up
Search      menu
طب سنتی :: مقاله زالو درماني PDF
QR code - زالو درماني

زالو درماني

بازگشت زالوها

ناتالي در حالي که با لبخند به «بچه هاي» ۳ هفته اي اش نگاه مي کند، مي گويد: «آنها خوشحال اند، تازه غذا خورده اند!» غذاي آنها مقداري خون تازه گاو بوده. ناتالي بعد از خوردن غذا آنها را با آب مي شويد و در بطري هاي شيشه اي مخصوصي مي گذارد. بچه هاي وي – که تعداد زيادي زالوي جوان هستند تا زمان تغذيه بعدي در اين شيشه ها نگهداري مي شوند...
ناتالي در مرکز بين المللي زالوهاي پزشکي کار مي کند. اين مرکز سالانه بيش از يک ميليون زالو به سرتاسر جهان صادر مي کند و از زمان تاسيس در سال ۱۹۳۷ عملا بزرگ ترين و معتبرترين مرکز پرورش زالو در جهان است. محل کار ناتالي در فاصله اي زياد در جنوب شرقي مسکو در دهي به نام اودلنايا قرار دارد. از زماني که توجه جهان مجددا به اين جانواران خونخوار جذب شده است، درآمد اين مرکز به شکل چشم گيري افزايش يافته است.
تاريخچه استفاده از زالو به ۲۵۰۰ سال قبل برمي گردد. در آن زمان از اين جانور براي بيرون کشيدن خون از بدن استفاده مي شد. حتي در نوشته هاي يونان قديم مربوط به هيپوکرات نيز نشانه هايي از «زالودرماني» به چشم مي خورد. استفاده از زالو در آن زمان بر پايه تئوري «طبايع چهارگانه» استوار بود. بر اساس اين تئوري، در بدن چهار نيرو يا ماده اصلي به نام هاي صفرا، سودا، بلغم و خون وجود داشت و توازن بين اين چهار عنصر، تامين کننده سلامت بدن بود. آنها معتقدند بودند بيماري زماني ايجاد مي شود که يکي از اين طبايع بر ديگران برتري يابد. در آن زمان از زالو ها به قصد حجامت استفاده مي شد تا خون اضافي و «مسموم» از بدن فرد بيمار خارج شود و به اين وسيله توازن به بدن فرد بيمار بازگردد. اين تئوري حتي در طب سنتي ايران و هند نيز مشاهده مي شد. با پيشرفت علم در قرون اخير، عملا استفاده از زالو در دنياي جديد منسوخ شد و جز در بعضي کشورهاي آسيايي و قسمت هايي از شوروي سابق، ديگر نشاني از زالو ها نبود.
● چرا دوباره از زالودرماني حرف مي زنند؟
تا مدت ها استفاده از زالو در مقاصد درماني نوعي حرکت مسخره، زشت و کثيف و نشاني از عقب افتادگي بود. با اين همه داروي پيشرفته، ديگر چه نيازي به اين جانوران خونخوار مي توانست باشد؟ نقش زالو ها عملا محدود شد به بازي در فيلم هاي ترسناک و بازي هاي کامپيوتري. تا اينکه سال ۱۹۸۰ فرا رسيد. با پيشرفت جراحي ترميمي و ميکروسکوپي، پزشکان دريافتند که يکي از بزرگ ترين مشکلات در اين گونه اعمال جراحي، تجمع خون و خطر لخته شدن آن و ايجاد التهاب است. اين تجمع خون در وريدهاي نارسا عملا از بهبود زخم جلوگيري مي کرد. اگر اين تجمع و احتقان، به سرعت برطرف نمي شد، مانع از تغذيه بافت از خون تازه و اکسيژن دار مي شد و در نهايت، بافت حيات خود را از دست مي داد. در اينجا بود که همه دوباره به ياد زالوها افتادند.
قابليت مکش خون در زالوها، مي توانست با از بين بردن احتقان، مانع از تجمع و لخته شدن خون شود. همچنين موادي که در بزاق اين جانوران وجود دارد يکي از قوي ترين مواد ضد لخته شناخته شده در طبيعت است. به اين ترتيب استفاده از زالوها مجددا رونق گرفت. امروزه مراکز زيادي در جهان از اين جانوران در مقاصد درماني، به ويژه جراحي هاي ترميمي، درمان وريد هاي واريسي و پيوند هاي ترميم پوست با استفاده از فلپ پوستي (جابه جا کردن قطعه اي از پوست به همراه عروق و اعصاب آن به نقطه اي ديگر) استفاده مي کنند. دولت ايالات متحده در سال ۲۰۰۴ استفاده از زالو به عنوان يک «وسيله درماني» را تصويب کرد. از آن زمان نه تنها مراکز درماني و تحقيقاتي، بلکه متخصصان پزشکي قانوني، پليس و حتي ستاره هاي هاليوود هم دست به دامان زالو ها مي شوند.
