up
Search      menu
اجتماعی,سیاسی :: مقاله زندگي بدون يارانه PDF
QR code - زندگي بدون يارانه

زندگي بدون يارانه

راه و رسم زندگي بدون يارانه

موجي از نگراني به سمت خانواده ها مي آيد، آيا از پس زندگي بدون يارانه و با قيمت هاي واقعي بر خواهيم آمد يا نه؟
زمستان سرد با بهاي گران گاز مصرفي فرا رسيده است. آب هم گران مي شود و استحمام، رختشويي، ظرفشويي و نظافت عيد همه و همه آب مصرف مي کند.
براي سفرهايي که پيش رو داريم نيز بايد پول بنزين ليتري ۷۰۰ تومان بپردازيم. اگر صاحبخانه اجاره بها را گران کند چه کنيم؟ اگر همه چيز بازهم گران شود چه کنيم؟
شواهد نشان مي دهد اين سوالات تا حد زيادي قابل پاسخگويي است. اگر بخشي از آن هم قابل پاسخگويي نباشد حتما دولت براي آن فکري خواهد کرد، اما اين زمان وقت هنرنمايي زنان است. شما حالا بايد نشان دهيد که چطور مي توانيد با صرفه جويي همه چيز را تحت کنترل آوريد؟ مي توانيد از نان شروع کنيد.
● صرفه جويي مهمتر از نان شب
نان مصرفي خانوار يک سوم تا ۲ برابر گران شد. آيا واقعا تمام ناني را که مي خريديم مصرف مي کرديم يا نه؟ اين يک سوم مي تواند همان نان هايي باشد که نصيب نان خشکي مي شد. راستي اگر شما که داريد اين مطلب را مي خوانيد يک شهرنشين هستيد خوب است حقيقتي تلخ را به شما بگويم.
در برخي شهرستان ها و روستاها نان سوبسيدي خريداري شده توسط مردم، صرف خوراک دام مي شد و از اول به همان نيت خريداري مي شد و مردم در اصطلاح خود نام نانوايي گاوي به آنها مي دادند.
پخت ناخوشايند نان توسط اين نانوايي ها دليل اين موضوع بود و اکنون تا جايي که از دور و نزديک خبر مي رسد اين روزها چنين نانوايي هايي کاملا خلوت شده است.
يک بار هنگام خريد از يکي بازارچه هاي مرزي متوجه شدم از آن مرز کالا وارد مي شد و با وانت نان بربري بيرون رفت!
اين موضوع نشان مي داد بخشي از سوبسيدهاي ما به کشور همسايه هم مي رسد ! اما روي صحبت ما با آنهاست که نان را مي خريدند تا خودشان مصرف کنند.
يک نکته مهم وجود دارد و آن اين که نان خريداري شده پس از مدتي بيات مي شود و به اصطلاح از دهان مي افتد. براي جلو گيري از اين موضوع وقتي نان مصرفي خود را مي خريد آن را برش زده در فريزر قرار دهيد و اگر بيرون نگاه مي داريد در يک فضاي تاريک و در دماي معمولي بگذاريد تا به اين زودي کپک نزند. خرده نان ها را جمع کرده و براي صبحانه آن را در شير خيسانده و با تخم مرغ مخلوط و نان تست ايراني درست کنيد. نان خشک ها را در فر يا روي ماهيتابه تفت داده و حسابي بکوبيد و به عنوان نان سوخاري مصرف کنيد. هر بار به اندازه مصرف، نان را از فريزر خارج کنيد و در دماي اتاق بگذاريد تا آماده شود. شما بايد به عنوان خانم خانه مراقب باشيد که هيچ چيز هدر نرود. خوراک هاي دست خورده و نان هاي گاز زده را هم ريز کنيد و براي پرنده هاي گرسنه پشت پنجره تان بريزيد.
● پرده هاي ضخيم
هر چيزي فصل خود را دارد و زمستان خانه هم پوشش زمستاني مي خواهد. با پوشاندن پرده هاي ضخيم به پنجره ها و فرش هاي گرم و نرم به زمين و روي سراميک ها خانه را گرم تر نگه داريد. مي توانيد پنجره هاي خود را نيز درزگيري کنيد. به جاي رنگ مي توانيد از پوشش هاي عايقي که در بازار موجود است به ديوار ها نصب کنيد که زمستان هاي گرم و تابستان هاي سردي داشته باشيد. کانال هاي کولر را با پوششي مناسب بپوشانيد. اگر شب از يک اتاق استفاده مي کنيد، بخاري اتاق هاي ديگر را خاموش کنيد و وقتي از خانه خارج مي شويد، حتما بخاري ها را روي شمعک بگذاريد. وقتي براي گرم کردن خانه بخاري را روشن مي کنيد، مي توانيد کتري و ظرف غذاي خود را نيز براي جوش آمدن يا پخت روي آن قرار دهيد. اگر بچه هاي کوچک نداشته باشيد که آن را روي خود برگردانند، اين اقدام عملي تر است.
