ازجويدن ناخن هاي خود خودداري کنند. از دست کاري زگيل خودداري کنند و از محيط هاي نمناک دوري کنند. به ياد داشته باشيد که درمان به موقع ضايعات زگيل باعث پيش گيري از بيماري و يا جلوگيري از انتشار زگيل مي شود.

عرفي : ازگيل و کروتون ازگيل به طور كلي در ايران ازگيل گفته مي شود و در مناطق شمال ايران كه به طور وحشي در جنگلها مي رويد با نامهاي محلي شناخته مي شود ...

کساني که بيماري ديابت دارند، افزايش قند خون آنان به مدت طولاني، باعث ايجاد مشکلات و عوارضي مي شود که يکي از عوارض، تاثير آن بر پاهاي شخص است. بيشترين ...

دكترفريبا ايرجي1 ، دكتر اسداله كياني2 ، دكتر شهرزاد شهيدي3 ، دكتر رامش وهابي4 استاديار گروه پوست، 2-دستيار گروه پوست، 3- استاد يار گروه داخلي، 4-استاد ...

شايد ناخن بخش بسيار کوچکي از بدن را تشکيل دهند اما نقش مهمي داشته به حفاظت از انگشتان و بهبود انجام کار ها کمک مي کند. همچنين ناخن ها نشانه هاي مربوط ...

خيلي از ما به پاهاي مان بي توجهيم و به آنها خوب رسيدگي نمي کنيم و با اين حساب، ديگر جاي تعجب نيست که از ناراحتي هاي متعدد پا رنج ببريم... اين نوشته، ش ...

بسياري از متخصصان ديابت را سرطان عروق نام گذاشته اند. وجود قند بيش از حد در گردش خون به تدريج اکثر عروق و اعصاب را تخريب مي کند. درواقع همه عوارض دياب ...

حتي پيش از کشف ليزر (LASER) در سال ۱۹۶۰، مفهوم آن با عنوان «اشعه مرگ» براي خوانندگان داستان هاي علمي آشنا بود. هنوز هم خيلي ها همين تصور را دارند، اما ...

دانلود نسخه PDF - زگيل چيست