up
Search      menu
جانور شناسی :: مقاله زنبور PDF
QR code - زنبور

زنبور

زنبور گزيدگي و آلژرى نسبت به سم زنبور

زنبور گزيدگي
گزيدگي زنبورهاي زرد، سرخ و عسل معمولاً دردناک است، ولي خطرناک نيست. زنبورهاي عسل بدني زرد يا سياه و سفيد و کرکي دارند در حالي که زنبورهاي وحشي خرمايي يا قرمز رنگ هستند و بدنشان فاقد کرک بوده و کمي باريکتر است. زنبورهاى وحشى مى‌توانند چند بار انسان را بگزند، در حاليکه زنبورهاى عسل هنگام نيش زدن، نيش خود را در پوست به جاى مى‌گذارند و بلافاصله مى‌ميرند. تنها زنبوري که نيشش را در بدن انسان به جاي مي‌گذارد، زنبور عسل است. زنبور عسل پس از نيش زدن خواهد مرد، زيرا بر اثر نيش زدن، نيش و ضمايم آن که جزيي از بدن ظريف اين حشره است از بدن او جدا مي‌شود. بنابراين نيش زدن براي او خودکشي است و او بي‌جهت دست به خودکشي نخواهد زد، مگر زماني که انتقام گرفتن را بر بقا ترجيح دهد.
چگونگي ايجاد حساسيت به نيش زنبور
واکنشهاى آلرژى نسبت به نيش زنبور بسيار شايع است. خطرناکترين و عمده‌ترين عامل آلرژى، نيش زنبورهاى وحشى است و آلرژى نسبت به زنبور عسل که بيشتر در ميان زنبورداران ديده مى‌شود در رده دوم قرار مى‌گيرد. براى بروز آلرژى لازم است فرد يک بار به وسيله زنبور وحشى يا زنبور عسل گزيده شود، و سپس حداکثر تا ۶ هفته وقت مى‌گيرد تا حساسيت بوجود آيد. بنابراين در اولين گزش آلرژى رخ نمى‌دهد.
علائم زنبور گزيدگي
نيش زنبورهاي عسل حاوي هيستامين است که مي‌تواند علايم موضعي يا عمومي ايجاد کند. علايم گزش بستگي به ميزان سم، حساسيت بدن به زهر و تا حدي محل گزيدگي دارد و مي‌تواند به صورت يک واکنش عادي و معمولي، مسموميت، حساسيتهاي عمومي وسيع و حتي در موارد نادر به شکل واکنشهاي شديد رواني باشد. در اغلب موارد نيش زدن زنبور باعث تورم و درد در محل، به خاطر يک واکنش سمى غيرحساسيتى به زهر زنبور مى‌شود. واکنشهاى حساسيتى به نيش زنبور ممکن است خفيف باشد و با درد و قرمزى موضعى پوست همراه باشد. در عين حال ممکن است واکنشى عمومي‌تر به همراه تورم، کهير و قرمزى باشد.
در موارد شديدتر ممکن است کل بدن دچار تورم شود، تورم عروقى منتشرشده، مشکل تنفسي و آنافيلاکسى شديد با شوک (شوک حساسيتي) و افت فشار خون بوجود آيد. در يک فرد معمولي که به گزش يک واکنش عادي نشان مي‌دهد، علايم به صورت درد، قرمزي، خارش و سوزش در محل است. اگر مصدوم دچار گزشهاي متعدد شده باشد، علايمي به صورت سردرد، تب، گرفتگي عضلات، خواب آلودگي و بيهوشي مي‌توانند بوجود آيند. بنابراين در چنين مواردي وقوع شوک را بايد در نظر داشت. ورود زهر زنبور به بدن سبب گشاد شدن عروق و تنگ شدن راههاي هوايي مي‌شود و ديگر علايم عبارتند از: افت شديد فشارخون، تورم زبان و گلو، تورم اطراف چشم، نبض تند، پوست سرد و مرطوب و رنگ پريده، تعريق، استفراغ، کبودي لبها، ضعف، تهوع و استفراغ، تشنگي، تنفس سريع و سطحي، خميازه و تنفسهاي مداوم و حتي بي قراري و تهاجم و حتي اختلال هوشياري.
واکنش آلرژى نسبت به سم زنبور در طول ده دقيقه پس از گزيده شدن به وجود مي‌آيد. واکنشهاى شديد حساسيتى تهديد کننده حيات در افراد داراى آلرژى شديد، در افراد مسن، افراد مبتلا به بيماريهاى قلبى و عروقى و در موارد گزشهاى متعدد ممکن است روى دهد.
درمان زنبور گزيدگي
در موارد واکنشهاى خفيف به سم زنبور تنها مصرف قرصهاى آنتي هيستامين کافى است، در حاليکه در موارد واکنشهاى شديدتر يا آنافيلاکسى ممکن است براي احياى بيمار به تزريق آدرنالين، آنتى هيستامين، کورتون و تزريق سرم نياز باشد. همه افرادى که به نيش زنبور آلرژى دارند بايد دستبندهاى هشدار پزشکى (که وجود حساسيت بر روى آن ثبت شده است) و نيز يک سرنگ خودکار تزريق آدرنالين همراه داشته باشند.
* در زنبور گزيدگي ساده براي رفع درد و تورم مي‌توان اقدامات زير را انجام داد:
