up
Search      menu
تاریخ و فرهنگ :: مقاله زندگينامه دكتر حسابي PDF
QR code - زندگينامه دكتر حسابي

زندگينامه دكتر حسابي

دكتر حسابي

زندگي
پدرش (سيد عباس معزالسلطنه) و مادرش (گوهرشاد حسابي) هر دو اهل تفرش بودند. او چهار سال اول دوران کودکي‌اش را در تهران سپري نمود. سپس به همراه والدين و برادرش عازم شامات شد. در هفت سالگي تحصيلات ابتدايي خود را در بيروت با تنگدستي و مرارتهاي دوري از ميهن، در مدرسه کشيش‌هاي فرانسوي آغاز کرد. در همان زمان تعليمات مذهبي و ادبيات فارسي را نزد مادرش فرا مي‌گرفت. او قرآن و ديوان حافظ را از حفظ مي‌دانست. او همچنين بر کتب بوستان، گلستان سعدي، شاهنامه فردوسي، مثنوي مولوي و منشات قائم مقام فراهاني اشراف کامل داشت. محمود حسابي در ۱۲ شهريور سال ۱۳۷۱ هجري شمسي در بيمارستان دانشگاه ژنو درگذشت. آرامگاه (خانوادگي) وي در شهر تفرش قرار دارد.
تحصيلات
شروع تحصيلات متوسطه او مصادف با آغاز جنگ جهاني اول و تعطيلي مدارس فرانسوي زبان بيروت بود. از اين رو به مدت دو سال در منزل به تحصيل پرداخت. پس از آن در کالج آمريکايي بيروت به تحصيلات خود ادامه داد. در سن هفده سالگي ليسانس ادبيات، و در سن نوزده سالگي ليسانس بيولوژي را اخذ نمود. پس از آن در رشته مهندسي راه و ساختمان از دانشکده فرانسوي مهندسي در بيروت فارغ التحصيل شد. در آن دوران با اشتغال در نقشه کشي و راهسازي، به امرار معاش خانواده کمک مي‌کرد. او همچنين در رشته‌هاي پزشکي، رياضيات و ستاره شناسي به تحصيلات دانشگاهي پرداخت.
حسابي در دانشگاه سوربن فرانسه، در رشتهٔ فيزيک به تحصيل و تحقيق پرداخت. در سال ۱۹۲۷ ميلادي در سن بيست و پنج سالگي دانشنامه دکتراي فيزيک خود را، با ارائهٔ رساله‌اي تحت عنوان «حساسيت سلول‌هاي فتوالکتريک»، با درجه عالي دريافت نمود.
آثار
آثار به جاي مانده از محمود حسابي در زمينه‌هاي فيزيک، زبان فارسي و پژوهش‌هاي فرهنگي شامل ۲۱ کتاب و مقاله‌است. برخي از آثار وي عبارتند از:
1.کتاب فيزيک دوره اول متوسطه ۱۳۱۸
2.کتاب ديدگاني فيزيک دانشگاه تهران ۱۳۴۰
3.الکتروديناميک (۱۹۴۵) Essaid Interpretation des Ondes de Broylie
4.مقاله تفسير امواج دو بر در شش رساله با عنوان A Strain Theory of Matter، دانشگاه تهران ۱۹۴۶.
5.مقاله‌اي دربارهٔ پيشنهاد تفسير قانون جاذبهٔ عمومي نيوتون و قانون ميدان الکتريکي ماکسول چاپ شده در گزارش ذرات اصلي در دانشگاه کمبريج انگليس ۱۹۴۶.
6.مقاله‌اي دربارهٔ ذرات پيوسته Continuous چاپ شده به وسيلهٔ آکادمي علوم آمريکا ۱۹۴۷.
7.مقاله‌اي دربارهٔ مدل بي‌نهايت گسترده در نشريهٔ فيزيک فرانسه.
8.رساله‌اي دربارهٔ نظريه ذره‌هاي بي‌نهايت گسترده دانشگاه تهران ۱۹۷۷.
برخي عقايد
دکتر حسابي نسبت به تحصيلات عاليه زنان نظري منفي داشت. هنگامي که آلينوش طريان (مادر نجوم ايران) پس از اتمام دوره تحصيلي ليسانس فيزيک در دانشگاه تهران از وي درخواست بورس تحصيلي نمود، دکتر حسابي با اين دليل که تو يک زن هستي و تحصيل براي تو تا همين مرحله هم زياد است از اعطاي بورس تحصيلي به نامبرده خودداري کرد.
مناصب سياسي
وي در سال ۱۳۳۰ به عنوان سناتور انتصابي وارد مجلس سنا شد و تا سال ۱۳۴۲ در اين مقام باقي ماند. وي هچنين وزير فرهنگ کابينه محمد مصدق بود.
فعاليت‌هاي شغلي و اجتماعي
او هم‌زمان با تحصيل در رشته معدن، در راه آهن برقي فرانسه نيز کار مي‌کرد. پس از فارغ التحصيل شدن در رشته معدن، در معادن آهن شمال فرانسه و معادن زغال سنگ ايالت «سار» به کار مشغول شد.
وي با وجود امکان ادامه تحقيقات در خارج از کشور، به ايران بازگشت و به پايه گزاري علوم نوين و تاسيس دارالمعلمين و دانشسراي عالي، دانشکده‌هاي فني و علوم دانشگاه تهران، نگارش ده‌ها کتاب و جزوه و راه اندازي و پايه گزاري فيزيک و مهندسي نوين پرداخت.
وي
طرح تاسيس دانشگاه تهران
کليات طرح تاسيس دانشگاه تهران از سال ۱۳۰۷ توسط محمود حسابي به وزير فرهنگ وقت آقاي حکمت پيشنهاد شد. طرح تفصيلي تاسيس دانشگاه تهران نيز در سال ۱۳۱۰ تهيه و به وزير فرهنگ تقديم شد و با تلاش‌هاي دکتر حسابي و مذاکرات وي با نمايندگان مجلس، اين طرح در سال ۱۳۱۲ به مجلس شوراي ملي رفت و در سال ۱۳۱۳ از تصويب مجلس گذشت‌.
مهدي خزعلي به هنگام نقل خاطره ديدارش از دکتر حسابي چنين نقل مي‌کند: وقتي خواستم دانشگاه تهران را تاسيس کنم با وساطت يکي از دوستان وقت ملاقاتي از وزير معارف وقت گرفتم، پس از توضيح طرح، وزير معارف از من پرسيد: «دانشگاه بسازيد که چه بشود؟» و من عرض کردم: «دکتر و مهندس‌ها که براي تحصيل به فرنگ مي‌روند را در مملکت خودمان تربيت کنيم.» و او پاسخ داد: «تربيت دکتر و مهندس براي ما صد سال زود است.»
متاثر از کوته فکري وزير معارف و نااميد از انجام رسالتي که بر دوش داشتم از دفتر وزير خارج شدم، رفيق شفيق که آزردگي مرا ديد براي تسلي خاطر گفت من مي توانم از اعليحضرت (رضا شاه) برايت وقت ملاقات بگيرم مشروط به اينکه وزير معارف نفهمد که من اين وساطت را انجام داده ام! وقت ملاقات با رضا شاه تعيين شد، براي او طرح تاسيس دانشگاه تهران را شرح دادم، و شاه پرسيد «که چه شود؟» عرض کردم، به جاي آنکه جوانان ما به فرنگ بروند در مملکت خودمان دکتر و مهندس آموزش دهيم و رضا شاه باز پرسيد «که چه شود؟» و عرض کردم: «اين جاده‌ها و راه آهن را آلمان‌ها مي‌سازند مهندسين خودمان بسازند و ...» شاه بسيار استقبال کرد و گفت برويد طرحتان را بنويسيد به مجلس مي‌گويم راي بدهد! و من از همان شب شروع به نگارش طرح دانشگاه کردم.
فرداي آن روز از دربار به در خانه‌ام آمدند، تعجب کردم که با من چه کار دارند، ديدم يکصد هزار تومان پول فرستاده‌اند که اعليحضرت فرموده‌اند، کارتان را شروع کنيد و طرح تان را نيز بنويسيد. و اين همان مبلغ خريد زمين دانشگاه تهران است و کار ساخت و ساز همزمان با نوشتن طرح آغاز شد.

