up
Search      menu
سایر :: مقاله زيبايي چشم PDF
QR code - زيبايي چشم

زيبايي چشم

زيبايي چشم و ابرو

چشم ها و ابروان شما، نه تنها در نهايت زيبايي و کمال، براي بينايي و محافظت از آن آفريده شده اند؛ بلکه در بروز حالات روحي و احساسات دروني نيز نقش بسزايي دارند، و در مواردي مي توان از حالت ظاهري آن ها، به حالات شخصيتي گوناگون افراد، از جمله عصبانيت، آرامش، لبخند، عجز و ناتواني، تواضع، تکبر و... پي برد.
در اين مبحث، به دو مطلب عمده در مورد اين اعضا مي پردازيم، که عبارت اند از: چگونه در حفظ سلامتي و بهداشت چشم و ابرو عمل کنيم، و به چه شکل ظاهري آرام، زيبا و طبيعي به آن ها ببخشيم؟
● راه هاي مراقبت از ابروها، چشم ها و مژگان
ابروها و مژگان، طبيعتي همانندموي سر دارند، و دوره حيات و دوره تجديد رويش آن ها، به توجه و تقويت نياز دارد. دم کرده زير، کمپرسي خوب براي تقويت و مرتب نگه داشتن ابروهاست:
بابونه، برگ مريم گلي، گل گندم، شاتره و گزنه سفيد را به نسبت مساوي، مانند چاي، در آب جوشيده دم، و آن را از صافي تميز و ضدعفوني شده رد کرده، در يک بطري ضدعفوني شده کوچک، در يخچال نگهداري کنيد. هر شب، مقداري از اين محلول را با پنبه، روي مژه ها و ابروها کمپرس کنيد و صبح روز بعد، آن را بشوييد.
▪ براي تقويت مژه ها هم، اين کرم، خالي از فايده نيست:
ده گرم روغن کرچک، دو گرم شيره سبز پوست سبز گردو و دو قطره اساس لاوندر را مخلوط مي کنيم و خوب مي زنيم. کرم نرم حاصل را هر شب بعد از تميز کردن مژه ها از آرايش، روي آن ها مي ماليم، و صبح روز بعد، آن را مي شوييم.
▪ براي تقويت پوست دور چشم و کمک کردن به حفظ آب درون آن، از لوسيون زير مي توانيم استفاده کنيم:
پنجاه گرم روغن جوانه گندم و صدگرم خيسانده روغن رومارن را با هم مخلوط مي کنيم و هرشب، بعد از پاکسازي پوست از آرايش و جرم هاي روزانه، لوسيون را روي پوست دور چشم مي زنيم. اين لوسيون اگر بعد از شست و شوي چشم، در حالي که هنوز پوست رطوبت دارد استفاده شود، نتيجه بهتري خواهد داشت. از ژل ها و کرم هاي آماده هم مي توان استفاده کرد، اما بهتر است بدانيد در ساخت موادي که به صورت بهداشتي و تجاري تهيه مي شوند، ماده نگهدارنده وجود دارد، که براي بدن مفيد نيست. پس، با کمي حوصله، از مواد ساخته شده توسط خودتان استفاده کنيد.
چشم ها
براي تسکين چشم هاي خسته، مي توان از دم کرده ساده بابونه در آب مقطر استفاده کرد. مقداري بابونه را در آب مقطر دم، و سپس آن را از صافي ضدعفوني رد کرده، در شيشه اي تميز در يخچال نگهداري مي کنيم. هر شب، چشم ها را با آن کمپرس مي کنيم. همچنين، کمپرس يخ هم براي از بين بردن خستگي چشم ها، پف آلودگي و از بين بردن بسياري از حالات آلرژيک که براي چشم حادث مي شود، مفيد است. براي از بين بردن پف چشم ها، مي توانيم از جوشانده رازيانه يا گياه دم اسب به شکل کمپرس نيم گرم نيز استفاده کنيم. شست و شوي چشم ها با چاي تازه دم هم، باعث تميزي و شفافي آن ها و زدودن غبار از درون چشم ها مي شود.
اگر مي خواهيد چشماني بسيار براق داشته باشيد، ريختن يک قطره ليموترش درون چشم ها (البته، گهگاه)، اين امکان را به شما مي دهد. براي از بين بردن تيرگي و حلقه دور چشم – که بسياري از آن رنج مي برند – تهيه خيسانده گل درخت زيرفون و کمپرس چشم ها با آن، نيز بسيار نافع است.
● فرم دلخواه چشم و ابرو
پيرايش صحيح و رفع معايب فرمي و ظاهري، مي تواند جلوه اي زيبا به چشم ها و ابروها ببخشد.
▪ اصلاح معايب چشم ها
با استفاده از رنگ هاي متنوع سايه و کرم پودر، مي توانيم قسمت زيادي از معايب چشم ها را بپوشانيم.
چشم هاي تنگ و نزديک به هم
بعد از زدن کرم پودر به تمام صورت و پشت پلک ها، براي دور کردن چشم ها از هم، بايد قسمت داخل چشم ها به طرف بيني را با سايه اي روشن و متناسب با رنگ پوست و لباس بپوشانيم و لبه بيروني چشم ها را از تناليته همان رنگ ولي سيرتر، به طرف بيرون و بالا فرم بدهيم. خط چشم بايد در قسمت داخلي به طرف بيني، بسيار ظريف و در حد مژه ها کشيده شود و گاهي هم تا نيمه هاي چشم، نيازي به خط نيست. لبه هاي بيروني را به طرف بيرون و بالا مي کشيم. چشم ها در اين صورت، دورتر از هم و درشت تر جلوه خواهند کرد. قوس ابرو را نيز به وسيله مداد، بالا مي بريم.
چشم هاي برآمده و پف دار
با ترکيبي دقيق و لطيف از رنگ هاي تيره و گرم، مثل ترکيب قهوه اي با کمي اخرا يا گلبهي، تمام سطح پلک را مي پوشانيم. روي پلک بالاي مژه ها از اين ترکيب اما سيرتر به کار مي رود. خط چشم در اين حالت، کامل کشيده مي شود (از لبه داخلي تا لبه خارجي). براي از بين بردن حلقه قهوه اي زير چشم، قبل از آرايش، کمي از کرم پودر را با رنگ نارنجي بسيار ملايم ترکيب مي کنيم و حلقه هاي قهوه اي را مي پوشانيم. سپس به زدن کرم پودر اقدام مي کنيم و بعد از آن، روي حلقه تيره رنگ را کرم پودر درجه روشن تر مي زنيم تا چشم ها، جوان تر به نظر بيايند.
▪ ابروها
براي تميز کردن ابروها، به يک موچين، قيچي تيز، پنبه، الکل و کمي محلول دم کرده که براي کمپرس ابرو به کار مي رود، احتياج داريم. قبل از تميز کردن ابروها، آن ها را با پنبه و محلول کمپرس نرم مي کنيم. در حالت طبيعي، تاج ابرو با گوشه چشم، در يک خط قرار مي گيرد و انتهاي بيروني چشم، با انتهاي ابرو، زوايه اي چهل و پنج درجه مي سازد و قوس ابرو، روي برجستگي استخوان بالاي چشم قرار مي گيرد.
در صورتي که ابروهاي شما دچار ريختگي هستند، بهتر است از مداد ابرو براي دادن حالت طبيعي به آن استفاده کنيد و يا تتوي موقت، که خودتان نيز قادر به استفاده از آن در منزل هستيد، اما تتوهاي دايم، اصلا توصيه نمي شوند.
هنگام برداشتن موهاي ابرو با پنبه و الکل، مدام محل را ضدعفوني کنيد و منافذ خروج مو را ببنديد.