o اگر نيش را در محل مي‌بينيد با ناخن دو انگشت خود يا طرف کند يک چاقو آن را بيرون بکشيد. براي اين کار از موچين يا پنس استفاده نکنيد، زيرا اين کار باعث پارگي کيسه زهر و افزايش ورود آن به بدن مي‌شود.
o محل نيش را با آب و صابون بشوئيد و با يک محلول ضدعفوني کنيد.
o روي عضو آسيب ديده کمپرس آب سرد يا قالب يخ بگذاريد.
o در مواردي که بيمار به مسکن نياز دارد، از آسپرين يا استامينوفن استفاده کنيد.
* واکنشهاي ازدياد حساسيت در مواردي حتي با يک نيش هم در برخي افراد حساس ايجاد مي‌شود و بالقوه مي‌توانند کشنده باشند. در صورت ادامه تورم يا اگر مصدوم علايم حادي مثل اختلال تنفس يا تورم صورت و گردن را نشان داد به پزشک مراجعه کنيد.
o در اين حالت اگر مصدوم هوشيار است او را در وضعيتي قرار دهيد که راحت تنفس کند، لباسهاي تنگ را خارج و اطراف گردن و سينه او را آزاد کنيد. به او اجازه خوردن و آشاميدن ندهيد و اگر تشنه است لبهاي او را کمي خيس کنيد. سعي نکنيد که او را با منابع حرارتي به شکل مستقيم گرم کنيد.
o اگر بيهوش شده او را روي يک پتو بخوابانيد و پاهاي او را بالا بگيريد و لباسهاي اضافي را خارج کنيد. اگر نياز به تنفس مصنوعي و ماساژ قلبي دارد (احياء قلبي و ريوي)، حتماً اين کار را بکنيد. پتو را روي او بيندازيد تا گرم شود.
o اگر تجربه کافي داريد و داروي آدرنالين نيز در دسترس است و علت شوک هم نيش‌زدگي است، در استفاده از آن ترديد نکنيد.
o اگر فرد دچار نيش‌زدگيهاي فراوان در دست يا پا است و علايمي در حال ظهور به نفع شوک مي‌باشد، او را آرام بخوابانيد، قسمت گزيده شده را بي‌حرکت و پايينتر از سطح قلب قرار دهيد يک نوار پارچه‌اي يا کمربند يا حتي بند ساعت را دور دست يا پا (در مورد سر و گردن اين کار را نکنيد.) 10-5 سانتيمتر بالاي محل نيش‌زدگي ببنديد. اگر محل نيش زدگي مفصل است نوار را بالاي مفصل ببنديد. نوار را زياد تنگ نکنيد، نبضها را کنترل کنيد. اگر تورم در حال بالا آمدن است نوار اول را باز و نوار ديگري را 6-5 سانتيمتر بالاتر از محل قبل ببنديد. اين کار احتمالاً به کاهش گسترش سم در بدن کمک مي‌کند
o و سرانجام بيمار را نزد پزشک برسانيد.
گزيدگي در دهان يا گلو به علت تورم و انسداد راه هوايي خطرناک است. البته مي‌توانيد براي جلوگيري از بروز تورم در ناحيه دهان و گلو به مصدوم يک قالب يخ بدهيد تا بمکد و يک ليوان آب سرد تا بنوشد. زيرا سرما احتمال تورم را کم مي‌کند.
درمان به روش حساسيت‌زدايى
روشهاى حساسيت‌زدايى از آلرژى نسبت به سم زنبور بسيار مؤثر هستند. در اين روش درمانى تزريقهايى براى حساسيت‌زدايى در يک دوره ۳ تا ۵ ساله انجام مي‌شود که معمولاً به بهبودى کامل آلرژى منجر خواهد شد. اين درمان بايد تنها در کلينيکهاى تخصصى آلرژى انجام شود چرا که ممکن است واکنشهاى شديدى در هنگام تزريق به وجود آيد. با استفاده از تست خراش پوستى مى‌توان آلرژى فرد به سم زنبور وحشى يا عسل را تشخيص داد. متأسفانه اين تست به اندازه تستها براى مواد آلرژى‌زاى تنفسى دقيق نيست. گاه مصونيت در برابر نيش زنبور عسل ايجاد مي‌شود. بويژه در افرادي که مدام با اين حشره در ارتباطند. براي مصونيت دست کم 30 نيش در سال لازم است.
پيشگيرى از آلرژى به سم زنبور
* در تابستانها از محلهايى که زنبورهاى وحشى در آنها فراوانند، به خصوص محلهاى پيک‌نيک، آشغالدانيها و مکانهاى صرف غذا دورى کنيد.
* در بيرون از خانه (در محل تجمع زنبورها) از نوشيدن مايعات شيرين و چسبناک خوددارى کنيد.
* اگر زنبورى به شما نزديک مى‌شود، وحشت زده نشويد، به جاى اين که بيحرکت بايستيد يا به آرامى از او دور شويد، با زدن ضربه‌اى او را بکشيد.
* هرگز پس از نيش زنبور ورزش نکنيد يا حمام داغ نگيريد چرا که ممکن است واکنش به سم زنبور تشديد شود.
* اگر به کسى برخورديد که دچار آلرژى شديد (آنافيلاکسى) شده است، فوراً کمک خبر کنيد، احياى قلبى و ريوى انجام دهيد و در صورت امکان به او آدرنالين تزريق کنيد.

