up
Search      menu
جانور شناسی :: مقاله زالو PDF
QR code - زالو

زالو

معرفي زالو – زالو چيست

زالو جانوري با نيروي مافوق الطبيعه
بدليل اثر ضد انعقادي هيرودين (Hirudin) بزاق زالو، امروزه در تحقيقات جديد ثابت شده است که پس از عمل جراحي آنژيوپلاستي قلب و بطور کلي در بيماري‌هاي کرونري قلب، زالو مي‌تواند نقش مؤثري ايفا کند و Risk جراحي و Side Effect و خطر حملات قلبي را به حداقل کاهش دهد.
بدليل اثر ضد انعقادي هيرودين (Hirudin) بزاق زالو، امروزه در تحقيقات جديد ثابت شده است که پس از عمل جراحي آنژيوپلاستي قلب و بطور کلي در بيماري‌هاي کرونري قلب، زالو مي‌تواند نقش مؤثري ايفا کند و Risk جراحي و Side Effect و خطر حملات قلبي را به حداقل کاهش دهد. در هندوستان ۲۰بيمار با واريس اندام تحتاني (پيشرفته) کانديد زالو درماني شده و پاسخ درماني شگفت‌آوري مشاهده شده و تمامي بيست نفر (۱۰۰% بيماران مورد مطالعه) کاملاً درمان شدند.
ريکاو و کولين آمريکايي در مقاله‌اي تحت عنوان کاربردهاي نوين زالو درماني گزارش اثر شگفت‌انگيز زالو درماني در بهبودي پيوند Rejecct شده انگشت قطع شده دست يک کودک سه ساله و گرافت عضلاني گردن يک مرد ۶۷ ساله را قيد کرده‌اند.
سابقه زالو تراپي به ۱۵۰۰ سال قبل از ميلاد در مصر باستان بر مي‌گردد. در قرن ۱۹ در آمريکا از زالو براي درمان هموروئيد، بيماري‌هاي لثه و دهان و بيماري‌هاي متنوع ديگري استفاده مي‌شد.
امروزه در مهار Venous Congestion (مهمترين کمپليکاسيون جراحي‌ها پلاستيک و ميکروسکوپي و پيوند اعضاء و گرافت‌هاي پوستي) زالو به خوبي عمل مي‌کند و مانع احتقان خون، هماتوم، ادم، ترومبوز و نکروز عضو يا فلاپ پيوند زده شده مي‌گردد(البته زالو در نارسايي شرياني يا ايسکمي بافتي چندان موثر نيست و infection‌هاي مشاهده شده پس از زالو تراپي در چنين بيماراني بوده است).
Gerald و James ضمن معرفي Case هاي متعدد و متنوعي که با متد زالودرماني Reject پيوند عضو قطع شده آنها بهبودي يافته، بحث کاملي پيرامون عفونت‌هاي متعاقب زالو و آنتي‌بيوتيک تراپي آن ارائه داده است.
زاخارسکي و همکارانش در Report خود بيماري با ملانوم بدخيم متاستاتيکي را معرفي کردند که طي سه جلسه زالو درماني کاملاُ مداوا شده است (تحريک رشد سلولهاي سرطاني ملانوم به دليل آنزيم مترشحه از سلولهاي ملانوم است که هيدرودين بزاق زالو مهار کننده اين آنزيم است.)
دکتر NAZAR در Lik Sprava ۱۹۹۸ Aug شرح درمان ميوکارديت عفوني را با هيريدوتراپي آورده است.
پژوهشگران دپارتمان فارماکولوژي دانشگاه کنتاکي از لحاظ بيوشيمي مقايسه‌اي ميان هپسارين و هيرودين به عمل آوردند که اثر اختصاصي‌تر هيرودين نسبت به هپارين را به دليل زير توجيه کرده‌اند :
۱) هيرودين براي فعال شدن نياز به کوفاکتور ندارد
۲) هيرودين اثرات پايدار و يکنواخت dose-dependent دارد
۳) هيرودين اثر مستقيم روي مهار ترومبين دارد
۴) هيرودين toxicity (مسموميت) نمي‌دهد.
جوزف آيتون جراح ترميمي بيمارستان ماساچوست ايالات متحده در سال ۱۹۸۵ وازنش(Reject) پيوند گوش يک پسربچه را با زالو مرتفع ساخت.
امروزه جامعه جراحان انگلستان پس از مشاهده اثرات معجزه آساي زالو در جراحيهاي پلاستيک و گرافتهاي پوستي و پيوند اعضاء‍، کاربرد زالو پس از پيان جراحي و حتي در حين عمل، را کاملاً پذيرفته‌اند و مورد تأکيد قرار مي‌دهند.
پروفسور ايواليو از دانشگاه مون‌پليه (فرانسه) معتقد است هنوز تمامي اسرار و خواص مثبت پزشکي زالو کشف نشده است و دست کم ده اثر درماني براي زالو قائل است.
در کشور روسيه درمان با زالو بسيار رواج يافته است بطوري که بيماريهاي مختلف از سردرد و بيماري قلبي و پوستي گرفته تا حتي ضعف قواي جنسي را با زالو اندازي معالجه مي‌کنند.
