up
Search      menu
مذهب و عرفان :: مقاله زيارت امام حسين(ع) PDF
QR code - زيارت امام حسين(ع)

زيارت امام حسين(ع)

...و ما ادريک ما يوم الحسين

در شب ۱۷ رمضان خاتم انبيا به معراج رفت و همه معنا و اضلاع خلقت از ابتدا تا انتها بر حضرت نمايان شد.
خاتم رسل (ع) از لحظه خلقت آدم و حوا تا زمان حشر و نشر فرزندانشان را مشاهده کرد!
پيامبر در آن شب، لحظه تلخ رانده شدن آدم و حوا و هبوط و ناله و انابه جانگذار آن دو و لحظه وحشتناک فوران آب از تنور خانه پيرزن و بارش باران ترسناک و وقوع سيل جهان افکن و غرق شدن خداگريزان را در عصر نوح و لحظه دهشتناک در آتش افکندن ابراهيم توسط نمروديان و آن غربت دلسوز ابراهيم در ميان آتش و لحظه امتحان سخت ابراهيم براي به مسلخ بردن اسماعيل جوان و مثله کردن زکريا با اره توسط بني اسرائيل و بريده شدن سر يحيي در عميق ترين غربت دوران و شکافته شدن رود نيل و گذر بني اسرائيل از متن آن و غرق شدن فرعونيان و صحنه هاي تلخ و دلسوز و مظلوميت ها و مصيبت ها از اول تا پايان عالم را ديد و اين ديدگان که حامل جوامع الکلم است وهمه و همه را ديده آنگاه که به حسين (ع) مي رسد فرياد مي زند: «لا يوم کيوم الحسين!» هيچ روز مانند روز حسين نمي شود. حقيقتاً اين چه روزي است که آن روزها در برابرش ديده نمي شوند!؟
فقط و فقط او نيست که صاحب چنين صلاو ندايي است. علي که غريو «اني اعلم بعلوم السموات» او را همراه «سلوني قبل ان تفقدوني» همه گوش ها شنيده است او هم در بازگشت از صفين در راه کوفه در سرزميني غريب از اسب فرود آمد و خم شد و مشتي خاک برداشت و بوييد و اشک ريخت و فرمود «لايوم کيومک يا ابا عبدالله.»
يوم الحسين را احدي از اولين تا آخرين ادراک و افهام نکرده است.
اما اين همه بيان کننده اين حقيقت است که ما درباره اين روز و صاحب آن و آنچه توسط او در جريان قيامش رخ داد تأمل کنيم و به سوگ بنشينيم.
يوم الحسين (ع) هم مقتل دارد هم مطلب و همانقدر که مقتلش عميق و جانسوز است مطلبش هم جان افروز است.
پيرو حسين همانطور که از مقتل يوم الحسين آگاه و مجذوب آن است؛ بايد به مطلب آن عالم و عامل باشد و مطلب آن نه آن است که برخي قلم بزنند که فلسفه قيام را از دريچه محدود خود تنديس سازي کنند؛ بلکه مطلب يوم الحسين بايد مانند مقتلش که نقل مظلوميت و غربت است، روايت معصوميت و طهارت باشد تا اخلاق را صيقل و روح را پرواز دهد؛ چنان که مقتلش چنين مي کند.
اهل افهام بايد بنشينند و مطلب هاي يوم الحسين را مانند مقتل يوم الحسين فصل بندي و موضوع سازي کنند و در کنار مقتلش، سياست، اقتصاد، گفتار، همسرداري، تربيت فرزند، حق خالق، حقوق مخلوق و غيره را بازگو کنند.
آري يوم الحسين (ص) داراي ۲ بال است که هر کس بخواهد در متن و آسمانش پرواز کند بايد به هر دو بال مفتخر و مسلح شود.
بال اول حسن فطرت و سوز درون و اشک چشم و بال دوم تدبر در متن و عمق عظمت کار ابا عبدالله براي درس گرفتن و پيروي نمودن.
پيامبر اکرم (ع) فرمود هر کس نسبت به حسين بي تفاوت باشد و بغض او را در دل داشته باشد در قيامت شفاعت من به او نمي رسد «بحار، ج۴۳، ص۲۷۰). فرمود «احب الله من احب الحسين»؛ هر کس حسين را دوست بدارد خدا او را دوست دارد.
سوز درون و اشک روان که امام رضا (ع) فرمود «ان المحرم شهر کان اهل الجاهليه يحرمون فيه القتال فاستحلت فيه دماؤنا و هتکت فيه حرمتنا و سبي فيه ذرارينا و نساؤنا...» بعد فرمود «ان يوم الحسين أقرح جفوننا و اسبل دموعنا»، روز حسين اشک هاي ما را جاري کرده تا آن حد گريه مي کنيم که پلک چشم هايمان زخم مي شود! (بحار، ج۴۴، ص ۲۸۴).
در حالات امام کاظم(ع) است از روز اول محرم تا ۱۰ روز «کانت الکابه تغلب عليه»؛ بر اثر مصيبت امام حسين هرگز خندان نبود و در عذاب و رنج سختي بود.
ريان بن شبيب مي گويد در اول ماه محرم بر امام هشتم شرف ورود يافتم حضرت فرمود روزه داري؟ عرض کردم خير! فرمود روز اول محرم روزي است که دعاي زکريا مستجاب شد پس هر کس اين روز را روزه بگيرد و سپس دعا کند دعايش مانند زکريا مستجاب مي شود.
امام صادق(ع) در زيارت امام حسين(ع) چنين جملات رشيقي دارند که احدي تا به ابد ژرفاي معناي آن را درک نمي کند و خود حضرت با اشک چشم اين سلام ها را ادا مي فرمود: «السلام عليکم يا حجه الله و ابن حجته، السلام عليکم يا قتيل الله و ابن قتيله... اشهد ان دمک سکن في الخلد و اقشعرت له اظله العرش و بکي له جميع الخلائق و بکت له السماوات السبع و الرضون السبع و ما فيهن و ما بينهن» و عميق ترين و بالاترين متن اين زيارت متين که احدي آن را نمي تواند تفسير و معنا کند اين فراز زيارت است که امام صادق(ع) مي فرمايد: «بکت من في الجنه و النار من خلق ربنا ما يري و ما لا يري!».
مگر بهشت جاي شادي نيست؟ پس روز حسين چه روزي است که من خلق في الجنه؛ آناني که بهشتي هستند و در بهشت قرار دارند هم براي او اشک مي ريزند و يوم الحسين چه روزي است که اهل جهنم هم براي حسين اشک مي ريزند و هر آنچه که ديده شود و هر آنچه که به چشم نيايد بر حسين گريانند... و اينها يعني چه؟ کسي نمي داند! اما بال دوم، درس آموختن از صاحب اين روز است! اينکه انسان بياموزد که او چگونه براي اطاعت از امر خدا و حفظ دين خدا هيچ سستي و بهانه اي را بها نداد و خود به همراه بهترين از خلايق که نه در قبل و نه هرگز در بعد نظير و مانند دارند به مذبح رفت و فرمود «والذي نفس حسين بيده لايهني بني اميه ملکهم حتي يقتلوني... لاتقوم الساعه و علي الارض هاشمي يطرف»؛ سوگند به خدايي که جان حسين در دست اوست بني اميه از حکومت خود لذت نمي برند تا اينکه مرا بکشند و تا فرزندي از اولاد رسول الله (هاشمي) پلک مي زند و زنده است قيامت برپا نمي شود.
در حقيقت اين معنا که بايد به يوم الحسين و آفريننده آن اقتدا کرد و درباره فعل او تدبر نمود اين روايت محيرالافهام از امير بيان حضرت علي (ع) بسيار رسا و تمام کننده است.
آن حضرت به فرزندش امام حسين فرمودند: يا ابا عبدالله اسوه انت قدما؛ حسين از قديم تو را الگو معرفي کرده اند! بنابراين هرکس مي خواهد از حسيني که پيامبر در شب معراج ديد بر طاق عرش نوشته است «ان الحسين مصباح هدي و سفينئ نجائ» حسين چراغ هدايت و کشتي نجات است؛ پيروي کند هم بايد آه سوزان داشته باشد هم فهمي خلاق، پيرو حسين هم اشک دارد هم فکر! و اينکه روايت معروف «ان الحسين مصباح هدي و سفينئ نجائ» بدون وجود «ال» در اول «هدي و نجات» ثبت شد خود خبر از بسط معنا مي دهد که بر اهل فهم پوشيده نيست و لذا اين روايت در هيچ مأخذي و منبعي با «ال» ثبت و ضبط نشده است.