مجله پرستاري آمريکا نيز در آخرين شماره خود با اشاره به ظهور مجدد «زالو درماني»، به بررسي موارد استفاده آنها در جراحي مدرن پرداخته است. گنادي نيکونوف، مدير مرکز پروش زالو در اودلنايا، با افتخار به جوايزي که از طرف مراکز تحقيقاتي اروپا و روسيه به وي اهدا شده اشاره مي کند و مي گويد: «اين سندي بر تاثير درماني زالوهاست.» او اميدوار است تا دانشمندان کاربردهاي جديدتري از زالوها را دريابند. البته اين مساله باعث خواهد شد تا درآمد مرکزي که نيکونوف آن را اداره مي کند به شکل چشم گيري افزايش يابد. آنها در حال حاضر علاوه بر فرستادن زالو به نقاط مختلف روسيه، قراردادي براي صادرات آنها با يک شرکت فرانسوي منعقد کرده اند. اين شرکت فرانسوي وظيفه توزيع زالوها در اروپا را بر عهده دارد. نيکونوف مي گويد: «زالوها کم کم رازهاي خود را به انسان نشان مي دهند.»
در جاي جاي اين مرکز اتاق هاي ويژه پرورش زالو به چشم مي خورد. روي يکي از اتاق ها عبارت «اتاق جفت گيري» ديده مي شود. جايي که محل تکثير و زاد و ولد زالوهاست. وجود اين مرکز در واقع از برکات شوروي سابق است. در آن زمان اتحاد جماهير شوروي توجه زيادي به طب سنتي نشان مي داد و به رغم اينکه همه دنيا استفاده از زالو را تقبيح مي کردند، شوروي همچنان به زالوها روي خوش نشان مي داد. با از هم پاشيدن اتحاد جماهير شوروي در سال ۱۹۹۱، اوضاع براي مرکز پرورش زالو رو به وخامت گذاشت. توليد به شدت کاهش يافت و کارگران اين مرکز از کار بي کار شدند. نيکونوف به ياد مي آورد که در آن زمان پولي براي پرداخت به کارگران وجود نداشت و موسسه در آستانه تعطيلي کامل قرار گرفته بود. اما با بهبود وضعيت اقتصادي روسيه، اين مرکز جان تازه اي گرفت. آغاز صادرات زالوها نقطه عطفي براي اين مرکز بود و گسترش زالو درماني در جهان به کار و بار آن رونق بخشيد. در سال ۲۰۰۷ و به ياد ۷۰ سال فعاليت، اين مرکز مجسمه اي از يک زالو را در حياط خود نصب کرده است. به پاس خدماتي که زالوها به بشر ارايه کرده اند.
استفاده از زالوها تنها به خاصيت مکيدن خون آنها ختم نمي شود. مرکز پرورش زالو توليدکننده حجم وسيعي از محصولات آرايشي تحت نام «Bioenergy» است. در اين محصولات از عصاره بدن زالو ها براي توليد شامپو، کرم صورت و ساير مواد آرايشي استفاده مي شود. استفاده از کرم زالو شايد به نظر چندش آور باشد اما در روسيه اين کار به هيچ وجه عجيب نيست. عملا در اين کشور از زالو براي هر دردي استفاده مي شود. از ناباروري و مشکلات زنانگي گرفته تا درمان دردهاي دندان. يلنا تيتوا، رييس آزمايشگاه هاي توليدکننده کرم زالو معتقد است برخلاف ساير کرم ها که فقط روي زخم را مي پوشانند، کرم زالو از درون باعث درمان زخم ها مي شود. تيتوا مي گويد: «در اين مرکز بيش از ۳۰ ترکيب درماني توليد مي شود که همه آنها کاملا طبيعي هستند.» اين مرکز سعي مي کند به کارمندان خود جديت در کار را توصيه کند. به همين دليل هر کارگر اين مرکز، از ابتداي توليد زالوها تا انتهاي کار، شخصا مسوول پرورش آنهاست. اين مساله باعث شده است تا افرادي مانند ناتالي، با نوعي علاقه و عشق به پرورش زالو ها بپردازند. ناتالي مي گويد: «اگر زالوها را دوست نمي داشتم، عمر خودم را صرف پرورش آنها نمي کردم.» ناتالي لپوشکينا، که ۲۵ سال در اين مرکز کار کرده و هر سال بيش از ۱۰۰ هزار زالو پرورش مي دهد با خنده مي گويد: «آنها عملا فرزندان من هستند.»
● کميسر متهم مي کند!
پاي زالوها به جرم شناسي هم باز شده است. در سال ۲۰۰۱ در استراليا، يک مورد سرقت مسلحانه از منزل يک زن ۷۱ ساله گزارش شد. يکي از افسران پليس، در نزديکي صحنه جرم يک زالو پيدا کرد و آن را با خود به اداره پليس آورد.
خون موجود در بدن اين زالو از نظر آزمايش هاي ژنتيکي دي ان اي بررسي شد و در پرونده اين سرقت ثبت گرديد. هفت سال بعد وقتي پيتر الک کانون ۵۴ ساله به جرم مصرف داروي هاي مخدر بازداشت شد، پليس استراليا از وي آزمايش دي ان اي به عمل آورد و متوجه شد که نمونه دي ان اي وي با نمونه اي که ۷ سال قبل از بدن زالو به دست آمده بود هم خواني دارد. بر اساس اين شواهد و مدارک، دادگاه پيتر کانون و يک مرد ديگر را به جرم سرقت مسلحانه در سال ۲۰۰۱ محکوم کرد. يادتان باشد اگر زماني سعي کرديد عمل مجرمانه اي انجام دهيد، مواظب زالوها باشيد!