گلوب (glob ) يا کره ي چشم در يک ساختمان استخواني حفاظت کننده به نام اوربيت (کاسه چشم) قرار دارد.اوربيت در حدود 4cm ارتفاع،عرض و عمق دارد و به شکل يک ه ...

چشمه هرگاه آبهاي زيرزميني از راههاي طبيعي به خارج راه پيدا کنند چشمه‌ها را تشکيل مي‌دهند. بعضي از چشمه‌ها براي چشمه با تمام سال و بعضي‌ها براي مدت کوت ...

هرگاه آبهاي زيرزميني از راههاي طبيعي به خارج راه پيدا کنند چشمه‌ها را تشکيل مي‌دهند. بعضي از چشمه‌ها براي چشمه با تمام سال و بعضي‌ها براي مدت کوتاه و ...

در ۹۰ موارد، گلوکوم حاد زاويه بسته ناشي از انسداد مردمک است که در نتيجه آن گشادشدن مردمک موجب قرارگرفتن عدسي و عنبيه در برابر هم مي شود و در نهايت مسي ...

فصل تابستان و بهار، فصلي است که بسياري از بانوان و آقايان به فکر پوشيدن صندل مي افتند ولي پاهايي با ناخن هاي بلند و نامرتب و پاشنه هاي کبره بسته در صن ...

بيشتر خانم ها به تاريخ مصرف لوازم آرايش شان توجهي ندارند و با اين کار، سلامت پوست، چشم و اجزاي صورت شان را به خطر مي اندازند.... به طور متوسط تاريخ مص ...

خيلي از خانم ها لوازم آرايشي و بهداشتي شان را که در منزل استفاده مي کنند، در کيف دستي شان مي گذارند و همراه خودشان به خارج از منزل مي برند و حتي با آن ...

بيشتر خانم ها روي ميز آرايش شان انواع مختلفي از سايه ها را دارند که هر کدام را يک زماني براي چشمان شان خريده و استفاده کرده اند.... ولي واقعا بر چه اس ...

دانلود نسخه PDF - زيبايي چشم