up
Search      menu
گیاه شناسی :: مقاله زرشک PDF
QR code - زرشک

زرشک

مصرف طبي زرشک به دورهٔ مصر باستان مي رسد که فراعنه و ملکه ها، اين گياه را با تخم رازيانه به منظور درمان طاعون مصرف مي کردند. امروزه، گفته ميشود اين گياه درد مفصلي، روماتيسم و تورم ناگهاني پسوريازيسرا تسکين مي بخشد. انواع عفونتهايي که زرشک مي تواند در درمان آنها مؤثر واقع شود عبارت است از: عفونت گلو، مجاري ادراري، مجاري معده اي- روده اي، ريه ها، عفونتهاي مخمري و اسهال.
سبوس ريشه و ساقه اين گياه خاصيت درماني دارد. ريشه وساقه اين گياه زردرنگ است و اروپاييها و آمريکاي شمالي براي رنگ آميزي لباس از آن استفاده مي کردند. اما ترکيبات موجود در سبوس اين گياه زرشک را به عنوان يک گياه درماني مطرح کرده است.
سبوس و پوسته اين گياه درماني مطرح کرده است. سبوس و پوسته اين گياه حاوي الکالوئيد هست، که به عقيده برخي از افراد آنتي بيوتيک است و به عقيده متخصصان طب گياهي سبب تحريک خاصيت ضد عفوني غشاي مخاطي بدن ميشود.
به منظور پي بردن به اين ادعا، اگر قطره اي زرشک را روي زبان خود بگذاريد، دهان شما آبکي خواهد شد. اين بدان معنا نيست که زرشک طعم خوبي دارد، بلکه اين گياه تقريباً تلخ است بلکه به گفته کارشناسان طب گياهي، وقتي دهان شما آبکي ميشود سبب ميشود که بتوانيد با عفونت مبارزه کنيد. اين گياه در اثر تحريک بخشهايي از سيستم ايمني بدن اين اثر را بر جاي مي گذارد.
● معرفي گياه
زرشک گلي است که طول آن به ۹ پا مي رسد، و داراي شاخه هاي خاکستري است. برگهاي آن داراي دندانه هاي سوني است. بين ماههاي آوريل و ژوئن غنچه ها و گلهاي زرد روشن از آن جوانه مي زنند. اين غنچه ها و گلها در فصل پاييز رنگ قرمز گيلاسي به خود مي گيرند که به صورت بوته هاي خميده رشد مي کنند. مي توانيد از زرشک رسيده براي تهيه مربا استفاده کنيد، يا آنرا همانند &۰۳۹; مصرف کنيد. زرشک کمي ترشتر است ولي به اندازه قرقاط تلخ نيست.
● ترکيبات گياه
سبوس و ريشهٔ زرشک حاوي انواع بسياري از مواد شيميايي به نام &۰۳۹; است. دانشمندان و محققان اين ترکيبات را در طول ساليان متمادي مورد تحقيق و بررسي قرار داده اند، و پي بردند که آنها در واقع خواص آنتي بيوتيکي دارند.
برخي از آنها باعث پايين آوردن تب، کاهش تورم و فشار خون شده و به تنظيم ضربان قلب و انقباض عضلات قلب کمک مي کنند.
● اشکال موجود
زرشک در شکل چاي، کپسول، عصاره ها، مايع يا تنتورها و يا پماد موضعي عرضه ميشود. عصاره هاي حاصل از اين ماده به صورت دارويي حاوي ۸ تا ۱۲ درصد محتواي الکالوئيد ايزوکينولين استاندارد شده است.
● نحوه مصرف
اگر به علت عفونتهاي مکرر غالباً آنتي بيوتيک زياد مصرف کرده ايد، پزشک شما به عوض داروهاي تجويزي، ممکن است داروهاي گياهي را نيز مدنظر قرار دهد.
دلايل متعددي براي اين ادعا وجود دارد. زرشک مي تواند احساس سرحال بودن به شما دهد و شما را از ساير معالجات نجات دهد.
همچنين، ميزان مقاومت به آنتي بيوتيکها رو به افزايش است. به منظور رهايي از اين وضعيت. بسياري از معالجين به ساير راههاي درمان بيماريها روي مي آورند. دليل ديگر اين است که بدن شما در واکنش به انواع آنتي بيوتيکها دچار تغييرات ميشود و اين تغييرات هميشه خوب نيست.
فلور نرمال که در بدن همه ما وجود دارد و ما را در مبارزه با عفونت کمک مي کند، مي تواند در اثر مصرف مکرر آنتي بيوتيکها از بين برود. درمانگر ممکن است شما را ياري کند تا اين &۰۳۹; good bacteria را از طريق رهايي مقطعي از مصرف انواع آنتي بيوتيکها، دوباره در خود بازيابيد.
بنا به دلايل مشابه. پماد زرشک را نيز مي توان براي درمان ورم مفاصل يا پسوريازيس تجويز کرد، چون داروهايي که به طور مرتب براي درمان اين حالات مصرف ميشوند ممکن است تعادل بدن شما را مختل سازند.
غالباً عوارض جانبي ناشي از معالجات درماني قوي سبب تحريک واکنشهايي در بدن ميشوند که به مثابه يک بيماري کاملاً جديد مي تواند جلوه کند. صرفنظر از هرگونه دليل، وقتي درمانگر شما بداند که قطع مصرف دارو هيچگونه خطري براي سلامتي شما ندارد، مي تواند در عوض، مصرف زرشک را تجويز کند.
زرشک همچنين مي تواند به عنوان يک روش پيشگيرانه توصيه شود. هرگز نبايد بيش از پنج تا هفت روز زرشک مصرف کرد. اگر معده شما حساس است، مصرف اين ماده به مدت سه تا پنج روز احتمالاً کافي است. براي درمان گلودرد، عفونتهاي مثانه، اسهال، برونشيت يا عفونتهاي مخمري از اشکال قابل مصرف زرشک حالت مورد نظر را بر گزينيد:
چاي: ۲ تا ۴ گرم ريشه خشک زرشک خيس خورده، روزانه ۳ بار.
تنتور: (محلول ۵.۱ ساخته شده از گياه و الکل يا گل، الکل و آب) به ميزان ۳ تا ۶ ميلي ليتر (۲.۱ يا ۲.۱ ۱ قاشق چايخوري، روزانه سه بار)
عصاره هاي خشک: ۲۵۰ تا ۵۰۰ ميلي گرم، روزانه سه بار.
براي درمان آرتريت، پسوريازيس، ناراحتيهاي پوستي: ۱۰ درصد عصاره زرشک را روزانه سه بار روي پوست بدن بماليد.
بايد توجه داشت که پاره اي از عفونتها در صورت مصرف نکردن آنتي بيوتيک ممکن است خطرناک باشند. هرگز در اين فکر نباشيد که در صورتي که بدن شما به آنتي بيوتيک قويتر نياز دارد به جاي آن از گياهاني مانند زرشک استفاده کنيد. اطمينان حاصل کنيد که دستورالعملهاي درمانگر خود را رعايت مي کنيد.
● نکات احتياطي
اگر زرشک به صورت صحيح استفاده شود ماده دارويي بي خطري است، اما در صورت باردار بودن از مصرف آن اجتناب ورزيد.
● تداخل هاي احتمالي
ميزان مصرف بالاي اين گياه به مدت طولاني مي تواند سبب ناراحتي معده و روده هاا شود، و جذب ويتامين B کافي در بدن را مشکل کند.