● لارو درماني
زالو هاي تنها موجودات چندش آوري نيستند که در علم پزشکي کاربرد دارند. استفاده از لارو مگس در مدارک قديمي طب قبايل استراليا کاربرد داشته است. يکي از مهم ترين نکات در بهبود يک زخم، فقدان بافت مرده در زخم يا اصطلاحا دبريد کردن زخم است. در جريان جنگ هاي ناپلون، پزشک وي دريافت که آن دسته از سربازاني که در زخم هايشان لارو مگس وجود دارد بهتر بهبود مي يابند. واقعيت آن است که اين لارو ها تنها به بافت هاي مرده حمله مي کنند و با خوردن آنها زخم را از وجود اين بافت هاي مرده، که مي تواند باعث ايجاد عفونت شود پاک مي کنند. در جريان جنگ جهاني اول، يک جراح ارتوپد به نام دکتر بائر با بيماري برخورد کرد که به رغم وجود زخم هاي فراوان و فقدان امکانات پزشکي، تب نداشت و علايمي از عفونت در وي به چشم نمي خورد. در زير لباس هاي اين سرباز هزاران لارو مگس مشغول تغذيه از بافت مرده زخم هاي وي بودند. دکتر بائر با نوشتن گزارشي در مدرسه پزشکي جان هاپکينز مقدمات استفاده از اين لاروها را پديد آورد. در سال ۲۰۰۴ سازمان غذا و داروي آمريکا، استفاده از لارو مگس را براي دبريد کردن زخم هايي که به طور عادي بهبود نمي يابند و باکتري هاي آنها در برابر آنتي بيوتيک ها مقاوم هستند، تصويب کرد.
● ما خونخوار نيستيم
در مورد زالوها تصورات اشتباهي در ميان مردم رايج است. اکثر مردم تصور مي کنند که زالوها يک نوع بيشتر نيستند و همه آنها نيز خونخوارند. واقعيت آن است که بين ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ نوع زالو در سرتاسر جهان وجود دارد. اين زالو ها در محيط هاي مختلفي مانند رودخانه هاي آب شيرين، خليج ها و حتي برکه هاي کم آب رشد مي کنند.
اکثر اين زالو ها نيز خونخوار نيستند و از جانوراني مانند حشرات يا کرم هاي خاکي تغذيه مي کنند. در واقع فقط درصد کمي از آنها خون مصرف مي کند. معروف ترين نوع زالو، زالوي طبي اروپايي يا هيرودو مديسيناليس است. بدن اين زالو ها از ۳۴ قسمت تشکيل شده است. ۶ قسمت ابتدايي، قسمت مکنده خون را تشکيل مي دهد. در بزاق اين جانور نوعي ماده بي حس کننده وجود دارد که مانع از آن مي شود که ميزبان، وجود زالو را حس کند. به طور معمول يک زالو تا زماني که تغذيه خود را کامل کند به بدن ميزبان مي چسبد و وقتي که بدن او پر از خون شد و کاملا متورم گرديد از ميزبان جدا مي شود و به هضم خون ميزبان مي پردازد. در حين تغذيه، زالو ماده اي موسوم به هيرودين را وارد بدن ميزبان مي کند.
اين ماده که يک ماده پروتئيني متشکل از ۶۵ اسيد آمينه است يکي از قوي ترين مواد ضدانعقاد طبيعي در جهان است. اولين بار در سال ۱۸۸۴ يک فيزيولوژيست انگليسي به نام دکتر هايکرافت اين ماده را کشف کرد ولي ساختار دقيق آن تا سال ۱۹۷۰ مشخص نشد. امروزه با استفاده از تکنيک هاي علم ژنتيک، اين ماده در مقدار زياد توليد مي شود و تحت عنوان داروي لپيرودين براي درمان مشکلات انعقادي به کار مي رود.
● خانم هنرپيشه و زالودرماني
به نظر مي رسد آمريکايي ها علاقه دارند از هر چيز جديدي، يک مد بسازند و در اين ميان، زالو درماني هم مد شده و هنرپيشه هاي هاليوودي را هم به خود جلب کرده است. سال گذشته، دمي مور، هنرپيشه اي که با بازي در فيلم «روح» براي همه آشناست، در برنامه «نمايشي با ديويد لترمن» تعجب همگان را برانگيخت. او اعلام کرد که چندي قبل در جريان يک پروسه درماني تحت زالودرماني قرار گرفته است. او با خنده مي گفت البته آنها زالوهايي تربيت شده و کارکشته بودند! او معتقد است که استفاده از اين زالوها باعث سم زدايي بدن وي شده و شادابي را به او بازگردانده است.