● فضايي شاعرانه
شايد فضاهاي شاعرانه زير هجوم نور به خانه هاي ما گم شده باشد. مي توانيد هفته اي يک روز را با فضايي شاعرانه سر کنيد. يک شمع در خانه روشن کنيد يا چراغ هاي کوچک و کم مصرف خانه مثل آباژور ها يا چراغ خواب ها را وسيله روشنايي رمانتيک خانه قرار دهيد.
● مهماني هاي شاهانه
شايد در مهماني هايي که برگزار مي کنيم اسراف زياد باشد. براي اين که برنج يا غذاي اضافه نداشته باشيد، بايد در نظر بگيريد که براي هر نفر چه ميزان مواد نياز داريد؟ معمولا هر نفر ۱۰۰ گرم برنج، ۱۰۰ تا ۲۰۰ گرم گوشت (بسته به اين که خورش يا کباب يا چلو گوشت درست مي کنيد ميزان فرق دارد) مصرف مي کند. براي سالاد هم چيزي بيش از يک گوجه و يک خيار به ازاي هر نفر نبايد در نظر بگيريد. براي خورش هايي مثل قيمه براي هر نفر يک سيب زميني و ۳ قطعه بادمجان کافي است.
با دقت در مقياس هاي خود از غذاهاي اضافه عذاب نمي کشيد. براي اين که مقياس ها را خوب درک کنيد يک ترازو که به گرم وزن مي کند در آشپزخانه خود قرار دهيد بعلاوه يک دفتر مقياس. شما با دقت تجربيات خود را در مورد پخت مربا، برنج و غذاهاي گوناگون يادداشت کنيد. وقتي مهمان داريد کافي است آن مقياس ها را ضرب در تعداد کنيد تا نتيجه اي صحيح به دست آوريد.
به خاطر داشته باشيد به ازاي هر ۴ مهمان يک وعده اضافه در نظر بگيريد و اگر چند نوع غذا درست مي کنيد، بدانيد که مهمان ها کمتر مصرف خواهند کرد و در نتيجه اگر ۲ نوع غذا مي پزيد، مقياس را براي نيمي از مهمان ها در نظر بگيريد.
غذايي درست کنيد که قطعات آن به تعداد نفرات باشد تا هر کس اگر ميل داشت، بتواند از آن بچشد و به اين ترتيب بعضي ديگر محروم نمانند، يعني به اندازه نيمي از مهمان ها باشد اما قابل تقسيم ميان همه. مثلا براي ۴ مهمان، ۴ کتلت و ۴ قطعه مرغ موجود باشد.
اگر شما مراقب ميزان ها و مقياس ها باشيد بزودي همه چيز خيلي دقيق دستگيرتان مي شود و اين کار باعث مي شود بعد از مهماني دچار عذاب وجدان نشويد.
ظرف هاي يکبار مصرف در خانه داشته باشيد که اگر نمي خواهيد غذايي را نگه داريد به افرادي که اعضاي خانواده شان نبوده اند، بدهيد تا براي آنان ببرند. در يخچال نگه داشتن مقدار زيادي غذا نتيجه اي جز هدر رفتن ندارد و بزودي پس از يک شب متوجه خواهيد شد ديگر ميلي به استفاده از غذا نداريد.
● صرفه جويي در آب
براي اين که صرفه جويي در مصرف آب را شروع کنيد، نخست بايد دقت کنيد ببينيد در چه وضعيت هايي هدر رفتن آب ديده مي شود؟
▪ هدر رفتن هنگام شستن ظروف: وقتي مي خواهيد شستن ظرف را شروع کنيد نخست بايد آشغال هاي داخل ظروف را در بياوريد و سپس آن را دسته بندي کنيد. ليوان ها يک طرف، بشقاب ها طرف ديگر و ظرف هاي بزرگ مثل ديگ و ماهيتابه را هم جدا بگذاريد.
اگر ظرف ها زياد چرب هستند آنها را در يک سينک آب داغ غوطه ور کنيد و با استفاده از موادشوينده که داخل آب مي ريزيد، زمينه پاکيزگي آنها را فراهم کنيد.
در مرحله بعدي کافي است آنها را با اسکاچ شسته و همه را يکجا آبکشي کنيد. اين روش آب کمتري مصرف مي کند تا اين که يکسره آب گرم را باز بگذاريد و گاز مصرف کنيد و آب هدر دهيد و مايع ظرفشويي را مدام روي اسکاچ بزنيد و ظرف ها را بشوييد.
▪ رختشويي: اين يکي ديگر از موارد هدر دادن آب است. اگر رخت هاي کثيف را جمع کنيد تا لگن ماشين را پر کند و بعد آن را بشوييد در آب و برق صرفه جويي مي شود.
اگر کنتورهاي شما و همسايه هايتان مشترک است و حس مي کنيد آنان موازين صرفه جويي را رعايت نمي کنند، حتما يک کنتور جدا درخواست کنيد.