سيد محمود حسابي در سال 1281 (ه.ش), از پدر و مادري تفرشي در تهران زاده شدند. پس از سپري نمودن چهار سال از دوران كودكي در تهران, به همراه خانواده (پدر, ...

״ومن آياته الليل والنهار والشمس والقمر و از نشانه هاي او، شب و روز و خورشيد و ماه است. [41 (فصلت) : 37] . ماه، با حركت منظم و دقيق و با نور افشاني خاص ...

● رابرت هوک هوک فيزيکدان انگليسي گرچه در سراسر عمر از بيماري رنج مي برد ليکن يک لحظه از کار و کوشش و خدمت باز نايستاد. هوک نه فقط از تيزهوشي و نيروي ک ...

۲۱ آوريل سال ۱۸۶۴ تولد ماکس وبر در « ارفوت » ، در « تورنيگه » . پدرش حقوقدان بود ، از خانواده‌ي صاحبان صنايع و تجار نساجي « وستفالي » ، وي در سال ۱۸۶۹ ...

زندگينامه امام خميني: او وارث سجاياي آباء و اجدادي بود كه نسل در نسل در كار هدايت مردم وكسب معارف الهي كوشيده اند. پدر بزرگوار امام خميني مرحوم آيه ال ...

امام حسين فرزند دومين امام علي و حضرت زهرا عليه السلام است. آن حضرت در شهر مدينه به روز سوم شعبان (مصباح المتهجد ۷۵۸) از سال سوم ( کافي ۴۶۳۸) يا پنجم ...

ابوريحان محمد بن احمد بيروني ، نابغهٔ نامدار ، نمونهٔ مثالي زدني متفکران هوشيار و معتقد ايراني و بي شک يکي از بزرگترين دانشمندان جهان در تمامي اعصار ا ...

«‬غياث الدين‭ ‬ابوالفتح‭ ‬عمربن‭ ‬ابراهيم‭ ‬خيام‭ ‬نيشابوري‮»‬‭ ‬نه‭ ‬تنها‭ ‬در‭ ‬ميان‭ ‬ايرانيان‭ ‬و‭ ‬فارسي‮ ‬زبانان‭ ‬بلكه‭ ‬نزد‭ ‬جهانيان‭ ‬چهره ا ...

دانلود نسخه PDF - زندگينامه دكتر حسابي