بسم الله الرحمن الرحيم و اوحي ربک الي النحل ان اتخذي من الجبال بيوتا و من الشجر و مما يعرشون.ثم کلي من کل الثمرات فاسلکي سبل ربک ذللا يخرج من بطونها ش ...

مقدمه زنبور عسل يکي از حشرات مفيد براي انسان است که متعلق به رده دوبالان مي‌باشد. زنبور عسل خيلي پيش از انسان در روي زمين بوجود آمده و زندگي مي‌کرده ا ...

يونانيان در قديم از عسل و موم براي تهيه انواع غذاها استفاده مي کردند. بعدها، نيش زنبور براي درمان بسياري از بيماري ها استفاده شد. بقراط و کنفوسيوس (في ...

● زنبور گزيدگي گزيدگي زنبورهاي زرد، سرخ و عسل معمولاً دردناک است، ولي خطرناک نيست. زنبورهاي عسل بدني زرد يا سياه و سفيد و کرکي دارند در حالي که زنبوره ...

تينبرگن در تحقيق دوره دكترايش به بررسي اينكه زنبور حفارگونه Philanthus triangulum، چگونه سوراخ لانه اش را تشخيص مي دهد، پرداخت. زنبور حفار ماده، نقبي ...

مخلوقات خداوند بزرک و کوچک سنگين و سبک نيرومند و ناتوان هريک با نظام دقيق و کامل ما را به آفريننده آنها متوجه مي کند. با نگاههايي پرسشگرانه به جهان پي ...

▪ شرايط آب و هوايي : به طور کلي شرايطي چون گرما يا سرماي بيش از حد تحمل زنبورها ، بارندگي پيوسته و زياد ، هواي ابري در بيشتر اوقات سال يا فصل مورد نظر ...

● زندگي اجتماعي در زنبوران عسل: امروزه زنبور عسل شناخته ترين حشره از نظر علمي و اقتصادي است زيرا در حاليکه تنها حشره اي است که به وسيله انسان اهلي و ب ...

دانلود نسخه PDF - زنبور