در مسکو و اوکراين کرم‌هاي آرايشي جهت رفع چروک صورت ابداع شده است که ماده مؤثره آن از زالو استحصال شده است.
در اوايل قرن نوزدهم سالانه ۳۰ميليون عدد زالو از آلمان به آمريکا صادر شده و مورد مصارف درماني و طبي قرار گرفته است.
در تحقيقات ارائه شده از سوي دانشگاه استانفورد کاليفرنيا که در مجله لارنگوسکوپ (آگوست ۱۹۹۸) چاپ شده است، کاربرد زالو در جراحي‌هاي پلاستيک و ترميمي با درصد موفقيت بالايي همراه بوده است. (کاهش واپس زدن پيوندها و گرافت‌ها)
پروفسور مي‌ير، آلتون، اوخنر و هورتر معتقدند هر گونه کانون عفوني بدن را بوسيله زالو مي‌توان ريشه‌کن کرد.
زاخارين روسي معتقد است زالو موجب انبساط عروق موضع نيز مي گردد و بلکه اثر وازودلاتاسيون عمومي بدن را براي آن قائل است چرا که مشاهده مي‌شود که در crise هيپرتنشن، پس از مصرف زالو، فشار به حد نرمال ر مي‌گردد.
هر زالو پنج تا پانزده ميلي‌ ليتر خون مي مکد ( ده برابر حجم بدن خود ) طي مدت ۶۰ – ۱۵ دقيقه.
خونريزي پس از جدا شدن زالو ۱۰ – ۲ ساعت طول مي‌کشد ماده بي‌حسي تزريق شده توسط زالو در موضع سبب از بين رفتن درد حين نيش زدن و مکيدن خون مي‌شود.
● هيرودين سبب:
۱) مهار تبديل فيبرينوژن به فيبرين و بالطبع مهار انعقاد خون
۲) شل‌شدن عضلات صاف ديواره ‌عروق و بالطبع گشادشدن عروق(Vasodilatation)
۳) افزايش و بهبود فلوي خون در دکتر آلبرت کراشينيوک در روسيه دو Case جالب بدين ترتيب معرفي کرده است.
۱) کودکي ۶ ساله با سابقه cp فلج مغزي که مدت ۵ سال توانايي راه رفتن نداشته است و پس از جلسات زالو درماني بخوبي راه رفته و علايم cp ناپديد شده است.
۲) زن جواني با سابقه حملات آسم Status و نازائي. طي مرحله اول هيرودوتراپي آسم وي کاملاً بهبودي يافته و پس از مرحله دوم هيرودوتراپي باردار شده و صاحب فرزند مي‌گردد! جالب است بدانيم فقط ۲% اطفال متولد شده داراي آپگار ۱۰ مي‌باشند که اين نوزاد داراي آپگار ۱۰ بود(!)
دانشمندان سن‌پترزبورگ روسيه طي سال‌هاي ۹۷۹۳ دو تئوري زير را درباره توانايي‌هاي درماني زالو اثبات کرده‌اند :
الف) bioenergetical effect : زالوها توانايي ايجاد ثبات در مناطق حياتي را دارند. در آزمايشگاههاي بيوفيزيک و بيومکانيک انستيتو کورتکوف روي اثر زالو در kirlian effect (پرتوافکن luminescence بافتهاي بيولوژيک در ميدان‌هاي الکترومغناطيسي با فرکانس بالا) مطالعه شده و متوجه شدند که پس از زالو تراپي افزايش luminescence را شاهد هستيم و بطور قابل ملاحظه‌اي افزايش پايداري انرژتيک و سازه‌هاي اطلاعاتي در بافتها را شاهد هستيم که با هيچ متد درماني ديگري اين افزايش حاصل نمي‌شود.
ب) neiro-throphical effect : ترشحات زالو موجب تحريک رشد نرون‌ها و نورودندريت‌ها و ترميم و نوسازي آنها مي‌گردد. اين کشف مي‌تواند افق روشني در درمان بيماري‌هاي ناعلاج CNS پارکينسون، اسکلروزيس(MS).CVA. ترومبوز عروق مغز، آلزهايمر و . . . براي ما باز کند.
کرسي زالو درماني سن‌پترزبورگ (MAPS) در آخر توصيه مي‌کند : ما معتقديم هر پزشکي اعم از جراح آنکولوژيست، ارتوپد، دندانپزشک، ژينکولوژيست و . . . بايستي توانايي‌هاي درماني زالو را بشناسد و استفاده کند. زالو توانايي درمان گروه متنوعي از بيماري‌ها را دارد نظير : زخم معده، کوليت، پروستاتيت، برونشيت، التهابات کبد و کيسه صفرا، گاستريت، هموروييد، اغلب بيماريهاي پوستي، اسپاسم عضلاني، واريس، نازائي، آدنوم پروستات، ناباروري مردان، کاهش ميل جنسي(Impotnce)، الکليسم، ترک اعتياد(مواد مخدر).
دکتر Sawyer از مؤسسه تحقيقاتي بيوفارم انگلستان معتقد است که در دهان زالو آنزيم ژاله مانندي بنام Orgelase موجود است که در درمان بيماري‌هاي چشمي و آرتريت روماتوئيد کاملاً کارآيي دارد. فرانسه در سال ۱۸۵۰ بيش از صد ميليون زالو از روسيه وارد کرده است و در سالهاي ۱۹۵۰ تنها در شهر فيلادلفياي آمريکا ۰۰۰ ۷۵۰ زالو استفاده شده است.