شيوه زندگي سريع و صنعتي امروز روزانه سهم بزرگي از جان و روان ما را معطوف مسائلي کرده است که در معناي زندگي نمي گنجند. کارشناسان امور زيستي و روانشنا ...

آب درماني(هيدروپاتي) واژه ايست که براي درمان از طريق آب استفاده مي گردد.از زمانهايي که به ياد مي آيد،هم قبايل بدوي هم ملل متمدن آب را براي درمان بکار ...

ژن درماني شامل وارد کردن يک ژن به داخل يک سلول با هدف رسيدن به نوعي اثر درماني است با انتقال نسخه‌هاي واجد عملکرد ژن مربوط به بيمار اصلح خصوصيات برگشت ...

ژن درماني شامل وارد کردن يک ژن به داخل يک سلول با هدف رسيدن به نوعي اثر درماني است با انتقال نسخه‌هاي واجد عملکرد ژن مربوط به بيمار اصلح خصوصيات برگشت ...

● زيست شناختي زالوها،کرم هاي حلقوي يا بندبند هستند که قرابت زيادي با کرم هاي خانگي دارند و اندام هاي آن ها از نظر آناتومي و ساختاري بيشتر اختصاصي شده ...

●زيست شناختي زالوها،کرم هاي حلقوي يا بندبند هستند که قرابت زيادي با کرم هاي خانگي دارند و اندام هاي آن ها از نظر آناتومي و ساختاري بيشتر اختصاصي شده ا ...

●جستجوي غذا چگونه يک نوزاد زالو به دنبال غذاي مورد نياز خود مي رود؟ يک زالوي خون خوار نسبت به نور و محرک هاي فيزيکي بسيار سريع واکنش نشان مي دهد. او م ...

راهنماي کاشت گياهان دارويي در خانه اگر در حياط خانه يا آپارتمان تان باغچه کوچکي داريد، پيشنهاد مي کنم براي يک بار هم که شده، گياهان دارويي در باغچه تا ...

دانلود نسخه PDF - زالو درماني