امام علي بن الحسين(ع)، مشهور به زين العابدين و سجاد، بنا به نقل مشهور در سال ۳۸ هجري در مدينه به دنيا آمد. در هنگام حادثه کربلا ۲۲ يا ۲۳ سال سن داشته ...

امروز در آسمان عصمت و طهارت ستاره اي به افول مي نشيند و ششمين شمع روشني بخش امامت و ولايت به خاموشي مي گرايد و عالم خلقت را در سوگ خود وا مي نهد. در ا ...

شک نيست که «زيارت » در اسلام، بخصوص در فرهنگ شيعه، جايگاه والايي دارد. امامان و اوليائي خدا،تا حد بسياري دعوت و تشويق به زيارت کرده اند. پاداش ها و ثو ...

زندگينامه امام خميني: او وارث سجاياي آباء و اجدادي بود كه نسل در نسل در كار هدايت مردم وكسب معارف الهي كوشيده اند. پدر بزرگوار امام خميني مرحوم آيه ال ...

مقدمه نگرش امام خميني به مهدويت در ابعاد گوناگون آن، به رويکرد ديني، سياسي و عرفاني ايشان ارتباط مستقيم دارد. يعني مسئله مهدويت صرفاً يک موضوع تاريخي ...

نگاهي به زندگي زيباي حضرت قمر بني هاشم (س) پر از درس هاي پر مغز و ادب است. ● بارقه آشنايي علي به طرف مسجد به راه افتاد. درب شبستان مسجد که رسيد برادرش ...

دعا محبوب ترين اعمال نزد خداوند، برترين عبادت، علت روشنايي آسمان ها و زمين، كليد تمام رحمت ها و... است. ما معمولا در حوائج فردي خويش بر دعا اصرار مي و ...

امام سجاد(ع) امام زين العابدين(عليه السلام) در مدت امامت خويش، سخت ترين دوران عمر خويش را سپري نمود به گونه اي که، عقل آدمي از درک آن عاجز و ناتوان اس ...

دانلود نسخه PDF - زيارت امام حسين(ع)