● جايگاه زالو در طب سنتي ايرانيان :
شيخ‌الرئيس ابن‌سينا باب مبسوطي پيرامون زالو دارد و چنين مي‌فرمايند :
«از زالوهايي که کرک‌ريز و نرم دارند يا لاجوردي رنگ هستند پرهيز کنيد زيرا دچار غشي، خونريزي، تب، سستي و قرحه‌هاي بدخيم خواهيد شد. از زالويي استفاده شود که در آب‌هاي خزه‌دار که محل زيست قورباغه‌هاست نمو کرده و نه زالويي که در آبهاي گل‌آلود سياه بوده است. زالو بهتر است «حجامت» خون تباه را از عمق بدن بيرون مي‌کشد. زالو را ابتدا سرازير نگهداريد تا استفراغ کند و محتويات شکمش بيرون آيد سپس اندکي خون بره به او بدهيد. سپس مواد چسبنده و کثيف بدن او را با بوراکس پاک کنيد ] استفاده از مواد صابوني عطردار مضر است[ و جايي را که مي‌خواهيد زالو بگذاريد با دست مالش دهيد تا سرخ شود. اگر جاي زالو انداختن را با گل سرشور يا خون اندود کنند. زالو بهتر مي‌چسبد. بهتر آن است که پس از جدا شدن زالو، محل گزش او را حجامت برنهيد تا احياناً اگر آزاري و عفونتي براثر نيش زالو عارض شده، از بين برود اگر پس از زالو اندازي خون بند نمي‌آيد مازوج سوخته، نوره، خاکستر يا سوده نرم ] يا پودر باقلا و زردچوبه[ استعمال شود. زالو اندازي براي بيماري‌هاي پوست از قبيل جوش‌ها، دمل‌ها، لکه‌هاي سياه و نقطه‌هاي سياه و سپيد و . . . مفيد است.»
در طب عاميانه نيز زالو در کوچه و بازار به فروش مي‌رسيده و تا حدود سي‌سال قبل، همه مي‌دانستند که براي علاج زخم چرکين و دمل بهترين درمان زالو اندازي است. يا براي پيشگيري از فساد دهان و لثه و داشتن دندانهاي محکم بايد بناگوش را زالو گذاشت. مخبرالسلطنه در کتاب خاطرات و خطرات حکايتي جالب نقل مي‌کند : «جهانگيرخان وزير صنايع دچار قانقريا شد و دکتر تولوزان فرانسوي (پزشک مخصوص دربار) دستور به قطع پاي ايشان داد. آشنايان جهانگيرخان با قطع پا مخالفت ورزيده و ميرزاحسن‌خان جراح‌باشي محله را به عيادت جهانگيرخان آوردند. او پس از معاينه گفت به من يازده روز فرصت دهيد تا اين پا را معالجه کنم. ميرزاحسن در سه نوبت زالوي زيادي به پاي بيمار انداخت و پس از ياده روز از تولوزان فرانسوي دعوت کردند که پا را ملاحظه کند. تولوزان وقتي پا را ديد، بهبود آن را تأييد کرد و از اينکه قبلاً به ميرزاحسن ناسزا گفته بود معذرت خواهي کرد و دويست تومان به ميرزاحسن داد».
زالو اندازي جزو سنت‌هاي درماني پذيرفته شده و به همان معروفيت و مقبوليت حجامت و قصد (رگ‌زني) بين توده‌هاي مردم رواج داشت. آري اين حيوان يک گرمي به ظاهر مشمئز کننده طي ساليان دراز بيماري‌هاي صعب‌العلاجي را براحتي درمان مي‌کرد و بيماران را از صرف هزينه‌هاي گزاف، بريده شدن از اندام‌ها، بد شکل شدن پوست، فلج شدن ناشي از سکته مغزي و . . . نجات مي‌داده است. تأييد اين نظر را با پرسش از افراد ۴۰سال ببالا مي‌توانيد جستجو کنيد.
● ديدگاه حکيم جرجاني پيرامون زالو درماني :
جرجاني معتقد است بهترين زالو، زالوي موجود در آب‌هاي پاکيزه است و شکل او بايد همانند دم موش باشد و شکم او سرخ و پشت او سبز و سرش کوچک باشد و او نيز معتقد است منفعت زالو بيشتر در بيماري‌هاي پوستي مانند ريش بلخي، قوبا، سعفه و . . . مي‌باشد. طريقه استعمال و موارد احتياطي که جرجاني برشمرده همان ديدگاه بوعلي‌سيناست که از تکرار آن صرف‌نظر مي‌کنيم. نکته بارز افتراق ديدگاه جرجاني با تمام حکما درباره کاربرد زالو اين جمله او در کتاب ذخيره است که مي‌فرمايد : «نخست تن را به فصد و مسهل پاک بايد کرد و سپس ديوچه (زالو) را فراز گذاريد تا منفعت او پديد آيد»