زرشک درختچه اي است داراي ساقه اي خاردار که ارتفاع آن تا 4 متر نيز ميرسد . چوب اين درخت قهو ه اي ، قرمز و يا زردرنگ مي باشد . برگهاي آن بيضي شکل با دند ...

نحوه مصرف اگر به علت عفونتهاي مكرر غالباً آنتي بيوتيك زياد مصرف كرده ايد، پزشك شما به عوض داروهاي تجويزي، ممكن است داروهاي گياهي را نيز مدنظر قرار دهد ...

زرشک ها گياهاني علفي، چند ساله با برگ هاي هميشه سبز يا زودافت، اغلب خاردار و گاهي به صورت درختچه يا حتي درخت هاي کوچک هستند. برگ ها متناوب، ساده يا مر ...

مصرف طبي زرشك به دوره ي مصر باستان مي رسد كه فراعنه و ملكه ها، اين گياه را با تخم رازيانه به منظور درمان طاعون مصرف مي كردند. پوست، ريشه و ساقه اين گي ...

مقدمه زرشک از جمله درختچه هاي مقاومي است که قابليت رشد و توليد در زمينهاي کم بهره با آب شور را داراست و توجه بيشتر به آن، ضمن بالا بردن ظرفيت توليد مح ...

به گياهان علفي يکساله که از همه قسمتهاي آن بدون تغيير و تحول به صورت خام استفاده مي شود. ▪ سبزيجات را مي توان به صورت زير دسته بندي کرد: سبزيجات ميوه ...

زنگ برگ يک بيماري جدي گندم، چاودار، تريتيکاله وبسياري از گندميان است که توسط قارچ Puccinia recondita ايجاد مي شود. پاتوژن روي جو، قدرت پارازيتي ضعيفي ...

● Halanthium raiflorum گل شوره زار گياهي بوته اي يکساله ، بند بند، نمدي و گوشتدار مي باشد. معمولا ا جتماعات گل شوره زار بصورت محدود در حواشي دامنه ها ...

دانلود نسخه PDF - زرشک