زندگي پدرش (سيد عباس معزالسلطنه) و مادرش (گوهرشاد حسابي) هر دو اهل تفرش بودند. او چهار سال اول دوران کودکي‌اش را در تهران سپري نمود. سپس به همراه والد ...

هر حيوان ، گياه يا موجود زنده اوليه‌اي که بخشي يا تمام زندگي خود را به همراه موجود ديگر از جنس ديگري را مي‌گذراند و يک سيمبونت يا سيمبيوت مي‌نامند و ب ...

بارزترين اختلاف زندگي در زمين و فضا بي وزني است، که بر کليه شئون زندگي مسافر تاثير مي گذارد. برخي ميگويند که محدود بودن در مکان کوچکي نظير ايستگاه مير ...

واژه يارانه (Subsidy)، در لغتنامه بطور کلي کمک رايگان و اعانه (مالي) دولت به مردم در زمانهاي معين معنا شده است و عبارتست از نوعي حمايت دولت از قشر خاص ...

جالب است بدانيد که ستارگان هم مانند موجودات زنده متولد مي شوند، زندگي مي کنند و سپس مي ميرند، ولي طول زندگي آنها بسيار طولاني است. متاسفانه عمر کوتاه ...

ازدواج، يکي از مهم ترين وقايعي است که در زندگي هر انساني رخ مي دهد. با توجه به اهميت ازدواج و تشکيل خانواده و تأثير آن در تداوم و استحکام خانواده، ترب ...

احمد و فاطمه هر دو ۲۶ سال دارند اما احمد دو دست ندارد و فاطمه دو پا. احمد با دستاني که ندارد حياط خانه را آبياري مي کند، جارو مي کشد، خانه را مرتب مي ...

زن و مرد هر کدام نسبت به ديگري حق و حقوقي دارد که طرف مقابل بايد آنها را رعايت کند.حقوقي که زنان بر عهده مردان دارند متفاوت است مثلا حقي که بر پرداخت ...

دانلود نسخه PDF - زندگي بدون يارانه