ناتالي در حالي که با لبخند به «بچه هاي» ۳ هفته اي اش نگاه مي کند، مي گويد: «آنها خوشحال اند، تازه غذا خورده اند!» غذاي آنها مقداري خون تازه گاو بوده. ...

● زيست شناختي زالوها،کرم هاي حلقوي يا بندبند هستند که قرابت زيادي با کرم هاي خانگي دارند و اندام هاي آن ها از نظر آناتومي و ساختاري بيشتر اختصاصي شده ...

●زيست شناختي زالوها،کرم هاي حلقوي يا بندبند هستند که قرابت زيادي با کرم هاي خانگي دارند و اندام هاي آن ها از نظر آناتومي و ساختاري بيشتر اختصاصي شده ا ...

●جستجوي غذا چگونه يک نوزاد زالو به دنبال غذاي مورد نياز خود مي رود؟ يک زالوي خون خوار نسبت به نور و محرک هاي فيزيکي بسيار سريع واکنش نشان مي دهد. او م ...

بدليل اثر ضد انعقادي هيرودين (Hirudin) بزاق زالو، امروزه در تحقيقات جديد ثابت شده است که پس از عمل جراحي آنژيوپلاستي قلب و بطور کلي در بيماري هاي کرون ...

در طبقه بندي جانوران که در آغاز قرن نوزدهم انجام گرفت، تمام جانوراني که داراي بدني دراز و فاقد ضمائم واضح بودند به کرمها موسوم شدند. کرمها به يوناني H ...

در طبقه‌بندي جانوران که در آغاز قرن نوزدهم انجام گرفت، تمام جانوراني که داراي بدني دراز و فاقد ضمائم واضح بودند به کرمها موسوم شدند. در طبقه‌بندي جانو ...

در طبقه بندي جانوران که در آغاز قرن نوزدهم انجام گرفت، تمام جانوراني که داراي بدني دراز و فاقد ضمائم واضح بودند به کرمها موسوم شدند. کرمها به يوناني H ...

دانلود نسخه PDF - زالو